1000Kitap Logosu

Tragedya

TAKİP ET
Sağduyulu davranmayı nasıl öğrenmeyeyim? Az önce, düşmana fazla düşmanca davranılmaması gerektiğinin farkına vardım, çünkü daha sonra o adam bize sevgisini verebilir. Dostuma da yardım ederken onunla her zaman dost kalmayacağımızı düşünerek yaklaşmalıyım, çünkü insanların çoğu için vefasızdır dostluk limanı.
Sophokles
Sayfa 26 - işbankası kültür yayınları
15
HERAKLES Oğlum, babanın ölüm döşeğindeki vasiyetini yerine getirmeye meyilli değilsin. Tanrıların laneti üzerinden eksik olmasın sözlerimden çıkarsan. HYLLOS Eyvah! Babam değil, hastalığı konuşuyor şimdi! HERAKLES Dinmek üzere olan acımı sensin alevlendiren! HYLLOS Nasıl da çaresiz bir duruma düşmüşüm böyle! HERAKLES Babana itaat etmediğin içindir! HYLLOS Ölüm yatağında inançsız olmayı mı öğretiyorsun bana? HERAKLES Acımı dindirmen asla inançsızlık değil! HYLLOS Peki benden istediklerin sence doğru mu? HERAKLES Tanrıları şahit gösteriyorum doğruluklarına. HYLLOS Peki öyleyse, isteğini yerine getireceğim, ama tanrılar emirlerine uyduğumu bilsin. Babamın vasiyetine sadık kaldım diye beni kim suçlayabilir?
Sophokles
Sayfa 38 - işbankası kültür yayınları
10
HERAKLES Yunanlıların en nankörleri? Ormanlarınızı, denizlerini çeşit çeşit canavardan temizlemek için büyük çileler çektim. Şimdi acıyla kıvranırken, neden hiç kimse bir kılıcın öldürücü ateşiyle gelip beni kurtarmaz?.
Sophokles
Sayfa 39 - işbankası kültür yayınları
17
KORO Korkunç hatalardan endişelenmek doğrudur, ama insan son ana kadar umudunu yitirmemeli. DEİANEİRA Düşüncesiz hareketler karşısında umut kimseye cesaret veremez. KORO İstemeden yapılan hatalara fazla kızılmamalı, senin de durumun böyle! DEİANEIRA Bu şekilde konuşmak, suçlulara değil suçsuzlara yakışır.
Sophokles
Sayfa 28 - işbankası kültür yayınları
16
2
...
1.000 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.