Sevabıyla Günahıyla Yük Sizin

Profil
224 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Kamelyalı Kadın
Kamelyalı Kadın
Kitap beni çok etkiledi. Bu yüzden kısaca sadece bana hissettirdiğini yazmak istedim. Aşkın; mekan, zaman, insanlardan ve yaşamadan bile bağımsız olduğunu öyle bir göz önüne seriyordu ki. Bir kadının etrafında bir çok erkek, şan, şöhret, mal, mülk ne olursa olsun aşk için vazgeçilebileceği o kadar güzel anlatılmış ki bir adamınsa bir kadında hissettikleri için bütün hayatından vazgeçebiliceği. Aşk yaşanırken birbirlerini farklı görüşleri aşkın asilliği kendi içlerinde belki olmayandan daha fazlasını hissetmeleri. Ve maalesef yine birlikte olmaktan vazgeçişlerinin sebebinin aşklarının büyüklüğü olması. Ve ölürken bile sevmek. Öldükten sonra bile sevilmek...
Alexandre Dumas (fils)
Alexandre Dumas (fils)
bu şahit olduklarını yazmayı bitirirken kitabın son cümlesini "Marguerite'in hikâyesi bir istisnadır; ama zaten yaygın olsaydı, yazılmaya değmezdi." Diye bitiriyor. Bu eser kesinlikle okunmaya değer çok sürükleyeci zaten çabucak bitireceğinizden hiç şüphem yok. Okumayı düşünenlere keyifli okumalar diliyorum.
Kamelyalı Kadın
Kamelyalı KadınAlexandre Dumas (fils) · Venedik Yayınları · 201815,8bin okunma
Eğitiminin iyi ögretmediği kadına, Tanrı hemen her zaman iki yol açar; bunlar acı ve aşktır. Zordurlar; bu yollara girenler ayaklarını kanatır, ellerini parçalar ama aynı zamanda yolun dikenlerinde günahın süslerini bırakırlar.
Bir memlekette ticaret ve alışveriş tarzı bozuksa, bundan muallim mesuldür. Siyaset, milli tarihin çizdiği yoldan ayrılmış, milletinin tarihi karakterini kaybetmişse, bundan mesul olan yine muallimdir. Gençlik avare ve davasız, aileler otoritesizse, bundan da muallim mesul olacaktır. Memurlar rüşvetçi, mesul makamlar iltimasçı iseler muallimin utanması icab eder. Din hayatı bir riya veya taklit merasimi haline gelerek vicdanlar sahipsiz ve sultansız kalmışsa, bunun da mesulü muallimlerdir. Yüreklerin merhametsizliğinden, hislerin bayağılığından ve iradelerin gevşekliğinden bir mesul aranırsa; o da muallimdir. Yalnız kaldığımız yerde yalnızlığımızın mesulü o, imanlarını zayıfladığı devirlerde bu gevşemenin mesulü yine onlardır.
Sayfa 74 - Dergah Yayınları