Giriş Yap
Sanat neye yarar? Zamanın içinde, hayvani mantığa indirgenmesi pek mümkün olmayan duygusal bir yarık açarak, şimşek gibi gelip geçen kısacık bir an bizde kamelya yanılsaması yaratır. Sanat nasıl doğar? Tinin duyumsal alanı yontma kapasitesinden doğar. Sanat bizim ne işimize yarar? Duygularımızı şekillendirir ve görünür kılar. Bunu yaparken de, özel bir biçim dolayısıyla insani duyguların evrenselliğinin somut örneği olan bütün eserlerin taşıdığı sonsuzluk damgasını duygularımıza basar.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
İnsanlar bazen güzelliğin yapay bir şey olduğunu söylerler. Bu doğru olabilir ama en azından düşünce kadar yapay değildir. Bana kalırsa, güzellik her türlü mucizenin de üstünde bir mucizedir. Bir insanın dış görünüşüne bakmadan hüküm verenler dünyaya at gözlüğü ile bakanlardır. Dünyanın gerçek sırrı gözle görülebilen şeylerde yatmaktadır, görülmeyenlerde değil...
“Athene de bol güzellik döktü başından aşağı, onu daha uzun gösterdi ve daha iri, süsledi başını lüle lüle taçlarla, sümbüller gibi. Usta bir kuyumcu, katarak altına gümüşü, Hephaistos'la Athene'den öğrenmiştir sanatın her türlüsünü, güzelim bir eser döküp ortaya çıkarırsa nasıl, öyle döküyordu güzelliği başına ve omuzlarına.”
Sayfa 390 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Küçük prens ekledi: - Ama gözler kördür. Kalple aramak gerekir.
Her sanat eseri, bir kehanetin gerçekleşmesidir. Çünkü her sanat eseri bir düşüncenin imgeye dönüştürülmesidir.
Sayfa 119 - Can yayınları
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
5
44 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14