Profil
144 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Başqa planetlər?? Bir azda Yerdən uzaqlaşacaq...
Kitab uşaq ədəbiyyatı olsa da, həyatımızın və gələcəyimizdən bəlkə də xəbər verir. Yerdən olan Kənan və Rüstəmin Daş dövründən gəlməsi, X planeti vəəə dahaaa nələr? Kim bilir bəlkədə kitabdakı kimi gələcəkdə bizi kiborqlar idarə edəcək... Bəlkədə robotlar zəmanədə dəyişiklik edəcək nə deyirsiz??? Ona görə də oxumağı tövsiyə edirəm♡
Uzaq Planetin Sirri
Uzaq Planetin SirriReyhan Yusifqizi · Altun Kitab · 202010 okunma
ne tür bir aşk bu
Uzandığım yerden transa girmiş gibi robot süpürgeyi izlediğimi fark ettim. Odanın içinde akıllı akıllı dolaşıp etrafı öyle minnoş minnoş temizliyor ki etkilenmemek imkansız. Çok şirin yavvvvv
Altın Ev
Altın Ev
Reklam
Robot avukat
GPT-4'ün en büyük gelişim alanlarından biri hukuk. Hukuk alanında o kadar donanımlı ki bir önceki sürüm olan GPT-3.5, avukatlık sınavlarında son %10'luk dillimde kalırken, GPT-4 ilk %10'luk dilime girebiliyor. Yani sınava 9 insan, 1 yapay zekâ girmişse sonuçta GPT-4 birinci oluyor. Zihninizde beliren "Robot avukatlar mı geliyor?" sorusunu duyar gibiyim. Cevap ise belli. "The Worls's First Robot Lawyer" yani "Dünyanın ilk robot avukat projesi" piyasa sürüldü bile.
Robot sophia hakkımda ne düşünüyorsunuz???
Thomas Jefferson'dan bir alıntı.
Yasaların ve temel kaidelerin sık sık değiştirilmesine karşıyım, fakat yasalar ve kurumlar insan aklının ilerleyişiyle el ele yürümek mecburiyetindedir. İnsan aklı geliştikçe ve aydınlandıkça, yeni keşifler yapıldıkça, yeni gerçeklere vakıf olundukça, tavırlar, kanaatler ve şartlar değiştikçe, kurumlar da çağa ayak uydurabilmek için gelişmek zorundadır. Bir adamdan çocukken üstüne tam gelen bir paltoyu giymesini istemekle, uygar bir toplumdan ilelebet barbar atalarının idare biçimiyle yaşamasını istemek arasında fark yoktur.
Sayfa 293Kitabı okudu
Reklam
YÖNETİM
Robo-psikolog başını salladı."Benim alanıma girdiğinizi görüyorum. Ama galiba bütün politikacılar bunu yapmak zorundalar. Fakat açıkçası hikâye böyle sona erdiği için çok üzgünüm. Ben robotları severim. Hatta insanlardan daha çok severim onları. Sivil bir yönetici olarak çalışabilecek robot yapılabilseydi, herhalde bu işi insanlardan çok daha iyi başarırdı. Robot Yasaları yüzünden insanlara zarar veremez, diktatörlük, ahlaksızlık, aptallık edemez ve peşin yargılara saplanmazdı. Böylece uygun bir süre hizmet ettikten sonra görevinden ayrılırdı. Ölümsüz olmasına rağmen hem de. Çünkü insanlara, onları bir robotun yönettiğini açıklayarak zarar veremezdi. İdeal bir şey olurdu bu."
Sayfa 212Kitabı okudu
"Yeni dünyanın 'cesur' içi boş insanı uygarlığı teknolojik gelişmeyle tarif ediyor. Geliştirdiği robotlar kadar kendisini robotlaştırdığının farkında olmadan."
Bu Bilgi Burada Dursun ;)
Çekoslovak yazar Karel Capek'in R.U.R. adlı piyesiydi bu. 1921'de yazılmış ve 1923'de İngilizce'ye çevrilmişti. R.U.R. harfleri, Rossum'un Evrensel Robotları'nı temsil ediyordu. Frankenstein gibi Rossum da yapay adamlar yaratmanın sırrını bulmuştu. Bunlara, "işçi" anlamına gelen Çekçe bir kelime olan "robot" adı verilmişti, ve sözcük İngiliz diline girerek sıkıca tutundu.
Sayfa 11 - Asimov'un ÖnsözündenKitabı okudu
"İnsanları robotlaştırıp birer modern köle haline getirmeye çalışanlar unutmamalı ki; insan parmak izi gibidir, hiç birbirine benzemez. Bu nedenle insanları kendi kurallarıyla kimse köleleştiremeyecektir."
Reklam
" İnsanla robot arasındaki fark, aklın varlığı ve yokluğu arasındaki fark kadar önemli değildir."
Ne salonu keşfedebildin hakkı ile Ne de bir başka mekânı Banyo, balkon fena sayılmaz Başında bekleyen kolay ayılamaz Önündeki yerleri halletmeden Yeni yerler keşfetmek telaşındasın Pek iş beceremezsin seyretmeden Seni evine alan derdine yansın..
"Görenekleri izledikçe robot gibi davranırız, toplumun ya da topluluğun izdüşümünde yaşarız."
30 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.