1000Kitap Logosu

Türkçe

1 Takipçi
TAKİP ET
birokur
bir alıntı ekledi.
Türkçe'de Yunanca Kelimeler
Her gün İngilizce'den Fransızca'dan Latince'den dilimize giren pek çok kelimeye şapka çıkaranlar, acaba neden bizim bin yıllık kelimelerimize diş gıcırdatıyorlar. Kur'an Arapça indirilmeseydi veya biz Müslüman olmasaydık, acaba bu dil kasapları dil meydanımıza, yine böyle kanlı gözlerle, köpüklü ağızlarla, sıkılmış yumruklarla çıkarlar mıydı? Lütfen düşünelim biraz. Lütfen! Dil kasaplarının müşterileri olmayalım.
2
YAZMAK sözcüğünün kökenini üzerine bir varsayım
Bazı kaynaklarda Yazmak sözcüğünün çizmek, kazımak sözcüklerinden türemiş olabileceği belirtilimiş. Ancak bizim oralarda (Samsun/Havza) 20 yıl öncesine kadar YAZMAK; açma, yayma, ortaya dökme YAZI; açıklık, düzlük anlamında da kullanılırdı. Ekmek hamuru el ile yazılırdı, yani açılırdı, yayılırdı ince yufka haline getirilir ortaya dökülürdü. Yukarıda anlatılanlar ışığında şunu söyleyebiliriz. YAZI; kafamızın içindeki düşünceleri başkalarının görebileceği biçimde kalemle yayma, açma, açıp ortaya dökme anlamına gelir. Sözcüğün kökeni de ÇİZMEK, KAZIMAK sözcüklerine değil, açmak, açıp yaymak, ortaya dökmek, açıklık anlamındaki YAZ-YAZI-YAZMAK sözcüğüne dayanmaktadır. Sözcüğün anlamı ve kökeni buradan kaynaklanmaktadır.
2
Türk Alfabemiz 93 yaşında...
“Arkadaşlar, Güzel dilimizi ifade etmek için, Yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim güzel ahenkli zengin dilimiz, Yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir...” 🇹🇷 ( Mustafa Kemal Atatürk ) 🇹🇷 #1Kasım1928 Türk dil devriminin önemli adımlarından biri olan Harf Devrimi ile Türkçemizin ses yapısına daha uyumlu yeni alfabe sistemi 93 yıl önce bugün kabul edildi. Teşekkürler büyük Atatürk...
2
53