Profil
Dengin dengini bulmasıdır En büyük mutluluk dünyada.
Sayfa 37
Reklam
Önceleri insanlar görmeden bakıyor, Dinlediklerini anlamıyorlardı, Uzun ömürleri boyunca düş görüntüleri gibi Düzensiz, gelişigüzel yaşıyorlardı. Bilmiyorlardı duvar örmesini. İçine gün ışığı giren evler yapmasını, Ağacı kullanmasını bilmiyorlardı. Yerin altında, karanlık mağaralarda Karınca sürüleri gibi yaşıyorlardı.
Sayfa 19
Bana deli desinler razıyım: İyilik uğruna deli sayılmak güzel şey!
Sayfa 17
Öfke hastalığına iyi gelen sözler vardır.
Sayfa 16
Bela rüzgârı kimseleri ayırt etmez, Dört bir yana eserken, bir seni vurur bir beni.
Sayfa 13
Reklam
Başı dertte olmayana kolay gelir Dertliye akıl öğretmek, yanıldım demek.
Sayfa 12
Anlatmak acı gelmesine acı gelir bana, Ama susmak da bir başka türlü acı, Her türlüsü bir başka bela benim için.
Sayfa 10
Payıma düşeni gönül ferahlığıyla taşımalıyım, Kaderin önüne durulmaz, bilmeliyim bunu.
Sayfa 6
Goethe, Prometheus
Şu evrende siz tanrılardan Daha zavallısı var mı bilmem: Kurban vergileri Dua üfürükleriyle beslenir Haşmetli varlığınız zar zor. Size umut bağlayan budalalar, Çocuklar, dilenciler olmasa Yok olur giderdiniz çoktan.
Sayfa 59 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
Reklam
"BİRİNCİ PERDE, DÖRDÜNCÜ TABLO LEAR: Kaç yaşındasın? KENT: Ne bir kadının güzel sesine âşık olacak kadar genç, ne de onu herhangi bir sebeple çıldırasıya sevecek kadar ihtiyarım..."
Sayfa 42 - Remzi Kitabevi, Çeviren: Seniha Bedri Göknil, Eserin Orijinal Adı: King Lear, 1. Baskı, 1993, AnkaraKitabı okuyor
·
Puan vermedi
Herkesin içinde pusuda bekleyen bir zorba "Macbeth" tarafı vardır!
Sayısız kez sahnelenmiş, filmlere konu edilerek seyirci ile buluşmuş ve William Shakespeare'in en kısa eseri olmasına rağmen hafızalara kazınmış eseri: "Macbeth." Hangimiz gücü elimize aldığımızda zorbalaşmayız? Ve var mıdır, erki elinde tutarken vicdanına rağmen Macbeth'leşmeyenler? Zor... İnsan, kendini sınamadan sonucu bilemez. Ve Macbeth'in hızlı yükselişi -aynı zamanda erken sonunu getiren finalin aynı zamanda başlangıcıydı. Üçüncü kez okumama rağmen tadına hâlâ doyamadığım, bir tragedya. Nedense;
Sophokles
Sophokles
'in
Elektra
Elektra
'sı ve
Macbeth
Macbeth
'in bendeki yerleri ayrı. Mutlaka oku(ut)nmalı, tiyatro sahnelerinde izlenmeli, imkân yok ise; filmleri ile bu açık ikame edilmeli, diye düşünerek eseri her haliyle tavsiye ediyorum. Her zaman dediğim üzere okuyup okumamak tamamen sizin kendi keyfîyetinize kalmış bir durum. İyi okumalar.
Macbeth
MacbethWilliam Shakespeare · Cumhuriyet Yayınları · 199921,8bin okunma
MALCOLM - Çok zaman geçirmeden her birinizin sevgisine karşı borcumu ödeyeceğim. Beylerim ve yakınlarım, bundan sonra kontsunuz! Bu onurlu sanı İskoçya'da ilk alan sizlersiniz. Yeni bir çağ açıyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Kuşkucu baskının tuzağından kaçmış, yabancı ülkelerde sürgün yaşayan dostlarımızı geri getireceğiz. Bu ölü kasabın ve anlaşıldığına göre hırsa düşüp kendi eliyle canını alan o şeytandan farksız kraliçesinin acımasız adamlarını bulup ortaya çıkaracağız. Bütün bunları ve bizden beklenen daha ne varsa, hepsini, Tanrı'nın yardımıyla, ölçüsünde, zamanında ve yerinde yapacağız. Hepinize, ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizleri Scone'da taç giyme törenimize çağırıyorum. (Borazanlar çalar. Çıkarlar.)
Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları (PDF)
(Macbeth'in kafasıyla Macduff girer.) MACDUFF - Selam sana, ey kral! Çünkü kralsın. Gör, bak, hakkını zorla ele geçirenin ilençli kafası nerede duruyor. Bütün dünya kurtuldu! Seni hükümdarlığının değerleriyle çevrilmiş görüyorum. Benim selamımı herkes paylaşıyor. Seslerin yükselip benimkine katılmasını isterim. Bağıralım. Selam İskoçya Kralı! HEPSİ - Selam İskoçya Kralı! (Borazanlar çalar.)
Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları (PDF)
MACBETH - Herkes içinde bir senden sakınmıştım. Çekil: ruhum senin kanınla zaten çok yüklü. MACDUFF - Söyleyecek sözüm yok. Sözüm kılıcımda. Ah, sözcüklere sığmayacak kadar kanlı katilsin sen! (Vuruşurlar.)
Sayfa 65 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları (PDF)
936 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.