• Hızlı internet , hızlı elektronik cihazlar, hızlı işlemciler, hızlı arabalar ve trenler. Peki bu hıza insan yetişebiliyor mu ? Elbette hayır.

  Her şey bu kadar hızlıyken insanın tek başına tüm işlere yetişmesi imkansız. Dolayısıyla gelişen teknoloji aynı oranda insana yardım etmeli. İnsanların günlük yaşamda her şeyi hızlı elde etmeleri hayatlarına da bir koşuşturmaca katmaları anlamına geliyor. Mesela bundan yıllar önce bir işe devam ettirebilmek için kargo beklediğinizde bu günlerce sürüyordu. Siz o esnada farklı işlerle meşgul olabiliyor veya istirahat edebiliyordunuz, şimdi ise durum farklı , kargo 1 günde teslim ediliyor. Herhangi bir ürün maksimum 5 gün içinde temin edilebiliyor. Bu hız insanların birim zamanda daha fazla iş yapmalarına ve daha fazla yorulmalarına sebep oluyor.

  İnsanların hızla akıp gitmekte olan hayatta herşeye yetişebilmesi için de teknolojiye ihtiyaçları var. Bu gereksinimi bir nebze karşılamak üzere yola çıkan ABD’li otomotiv devi Ford , Agility Robotics ile işbirliği yaparak bambaşka bir hayatın kapılarını aralıyor. Ford tarafından geliştirilen Otonom bir araca sahip Digit adındaki robot kargo dağıtım alanında faaliyet gösteriyor. Otonom araçla internet üzerinden haberleşen robot araçtan inip kargoyu alıyor ve teslimat alanına götürüp bırakıyor. Sonrasında araca binen robot otonom araçla bölgeden ayrılıyor. İnsan elinin değmediği bu teslimat işlemi biraz ürpertici gelebilir ama şuanda başarılmış durumda.

  https://www.yerelbt.com/...m-eden-rotot-uretti/
 • Çalışma hayatı güzel görüldüğü kadar kendi içerisinde zorlukları barındırır. Patron emrinde çalışmak bir çok kişinin hoşuna gitmez. Peki ya kendi işinin patronu olabilir mi insan? Elbette olabilir. Fakat bu işte göründüğü kadar kolay değildir. Birçok sorumluluk, insanın üzerine yüklenir. Bütün bu sorumluluklara hazırsanız, o zaman ilk dersimize geçebiliriz. Start-up dünyasında en çok kullanılan terimleri bir araya getirdim. Gelin hep birlikte bunları yakından inceleyelim.

  Start-up ve Girişim Arasındaki Fark
  Uzaktan bakıldığında ikisi de aynı anlama gelen kelimeler gibi gözükürse de tamamen farklı anlamlara gelmektedir. Start-up, sürdürülebilir ve ölçeklendirilebilir bir iş modeli arayan organizasyona verilen isimdir. Girişim ise aşırı belirsiz koşullar altında insanlar için tasarlanmış, yeni ürün ve hizmetlerin ulaştırılmasıdır. Genel özellikleri birbirine benzese de girişimin aşırı belirsiz olması, ikisini birbirinden ayırır.

  Lean Start-up(Yalın Girişim): Girişimcinin, büyük maliyetli, uzun ar-ge çalışmaları gerektiren süreçlerden kaçınarak meydana getirdiği ürün veya hizmeti küçük müşteri grupları üzerinde deneyerek hızlı manevralar alması durumunu açıklar. Bu testler sırasında girişimin ne zaman hızlanmasını ne zaman hızını durdurması gerektiği ölçülür.

  Social Entrepreneur (Sosyal Girişimci): Kâr etmeyi amaçlayan ama elde ettiği kârı, topluma fayda üretmek için kullanan girişimcidir. Son zamanlarda popüler olan girişim türüdür. Ettikleri karı sosyal sorumluluk projelerinde kullanırlar. Fikirleri topluma fayda üretme esasına dayalıdır.

  Fintech: Finans hizmetlerini, teknoloji ile birleştirerek mobil ödeme, para transferi,gelir gider takibi, kredi ve kitlesel fonlama gibi alanlara hizmet üretir.

  Start-up’ların Bebeği: Ürünler
  start-up yaratıcılık, Kreatif

  Innovation (İnovasyon): İnovasyon ve buluş kelimeleri oldukça karıştırılmaktadır. İkisinin arasındaki temel fark şudur: inovasyon, var olan bir şeye yenilikler getirmektir. Buluş ise sıfırdan keşfetmektir.

  MVP – Minimum Viable Product (Minimum Uygulanabilir Ürün): Girişimcinin zihnindeki ürün veya hizmetin uygulanabilir minimum özelliklerine sahip prototipine verilen isimdir. MVP oluşturulurken 3 aşama kullanılır. Bunlardan ilki öğren metodudur. Varsayımlarla ilgili hipotezler kurup doğru metrikler vererek test edip, sonuçlar elde eder. İkinci metot olan kur ile test edilecek ürün oluşturulur. Son metot olan ölç metoduyla elde edilen sonuçlar incelenir. Devam veya pivot kararları alınır.

  Pivot: İş modelinin geliştirilerek farklı bir hale getirilmesi olarak ele alınabilir. Birçok girişim ilk haliyle istediği sonuçları alamayabilir. Bu nedenle de iş modelini değiştirmesi gerekebilir. Bu geliştirme sırasında yeni özellikler eklenebildiği gibi kullanılmayan özellikler iptal edilebilir.

  Brand Equity (Marka Değeri): Marka değeri, hizmet ve ürünlere kazandırılan itibardır. Başka bir deyişle, bir ürün veya hizmetin marka isminin, tüketici algısından türetilen ticari değeridir.

  Growth Hacking: Bir projeye başlamadan önce girişimcinin bu projeyi belirli metodlar ile test edip, en kısa sürede en yüksek performansı elde etmektir.

  Launch: Bir girişim fikrinin hayata geçmesi, veya bir web sitesinin aktif olarak pazara sunulmasını açıklamak için kullanılan terimdir.

  Ürünlerin Taliplileri: Müşteriler
  customer, müşteri

  3F (Friends, Fools and Family): Türkçe’de 3A (Arkadaşlar, Aptallar ve Aile) olarak da yer eden bu kalıp; taze girişimcilerin yolun başındayken destek aldıkları kaynakları açıklayan eğlenceli bir terimdir.

  Churn Rate (Kayıp Oranı): Bir girişimin belirli bir zaman aralığında kaybedilen müşterilerin, toplam müşterilerin oranıdır. Churn Rate’in düşük olması, yatırımcılar tarafından aranan bir kriterdir.

  Early Adopter (Erken Benimseyen): Piyasaya yeni sürülen bir ürün veya hizmeti daha çıkar çıkmaz satın alan müşterilerdir.

  Freemium: Bir işletmenin ürünlerini veya hizmetlerini müşterilerine sınırlı olarak ücretsiz sunup, sonrasında ekstra özellikler için abonelik talep ettikleri bir üyelik modelidir. Genellikle internet tabanlı işletmelerde kullanılır.
  Gamification (Oyunlaştırma): Oyunsal düşünmenin ve oyunu oyun yapan tüm faktörlerin eğitim, satış vb. alanlarda kullanılmasıdır.
  Retention Rate (Elde Tutma Oranı): Kazanılmış müşterilerin elde tutma oranıdır. Unutulmamalıdır ki bir işletmede eski müşterileri elde tutmak, yeni müşteri edinmekten daha karlıdır.

  Start-up İnşa Ediyoruz : İş Modelleri
  iş modeli canvas

  Business Model Canvas (İş Modeli Kanvası): Girişimin veya şirketin nerede olduğunu, hedeflerini, gelir/gider yapısını, değer önerisini, müşterisini, pazarlama faaliyetlerini, kilit bileşenlerini vb. özelliklerini gösteren ve yatırımcının bir bakışta bunları görerek, girişim veya şirket hakkında bilgi almasını ve beyin fırtınası yapmasını kolaylaştıran iş modelidir.

  DNA Model: Tasarım, ihtiyaçlar ve istekler şeklinde işi 3 grupta inceleyen modeldir. Nasıl, ne ve niçin sorularına cevap verir.

  B2B (Business to Business): Şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen kısa tanımdır. B2B şirketlerin ihtiyaç duydukları maddelere kavuşmak için kurulan bir sistemdir. Bu yönüyle B2B şirketlerin tedarik pazarı işlevini görür. Birçok şirket internet üzerinden, mal ve hizmet üretim aşamasında ihtiyaç duydukları ürünlerini veya ara malların toptan satışlarını kolaylıkla yapabilme olanağına kavuşabilmektedirler.
  B2C (Business to Consumer): Bir şirketin gerçek kişilere satış yaptığı gelir modelidir. B2C’de fiyatlar ve ürünler açık ve net şekilde yayınlanır. Ürünün teslim koşulları, garanti koşulları, fiyatı ve diğer özellikleri üretici veya satıcı tarafından tek taraflı belirlenir ve tüketicinin önüne sunulur. B2C’de tüketiciler şahıs da olabilir perakendeci bir satış kanalı da. Burada tek bir müşteri kriteri yoktur ancak genel olarak müşteriler şirket olduğunda “B2B“, şahıs olduğunda ise “B2C” terimi kullanılır.
  C2C (Consumer to Consumer): Kişilerin, diğer kişiler e-satış yaptığı gelir modelidir. C2durC Eticaret modelinde tüketiciler bir e-ticaret sitesinde biraraya gelerek ürün/hizmetlerini sergilerler ve alıcı tüketiciler de o ürün/hizmeti e-ticaret sitesinden satın alır.
  SWOT Analizi: Bir projede ya da bir girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun, veya kişinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat ve tehditleri saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir.

  Fikrini En İyi Nasıl Anlatabilirsin?
  Deck/Pitch Deck (Sunum): Girişim fikrinin her yönü ile kısa, anlamlı ve açık bir şekilde anlatan, maksimum 10 slaytlık bir sunudur.

  Elevator Pitch (Asansör Konuşması): Bir girişimcinin asansör yolculuğu kadar kısa bir süre içinde (30-60 saniye) kendini yabancı birine tanıtma, iş fikirlerini ifade etme ve karşısındakini ikna etme yeteneklerini ortaya koyduğu kısa sunumdur. Bu sunum tarzına asansör konuşması denmesinin bir başka sebebi ise, her zaman yoğun olan CEO’ları girişimcilerin ancak asansördeki 30 saniyelik boşlukta yakalayıp, fikrini sunma şansını elde etmesinden gelmektedir.

  Teknolojiyi Nasıl Kullanabilirim?
  kodlama, coder, code

  SaaS (Software as a Service): Hizmet olarak yazılım (SaaS), kullanıcıların bulut tabanlı uygulamalara İnternet üzerinden bağlanmasını ve bunları İnternet üzerinden kullanmasını sağlar. E-posta, takvim ve ofis araçları bu uygulamalara örnek olarak gösterilebilir.

  SEO – Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu): Bir şirketin internet hesabının aramalarda listenin üst kısımlarında çıkması için yapılan işlemleri kapsar.

  UX (User Experience): “Kullanıcı deneyimi” anlamına gelir ve sürdürülebilir memnuniyetin yanı sıra uzun süreli değer algısı yaratmak için önemlidir. Kullanıcı deneyimi tasarımı yeni bir ürün ya da hizmet oluşturma sürecinde kullanılır.
  Start-up’ların Hayat Kaynağı: Sermaye
  maney, para, dolar

  Accelerator/Incubator (Kuluçka Merkezi, Hızlandırma Merkezi): İşe yeni başlayan girişimcilerin, işlerini geliştirmek için ”danışman”, ”mekan” ve bazen de ”nakit” desteği ile kuluçka altına alındığı merkezdir.
  Boot-Strapping: Girişimcinin şirketini az bir sermaye ile (kendi sermayesi ile) ya da işten kazanç sağladığı para ile başlatması durumudur.
  Burn Rate (Yakış Oranı): Girişimcilerin elinde bulundurduğu nakdi/varlıkları harcama hızına denir. Başka bir deyişle girişimin ticari faaliyetlerinden nakit gelmeye başlamadan önce sabit masraflarını karşılamak için yeni bir şirketin ilk sermayesini tüketme hızı olarak tanımlanır.
  Exit (Şirket Devri): Şirketleşmiş ve belirli bir seviyeye ulaşan girişimlerin, şirketi şirketin gelecekteki edeceği değer göz önüne katarak tamamen farklı birine satarak, işten çıkmasıdır.
  IP – Intellectual Property (Entelektüel Sermaye): Bir şirketin rakipleri tarafından kopyalayamayacağı şirket içi bilgi birikimine verilen addır.
  Seed Funding (Çekirdek Yatırım): Girişimcinin fikrini hayata geçirmek için alacağı ilk küçük ölçekli yatırımdır.
  VC – Venture Capital (Risk Sermayesi): Risk taşıyan yeni bir girişime yahut hayata geçtikten belli bir zaman sonra finansal desteğe ihtiyacı olan şirketlere yapılan yatırımlara verilen isimdir.
  Angel Investor (Melek Yatırımcı): Kuruluş aşamasında olan girişimlere ayda şirketlere ortak olma yöntemi ile yatırım yapan bireysel yatırımcılar için kullanılan terimdir. 10.000 TL ile 100.000 TL arasında yatırım yaparlar.

  Melek Yatırımcı Olmak İçin Gerekli Şartlar
  Yıllık geliri 200.000 TL veya üzerinde olması.
  Toplam varlığı 1.000.000 TL’yi geçmeli.
  Bir finans kuruluşunda 2 yıldan fazla portföy yönetimi alanında müdürü veya üstü seviyelerde çalışmış olmak.
  Yıllık cirosu 25.000.000 TL üzerinde olan bir şirkette Genel Müdür Yardımcılığı veya daha üst mevkide çalışmış olmak.
  Kuluçka veya teknoloji geliştirme merkezlerinden birinde minimum 2 yıl çalışmış olmak ve en az bir şirkete minimum 20.000 TL yatırmış olmak.
  Bunlardan bir tanesini sağlayan yatırımcılar melek yatırımcı olarak fikirlere yatırım yapabilirler.
  https://www.kreatifbiri.com/...-start-up-terimleri/
 • Bir zaman makineniz olsaydı ne amaçla hangi zamana gitmek isterdiniz ?
 • SpaceX bugün Starlink projesinin ilk uydularını yörüngeye yerleştirecek. 60 tane. 2025'e kadar yılda her biri 60 uyduluk 40 sefer yaparak 12 bin uyduyu yerleştirecek. Uydular kendileri arasında lazerle göz teması kurarak haberleşecek. 6 yıl sonra isteyen çanak anteninden 1000Mbps ile isteyen ise teline kuşlar konan telefon hattından 16Mbps ile internete bağlanabilecek. Projenin maliyeti 10 milyar dolar, yıllık kazancı ise 30 milyar dolar olacak.
  Milli bir internet sağlayıcısı olmadığı için kullananlar belki de hain ilan edilme noktasına kadar gelinecek ama engel olunması imkansıza yakın olduğu için bir şey yapılamayacak. Sahi TürkTelekom'u Araplara satmıştık değil mi?
 • Bu insanlar nece konuşuyor.
  Herkes popüler kültürü fetiş hâline getirmiş.
 • ABD Enerji Bakanlığının Exascale İşleme Projesi’nin bir parçası olarak, Cray Inc. tarafından inşa edilen Frontier Süper bilgisayar bugüne kadar kullanılan petaflop ölçeğini exaflop boyutlarına çıkarmayı hedefliyor.

  İleri Okuma ;

  https://www.yerelbt.com/...lop-olcegi-basliyor/
 • Bir zamanlar Space X kurucusu Elon Musk “Elektrikli otomobilleri yaptık,hedefimiz elektrikli uçaklar” dediğinde dev otomobil şirketlerinin hepsi “hadi canım” vari geri dönüşler yapmıştı. Yıllar geçti ve azim kazandı. Elon Musk dünyanın en başarılı elektrikli otomobilini geliştirdi. Musk’un elde ettiği başarı aslında elektrikli bir otomobil yapmak değildi. Özenle seçilmiş mühendisler ordusuyla bir otomobili biyolojik yakıtlar kadar güç elde edebilecek elektrik bataryaları ile buluşturmaktı. Uzun uğraşlar sonunda elde edilen pil ve elektrik motorlarının bir otomobili biyolojik motorlar kadar , hatta onlardan daha başarılı bir şekilde götürebileceği anlaşıldı. Geriye kalan mekanik aksam ve şase sorununu da zor günler geçirerek atlatan Musk Tesla serisini piyasaya salarken “zengin çocuklarına pahalı oyuncaklar üreteceğiz” mottosuyla dünyanın en başarılı elektrikli otomobillerini üretmenin gururunu yaşadı.

  O günlerde elektrik motorları ve bataryaların sadece kara araçlarında kullanılabileceğine inanan girişimci sayısı neredeyse %99 du geriye kalan %1 lik kesim Musk ve onun gibi düşünen çılgın girişimcilerdi.

  Elektrik bataryalarının hava araçlarında da kullanılabileceğine inanan bu sınırlı kitle geleceğin elektrikli uçan taksilerine de ilham verdi. Yıllar ilerledi ve gerçekten de elektrikli uçan araçların yapılabileceğine olan inanç arttı. Önce drone araçları sonra İHA lar ve ardından SİHA’lar elektrikli hava araçları arasında yerini aldı. Öyle bir akımdı ki artık tarımsal ilaçlamadan, tapu kadastro işlerine kadar elektrikli uçan araçlar hayatımızın bir parçası oldu.

  Bu gelişmeyi bir adım ileri götürüp uçan araçları üretmeyi kafaya takan Alman start-up Lilium tarafından yeni bir “uçan taksi” tanıtıldı.

  İleri Okuma ;

  https://www.yerelbt.com/...n-taksi-test-edildi/
 • Hz.Mevlana; "Eli görmeyen, yazıyı kalem yazdı sanır." buyurmuş. Ne güzel söylemiş pir. Hayatta her şeyin bir görünen, bir de görünmeyen kısmı bulunur. Nereden ve nasıl baktığına göre olgular değişir. Mühim olan gözünde ki, gönlünde ki sis perdelerini kaldırmaktır vesselam...