İnsanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni;
Eşyaların sevilmeleri insanların kullanılmalarıdır...

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır.

Cemil Meriç

Kudüs'e Gidiniz :
Hz.Peygamber’in azatlı eşi Meymûne:
“Yâ Rasulallah! Beyt-i Makdis’e gidip gitmeme hakkında bize ne buyurursunuz?” dedim.
Allah Rasulü: “Orası haşr ve dirilişin gerçekleşeceği yerdir. Gidin ve orada namaz kılın! Çünkü orada kılınan bir vakit namaz, başka yerde kılınan bin vakit namaz gibidir” buyurdu.
Ben: “Peki oraya gidecek imkan bulamazsam ne dersiniz?” dedim.
O: “Oraya aydınlanmada kullanılmak üzere zeytinyağı gönderirsin. Bunu yapan, oraya gitmiş gibi olur” buyurdu. (İbn Mâce, İkâme, 196)

Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
18 May 18:58 · Kitabı okudu · 9/10 puan

1909 Abdülhamid'i tahttan indirmek için bir koz olarak kullanılmak üzere tertip edilen 31 Mart sözde "gerici" ayaklanması; Hareket Ordusu'nun İstanbul'a yürümesi, Abdülhamid'in tahttan indirilip Selanik'e sürgüne gönderilmesi...

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır.

~ Cemil Meriç ~

nergis, bir alıntı ekledi.
13 May 21:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...insanın bir değil tam üç beyni var. İlki; zaten bildiğimiz ve kafamızda taşıdığımız beyin. İkincisi ise; dokusal yapısı itibariyle beyinle aynı hücresel yapıdan teşkil olan kalp. Üçüncü; kıvrımlı şekli ile neredeyse şeklen zaten beyne benzeyen bağırsaklar. Özellikle bağırsakların içinde yer alan ve gıda özlerinin kana aktarılmasını sağlayan sinir uçlarının da beyindeki hücresel yapıyla aynı olduğu yazıyor bu yeni bilgide. Buna göre bilinç üçe ayrılıyor: Mantıksal bilinç beyin tarafından kontrol ediliyor. Duygusal bilinç kalp ve sezgisel bilinç ise bağırsaklar tarafından. Tüm, Tanrısal kaynaklı kutsal metinlerde kalbe neden bu denli atıfta bulunulduğunu daha iyi anladım. Kalbi ve kanı kullanarak bilinç düzeyini değiştirme mevzusu şimdi iyice netleşti. Elbette Tanrısal kaynaklı tüm kutsal metinlerde neden oruç tutulmasının emrolunduğu bu yeni bilgi ile tam yerine oturdu. Oruç sayesinde bağırsaklarda bulunan ve beyinle aynı hücresel yapıda olan sinir uçları sezgi denilen yetenek için kullanılmak üzere boşa çıkmış olacak. Bağırsaklarda yer alan bu sinir uçları ne denli sezgi için kullanılırsa insanın sezgi yeteneği de o denli artmakta bu gizemli bilgiye göre. Ancak bunun gerçekleşmesi için elbette az yemek ve dikkati bu bölgede yoğunlaştırmak şart. Geçmiş yıllarda -Ki enerjisi- üzerine ulaştığımız bilgi şimdi tam değerini buldu. Bedende bu enerjinin depolandığı yer tam olarak karın bölgesiydi. Bağırsaklarda bulunan bu sinir uçları -Ki enerjisi- ile iyice aktif hale geliyor.

Şamanın Doğuşu, Adnan KurtŞamanın Doğuşu, Adnan Kurt

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmasıdır.

| Cemil Meriç

Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
04 May 02:30 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Tören giysileri katlanıp bir başka vesilede kullanılmak üzere kaldırılıyor. Yaz sonunda oğlanların bazıları Bern veya Zürih’te üniversiteye yazılıyor, bazıları babalarının dükkânlarında çalışmaya başlıyor, bazılarıysa Almanya veya Fransa’ya, iş aramaya gidiyor.

Einstein'ın Düşleri, Alan LightmanEinstein'ın Düşleri, Alan Lightman
Librarian, Harika Piç'i inceledi.
02 May 09:05 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Romanın yorumu konusunda ibiaryu takma adlı okuyucuya sonuna kadar katılıyorum. Kalemi akıcılık eksikliği çekmemesine rağmen yazar lüzumsuzca, fütursuzca cinsellik alanından ibaret bir roman ortaya çıkarmış. Aşk romanlarında cinsellik içerikli bölümler olması konusunda takıntılı bir okuyucu değilim hatta bunu usturuplu, yerinde ve dozunda kullanılmak şartıyla doğru bile buluyorum. Ama ne yazık ki bu romanda bu denli cinsellik yer alması kahramanların ilişkilerindeki gelişmeler adına bir anlam ifade etmediği gibi romanı bundan ibaret hale getirmişti. Ne karakterlere dair ne olaylara dair (ki şimdi düşünüyorum da bir olay da yoktu zaten) geride tek bir iz bırakmadan bitmiş bir romandı.
Hiç para verip almayın ve elinize geçse de okuma zamanınızı bu romana harcamayın derim.