• Nefesimin kesildiğini hissediyorum. Evden kendimi zar zor attım dışarı. Denizin temiz havası iyi gelir sanmıştım içimdeki acıya.
  Mavi daha bir aldı içimi, başım dönüyor.
  Gözlerimi sola çevirir çevirmez, biraz uzaktaki o küçük kızın, elindeki rengarenk uçan balonları gökyüzüne bıraktığını görüyorum. Oysa alındığında ne çok mutlu etmişti onu kimbilir. Ama vazgeçti sevinçlerinden, küçük martılar da oynasın diye gönderdi onları o bembeyaz kanatlarına. Yavru martılar oynar mı yoksa patlatır mı hiç düşünmedi bile.

  Ben senden vazgeçemiyorum!..

  Bir bırakırsam seni sevmeyi, sabah günaydın demez, kahvaltı yaptın mı diye sormaz, sıkı giyin hasta olma diye endişe etmez isem. Sesindeki buruklukta, dizlerimi dövüp neyi var diye yeri yerinden oynatmaz isem hele...
  Kim yanacak sana.. Kim akan zamandan daha çok düşünecek, kim sevecek seni? Kim? Biliyorum, ölsem şimdi 40 gün tutacaksın yasımı en fazla, aylar geçtikçe hatırlamaların da azalacak. Bir gün '' aaa o da vardı demi, kanserdi, melek oldu uçtu gitti. '' diyeceksin bir dost meclisinde belki...
  Belki de, seni en çok seven kadın olduğumu, kendinle gurulanarak söyleyeceksin. Oysa ben sevdim sadece seni, sen sevdirmedin ki!..
  Gözlerin dalacak, o balıkçı lokantasındaki sohbetlerimizden biri gelecek bir kaç dakika aklına, belki sesim ile irkilecek bedenin, sonra geçip gidecek,yüzünü öpen bir meltem gibi. Ya sen, sadece ama sadece benim hayatımdan gider isen... Hayır hayır düşünmek bile istemiyorum ölebileceğini bir gün. Vucudumun her hücresine sıçrayarak yokluğunun kanseri. Hiç bir tedaviyi acımı kirletmesin diye kabul de etmeyeceğim. Nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum içimdeki tarifsiz keder ve bu anlamı olmayan kader ile.

  Yokluğunun kanser, varlığının kangren ettiğini bu yüreği çıkarıp, fırlatıp atmak istiyorum şimdi denize, bir dilek anahtarı niyetine...

  '' Allah'ım kimseyi, sevgisiyle imtihan etme '' duası ve dileği ile...

  Ben, Lâedrî
 • Zaman su gibi akıp geçmişti. Sabah onbirde iskelede buluştuğu arkadaşı şimdi yine onu otobüse bindirmek için iskeleye getirmişti. Sevgiyle bakan simsiyah gözlerle ‘’ Bir gün kalırsın diye düşünmüştüm’’ dedi. Ilık bir deniz esintisi, örgüsünden fırlayan birkaç tutam saçı yüzüne dağıtarak iyice masumlaştırdı sarı kızı. ‘’ Gitmem daha iyi olacaktı ‘’ dedi kadife sesiyle..

  Havaalanına giden otobüs durağa yanaştığında son kelimeler de bitmişti. Bu son değildi.. Artık bir ayağı İstanbul’da olacaktı ve her geldiğinde uğrayacaktı.. Değişim başlamış ve olanca hızıyla devam da edecekti. Otobüs hareket ettiğinde saatine baktı, uçağın kalkmasına iki saatten fazla vardı. ‘Valizim yok, çek in de yaptırdım, rahat binerim ‘düşüncesiyle kıvrıla kıvrıla yol alarak cadde ve sokakların arasında daldı gitti. Değişmişti birşeyler..tekrarlar bitecekti.. Sevgiyle bakan simsiyah gözlü arkadaşının elleri de çok maharetliydi. Reset tuşuna basıp ’ eternıl sanşayn of dı sıpotlıs maynd’ hareketi yapmıştı kaldığı dört beş saat zarfında. Üç kritik gün onu bekliyordu artık. Bol su içecek, hayatın olumlu alanında kalmaya çalışacak ve dinlenecekti bol bol.. Ertesi gün izinli olmasını bu yüzden istemişti. Yeni şef ve müdürü bu konuda çok anlayışlı insanlardı çok şükür de hıncahınç dolan bu otobüs neden ağır ağır gidiyordu..
  Dalıp gittiği düşüncelerden sıyrılarak tam bir saatin geçtiğini farkettiğinde ‘ bir saatte yetişir miyim ‘düşüncesiyle sırtından ensesine doğru uzayan bir ürperme sarı saçlarını diken diken etmeye yetmişti bile. Telefonundan baktığı yol tarifine göre daha otuzbeş dakika vardı ama otobüs boş yolda bile asfalt altından kayarcasına akıyor gibi yavaşlamıştı sanki. Beş dakika sonra dayanamayıp şoföre sorduğunda gayet lakayd ‘’daha yirmibeş dakka var abla’’ lafıyla bir anda gerilen sarı kızın düğmeye basması bir oldu. ‘’ Kaplumbağa hızıyla gidiyorsun! Uçağını kaçıracak insanlar!!’’ diyip ilk durakta indi. Umrunda bile değildi arkasından ne düşündükleri. Söylemese içine dert olacaktı. Yoldan geçen ilk taksiye el kaldırdığında ‘’ Söyledim şimdi ona dert olsun’’ diye söyleniyordu. Daha yarım saat vardı ve şimdi biner, beş dakkaya iner, rahat rahat binerdi uçağına ama neden durmuyorlardı ki.. Hep mi doluydular.. Taksiye binen ne çok insan vardı.. Geçen yedi dakika ve durmayan taksiler ve çalan tehlike çanları ..kafası mı uğulduyordu yoksa tansiyonu mu düşmüştü anlayamadı.. Hemen yandaki küçük dönerci dükkanındaki adama seslendi. En yakın taksi durağının numarası kesin olurdu onlarda. Kısaca anlattı yirmibeş dakikasının kaldığını ‘hayatta yetişemezsin‘diye ilk tepkisini veren adam yine de yoldan geçen bu sarı belalara ıslık çalmaya başlamıştı bile.. İkinci ıslıkta duran bir taksiye atlarken adama teşekkürleri sunuyor, onu taksiciye emanet edişine, taksicinin ‘’ o iş bende abi ‘’ diyip büyük bir sorumlulukla onu yetiştireceğine söz verişine, ıslık diliyle anlaşabilen bu iki adamın o an orda varoluşuna sonsuz şükrediyordu..

  Havaalanına geldiğinde kalan onbeş dakikada tek kelimeyle tüm adrenalin hormonları pik yaparak göz, kulak ve bilinç devre dışı kalmış, tüm vücut uçağa binmeye kilitlenmişti. Flulaşan mekan ve ‘Only you ( https://www.youtube.com/...gIKsnkCw&index=1 )’ şarkısı eşliğinde ağır çekime geçen zaman akışında iyice dağılan sarı saçların havada uçtuğu iki yüz metre engelli koşusunda koşar gibi sonsuz kıvrılan kuyruklardan tek hamlede atlayan, kontrol kapılarından ötmeden geçmek için ayakkabılarını eline alıp beş dakikanın içinde labirentlerden inip çıkarak tee cehennemin dibindeki biniş kapısına varan bir sarı kız vardı..

  - Door closed -

  Kırmızı noktalardan birleşip yanıp sönen yazı donan gözlerden beyne çoktan iletilmişti bile..
  Nasıldı yani..
  Nasıl olurdu..
  Daha on dakika vardı..
  Olamazdı..
  Oldu bileydi..
  Nolacaktı şimdi..
  ‘’Ti key nambır van van ziro tu Dalaman……’’
  Yavaş yavaş açılan duyulardan ilk kulak açılıyordu demek ki..
  ‘’ Hanfendi İzmir’e giden uçağın görevlisine soruyorsunuz farkında mısınız??’’
  ‘’ Bilet gişelerinden değiştirebilirsiniz bir sonraki sefere isterseniz!’’
  Yaa oluyor muydu öyle..
  Nerden gideceğim gişeye..
  Yarım saattir dolanıyorum nerdeki bu gişe..
  Ben kapıya nasıl geldim ki beş dakikada..
  Allahım İstanbuldan gidemiyorum kalsa mıydım ki bi gece..
  ‘’ demin uçarak koşan sarı kız değil mi o.. uçağı uçmuş galiba..’’ ‘’ demin kendi uçuyordu şimdi de kafası uçmuş belli.. Bırak elleme geçsin kapıdan demin geçerken ötmemişti zaten..’’
  ‘’ ya hanım bu gün bir kızcağız bindi taksiye amma yetiştirdim uçağına.. onun duası mıdır nedir durağa gelene kadar indi bindi baya müşteri aldım.’’
  Bileti değiştirmek mi diyorsunuz buna ?? bir bilet parası kadar ek ücret aldınız ama!!
  Bir sonraki sefer sabah 5.45 de mi??
  Neyse mescidde beklerim artık..
  ‘’ abla mescidi süpürecem de bi müsaade etsen ‘’
  Demin apronda uçağa gel gel yapan kız değil miydi o.. Annesi hastalanmış, babasıyla konuşuyor telefonda.
  Şu Starbaks ta yirmibeş lira verip bi bardak kahve içer miyim aceba bir gün gelip de..
  Yirmibeş liram var ve canım kahve istiyor neden almıyorum ki o kahveyi.. neden hala rahat olamıyorum ki hayatta..
  Demek yürüyen merdivenlerin yağ bakımı ve temizliği gece yapılıyormuş..
  Gözleri şehla temizlikçi engelli kadrosundan işe girdiğine sevinmiş olmalı nasıl da çalışıyordu canla başla..
  Bir anda o kadar insan nereye kayboldu..
  İnsanlık nereye gidiyor böyle..
  Hani tekrarlar bitecekti .. Uçağı ikinci kez kaçırışım niye..
  Sarı saçlarımdan ben mi suçluyum ki..
  Eylülde gel.. mesemiydim aceba..
  Kasımda aşk başka mı yoksa..
  Yok yook.. tüm bunlar o maharetli ellerin marifeti..
  Değişti.. değişti birşeyler işte..
  İlk gün çetin geçti sadece…

  https://i.hizliresim.com/4pQzrp.jpg
 • Bu ümmetin fidanları çocuklarımız yazar Nurettin Yıldız.


  Öncelikle kitabın 2 ana temasını verip sonrasında başlıklar ve altında not aldığım maddeleri sıralayacağım.

  1.Aile Allah'ın onlara verdiği bir emanete sahip olduğu bilincinde olmalıdır.

  2.yarının ümmetine bir fert yetiştiriyorsun. Unutma! senin çocuğun yarınki ümmeti Muhammed'in şekli olacak.


  🔴Bir çocuk doğurmak🔴

  1.İnsan öldüğünde defteri kapanır ama salih çocuk yetiştireninki açık kalır.

  2.Mürüvvetini görmemiz evlenmeleri veya torunlarımızı onların kucağında seyretmemiz değil,Mezarın karanlığında iken onların bize göndermeye devam edecekleri namazlar sadakalar ve diğer sevaplara şahit olmaktır.

  Annelik babalık bizim gözümüzde budur böyle olmalıdır.

  3.Müslüman anne baba demek ile kastedilen; mezarda bile sevabının kesilmemesine vesile olacak nesli yetiştiren kimsedir.

  4.Bir çocuk doğurmak müslüman anne-baba için jinekologların yardımıyla çocuğu çıkarmak şeklinde değil, şeytanın bütün tasarruflarına karşı Allah'a kul olan, anne babaya mezarda hayat getirecek bir çocuk doğurma olarak anlaşılmalıdır.

  5. Çocuklarımız mezarımızda Umudumuz Cennet garantimizdir. Müslüman anne baba "sen şahit ol Allah'ım doğurduğum çocuğum beni cennete sokmaya vesile olsun da,Ben 20 sene boyunca ona hizmet edeyim,sadece kundakta iken değil ergenlik çağına kadar çocuğun en ayrıntılı hizmetleri ile ilgilenilmeli bunu almamalı bu hissiyatla çalıştıktan sonra işin gerisini Allah'a bırakıp,en azından niyetiyle kazanmış olmalıdır.

  6.Cennet gözümüzde kaç para ediyorsa dünyada çocuğumuza vereceğimiz emeğe bakışımız da o kadar olmalıdır.

  7. Ümmeti Muhammed'in fertleri çocuklarının her birine Kudüs'ü tek başına fethedecek bünye gücünde yetiştirmeli, hiç kimse Kur'an okumasa bile Mukaddes kitabımızı tek başına yaşatacak imanı taşıyacak çapla hazırlamakla mükelleftir. bir ellerine dünyayı Diğerlerine cenneti koyacak bir mantıkla hareket ederken sağlıkları ile de o ciddiyetle ilgileneceğiz.

  8. Oyunu ev içinde ki hareketleri bile şeriata göre Dizayn edilen bir çocuk Allah'ın izniyle aşın gölgesi için hazırlanan çocuktur.

  9. böyle bir çocuk için özel gayretimiz olacak namaz kılan ağzı besmeleli anne fiili bir duadır zaten.

  ☆Mümin anne baba son tahlilde cinsiyet tanımaz. Allah'ın emanetini tanır.

  10. mülk Allah'ındır ve o dilediği gibi yaratır. Çocuğun cinsiyetinden önemli;Onu yaratandır, teslimiyettir.Şura Suresi'nin 49 ayeti;göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır o dilediğini dilediğine verir.

  11. tabiin neslinden Muaviye bin kurrenin evladın doğunca tebliğe gelenlere ikramlarda bulunup sonrasında "Ben dua edeceğim sizde Amin deyin" demesi ve ilerleyen zamanlarda "o gün ben dua eder ve o sahabiler Amin diye icabet ederken neler söylediysem daha sonra hepsini çocuğum da gördüm" demesi bizim için bir örnek olmalı. Allah'a İtimat etmeli  ve duaya güvenmeliyiz.

  12.çocuk 7 gününe geldiğinde sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okunup sana şu isim verdim diye babaları tarafından söylenmeli,saçları tıraş edilip ağırlığınca Gümüş de vermek sünnettir.

   14.çocuğa isim verilirken kesinlikle akıldan çıkarılmamalı ki herkes kıyamet günü ismi ile çağrılacaktır.


  🔴Allah'ın fidanları🔴

  1.imran'ın karısı hanne gibi bebek ta karnındayken Hedefini belirle.

   Ali İmran Suresi 35 37 ayetler şöyle demiştir; bir şekilde senin hizmetini adadım benim bu adamı kabul eyle.Şüphesiz duaları kabul eden niyetleri bilen Yalnız Sensin.-Çocuk dünyaya gelince- Rabbim ben kız doğurdum (Oysa Allah Zaten onun ne doğurduğunu biliyordu) erkek kız gibi değildir Onun adını Meryem koydum onu ve soyunu Lanetli şeytanın şerrinden senin korumana emanet ediyorum"

  2.bir  kadın imranın karısının bu sözünden sonra çıkıp bütün dünyaya ilan etse "Ey Havva'nın kızları Kadınlar sizin bir aradığınız Allah'a açılmış elleriniz dualarınız ve emekleriniz bütün insanlığın kıyamete kadar ki yürüyüşü ile oynayacak güç ve kudrettedir kendinizi bilin anne adayları kaderinizi bilin.Allah'a bu şekilde dua edin vs haksızlık mı etmiş olur?

  ☆ Ey ümmeti Muhammed'in kadınları! sizde doğuracağı çocukları Allah'ın fidanları olarak yetiştirin. O fidanlara Umut bağlayın. Siz de dünyanın kaderini değiştirecek Allah'ın yeryüzünde tecelli ettireceği kaderini sebep olacak çocukların anneanneleri olun babaanneleri olun.sebep siz olun.Kur'an yeniden inmeyecek sizin adınıza bir sure konmayacak olsa bile, göklerde melekler sizi Ahmet'in karısı Mehmet'in kızı demişti ki diye ansınlar demek değil midir?

  ☆Sabahlara kadar uykusuz kalma pahasına heyecanla teheccüde kalkıp"Rabbim Ben de Bu ümmetin Ahmet'in karısı olarak Mehmet'in karısı olarak karnımdaki ne sana adadım" niye demeyelim? farkımız ne?

   4. belki de o çocuk, o Lider, O Fidan senin çocuğun. Benmi diyen cahildir!

  5. Allah sana bir fidan verdi meyvesini yemek için çabala, asla vazgeçme! ana baba olarak çocuğumuz oldu demeden önce Rabbim bizim bahçemize bir fidan dikti Ben o Fidanı büyütüp meyve verdi günü görmek için uğraşıyorum demeye mecburuz.

  6. Hannenin sözlerini duyup Peki kabul ettim diyen Allah bizim de Allah'ımız dır.O günkü Adak Bugün de mümkündür.

  7.Artık benim oğlum benim kızım benim talebem benim kursum grubun talebesi sözleri iptal olmalı. Allah'ın fidanları denmelidir. Elhamdülillah Rabbim benim evime Bir Fidan verdi buna büyütüp ümmetimin bağrına dikeceğim İnşallah diye iman etmek gerekmektedir.

   8. her şey niyet ile başlıyor. Gerçekçi bir niyet ve o niyeti doğrulayan tavırlar olmalı

   9.samimiyete bak yüreğine bak dilini de dolaştırdığın sözlere bak ve Allah'a bak. Allah Ali İmran suresinde bu kadını senin önüne boşuna koymadı! bunu anladıysan nereye davetli olduğunu da anladın demektir. bunu anlamadıysan sözde  bitmiştir.


  🔴Çocuğun sahibi Allah'tır🔴

  1.Allah geçmiş şimdi ve gaybı en iyi bilendir. çocuklarımız asla bizim değildir, Allah'ındırlar.Biz ise emanetçileriyiz.

  2.çocuk planlarını Haşa Allah değil de teknoloji ve gelişen siyaset politikaları yüzünden yapılıyormuş zanetmekten vazgeç.

  3.Biz ümmetiz birimizin çocuğu hepimizindir.

   4.devletler kullanacakları memurlar ve robotlaştıracaklari insanlar aradıklarından böyle politika güdebilirler ama Biz Allah'ın kulu Ahmetler Ayşeler olarak gördüğümüz çocukları konuşmalıyız, eğitimleri ona göre vermeliyiz.

   5. Bir mümin olarak benim dünyanın en zeki çocuğunun babası olduğum zaman hissettiğim mutlulukla,dünyanın en zor engeliyle doğan çocuğun babası olduğunu da hissettiğim aynı değilse ortada pratiği bir türlü görülmeyen bir iman var demektir.Allah'ın beni görmek istediği gibi değilim demektir.

   6.ne kadar Yusuf güzellikteki çocuk Allah'ın cennetine girmemize sebep olmadıkça değerli değildir..

  《《《7 tespit 

  1. insanlık ilk defa Adem aleyhisselamdan bu yana çocukların anne babadan daha fazla bilgi sahibi oldukları dönemi yaşıyor bu konuda tedbir ve dikkat gereklidir.

  2.İnsanoğlu Allahü teâlânın yarattığı günden beri çocuğunu bugünkü kadar eşya yerine koymamıştır.her şey çocuklar için diyerek sorumluluk ondan ona ondan ona atılıyor.

  3.yine insanlık ilk defa hiçbir engel olmaksızın en küçük yaştan itibaren cinsel hürriyetine sahiptir.

  4 asrımızın büyük sorunlarından biri de farklı dillerin konuşulduğu evlerde yaşanıyor oluşudur.ana baba genç aynı evde farklı dil konuşmaktadır.

  5 israfın mübahlaşması günümüzde olduğu kadar tarihte hiçbir devirde böylesine ileri gitmemiştir.

  6 ebeveynlerin ilk defa böylesine yoğun halde başa geldiği için oturup düşünmeleri gereken bir diğer nokta da din içerikli tartışmalardır.bunlara kesinlikle fırsat verilmemelidir.

  7 Allah'a kulluğu bilmeyen çocuğunu feda etmeye razı ve hazır olmayan anne babalar o imparatorların önünde kesinlikle eğileceklerdir.espri için ifade ediliyor olsa daana babanın korkusudur;ekselansları sinirlenip Sabahleyin kahvaltı sofrasına oturmazsa değil mi?》》》

  7. Cihat meydanlarındayız birleşmeliyiz.

  çocuk psikolojisinden anlayan Hoca Efendiler olmalı. Çocuğun ne olmak istediği bir pedagog uzman tarafından yönlendirilerek yapılmalı ana baba istiyor diye değil.

   8 Nuh aleyhisselamın son gemisine binmeyi kabul etmediğini gördüğü halde oğluna yavrum diye hitap ettiği kulaktan çıkmamalı asla umudumuzu kesmemeliyiz.

  9 günü ezanla alay eden çocuğun peygamber terbiyesi ile Kabe'ye müezzin olduğunu ve bu örnekteki çocuğa davranış şeklimizi hep gözden geçirmeliyiz.

  10.Süfyan ibni üyeyne isimli bir Alim zat vardı.Ebu Hanife'nin arkadaşlarından Bu mübarek zat bir gün mescide ders anlatırken içeriye küçük bir çocuk giriyor o da Çocukla oyun oynamaya başlıyor.sonrasında alimlere dönüp öyle demiş; Bu çocukla ilgilenmem sizi rahatsız mı etti?Bir zamanlar bende çocuktum ve alimlerin Meclisine böyle girerdim alimlerin ortasında otururdum.Annem bana kalem verirdi ceviz kadar bir kalemim vardı ve onunla bir şeyler yazardım.Ben gelince meclisteki zatlar 'Şeyh efendiye yer açın'diye şakalaşırlardı.

  o gün beni büyük adam yerine koydukları için şimdi sizeleride okutuyorum. bu çocuğu da yarın onun Allah ve rasullullah diyebilmesi için büyük tutmam lazımdır.

  11.50 kere Eşek herif dediğin çocuğun Hafız olmasını isteyen iyi bilmelidir ki; Allah'ın kanununda eşeklere hafızlık yoktur eşek hayvan dönen kimse Hafız olmaz Alim olmaz insanda olmaz.


  🔴Çocuk insandır🔴

  1. Çocuklar bizim malımız ürünümüz değil birer insandır. 

  2. çocuklarımız insan olarak doğarlar insanlığın umudu olarak yaşarlar,her anne-baba 'hiç kimse secde etmiyor olsa da benim çocuğum secdeyi ayakta tutan Son Umut olacak' duası ile çocuğunu büyütmelidir.

  3.bizim çocuklarımız insandır ama aynı zamanda insanlığın umududur biz farklıyız.

   4.Ey Allah'ım sen verdin ya Ne güzel verdin diyen anne baba olmalıyız.

   5 çocuğun namaz kılmasını istiyorsan kendi namazına bak.çocuğun Kur'an okumasını istiyorsan kendi Kuran okuyuşuna bak. çocuğun kötü şey kullanmaması istiyorsan kendi kullanmamaya bak.çocuğun akraba kıymetini bilmesi istiyorsan sen bilip bilmediği ne bak!

   6 anne babalar evladı Allah'ın nimetlerinden bir nimet olarak görmeliyiz.

  7 önce kendimizi ıslah edeceğiz.Salih amel yapan anne-baba olacağız.

  8 çocuklarımız için Rabbimizden bir şeyler isteyeceğiz biz yapalım gerisini de Allah'a bırakalım.

  9 Her çocuğun kütüğü var. anne babalar Yardım almak için görüştüğü psikolog ve Hocaefendi aile büyüğü dışında çocuklarının ayıplarını yaptıkları yaramazlıkları hataları Kimseye anlatmamalidılar.

  11 çocukları birer pyt edinmemeliyiz.

  12 Fil Suresi Nuh Aleyhisselam İbrahim Aleyhisselam Musa Aleyhisselam'ın yaşadıklarını birer çocuk hikayesi değil aile kuralları haline getirmeliyiz. 

  ☆ Yakup aleyhisselamın örnek alınmadığı bir toplumda Müslümanlık çok zor.

   13 İbrahim Lut Nuh Yakup aleyhisselamın evimizin başöğretmeni yaptığımız gün Allah'ın rahmeti de bize gelecek ve ciddi şekilde Rabbimizin rahmeti ile tüm Zorluklara rağmen Allah'ın izniyle ümmeti muhammed kalitesinde çocuk yetiştireceğiz

   14 Peygamberimizin yaptıklarından davranışlarından dersler çıkarmalıyız 

  16 çocuk yetiştiren Her anne-baba Allah'ın izniyle Bedir mücahidi Uhud Mücahit Hendek kazan mücahittir

   16 yetiştirdiğimiz çocukların diplomaları olsun yakışıklı elbiseleri olsun her ay yeni ayakkabıları olsun ama rabbani olsunlar. Kula kulluk etmem Allah'tan başkasına secde etmem diplomaya tapınma hiçbir şekilde karşı cinse esir olmam ancak helal ederse Allah eş olurum diyen rabbaniye genç...

  17.17 yaşında bir yiğit Usame Bin Zeyd Hep örneğimiz olmalı.Peygamberimizin onu İslam ordularının başkumandanı yapması ve Arafat'ta akşam ezanı buradan gideceğiz diyen peygamberin 120000 kişiyi sırf Usame'yi göremeyince(abdestten geliyormuş)gelsin diye bekletmesi geldin mi yavrum diye buyurması Şimdi gidelim demesi efendimize oradakilerin burnu eğri çocuk için mi burada bekliyoruz demesi Evet bunun için bekliyoruz buyurması hep kulaklarınıza küpe olmalı..

  18 efendimizin şu sözleri unutmamalıyız;insanları parayla da doyuramazsınız tatlısöz ve Güler yüzünüz ve doyurun..

  ☆ hadisi şerif; Her doğan çocuk Fıtrat üzere doğar anne babası onu Yahudileştir hıristiyanlaştırır veya mecusileştir. Yani Hadis bize şunu söylüyor; çocuk 16 yaşına 20 yaşına geldi Hatta 30 yaşına geldi iyi bir ümmet olamadı ise ilk sorumluyu Efendimiz gösteriyor anne ve baba... Ayrıca bu sorumluluğumuzu başkalarına havale edip etmediğimizde incelemeliyiz..

  🔴En iyi çocuk🔴

  Bizler anne babalarımızın önüne onların kaderinin sonuçu olarak konduk. Herhangi birimiz Annesi veya babasının seçeneği değildir. bizim çocuklarımız da bizim seçeneğimiz seçeneklerimiz değillerdir. imtihanda olduğumuzu unutmamalıyız rabbim böyle münasip gördü.Başüstüne Rabbim deriz. 

  Sakatına seviniriz,Sağlamına endişeyle seviniriz. Endişemiz nedendir;acaba kazanabilecek miyim bu imtihanı? Çünkü sakat verdiyse imtihan edecek demektir. sağlam verdiyse gene imtihan edecek demektir. 

  ☆Asıl sıkıntımız söz sahibine gerçek sahibini unutup kendimizi yetkili makama koymamımızdadır.


  🔴Ha Çocuk Ha Cennet🔴

  1. Büyük düşün ve en büyük hedefin gayen; cennete yerleştirilmiş evlat olsun.

  2.Hanne gibi Allah'a adanmış evlat için çabala.

  3.Kadın hamile iken bilinçli olmalı.

  4 bir kızın gençlik çağından itibaren yatırımı başlamalıdır.

  5kendini Mücahit bil Hele ki üç kız evladın varsa ne mutlu.

   6 Sen cennete giriş biletini ya yırtarsın ya korusun.

  7.Elbette abdestsiz kıldığın namaz seni cennete sokmayacağı gibi berbat büyüttün bir çocuk da Cennet sebebin olmayacaktır.

   8.ha namaz Ha Çocuk, Ha Cihat ha çocuk, yani Cihat çocuk demektir.Kabe'nin etrafını tavafla İhya edecekler ve camileri ön safından arka safına kadar dolduracaklar; melekler değil insanlardır. Yani Cami yapmaktan evlâ değildir bir çocuk yetiştirmekten.

   10 çocuk belki Cennet Belki de cehennemimizdir. Ama Nuh Aleyhisselam oğlu yüzünden cehenneme girmedi.Lut Aleyhisselam karısı yüzünden cehenneme girmedi.

  Asiye Aleyhisselam kocası yüzünden cehenneme girmedi Çünkü üzerlerine düşeni yapan rahattır…

  ☆☆Dalgalar boğuyor dünyayı Sen neredesin? Nuh'un dalgaları internet dalgası oldu şimdi Medya dalgası oldu çevre dalgası oldu neredesin Anne? neredesin  sen ey Baba?

  ☆☆Allah'ın tesettür örtü hicap dediği şeyi erkeğin dikkatini çekecek hataya davetiye oluşturacak bir şey haline getirdin,bunu düşün! sen yatak odasında bile kullanılsa bir erkeği çıldırtacak kıyafeti tesettür diye bir genç kızın üstüne koydun!

  ☆☆çocuklarımız  cennettir.Her Çocuk bir cennet olmasaydı eğer Allah her doğurduğu yavrusuna karşılık olarak Annenin ayağına Cennet koymazdı. Neden Allah anaların ayaklarının dibine Cennet getiriyor? Doğurdun diyor? Eğer çocuk cennet demek olmasaydı Allah doğum yaparken acısından kıvranıp ölen bir kadına şehit saymazdı.  🔴Ibadet donanımlı çocuk🔴

  1.Gayen Mümin yetiştirmek ama maksatın halin dünya olmasın.

   2 konuşurken Allah ve peygamberden konuşup iş yaparken paradan betondan Diplomadan konuşursan olmaz.

  3 melekler gördüğünü yazar ne yazdırdığı na dön bak.

  4 sahip değil emanetçisin unutma.

   5 vazifen ibadetten zevk alan çocuk yetiştirmek.. annelerin babaların öğretmenlerin muallimleri vazifesi Kur'an adamı yetiştirmektir.yorulunca hastalanınca bunalınca  stres başında duman olunca İki rekat namaz kılayım da atlatayım diyen insan yetiştirmek ve büyük Gaye asıl Hedef odur.

   İnşallah bunu yakalamanın anne baba Öğretmenler olarak vazifemiz olduğunu anlayacağız ve gayret edeceğiz.

  6. çocuğa öğrettiğin her ezber,secde imsak için sahura kalkması tuvalete götürüp tahareti öğretmen sadakadır, insan bilmeli ki 20 Sene 50 sene 100 sene sonrasının yatırımını yapan bir proje üzerindesin.

  7. ibadet olmalı öğretilmeli ama kuru kuru içi boş değil.

  8 vazifemiz kuran adam Olmaktır. Çocuklarımızı Kur'an donanımlı Kur'an ahlaklı insanlar olarak yetiştirmektir.

  9 hiçbir anne baba buluğ çağına kadar proje yapmamalıdır. bizim projemiz "Ya ben ya o kabre girinceye kadar" diye olmalıdır.

   10 öğreten ben olduğum için ölüp gitsem bile o namaz kıldığı sürece biiznillah melekler benim namazım devam ediyormuş gibi yazacak bilinci olmalıdır.

   11 Teknoloji sayesinde çocuğun öğretmene değil eğitilmeye lezzet alması için uğraşmaya ihtiyaçlardır.

  12 anne ve baba sen lezzet tohumu ekmeli.

  13 hamilelikte bilinçli ol.

   14.3 yaşına kadar anne çocuğa kendini verecek ve bir nevi Karantina altına alacak(melekler Allah dostları ile)

   3-5 yaş arası çevre biraz genişleyecek' hayır ve şer Gündem az az  verilecek,5-10 yaş arası öğretilme dönemi,10 yaş sonrası uygulama döneminde denetimi..

  15.Sen çevresi olmalısın.

  16 çevresini dezenfekte etmelisin.

   17.niye teyzemler halamla eniştemler geldiğinde haremlik selamlık otururuz diye sorduğunda Biz müminiz diyeceğiz bunu izah edeceğiz. niye biz Her gördüğümüz sucuğu almıyoruz dediğinde biz müminiz helal ve haram standardımız var niye bizde falanca kanal yok dediğinde Eee gözümüzün gördüklerinin hesabını vereceğiz. Biz müminiz mümin haram yemez harama bakmaz demeliyiz.


  🔴Işte Cennet🔴

  1.kız çocuğu Cennet garantisidir.

  2.kız çocuğu %100 cennettir.

  4 kız kardeşine bakan da cennettedir 5 bu sırları bizden önce öğrenen Şeytan da gayet iyi biliyor ki; bir kız çocuğunu batırır diploma ile lise lise gönderir,yabancı diyarlarda zillete rağmen okumaya devam ettirsem Müminler Bir Ana kaybetmiş olacak, ümmetin kaybettiği her ana Resulullah'ın gözünde bir damla yaş demektir bunun için şeytan tuzağına dikkat..


  ☆☆ Peygamberimizin kim üç kız çocuğuna bakar onların terbiyesini verirse ve onları vakti gelince evlendirirse ve onlarla iyi geçinmeye daha devam ederse onun cenneti vardır buyurmuştur. Burada üç noktaya vurgu yapılmaktadır;1.terbiyesi,2 evliliği,3 seni üzdüğü zaman bile edeceğin sabır.

  ☆☆Ahmed bin Hanbel'in kız çocuğu sevgisi.. oğlu diyor ki "babama bir kız evladı doğduğu haberini verdiğimde gözleri doldu Rabb'im sana şükürler olsun peygamberine de kız çocuğu Vermiştin Bana da kız çocuğu verdin diye secdeye kapanmıştı"  🔴Kur'an aşısı🔴

  1.Kur'an'ı en çok konuşanlar onunla en az ilgisi bulunanlar olduğu zaman bunun adına münafıklık denir.

  2. Kur'an'ı sadece konuşmak da Müslümanlık değildir. Kur'an konuşmak için değil ruhlarımızı terbiye etmek için Ashabı ikram gibi Müslüman Olmak içindir.

  3.ne balı konuşmak ağzımızı tatlandırır ne de Kur'an'ı konuşmak imanımızı güçlendirir. Bal tatlıdır diye 100 defa Söylemek yerine kapağı açarak parmağı bandırıp diline sürenin bal tadı aldığı gibi bir kere Sabah namazına kalkmak bin kere Kur'an büyüktür demekten daha önemlidir. Kur'an büyük olduğunu söylememize muhtaç bir kitap değildir.

  4.Bir fitnenin içine düştük.

  Maşallah çocuklarımız Kuran hatmi ediyor ama kendinize sorun; çocuğun Kuran'ı hatim etmeden,Elif cüzü bilmeden önce kaç puanlık müslümandı ve Allah'a ne kadar yakındı? Kuran'ı hatim ettikten sonra ne değişti?

  5.çocuğu boğmamalıyız. çocuklarımıza  ekmeği bütün bütün olarak ağızlarına koyar gibi Hafız yapıp sonra bilgisayarların önüne salmamalıyız.

   6 Kuran'ımızı artık çocukluktan itibaren aşı yaptığımız gibi birbirlerimizi aşısını kontrol ettiğimiz sağlık kitabı haline getirmeliyiz.Rabbimin huzuruna çıktığımız da "Rabbim Biz ailece Aşılanmış tık Kur'an'dan ve bu kadar becerebildik" demeliyiz. Bu cevabımız kıyamet günü ama toplum çok kötüydü demekten çok daha iyidir.

  8 Kur'an aşısını verirken çocuğun anlayış seviyesine yaşına kapasitesine dikkat etmeliyiz.

  bir günde 1 fırın ekmek yedirmeye çalışıp çocuğumuzu boğmamalıyız.


  🔴Medine'de çocuk olmak🔴

  1.Efendimizin uygulamaları bir müthiş bir çocuk sevgisi vardı Onun yüreğinde.

  2. çocuklara bol bol dua ederdi.

  3 çocukları adam yerine koyardı.

   4 dağlar gibi sabırla çocuklara muamele etti.

  5 çocuklarla oyun  oynardı.

  6 önce anaları yetiştirdi sonra her ana kendi evladını yetiştirdi.

  ☆☆saksıda buğday yetişmez her kreş, Her okul saksıdır Seradır,ana ise bir vadidir.

   7.namazda nasıl örnek alıyorsak çocuk yetiştirmede de efendimizi örnek almalıyız.

   8 çocuklarımızı sevmeliyiz.Çünkü çocukları çok seven bir peygamberimiz vardı.

  9 bir anne bir baba evine ekmek taşıdığı kadar çocuklarının dosyasına da dua taşımalıdır.

  10 Çocuklarımızı nasıl görmek istiyorsak doğduğu günden itibaren çocuklara o beklentimizin gerektiği muameleyi etmeliyiz.

  11 Peygamberimizin aile hayatına yaptığı katkıları bilmeliyiz.

  12 rukü etmeyi öğreten Peygamber çocuk Öpmeyi de öğretiyor.

   13 Efendimiz hazır Pamuktan yastık yapmadı,kayaları öğüterek pamuk haline getirip yastık gibi kullandı. bugün evlerimizde Biz ne kadar Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin sabrını gösteriyoruz bir bakın?

  ☆Merhamet! Merhamet! Bu Merhameti gösteren anneye de Allah'tan rahmet

  14.ayetler gökten aşağıya azametle boşalıyorken Peygamber Aleyhisselam çocukları dizmiş yarış yapıyordu.Biz peygambere göre namaz kılar oruç tutar ona göre zekat veririz Hac yaparız kurban ona göre Keser teheccüte ona göre kalkarız Kur'an'ı ona göre okuruz ve onun büyüklüğü gibi de çocuk büyütürüz.

   15.gazabın şiddetin heybetin Allah'ın dini için olmalı.

  16 En sonunda da yine sabır! Nuh Aleyhisselam kadar sabredeceğiz! Bıkmak usanmak beddua etmek yok.


  🔴Musap gibi anne🔴

  1.biz anneliği sadece bebeğe en iyi sütü veren süt firması gibi görürsek neslimizi kaybederiz. En iyi sütü emziren çocuğuna bakışı ile bile susmasına vesile olacak derecede şefkat dolu anne gibi öğretmen asla bulunamaz,bilgi veren ciltler dolusu kitap Okutan bulabiliriz belki ama Allah'ın adını anınca tüyleri diken diken olacak yüreği veren kimse bulamayız.

  2 kafa karıştırmak için çocuğu sıraya oturtmak herkesin işi Allah derken ninni okur gibi mutluluk verecek Duygu ise ananın işidir.

   3 çocuğu en kirli zamanlarından bile ana olduğu için iğrenmeyen kadın çocuğuna 10000000 kere besmeleyi tekrar etse ve çocuğu öğrenmese 10 milyon bir kere yine tekrarlar ve Usanmaz Çünkü Analar Usanmaz Anadan başka herkes çocuktan Usanır.

   4 analarımız Allah dedirtmeyı bildikleri sürece İslam kıyamete dek payidardır.

  ☆Bu ümmetin ilk muallimleri Tıpkı Hira'dan geldiğinde korktuğunu söyleyen Efendimize ilk cesaret veren Anamız gibi Kur'an aşçıları annelerdir. Analara evlad emanettir ve her Anne musab olmak zorundadır yesripleşmiş yerleri Medine'ye dönüştürülmelidir.

   6.her sözün  zamanı kulağı vardır

  7 Allah'a secde edecek çocuk yetiştirmek üzere niyet halinde olmalıyız. Duamız "Rabbim musab ile yesribi yeşerttiğin gibi benim yavrumun imanına ve ibadetlerini de benim emeklerim İle yeşert"

  Böylece Ben hem doğurdum hem de onu seninle buluştrup durduğum için kıyamet gününde iki analık ile bilineyim diye Rabbine niyaz etmelidir.

  8.kan ve irin dolu bir göğüsten çıkıp bembeyaz sadece Çocuğun ağzına gidecek sütü Emziren anne 1001 haramla dolu şehrin içinde de Allah'a imanı çocuğunun kulağına koyabilir.

  9 annenin Hafız olması Arapça bilmesi şart değildir. Müslümanlığı namaz kılıyor oluşu yeterlidir.

   10 annelik Musap Olmaktır ve büyük bir şanstır anneler için.

  11 çocuğa nasıl ki 3 dakikada süt emziriyor ama yarım gün ağlamıyorsa 3 dakikalık bir eğitimin sonucu da bu orandan bile daha fazla meyve verebilir.

  12 musablaşma derdi taşıyan Analar asla umutsuzluğa yanaşmamalıdır. Şeytan'ın en sevdiği Müminler umudu kırık müminlerdir  🔴Kız çocuğu rehberi

  1.Sabır tüm eziyetlerin karşılığının cennette muhakkak verileceğini unutma.

  2.bir Nimet büyüdüğü kadar sıkıntı doğurur.

   3 Allah kız çocuğuna direkt Cennet vaad ediyor,yetiştir Cennet Senin Olsun diyorsa peygamberlerin lisanında Kur'an'da da bu işaretler varsa bundan müslümanlığa anlar ki bir de yetiştiremez Sen Vay Halime o zaman dayandım işte.

   4 yetiştirilememiş kız çocuğu senin kaybettiğin bir cennet şansı demektir.

  5 Müslümanın evlat yetiştirirken Özellikle de kız çocuğu yetiştirirken en güçlü silahı sabırdır.

  6 ağzını açıp da beddua etmek için 910 sene beklemen lazım yoksa acele etmiş olursun.Tıpkı Nuh aleyhisselamın 950 sene sabrettiği gibi dönmeyeceksin bağırmayacaksın beddua etmeyeceksin. 

  ☆☆Erkek çocuğuna beddua etmek bedduadır da, kız çocuğuna beddua etmek Onun doğuracağına da beddua edip nesilden nesile zehir akıtmaktadır.

  8 cennetlik kız kuralları.

  A.Kız çocuğu sahibi olacağın da ilk tepkiyi melekler kaydedecek unutma sonrasında Kur'an kursuna gönderdik şu yaşta başını örtüp diye çok boğa çalarsın daha sen ilk günden Suratı asık bir ana baba değil miydin ki 

  B.kız çocuğu büyütmek ibadettir

  C. Ilk altına giren süt damlasından sonraki dönemlere kadar harama helale dikkat et

  D. Allah Kadın neslini erkeğe göre daha taklitçi yapmıştır O yüzden çocuğunun etkilendiği kişilere dikkat et çevrenin temizle

  E. Çocuklar arasındaki adaletsizlik zulümdür zulmün olduğu yerde Allah'ın rahmeti yoktur.

  F. Şu beş tehlikeye dikkat et bir çocuğun kontrolsüz boş vakti olmasın iki kötü örnekler göreceği çevresi Olmasın 3 çocuğun Şehitlerini takip altında olsun 4 çocuğun cahil almasına müsaade etme 5 ay olmadan annelikle ilgili Allah'ın ona verdiği fıtratı öğret

  G. Çocukların içe eğitiminde kız çocuğu için sorumluluk sıralamasında anne ilk Baba 2. Hoca ve eğitimci 3 sırada olmalı

  H. Kız çocuğuna tesettürden başörtüsü ve etekten önce Allah'ı tanıt 3 yaşından itibaren bu eğitimi başlat 5 yaşına kadar cennet cehennem Allah Konuş 67 yaşlarına çocuğun vazifelerinin bulunduğunu farklılığını Hissettir 7 yaşından itibaren de tesettür örneği olan verilebilecek kıyafetler çocuğa giydir

  I. Kız çocukları için fıkıh yani ilmihal bilgisi Kur'an bilgisinden önce gelmektedir öğret.


  Mümin genç kız🔴

  1.Kabe'nin İstanbul'da olmasını istemek nasıl çılgınlıksa erkek olsaydım kadın olsaydın demek de aynı hatta daha fena çılgınlıktır.

  2 Rabbimiz en güzel en gerekli ve en uygununu yapmıştır. kadın yarattıysa en uygunu o,erkek yarattıysa en uygunu o. Çocuk vermedi ise de en uygunu odur.zenginlik fakirlik de buna dahildir. her yaptığını güzel yaptı Allah'ımız.

   3 "İtiraz etmiyorum Ama şöyle olsa daha iyi olmaz mıydı"demez bir mümin. dili ile de demez içinden de demez. 

  4 kalbini şeytanın avucuna koymaz.

   5 hacdan dönene Ne mutlu sana diye gidiyorsan üç kızı olana da aynı mutlulukla tebrikle gitmeli Mümin kişi.

  Olan da aynı mutlulukla karşılamalı çocuğunu.

   6 Batı hilekardır ikiyüzlüdür kültürü bataklıktır.

  7 kız çocuğu üzerindeki yatırım bu ümmetin en büyük projesidir. En büyük umududur. Kızları yetiştiremeyenler koca koca camiler yaparak açık kalan boşlukları kapatacaklarını sanmak da kendilerini oyalamaktadılar.

  8 genç kız hayatın içinden gelmelidir özellikle kız çocuklarının 18 20 li yaşlarda Kur'an kursu bile olsa yurtlarda bırakmamalı eğitimlerini vermelidir.

  9 ilmihal hayatı kuşatan bir ilmin adı olmalıdır.

  10 kız çocuğu yetiştirmek ona Elbette Allah'a ilmihali öğretmektir. hayatı Öğretmek de kız çocuğuna yetiştirme mantığımızı içinde olmalıdır.

  11 internette bilgisayar başında helak olmuş nesil istemiyoruz ama hastaneye gittiğinde Kimlik bilgilerini dolduramayacak kadar yaşadığı Çağın Kültürü'nden anlamayan nesil de istemiyoruz.

  12 namazında tesettürün de dilinde etinde kusur olmadığı gibi kadınlığın da ve anneliğin dede leke olmayacak şekilde yetiştirilmelidir.

  13 genç Mümin kız ümmetin 100 sene sonrası demektir. 100 sene Kudüs'ün durumunu Afrika'daki Müslümanların vaziyetin merak edenler sıradan 3 müslüman Evin kapısını vursunlar owenin kızları ne durumda olduğuna baksınlar ümmetimiz 100 sene sonra da orada demektir.


  🔴Namaz eğitimi🔴

  1.peygamberimiz 7 yaşından itibaren çocuklarınıza namazı Emredin 10 yaşından itibaren de kılmazlar sa onlara hafifçe vurun demiştir.Ama bir günde kaç vakit namaz var 5 kameri aylar ile konuştuğuna göre Efendimiz bir yılda 354 gün var gün 5 defa ve 3 yıl Yani 5 x 354 x 3 eşittir 5310 Demek ki bir baba annenin çocuğuna namaz kılmıyor ye Tokat durabilmesi için 5310 defa namaz kıl yavrum demesi lazımdır. çocuğuna namazı 5310 defa hatırlatan Bir babanın sinirlenmeye hakkı vardır.

  Çocuklar Allah'ın emaneti namazda yine onun emridir.

  ☆☆Allah'ın emrini Allah'ın emanetine yaptıracağız bunun için çektiğimiz çile sıkıntı attığımız gözyaşı bir ibadettir.

   3. İki kazancımız olacak;kılması için mücadele ettik ama kaldıramadık,elde bir kazanç yine bizim nedir? Nuh aleyhisselam da çocuğuna namaz kıldıramadı. Lut Aleyhisselamın oğluna Kaldıramadı İbrahim Aleyhisselam da babasına Kıldıramadı.kaybetmediller ama... çünkü namazsizligin önünde pes etmediler.

   4. 29 Mayıs akşamı alnında Ne Güzel Adam yazan Sultan Mehmet Fatih ertesi gün 'sabah namazı gündüz uyanınca kılarız' deseydi onu Fetih bile kurtaramayacakdı kıyamet günü.

  5. Edirne'de top döktürüp öküzlere çektirip Kasımpaşa ya geçirirsin ama bundan daha ağır olan çocuğunu Sabah namazına alıştırma mücadelesidir.

  6. ihlasla davet etmeye devam etmelisin 

  7.Allah'ın emrini hatırlatıyorsun umutsuzluğu unut.

   8.ana baba ortak çalışmalı- alıştırmalıyız.

  9.Salih arkadaş açısından çevresiz kalmamalı.

  10.komşularla anlaşarak dönüşümlü çocukları camiye ısındırmalı.

  11.Eğer çocukları namaza alıştıracaksanız işe uyku ile başlamalısınız. namazın en sinsi düşmanı yataktır.

  12.Güneş endeksli bir yaşam tarzınız olmalı.En azından tavuklar kadar ciddi olmalıyız ve çocuğumuzu grip olmuş birinden uzak tuttuğumuz gibi namaz ciddiyeti olmayan aile çocuğundan da korumalıyız. namaz deyince cenneti hatırlamayanlar evimize misafir gelmeye bilirler hiçbir sakıncası yoktur..

  13.psikolojik açıdan sıkıntı varsa gerekiyorsa bu süreç 6 yıla kadar uzayabilir..

  🔴🔴Rabbimiz  bizi duamızdaki heyecanımız kadar görüyor, bizim ve çocuklarımızın kesiştiği yerdeki dua samimiyetimiz de ne kadar yardım gördüğümüzü ve göreceğimizi gösterecektir. Bir ömür süren, karanlık gecelerde ki,dua edilenle edenden başkasının bilmediği o Dualar var ya...🔴🔴
 • 144 syf.
  Mehmet Bey'in de kitap ile ilgili cümlelerinde ifade ettiği gibi yaşanan her olumsuzluk, her ızdırap beraberinde başka bir gözle bakabilmenin hususiyetini ve bilgeliğin hiçbir yolla elde edilemeyecek, enfüsi sırlarını getiriyor.

  Okuduğum bir önceki eserin bana sunduğu, insanın iç dünyasına dâir ipuçları, 'Yola Düşen Gölgeler'de adeta ete kemiğe büründü... Hiçbirşey boşuna değil, birbirini takip eden her anın bir diğerinden aldığı bir hikmet eli, eşsiz nizamı tesis edecek kudretli bir şifresi var şüphesiz..

  Eserde ki karakterlerin böylesine ustalıkla düşünülmüş olması bile bu postmodern romanın tanınması için çok önemli bir neden fikrimce çünkü böyle sağlam kurgulara tesadüf etmek artık çok zor.

  ***
  Aida Spahiç...
  Dünyada ki zulümlerin en kirli ve aşağılık olanı, masum insanları etnik kökenlerine ve inançlarına duyulan düşmanlıkla, hiç bir insanlık onurunu, hiçbir vicdani sorumluluğu tanımadan, vahşice silmeye, yok etmeye çalışmaktır. Ben çocuk yaşta iken boşnak bir kızın günlüğünü okumuştum, bir kitap mıydı, yoksa bir tefrika mıydı bilmiyorum ama her anımsadığımda acı ile sarsıldığım şu ki; Günlüğüne bir isim vermişti küçük kız ve onunla yakın bir dostu gibi konuşuyordu, çok ağlamıştım.Şimdi o günleri Aida'nın hikayesinde yeniden yaşadım ve gözyaşlarıma hakim olamadım.

  "Yaralı bir müslümanın acısını yüreğinde duymayan, kâmil mü'min olamaz" düsturunu taşıyabildik mi? Rabbim o insanlar değil asıl sınavda olan biziz diye avazım çıktığı kadar bağırmak istedim...

  Savaş dendiğinde, Amin Maalouf'un şu sözleri zihnime kazınmış âdeta...

  "Sonra oradan savaş geçti. Hiçbir ev, hiçbir hatıra hasarsız kalamadı. Her şey çürüdü: Arkadaşlık, aşk, adanmışlık, akrabalık, inanç, sadakat. Hatta ölüm. Evet, bugün ölüm bile bana kirlenmiş, bozulmuş gibi geliyor."

  ***
  Şükür ki, ruhunda babasının şehadet nişanı parlayan, insana insan olduğu için değer verecek tabipler yetişiyor hâlâ, bir derin nefes, bir kutlu inşirah...

  ***

  Kalbime bir düğüm atıldı bu gece Merve...Kendini kendinden kurtarabilmenin bir yolu olabilseydi, aşkın takâtsiz bıraktığı, idrakin silindiği demlerde, zehir gibi bir ayaz çöküverir ömrüne...

  Ve sükûn...
  ‘Aşk’ nice bin yıl, hüsranın gölgesinde kanatları yanmış bir duadır...
  Akıl tenle yarışır, ten akıl ipliklerinden koparır söker safayı…
  Sefildir karanlığın ince parmakları fersiz yığılır kalır kırılgan avuçlarına vefanın…
  Kursağında birikir seher rüzgarı, sırtını yalar geçer cinnetin gündüz rüyası…
  El etek tutuşur, göz evreni bir yalız ateşin kuytusunda unutur…
  Susulur ve duyulur incesi sızının…

  ***
  Abdullah Sami nezdinde, bu karakterin hayatımızda ki etkilerine değinmek istiyorum izninizle...

  Din, her alanda insanı çevreleyen, yörüngesinde yaşamsal bütün faaliyetleri -yakın ya da uzak- ama mutlaka kendi özçekimiyle belli bir mesafede bulunduran en hayati mefhum.O'nu kullanamazsınız çünkü size dair herşeyin merkezinde o varken, bu bir kum tanesinin denize kafa tutmasından farksızdır.Fakât onun varlığını kendi küçüklüğünüzle de yaralayamazsınız, içinizde fıtratınızdan gelen görüntüler vardır ve her defasında bozduğunuz simetrinin ağrısı kâlbinizde geri dönüşü olmayan aşınmalar yaratır...
  Dini bir araç haline getirmeye çalışmak ahmaklıktır, fakât bir de bu delilik yolunu tutanları, diğer hâkikât neferlerine emsâl gösterenler vardır.Oysa hiçbir çamur, toprağın bereketiyle örtüşmez, hiçbir zehir, köklerin şifasını dindirmez, hiçbir çukur, zirvenin derinliğini gidermez...

  Bana kalırsa bu eserden, 1000K ahalisinin de alacağı çok nâsihât var.

  Sorulursa şayet; hepimiz insanız...
  Vesselâm...
  ***

  İlyas...
  Uzak bir tarihin gölgeleri baş köşesine kurulmuş gibi hüzzamın, bir derinlik sonsuzluğa öykünen ve ağrıyan bir günün suskunluğuna eş, ziyası geceden de uzun, mehveş…
  Aysel...
  Kalem sürçtüğünde,dile nazarsız deger gözlerin
  Tambur kirpiklerinin kıyısızlığından yapılmıştır oysa,
  Sazende boşluğu kanatır durur…
  Ve Aşk...
  "Kalbim, sorarım sana,
  Aşk nedir söylesene.
  İki ruh ve bir düşünce;
  İki kalp ve onun bir atışı.”

  ***
  Eserde verilmek istenen, "İyi İnsan" portresi çok başarılıydı. İyilik, rıza-i İlâhiye erişme gayretidir zira Mevlâ 'nın hoşnut olduğu herşeyde nihayetsiz hayır ve iyilik vardır. Mazhar olabilmek duası ile...

  Evvelâ emek verdiği her etkinliği bir dostluklar ve hasbihaller meclisine çeviren, halaskâr ruhu ile bana güzelliği ve saflığı getiren Sevgili inci 'ye ve eseri İstanbul kazan ben kepçe söylemleriyle arayıp bulan ve bana bir kere daha mucizem olduğunu hissettiren eşime ve elbette bizi zamandan ve mekândan bir günlüğüne de olsa kurtaran, bu harikulâde eseri, ûslubu ve bilgisiyle ölümsüzleştiren Mehmet Yılmaz Bey'e yürekten teşekkürler...

  Ah Ferah ablacım, kulplu bile olsa artık bütün fincanların kulpunu diğer tarafa çevirip öyle içeceğim, bu da bizim selamımız olsun, içim acıdı, milletçe nasıl güzelsiniz...

  Kâlbinize hürmetle...
 • Erkek kardeşleredir bu yazı :
  Esselamu aleyküm kardeşim.
  Duydum ki üniversite öğrencisisiymişsin.
  Toysun demek, hayatı yeni öğreniyor olmalısın.
  Üstelik mezun olmana da varmış epey. Askerliği de sonraya bırakmış olmalısın. Demek daha hayata bile atılmamışsın.
  Lakin birini sevmişsin belli. Bakışlarını kaçırmandan okunuyor yüzünden.
  Sen de haklısın güzel yürekli, kalp söz mü dinler hiç.
  Sevmek ayıp değil seveceğiz elbet. İnsanız, severek insan kalacağız.
  Lakin güzel severek adam olacağız.
  Sen ki sevdiğin kadına 'kadınım' diyerek durgunlaşana kadar poyraz bir deniz; bilmez misin ki onun naif yüreği bir sandal misâli.. Dayanabilir mi yüreği senin sert sularına. Yormaz, kırmaz, üzmez, incitmez nisin sence sevdiğin kadını?
  'İyi diyorsun abla demesine de, üzmemek için kıydım ben de dini nikahı. (Veya kıymayı düşünüyor'um/uz'.) Böyle olacağını nereden bilebilirdim.' dediğini duyar gibiyim.
  Lakin oğul,
  Seven adam sevdiğine ne ahirette ne de dünyada hesap ödetmez!
  Bir kadının göz yaşı sebebi şâyet bir erkekse, bir kadına bu dünyada cehennemi yaşatan bir erkekse; 'Peygamber (sas)'in kendisine davacı olacağını bilmiyormuydu bu?!' diye sormazlar mı adama?
  Gerçekten seven ama Allah (cc) için seven bir adam, bir Müslüman adam, kadınım diyeceği hanımla dost gibi dertleşen,
  baba gibi koruyan,
  adam gibi seven değil miydi?..
  Sen niye kırdın küçük kız çocuğu misali yürek taşıyan o emaneti?
  Yakışmaz mıydı bir Müslüman delikanlıya kızı babasından istemek.
  Yakışmaz mıydı aile rızası, aile duâsı almak.
  Yakışmaz mıydı babasının el bebek gül bebek baktığı, kırmaya korktuğu kızını nikahına alırken, onun emanet olduğu bilincine varmak.
  Lâkin duydum ki evlenmişsin veya evlenmeyi düşünüyormuşsun.
  Okul bitince de resmi nikahı yaparız diyormuşsun.
  Sakın ha!
  Sakın o kızı da zihninde ki nefsâni oluşturduğun cehenneme atma!
  Yarın öbür gün, olur ya dünya hali, aranız bozulur işler yolunda gitmezse; heli ki bir de 'nede olsa dinen eşim' dediğin için babalık teklifinde bulunduysan ve kız hamileyse;
  yazık olmaz mı be oğul o kızcağıza!..
  Bir kızı ileride zor duruma düşürebilme ihtimalin olan bu yola, biraz ağır olacak belki ama, imanın, Allah korkun yok da mı giriyorsun be delikanlı?!
  Senin bir gün bir kızın olsa.
  Öpmeye kıyamadığın, bakmaya doyamadığın bir kızın olsa..
  Yav bir hayal et, minicik bir kızın olsa...
  Ve büyüdüğünde seven veya seviyorum diye kandırabilecek bir adam karşısına çıksa,
  bir babasın sen, yüreğin alır mı bunu?
  Kabul et. Asla!
  Ya o kızcağız?..
  Sen bir Müslüman delikanlısın!
  Allah'a, Peygamberine ve ahirete iman ediyorsun!
  İmanın ve adamlığın şâyet tamsa!
  Ne o kızı kır, incit
  ne de 'resmi nikahı sonra kıyacağız' diye umutlandır..
  Şâyet imanın ve adamlığın tamsa!
  git Müslüman bir adam gibi babasından iste. Okul bitince de evlenirsiniz Allah izin verirse.
  Yok bir hata ettiniz de evlendiyseniz, söz verdiğin gibi dini nikahı da kıy!
  Unutma!
  Kadınların ve kız çocuklarının hakkını koruyan nir Nebi (sas)'e iman ediyoruz!
  Sen resmi nikahı söz verdiğin gibi kıymazsan,
  ahirette Nebi (sas) sana kıyar!
  Bunu da sakın unutma..
  Esselamu aleyküm Müslüman delikanlı...