Profil
Demokrasi, dondurulmuş kurallara karşıdır.
"Demokrasi" rejimi "katılığı" ve "dondurulmuş kurallar" düzenine karşıttır; daha doğrusu tutuculuğa ve kör gelenekselciliğe düşmandır. Batılı yazarların ifadelerine göre "demokrasi", kanun ve düzen soruları açısından her zaman için sosyal değişikliklerden yana fakat buna karşılık her zaman için mevcut kuruluşlara, sosyal düzene ve verilere karşı "tenkitçi" karakterde olmalıdır. Zira "demokrasi" şunu iyi bilir ki inançların dinamizminden yoksun kaldığı an, toplumlar daha önceki kötü ve adaletsiz düzene düşeceklerdir. Demokratik düşünce daima gerçeği aramalıdır; demokratik ruhlu her insan ise, hiçbir şey bilmediğini bilen kimse olduğunu unutmamalıdır.
Sayfa 421Kitabı okudu
Suçun belirlenmesi ve cezalandırılması bakımından mahkemeler yasa yerine hükümetin emirlerine uyuyorsa hukuk yoktur.
Deprem
"Sosyal devlet ilkesinin etkinliği veya diğer bir ifadeyle sosyal devletin gerçekleşme oranı, siyasal iktidarın ekonomi politikası alanındaki tercihlerine bağlıdır." (Türk anayasa hukuku dersleri - Kemal gözler - kitabından alıntıdır)
Evet, evet, ne olursa olsun, ben Patnos dağlarında halk çocuklarıyla er olarak askerlik yapmayı, emekli olduktan sonra, siyasal iktidarın uzattığı yönetim kurullarında, onbinlerce lira para alan orgeneral olmaya değişmem!
Sayfa 120 - Uğur MumcuKitabı okudu
İnsanın komünist olup olmadığını anlamak çok güç iş: Önce izleyeceksin, sonra fişleyeceksin, telefonu dinleyeceksin, gözaltına alacaksın, tutuklayacaksın, yargılayacaksın, mahkum edeceksin... Oooo, uzun iş. Fakat ülser öyle mi? Film çekiliyor, orada ülser olup olmadığı hemen anlaşılıveriyor.
Sayfa 107 - Uğur MumcuKitabı okudu
Herhalde Paşa beni deli sanmış, bakalım deliler nasıl oluyor diye merak edip çağırmıştı.
Sayfa 102 - Uğur MumcuKitabı okudu
Boy boy, renk renk, çeşit çeşit mollalar vardır. Molla bozuntusu, mollalık işlevini yerine getirmeyen, yozlaşmış molla demektir. Anayasa sosyalizme açık mı, kapalı mı, pek bilinmiyor ama, mollalık Anayasa'ya aykırıdır. Molla bozuntuluğu ise, büsbütün Anayasa'ya ters düşmektedir. Mollalık ile sosyalizm arasında bir ilişki yoktur.
Sayfa 85 - Uğur MumcuKitabı okudu
Devrimciler, zaman zaman yenik düşebilirler. Fakat tarih göstermiştir ki, devrimciler faşistlere işte böyle geçirmişlerdir.
Sayfa 80 - Uğur MumcuKitabı okudu
Savcı Mustafa Akın ile aylarca, karşı karşıya durduk. -Duruşma- sözcüğü buradan geliyor herhalde. O durdu. Ben durdum. Öteki sanıklar durdu. Böylece duruşmuş olduk.
Sayfa 72 - Uğur MumcuKitabı okudu
Emil Galip Sandalcı, Abdi Yazgan, İlhan Kalaylıoğlu, uçak kaçırmak suçundan tutuklanıp, tuvaletin yanındaki penceresiz bir odaya kapatıldılar. Kendileriyle konuşmak yasaktı. Bizler de, kağıttan uçak yapar, koğuşlarına atardık. O günlerden bugüne, Altan Öymen için söylenen bir espri kalmıştır: Altan Öymen uçak kaçırır, kaçırır ama uçağa yetişemediği için.
Uğur MumcuKitabı okudu
30 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.