idris yılmaz, Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları'ı inceledi.
16 Kas 12:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kozmos
Carl Sagan

Amerikan uzay araştırmaları kurumu Nasa’da görev yapmış bilim adamı Carl Sagan’ın,uzay ve bilim konularını işlediği bir kitap Kozmos.
İnsanlık, ilk çağlardan beri oldum olası bilinmeze merakının peşinden gitmiştir. Nedeni de bellidir, düşünebiliyor olmasıdır.
Ve düşünebiliyor olması nedeni ile en sıra dışı bir makinedir. Etrafımızda gördüğümüz alet, yapı, makine vs. ne varsa hep o sıra dışı makinenin eseridir. Yada evrende var olan yıldızlar, galaksiler,gezegenler, meteorlar vs. hep o makinenin tanımladığı gök cisimleridir.
İlk düşünebiliyor olmamızdan bilim doğmuştur. İlk baltamız, ilk sivri aletimiz bilimin ilk icadıdır. O zamandan beri süregelen ve biriken bilgi zenginliği yeni BİLİM, insanlığın ortak aklı haline gelmiştir.
Tarihte, süreç içerisinde bazen üstün zekalı insanların, bazen tesadüfün ortaya çıkardığı icatlar, yeni düşünceler ve yeni düşüncelerin hayata geçirilmesi adına uygarlık dediğimiz bugünkü modern hayatımız oluşmuştur.
Gökyüzüne bakabilen tek canlı insan olduğu düşüncesinden yola çıkan Carl Sagan, insanın yaşadığı yerin keşfi ile gökyüzündeki cisimlere merakının izin sürer Kozmos kitabında.
İnsanlar önce bu cisimlere, hepsi bizim etrafımızda dönüyor derler, yaşadığımız yer tepsi gibi derler, Güneş büyük bir güçtür, bizim yaratıcımız derler. Matematik bilimi geliştikçe ki tüm bilimlerin atası olduğu söylenir. Gökyüzündeki cisimlerin uzaklıklarının hesabı yapılır. Yeryüzünün büyüklüğünün hesabı yapılır. Dünya’nın döndüğü , yuvarlaklığı bulunur. Dünyanın aynı zamanda Güneşin etrafında döndüğü bulunur. Gökcisimlerinin döndüklerinin, dönüş hızlarının hesabı yapılır. Güneşinde kendi etrafında döndüğü bulunur. Derken bağlı bulunduğumuz Samanyolu Galaksisinin keşfi yapılır. Güneşinde Samanyolu galaksisinde döndüğü bulunur. Samanyolu Galaksisinin tamamının döndüğü derken, evrendeki tüm yıldızların, tüm galaksilerin, kendi eksenleri ve bağlı bulunduğu galaksilerin eliptik bir dönüş içinde olduğu keşfedilir. Kısaca Alevi kültüründeki bir deyişte olduğu gibi “Tüm evren semah döner” .
Ve Evrenin sonsuzluğu, zamanın sonsuzluğu aslında zaman diye bir kavram olmadığı, düşünebiliyor olan insanların ortaya çıkmasından sonra bu insanların bir şeyleri ölçme merakından ortaya çıktığı görülüyor. Zaman kavramını bir çizgi olarak düşündüğünüzde bu çizginin ortasının olmadığı, geçmişin ve geleceğin belirsizliğine giden bir çizgi olduğu düşünülebilir.
Evrenin büyüklüğü içinde benzer şeyler söylenebilir. Dünyadan çıkıp bir boşluktan evrene baktığınızda bir merkezinin olmadığı, aşağı - yukarı, kuzey-güney, doğu-batı anlamında bir yönünün olmadığı ortaya çıkıyor.
Evrendeki tüm cisimler Newtonun ortaya çıkardığı kütle çekim kuvveti yasasına bağlı olarak evrende boşlukta duruyor.
Peki bunlar nasıl oluştu ? Ortak akıl bilimin üzerindeki hemfikir olduğu en büyük düşünce, BİGBANG yani büyük patlama. Yıldızlar, gezegenler önce toz ve gaz kütleleri yoğunlaşıp bir kütle oluyor. Sonra kütle çekim yasası ile zamanla büyüyor. Teori bu ?
İnsanoğlunun 1976 yılında icat ettiği ve uzaya gönderdiği ve saatte 11.000 km. yol alabilen uzay aracının en yakın yıldıza varabilmesi için 80.000 yıl zaman gerekiyormuş.
Tüm bunlar insana şunu katıyor.
Evreni ve oluşumunu düşündüğümüzde bilim olarak belki de emekleme aşamasındayız.
Evrenin sonsuzluğunu ve tanımlanabilir alanı içerisindeki milyarlarca galaksinin, milyarlarca yıldızın olduğu devasa boşlukta yerimiz neresi. Yeni yeni düşünceler, yeni düşüncelerin oluşturduğu daha yeni düşünceler. Dünyamızdan evrene, bu düşüncelerle baktığımız zaman, ateş olsak cürüm kadar yer yakıyoruz.
Yakın evren boşluğundan Dünya ya baktığımız zaman sınırları olmayan mavi minnacık bir bilye. Biraz daha ötelerden bakarsak bir toz tanesi. Çok daha ötelerden baktığımızda o toz bile milyarlarca tozun içinde görünmeyen bir şey.
O zaman dönüp kendimize şu soruyu sorduruyor Carl Sagan, Biz kimiz ? Bunca ego niye ? Bunca savaş niye ? Bunca telaş niye ? Bunca kavga, yok etme, niye ? Yaşamının gerçek amacı ne ?
Bir bilim kitabı olarak okuduğunuz Kozmos kitabı, okuyucunun kendisine bir dolu felsefik sorularak sordurarak bitiyor.

Bir çok konuya değinen güzel bir eser. Son kısımlarda yapılan formül hesaplamalarına dikkatinizi vermelisiniz. Yazarın, farkına varmamızı istediği konular kesinlikle bu yolculuğumuzu ilerletmek için yapılması gereken unsurlar. Ayrıca belgeselini izleyip pekiştirmenizi tavsiye ederim.

Ares, bir alıntı ekledi.
20 Eki 18:40

İtalya'da Galileo başka dünyaların varlığını açıklamış, Bruno da başka hayat şekillerinin varlığı üzerinde durmuştu. Bu düşüncelerden ötürü Galileo ve Bruno İtalya'da işkence görürken, Hollanda'da her iki görüşü paylaşan astronom Christiaan Huygens ödüllerle donatılıyordu. Christiaan Huygens, '' Dünya benim ülkem ve dinim de bilimdir '', diyordu.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 168)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 168)
Ares, bir alıntı ekledi.
13 Eki 22:32

DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
Ares, bir alıntı ekledi.
13 Eki 11:51

Bilimi açıklamamak bana ahlaksızlık gibi geliyor, Aşık olunca bunu tüm dünyaya duyurmak istersiniz.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
Uzel, Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları'ı inceledi.
28 Eyl 14:04 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabı ortaokuldeyken okumuştum. Erich von Daniken'den dayanaklı bilime geçişimdeki ara halkayı oluşturan kitaplardan biridir. Tam bir popüler bilim kitabı diyebilirim. Hiçbir bilimsel altyapısı olmayan okuyucuya, sıkmadan temel bilgiler ve en önemlisi merak duygusu aşılayabilecek bir eserdir.

Burak Bilen, Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları'ı inceledi.
25 Eyl 21:23 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bilgi dolu bir kitap. Okuması zevkli. Yazarın ara ara hikaye tadında anlattığı varsayımlara dayalı bölümleri daha güzel buldum. Diğer teknik bilgileri okurken ülke olarak çok çok geride kalmış olduğumuza içerledim açıkçası.
Kitapta adı geçen bilim insanlarının, isimlerini daha önceden duymuş olmama rağmen ne kadar önemli olduklarını anladım ve bende algı oluşturarak onlar hakkında daha fazla bilgi edinmem gerektiğini hissettim.
Biri bana, bir kitap öner dese ilk bu olurdu.

Burak Bilen, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 19:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Nükleer savaşın havayı toza boğması yüzünden, toz tabakası güneş ışığını yansıtarak yerküremizin soğumasına neden olacaktır. Gezegen çapındaki az bir soğumanın bile tarım üzerinde felaket sözcüğüyle ifade edilebilecek sonuçları olabilir."

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 341)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 341)
Burak Bilen, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 16:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kitaplar tohum gibidirler. Yüzyıllarca bir yerde uyuyakalmış durumdadırlar, sonra da birden beklenmedik ve umut vaat etmeyen topraklarda çiçek vermeye başlarlar."

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 297)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 297)