| Cemil Meriç
“İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır.”

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmalarıdır.

Cemil Meriç

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır.

Cemil Meriç

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır.

Cemil Meriç

Mervee, bir alıntı ekledi.
19 Mar 07:20

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır

Bir Dünyanın Eşiğinde, Cemil MeriçBir Dünyanın Eşiğinde, Cemil Meriç
Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
18 Mar 20:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Rusya Tarihi
Fakat Peçenekler derhal Rusların etrafını sardılar ve hepsini de kılıçtan geçirdiler; Svyatoslav da ölenler arasında idi. Peçenek başbuğu Küre'nin rus knezinin kafatasından, ziyafetler esnasında kullanılmak üzere, bir içki maşrapası yaptırdığı bildiriliyor. Svyatoslav'dan önce hareket eden küçük bir rus kıtası güçlükle Kiyef'e varabildi.

Rusya Tarihi / Başlangıcından 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat (Sayfa 26 - Türk Tarih Kurumu)Rusya Tarihi / Başlangıcından 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat (Sayfa 26 - Türk Tarih Kurumu)

“İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır.”

Cemil Meriç

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri, insanların kullanılmasıdır.

Ayça, Gece'yi inceledi.
 17 Mar 23:28 · Beğendi · 9/10 puan

Gece korkutur,
Gece ürkütür,
Gece merak uyandırır,
Gece kötülüklerin yansımasıdır.
Gece aynı zamanda bir bitiş,bir sonlanıştır.

Geceye bir inceleme yazmak benim harcım değil.ama bir kaç cümle kurmadan da kendimi eksik hissedeceğim.Edebi,felsefi,psikolojik,sosyolojik açıdan güçlü bir birikime sahip olmak gerekiyor.Benim elimde ise bir tek’ben ‘ varım.
Bilge Karasu,imgelemlere kaleminde can veren oyun bozan bir yazar Belirliliğin içinde belirsizlik yaratmak gayesinde.Mesela kurgusal karakterlerin cinsel kimlikleri bile değişkenlik gösteriyor.Erkek diye düşündüğüm kadın olarak karşıma çıkıyor ileriki sayfalarda.
Veya Okuru var ediyor;aynı zamanda da okura acaba ben var mıyım gerçekten? diye düşündürüyor.
Yine de Bir şeylerin gizli kalmaması için uğraşmış.İçindeki bütün duyguları cümlelerine nakşetmiş.Olayın içinde olay,kurgunun içinde kurgu,anlamsızlığın içinde anlamlılık,yalnızlığın içinde kalabalık.Karşıtlık,kuramsal karışıklık,önemli olayların bağlamlarla anlatılması.Okuduğumu anlatırken,cümlelerimdeyüklemlerim bile olmayacak belki de.Çünkü nokta olmadan sadece virgüllerle,noktalı virgüllerle,üç noktalar kullanılarak yazılmış bir kitap okudum.
Karman çorman bir kurgu.Anlatan,yaratan,düzelten,okuyan hepsi birbirine içine geçmiş.Cümleler devamlılığın içinde kesiliyor.Tam alıştım diyorum;bir bakmışım ki başladığım noktadayım.Bütün anlamlandırmaların sıfırlanmış,yanılgıların içinde kaybolmuşum.
BK,bu kitabı yazarken hangi duyguların esiriydi acaba? diye düşünüyorum şimdi.Artık yeter mi!”demişti.Gizli kalan bir şey kalmasını istememiş sanki.
Şiddetin ,kötülüğün soğukluğunu hissedin;ama bunu size öyle bir anlatmalıyım ki hem korkun hem merak edin;düşünün,sorgulayın aklınızın ve
duygularınızın en uç noktalarını yaşayın diye de gecenin kapılarını sonuna kadar açıyor.
Gecede gizlilik esastır.Tek bir kişi bilmeli aynı zamanda bir çok kişide bilmeli.Şimdi düşünelim birine bir şey söyleriz “Kimse bilmesin.”deriz.Karşımızdaki insan kendini önemli değerli güçlü hisseder bu durumda.İpler gizliliğin içinde asılı kalır.gerektiğinde kullanılmak üzere.İşte Karasu gecenin işçileriyle bu durumu yaratmış.Kitle imha uzmanları gibi olan bu işçilere insanların içindeki neşeyi sevinci umudu yok etmeleri ve haleflerini oluşturmak için emir verilmiş sanki. Şüphe en tehlikeli silah olarak ellerinde vücut bulmuş.Sadece Gece’nin ruhunun içselliğini çözebilenler var olabilir ve savaşabilir algısını yarattı yazar ben de.
Kitabı okurken beynimle oyun oynandı.Önce tamir edilebilir,engellenebilir olgusu yaratıldı sonra da yaratılan bu olgu yalanlandı.Aslında tüm bu düşünceler yazarın kendi dünyasını bize yönlendirmesinden başka bir şeydeğil.Yaratman,düzeltmen,söyletici hepsi Karasu.Ve bu durumda bir kaosun içine atıyor insanı.Hangi zamandaydım onu bile tam anlamıyla algılayamadım.Metinler ve olaylar arasında geçişler oldukça sancılı oldu benim için.
Yazar ve kitapla ilgili ise olumlu düşüncelerim var.Her okuyana farklı hisler uyandıran bir roman yazabilmek Karasu’nun en büyük başarısı olmuş bence.Kendine has kelimelerle var olan ,çoklu kişilik evrenleri arasında kendince kendini anlatan bir yazar olarak benim gönlüme taht kurdu.

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır.