Geri Bildirim
 • Ilkokul (6)👧📑✏
  Ortaokul📖
  Lise📖📙
  Üniversite 📚
  KPSS (23) 📚📚📚📚
  Işsiz 😞
  CW📝
  Biz sizi ararız 📞
  Inşaat 😒
  Maden 👤👤
  (Ne aradılar ne hakkımızı aldık)
  Ölüm 😳😳
 • Şu KPSS yüzünden bir yıldır doğru düzgün kitap okuyamadım hain KPSS pis KPSS 1 ay sonra görürsün sen....
 • Evet. konumuz kadınlar. ama bu kez kadınlardaki kriterimiz nefes alması, hoş olması, çekiciliği, seksiliği v.s değil. bunlar bir kadında olabilecek özellikler. fakat, bunlar bir kadının kaliteli olduğunu gösterir mi? bence hayır. 

  kalite önemlidir. hayatın her alanında hem de. özellikle yeni çağda bu çok sık rastlanmayan fakat keyif veren bir şey. annelerimiz, ablalarımız v.s farklıydı. onlar farklı bir türkiye'de yetiştiler ve farklı koşullarda yaşadılar. fakat yeni dönem kadınlarında çoğu imkan var. her ne kadar çok parlak görünmese de farklı bir dönemde yaşıyoruz.

  çekicilik, seksilik, hoş bir fiziğe-yüze sahip olmak güzel şeylerdir. zaten insan eş seçiminde ilkel ve bilinçaltı dürtüleriyle hareket eder. esasında doğadaki çoğu canlı öyle hareket eder. içgüdüsel olarak bir kadından hoşlanmak; onun sağlıklı vücudundan hoşlanmak ve üreme isteğidir. doğadaki balıklardan tutun, çoğu canlıda bu üreme altyapısıyla birleşme olur. kadınlarda da erkeklerin sağlıklı görünmesi bir kıstasdır. çünkü içgüdüsel olarak kadın da sağlıklı bir üreme ister. kriterlerde yer alan uzun boy-geniş omuz v.s esasında sağlıklı üreme içgüdüsünün dışa vurumudur.

  neyse konuyu dağıtmayalım. içgüdüsel hoşlanmayı bir kenara bırakırsak, bir kadının (özellikle çağımız kadınının) kaliteli olduğunu gösteren detaylardan örnek verecek olursam;

  - iyi bir eğitim: bu 4 yıl öğretmenlik mezun ol kpss değil. eğitimi içselleştirebilmek. öğrenilenleri ve eğitimde gerçekleşen sosyalizasyonu hayata güzel bir şekilde yansıtabilmek.

  - stil sahibi olmak: bu illaki pahalı şeyler giyinmek değil. bir giyim zevkinin ve uyumunun olması. bir şeyleri kombine etme yeteneği. sadelik ve kendine en uygun olanları seçebilmek.

  - güzel konuşma ve dinleme yeteneği: sağlıklı cümleler kurabilme ve karşısındakileri verimli, doğru yerlerde doğru tespitler yaparak dinleme.

  - en az 1 yabancı dil bilmek: bu sayede tekdüzelikten az da olsa kurtulunmuş olunur. başka bir dil bilmek aynı zamanda az çok başka bir kültürü de az da olsa tanımaktır. hayat vizyonunun ister istemez gelişmesidir.

  - temellendirilmiş müzik zevki: ona verilen-ona pompalananları ve ilkelliği değil de, müzikte bile kaliteyi araması. kendi müzik zevkini temellendirebilmesi.

  - orta düzeyde film kültürü: behlül şunu bunu öptü mü değil, en azından birkaç yönetmeni takip etmesi ve onların filmlerinden sonra iki kelime edebilmesi.

  - gidilen yerlerin ve çevrenin kalitesi: bu önemli çünkü nerdeyseniz ve kimlerleyseniz onlarla konumlanırsınız. bir fotoğraf çekilirken arka plana da dikkat ederiz. sizin görünümünüz kadar fon da önemlidir. 

  - yalnızken geçirilen zamanın kalitesi: bu esasında önemli bir detay. ne bileyim 7/24 facebook oyunu oynayan bir kadın, sıkıldığında hemen eline cep telefonunu alıp ilgi arayan kadın bence eksiktir. tabiki oyun oynanır, telefonda konuşulur v.s ama bu hayat tarzı haline gelmişse çok sakil bir durum.

  - insanlarla mesafeyi iyi ayarlama: bu da güzel bir yetenektir. bu konuyu oturtmuş kadınlar her daim kaliteli görünür. ne yapay-hızlı bir samimiyet ne de soğuk durmak. tam ortası. karşı tarafın yaklaşım şeklini iyi kavrayabilme ve ona göre davranma meziyeti.

  - zeka parıltısı: bu çoğu kadının ''zeki olduğum için yalnızım'' klişesi değil. zeka parıltısı bir sohbette hemen kendini belli eder. ince espri anlayışı, etkileşimli iletişim- kişileri rahatlıkla süzme yeteneği. bunlar kolaylıkla gözlemlenebilir.

  esasında daha çok detay var. hepsi bir kişide bulunsun, iş ilanı gibi öncüller sıralama durumu değil. bazen küçük detaylar karşınızdaki kişide size karşı olan algıyı oluşturur. algı da çoğu zaman gerçeklerin önüne geçer. durum bu yani.
  Kaynak: Ekşi Sözlük
 • Kpss çalışırken tarih derslerinde devamlı vatan sevgisiyle, vatana ve meşrutiyete katkılarıyla karşıma çıkan, Atatürk'ün de "Türk milletinin yıllardır beklediği ses" dediği Namık Kemal'le tanışmak sonunda @isbankasikulturyayinlari sayesinde nasip oldu. İntibah (Arayış) isimli bu kitapta - izninizle zavallı diyeceğim- zavallı Ali Bey'in macerasının ve kör kütük yol almasının kendisine ve çevresine verdiği zararları okuyoruz. Ruhunun saflığından iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı ayırt edemediği için binbir türlü felaketi kendine çekişine şahit oluruz. Ali Bey'i bizlere okutan Namık Kemal, arka planda Osmanlı döneminde İstanbul 'u ve sosyal hayatını anlatır. Çamlıca ve mesire yerlerinde gezerken gençleri, dönemin aile yapısını, kölelik ( ya da cariyelik ne dersek artık) sistemini vb. pek çok şeyi bizlere aktarır. Ayrıca kendi hayatımda sürekli şikayet ettiğim İstanbul' un kalabalıklığı ve tenha bir yerlere kaçma istediğinden de kitapta bahseder ki; açıkçası okuyunca çok şaşırdım. Her ne kadar bizlere sanki İstanbul yeni yeni insanları bıktırıyor gibi gelse de demek ki her zaman böyleymiş diye düşünmeden edemedim.
  .
  Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim ve çok çok beğendiğim bir durum da var: Namık Kemal her bölüm başına bir beyit yazmış.(Kendi beyit ve başkalarına ait beyitler) Elbette beyitler bölümler ile alakalı. Okurken onları okumak, beyitlerin dilinin ve aşkı anlatışının içine dalmak bana ayrı bir güzellik yaşattı.
  .
  Her cümlesinde, her betimlemesinde ayrı bir tat aldığım güzel bir yolculuğun sonunda, elimde yer yer kenarına köşesine notlar alınmış, beyitleri ve güzel cümleleri deftere geçirilmek üzere işaretlenmiş harika bir eser kaldı. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliyorum çünkü okuduğumuz bu defa bizim topraklarımızın geçmişi, bizim topraklarımızın eski düzeni ve bir zamanlar yaşayıp buralarda gezmiş, aynı bizler gibi gelip geçici varlıkların hayatı. Bakalım bizleri kimler yazıyor ve bakalım bizler için gelecek kuşaklar ne düşünecek?
 • Asla sevmeyecek olan birinin beni sevmesini beklemek, son 1 ay kala KPSS'ye çalışıp 90 almayı beklemek gibi. Hatta ikincisinin olma ihtimali bile var ama birincisi imkansız.