Kalem ve Kılıç
Tûsi, İsmailî mezhebini terk ettiğini açıklamıştı.Tûsi artık İlhanlılar eliyle kurulan yeni rejimin fikri manada kurucularından biri olarak ahlak anlayışını kamu düzeni ve yöneten­-yönetilen ilişkisi çerçevesinde de değerlendirmiş böylelikle kuruluş sürecinde olan İlhanlı hakimiyetinin Müslüman tebaa gözünde meşrulaşmasına katkı sağlamış oluyordu.
272 syf.
9/10 puan verdi
·
16 günde okudu
İlksöz: Başıboş kaldım yaban ellerde. Pers Kralı II. Dareios ölünce yerine büyük oğlu Artakserkses geçer. Küçük oğul Kyros, tahta göz koyduğu iftirasına uğrar. Anneleri araya girip Kyros'u satraplık yaptığı bölgeye gitmesini sağlar. (Satraplık, Perslerin geniş toprakları idare edebilmek için tarihe sundukları bugünkü eyalet sistemi). Kral
Anabasis
AnabasisKsenophon · İş Bankası Kültür Yayınları · 2015869 okunma
Reklam
İlber Ortaylı'nın Kitaplığından...
Osmanlı Dünyasına Dair 10 Önemli Kitap 1. Halil İnalcık - Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler 3. Feridun M. Emecen - Osmanlı İmparatorluğu'nun 2. Salomon Schweigger - Sultanlar Kentine Yolculuk Kuruluş ve Yükseliş Tarihi 4. Suraiya Faroqhi - Hacılar ve Sultanlar (1517-1638) 5. Serpil Bağcı-Filiz Çağman-Günsel Renda - Osmanlı Resim Sanatı 6. Mehmet İpşirli - Osmanlı İlmiyesi 7. Ahmet Yaşar Ocak - Osmanlı İmparatorluğu ve İslam 8. Edward J. Erickson - Mesut Uyar - Osmanlı Askeri Tarihi 9. Sefa Özkaya - Türk Askeri Kültürü 10. Altay Cengizer - Osmanlı'nın Son Savaşı Yakın Dönem Türkiye Tarihine Dair 10 önemli kitap 1. Bernard Lewis - Modern Türkiye'nin Doğuşu 2. Selim Erdoğan - Sakarya-Büyük Taarruz. 3. Falih Rıfkı Atay - Zeytindağı 4. Halil İnalcık - Atatürk ve Demokratik Türkiye 5. Justin McCarthy - Ölüm ve Sürgün 6. Selim Deringil - Denge Oyunu 7. Şevket Süreyya Aydemir - Tek Adam 8. Taner Timur - Türk Devrimi ve Sonrası Önemli Kitap 9. Tarik Zafer Tunaya - Türkiye'de Siyasal Partiler 10. Zafer Toprak - Türkiye'de Milli İktisat (1908-1918)
Sayfa 256 - Kronik Kitap / 1. Baskı, Şubat 2022, İstanbul - Söyleşi Yenal BilgiciKitabı okudu
407 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
17 günde okudu
Osmanlı'nın son dönemleri ve Türkiye kuruluş aşamalarına tanıklık eden Şevket Süreyya Aydemir'in yazdığı otobiyogrisini biraz da edebi yandan görmüş oldum . Biz tarih derslerinde genelde oldu bittiyle öğreniyoruz ama o dönemin ruhunu ve olan olaylarin halk tarafından nasil karşılandığıni bilmiyoruz. Aydemir bunu cok iyi yansıtmış. Kurtuluş savaşı yıllarında anadoluda değil de Kafkasya ve Rusya'da bulunduğundan dolayı Kurtuluş Savaşına pek değinmemiş. Dünya Savaşı sonrasinda Enver Paşa , cumhuriyet doneminden sonra da Mustafa Kemal Atatürk gibi önemli sahsiyetlerle de yakından görüştüğü için de insan o satırları okuduğunda heycana kapılıyor. Cumhuriyet kurulduktan sonra İstanbul üzerinden Türkiyeye dönüyor. Dergi çıkarıyor. Dergi içeriğinde kominizm de anlatıldığı icin de 1926-27 yillarinda hapishanede kaliyor . Sonrasında afla çıkarılıyor. O dönemde sosyalizm , Enver Paşa, Kafkas ve Azerbeyaca'nın o dönemki durumlari, Rusya ekim devrimi ve sonraki sovyetler birliğinin nasil kurulduğu, hatta Çin ve Almanyadaki sosyalizm ve kominizm oluşumlari gibi farklı konulari cok güzel bağlıyor. Ayni zamanda Balkan çocuğudur aydemir , onun gözünden Anadoluyu ,Kafkasyayı ve hapishane üzerinden farkli sebeplerden iceri girmis Anadolu insanıni görüyoruz. Bu konularda gercekten cok iyi dedigim gibi. Eleştirdiğim konu ise büyük ihitmalle basımdan dolayı cok sık tarih yazımı ve baska yazım yanlışlarina rastladım. Eski basım olsa neyse dicem ama Basım yili 2007-2008di. Kitabevi o konuda sıkıntı yaratmış. Bu yanlışlardan dolayı bazi yerleri bir cok defa okudum . Benden bu kadar okuduğunuz icin teşekkür ederim.
Suyu Arayan Adam
Suyu Arayan AdamŞevket Süreyya Aydemir · Remzi Kitapevi · 20213,276 okunma
168 syf.
·
Puan vermedi
Kitabı beğendim . Bana göre ilk başladığım zamanlarda biraz sıkıcı ve anlamakta zorluk çekiyordum ama kitabın sonlarına doğru kitabı anlamaya başladım. Bence kitap bir erkeğin yapabildiği herşeyin bir kadının da yapabildiğini ve erkek ne kadar cesur , kuvvetli ise kadının da o kadar cesur kuvvetli olduğunu , halime kaptanın kuruluş savaşı zamanlarındaki yaşadığı şeyleri ve vatanseverliğini anlatıyor .
Halime Kaptan
Halime KaptanRıfat Ilgaz · Çınar Yayınları · 20203,691 okunma
720 syf.
9/10 puan verdi
#jeanfrancoissolnon Birçok yerli kaynağın aksine kıyaslamalı (övgü ve yergi birarada) bir Osmanlı tarihi olmuş. Meraklısına tavsiye ederim. Osmanlının kuruluşundan sonuna kadar sosyal hayat, ekonomi, savaşlar, yönetim, maliye, vs... bir çok konuya değinilmiş.. Kuruluş dönemi olayla, denizcilik, ticaret, fetret devri, lale devri, rusya ve avrupanın yaklaşımı Osmanlının dünyada meydana gelen olaylara tepkisi ve tedbirleri, taht oyunları ve kadınların etkileri, cem sultan olayı, Selim, genç Osman dönemi, 2 Mahmut dönemi reform hareketleri. Osmanlıda yaşayan her dinden toplumlar. Jön Türkler ve dahası. 100 yıl savaşları dönemi ve 30 yıl savaşları dönemi avrupa ve Osmanlı. Balkan savaşları öncesi durum ve 1. Dünya savaşı öncesi siyasi durumun değerlendirmesi okunmalı. Deniz savaşlarındaki kayıplar için güzel bir kaynak.
Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa
Osmanlı İmparatorluğu ve AvrupaJean - François Solnon · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 201946 okunma
Reklam
479 syf.
9/10 puan verdi
·
10 günde okudu
Küçük Ağa'nın büyük hikayesi...
*Kitabın arka kapağından* "Tarık Buğra, Kurtuluş Savaşı'nı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sorunsalını konu alan siyasal roman geleneğimizin Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Kemal Tahir gibi köşebaşlarından biridir. Ancak o, bu geleneğe håkim olan millici-modernist yaklaşımdan farklı olarak, bu süreci İslami-muhafazakar referansları, duyarlılıkları ile yaşayan insanla rin açısından ele alır. Eserlerinin özgün yanı, bu kurtuluş-kuruluş sorunsalını küçük taşra kasabalarına taşımış olmasıdır. O nedenle Tarık Buğra'nın romanlarında modern ile geleneğin, millilik ile İslâmiliğin arasındaki girift çatışma ve gerilimlerin her düzeydeki tezahürleri, taşranın, küçük kasabaların sade, iddiasız insanlarının alabildiğine gerçekçi dünyalarındaki haliyle önü müze serilir." *SPOİLER* Romandaki her bir karakterin iç duyguları , İslami değerlerle yoğurularak ifade edilmiş. İstanbullu Hocanın inadına ARTIK YETER LEN diye bağırdım bir kaç kere. Şu Karakeçili olayı neydi onu bir merak ettim. Salih'e ne oldu, nerelere gitti, öldü mü kaldı mı? Emineye yazık değil mi? Olay örgüsündeki bütün karakterlerin ayrı ayrı hikayelerine şahid olduk, keşke akıbetlerini de bileydik. Küçük hacı, Reis bey, O Niko salağı... Ne oldu bunlara? Arkadaşlar yaptığım en büyük hata, sırf kitap okuma yarışmasına katılayım diye Firavun İmanı'nı önce okumam oldu. O kadar pişmanım ki, anlatamam. Sakın böyle bir hata yapmayınız. Önce bunu okuyunuz. Kitapla kalın, vesselam.
Küçük Ağa
Küçük AğaTarık Buğra · İletişim Yayınları · 20159,7bin okunma
Osmanlı, 1243 Kösedağ Savaşı sonucu İran İlhanlılarına tabi bir devlet haline gelen Selçukluların yerini almıştır. Ancak bu yeni kuvvet ilk hamlesini Çanakkale Boğazı'nı geçerek Avrupa kıtasına doğru yapmıştır. Böylece Balkanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk kuruluş ve yerleşim alanı olmuştur.
Sayfa 44 - Kronik KitapKitabı okudu
448 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Savaş ve Barış Mustafa Kemal Anlatıyor
Savaş Ve Barış - Mustafa Kemal Anlatıyor
Savaş Ve Barış - Mustafa Kemal Anlatıyor
ta alttaki başlıklar halinde
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk
'ün 1.Dünya Savaşı ve kurtuluş savaşı sürecini dile getiriyor. 448 Sayfadan oluşan kitap, şu bölümlerden oluşmakta. Osmanlı İmparatorluğu'nun 1. Dünya Savaşı'na Girişi ve Mustafa Kemal Çanakkale Savunmasında "Kaderin Seçtiği Kişi" Mustafa Kemal Yorgun Savaşçı 1. Dünya
Savaş Ve Barış - Mustafa Kemal Anlatıyor
Savaş Ve Barış - Mustafa Kemal Anlatıyorİlker Başbuğ · Kırmızı Kedi Yayınevi · 202235 okunma
"Beşiktaş Kulübünün kuruluş renkleri Siyah beyaz değil ;kırmızı beyazdı" dedi. İkinci Balkan Savaşı sonunda topraklarımız elimizden alınınca, Beşiktaşlı gençler tarihi bir karar aldılar. Balkanların tamamını Türk milletinin oluncaya kadar renklerini kırmızı beyazdan, siyah beyaza çevireceklerdi
Reklam
İslam dini, "daimî savaşı hayat prensibi haline getiren eski Türk dininden de, dünyayı ve vücudu hakir gören, saadeti yoklukta arayan Budizmden de çok ayrı bir dindir. Hz. Muhammed hem ticare- tle meşgul olmuş, hem de risâlete ermiş, hem de savaşmış olan bir insandır. Kur'an'da yüksek dinî hakikatlerin yanı sıra, günlük hayatı tanzim eden, savaşa olduğu kadar barışa da değer veren âyetler vardır. Biz İslamiyeti alıncaya kadar, İslam medeniyeti, Eski Yunan ve İran gibi eski yüksek medeniyet kaynaklarından almış olduğu fikirler ve teşkilatlarla zenginleşmişti. Türkler İslamiyeti benimsedikten sonra, onu genç ve taze kuvvetleri ile çok daha üstün bir medeniyet nizamı haline getirdiler. İslamiyetten sonra Türkler nereyi fethettiler ise orda derhal medreseler, camiler, tekkeler, imâretler, çarşılar, kütüphaneler ve mahkemeler kurmak sureti ile yeni bir medeniyet nizamı vücuda getirdiler. Malazgirt Savaşı ile Anadolu'ya giren yeni medeniyet nizamı, birkaç asır içinde, ta Avrupa içlerine kadar yayıldı ve asırlar boyunca devam etti. Malazgirt Savaşı'nı sadece bir savaş olarak değil, yeni bir milletin, yeni bir medeniyetin kuruluş başlangıcı olarak değer- lendirmek ve anmak lazımdır.
Sosyal Demokrat Fırkası
Sosyal Demokrat Fırkası, mütareke döneminde kurulan siyasi fırkalardan biridir. Fırka devletin çeşitli organları tarafından kabul edilen Wilson İlkeleri çerçevesinde Osmanlı Devleti’ni çağın ihtiyaçlarına göre dönüştürmek amacıyla kurulmuştur.Merkezi İstanbul Şişli’deki Kebir Caddesinde yer alan 104 numaralı özel daireyken sonradan,bu merkez
Sosyal Demokrat Fırkası
Sosyal Demokrat Fırkası, mütareke döneminde kurulan siyasi fırkalardan biridir. Fırka devletin çeşitli organları tarafından kabul edilen Wilson İlkeleri çerçevesinde Osmanlı Devleti’ni çağın ihtiyaçlarına göre dönüştürmek amacıyla kurulmuştur.Merkezi İstanbul Şişli’deki Kebir Caddesinde yer alan 104 numaralı özel daireyken sonradan,bu merkez
560 syf.
10/10 puan verdi
Tarafımdan oluşturulmuş bu yorumun tüm hakları kitapyurdu.com'a aittir. Gazeteci ve yazar Falih Rıfkı Atay, Mustafa Kemal ile ilk kez Balkan Savaşı sonlarında karşılaşmıştır. Bu karşılaşma, adını hayatının sonuna dek gururla telaffuz edeceği Atatürk ile esas tanışması değildir. Mustafa Kemal'i Birinci Dünya Savaşı'nın en karanlık
Çankaya
ÇankayaFalih Rıfkı Atay · Pozitif Yayınları · 20233,723 okunma
773 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.