• Bir millete taze hayat vereceklerin ihtiyar olmamaları lazımdır.
 • Kitap bir öğrenci ile öğrencinin usta dediği bir kişinin sohbet havasında geçen ve bolca çay içilen sohbetinin yazıya dökülmüş hali. Tabi böyle kişiler var mıdır yok mudur onu bilemem. Bu arada yazarın aynı isimde iki kitabı var. İlk kitap Heyet olarak geçiyor, ikinci kitap ise Heyet-2 olarak geçiyor. Yorumlarım bu iki kitabı da kapsamakta.
  Konuya gelince... Heyet-1 kitabının kapağında "Mete Han'dan Bugüne Kadar Türklerin Saklı Tarihi" yazılı. İkinci kitapta da "Abdülhamid'den Bugüne Kadar Gizem ve İstihbarat Savaşları" yazılı. Kitaba göre Mete Han zamanında kurulmuş Türklere ait gizli bir yapı varmış. Bu yapının amacı Türklere ait devletler yıkılsa dahi yerine yeni devletlerin kurulmasını sağlamakmış. Yani Heyet, hükümdarlar, padişahlar üstü bir konumda anlatılmış. Heyetin dünyanın her yerinde kritik noktalarda adamları(ajanları) bulunurmuş. Bu sayede Türklerin aleyhine ne yapılmak isteniyorsa bunu ajanları vasıtası ile önceden haber alan Heyet üyeleri bunun önüne geçmek için çaba gösteriyorlarmış. İki kitapta da Heyetin bu faaliyetleri anlatılıyor. Şimdi ben bu kitabı böyle size çok basit anlattım ama kitabın özünde bu var yani. Ama siz kitabı okurken o kadar şaşıracaksınız ki kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Hele bir de tarihe merakınız varsa... Size iki kitaptan da bir kaç örnek olay yazınca demek istediğimi ve kitabın aslında ne anlattığını daha iyi anlayacaksınız. Bir de şunu söylemem lazım. Kitap olayları tarihi kronolojiye göre anlatmış. Zaman zaman bunun dışında çıkmış ancak genel anlamda buna bağlı. Heyet-1'de Sultan Abdülhamid'e kadar olan dönem, Heyet-2'de ise günümüze kadar olan dönem. Gelelim örneklere...
  Tarihte Kürşad'ın Saray(Çin Sarayı) Baskını olarak bilinen olayın emrini Heyet vermiş.
  Hasan Sabbah'ın aslında Heyet'e ihanet etmiş eski bir Heyet ajanı imiş.
  Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey bu iş için heyet tarafından seçilmiş ve görevlendirilmiş.
  Pakistan bir Osmanlı ajanı olan Muhammed Ali bey tarafından kurulmuş.
  Mahmud Esad Coşan heyetin sırrını almış bir elemanıymış.
  Kitabı okudukça dediğim gibi değişik bilgilerle karşılaşacaksınız. Kitaptaki bilgilerin gerçek olup olmadığını bilmiyorum. Ama gerçekse vay be diyorum, ha gerçek değilse bile hayali yeter diyorum. Sonuç olarak kesinlikle okunması gereken iki kitap.
  Diğer kitap incelemelerimi için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com