Geyikli Gece, bir alıntı ekledi.
08 May 01:22 · İnceledi

"Kötünün zaferi için gereken tek şey, iyinin bir şey yapmamasıdır."

(Güneşin Gözyaşları)

Size Baba Diyebilir miyim?, Onur Sener (Sayfa 36)Size Baba Diyebilir miyim?, Onur Sener (Sayfa 36)
Yasin Uslu, bir alıntı ekledi.
28 Nis 04:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kötünün zaferi
Adalet tartışmaya açıktır. Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır. Bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç, adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti. Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 416 - DK)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 416 - DK)

Kötünün zaferi
"Adil olanın peşinden gidilmesi doğrudur,en güçlünün peşinden gidilmesi ise kaçınılmazdır. Gücü olmayan adalet acizdir; adaleti olmayan güç ise zalim. Gücü olmayan adalete mutlaka bir karşı çıkan olur, çünkü kötü insanlar her zaman vardır.Adaleti olmayan güç ise töhmet altında kalır.Demek ki adalet ve gücü bir araya getirmek gerek; bunu yapabilmek için de adil olanın güçlü, güçlü olanın ise adil olması gerekir.
Adalet tartışmaya açıktır. Güç ise ilk başta tartışılmaz biçimde anlaşılır.Bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç, adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti.Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık."

Soner, bir alıntı ekledi.
14 Oca 16:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kötünün zaferi-Pascal
Adil olanın peşinden gidilmesi doğrudur,en güçlünün peşinden gidilmesi ise kaçınılmazdır.Gücü olmayan adalet acizdir;adaleti olmayan güç ise zalim....

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 416 - DK)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 416 - DK)
Levent Göven, bir alıntı ekledi.
15 Ara 2017

Batı' ya satrancı biz öğretmiştik; dünyevi bir şey, bir savaş alanı görünümünde, beyaz ordu ile karanın, içimizdeki iyi ile kötünün ruhsal savaşı olarak. Onlar ne yapmıştılar? Vezirimizi kraliçe, filimizi piskopos yapmıştılar; önemli değildi. Ama satrancı kendi akıllarının ve dünyadaki akılcılığın zaferi olarak bize geri vermiştiler. Bugün onların aklıyla kendi hassasiyetimizi anlamaya çalışıyor ve bunu uygar olmak zannediyorduk.

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 261 - İletişim)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 261 - İletişim)
Janmajör, bir alıntı ekledi.
 24 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bana Almanca bilip bilmediğimi sordu. Cevabını beklemeden "Schachmatt," dedi. Kelimenin Farsça "şah" ile, öldünün Arapçası "mate"den yapılmış bir Avrupa melezi olduğunu açıkladı. Batı'ya satrancı biz öğretmiştik;dünyevi bir şey, bir savaş alanı görünümünde, beyaz ordu ile karanın, içimizdeki iyi ile kötünün ruhsal savaşı olarak. Onlar ne yapmıştılar? Vezirimizi kraliçe, filimizi piskopos yapmıştılar; önemli değildi. Ama satrancı kendi akıllarının ve dünyadaki akılcılığın zaferi olarak bize geri vermiştiler.

Yeni Hayat, Orhan PamukYeni Hayat, Orhan Pamuk
Adem OFLU, bir alıntı ekledi.
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kötünün zaferi
Adalet tartışmaya açıktır. Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır. Bu nedenle gücü adalete veremedik,çünkü güç, adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti. Haklı olanı kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 417 - Doğan kitap)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 417 - Doğan kitap)
Adem OFLU, bir alıntı ekledi.
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kötünün zaferi
Gücü olmayan adalete mutlaka bir karşı çıkan olur, çünkü kötü insanlar her zaman vardır. Adaleti olmayan güç ise töhmet altında kalır. Demek ki adalet ile gücü bir araya getirmek gerek; bunu yapabilmek için de adil olanın güçlü, güçlü olanın adil olması gerekir.

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 417 - Doğan kitap)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 417 - Doğan kitap)