Şevvâl Akkaya, Kuşatma ve Fırtına'yı inceledi.
28 Nis 02:30 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Kuşatma ve Fırtına:
‘Her zaman böyle olmayacak. Özgür kaldığın günlerin sayısı arttıkça hayatın kolaylaşacak’
Serimizin ikinci kitabı olan Kuşatma ve Fırtına serinin ilk kitabı kadar güzeldi. Bu kitapta artık eski Alina yoktu daha güçlü kendine güvenen bir kadın profili vardı. Bulduğu büyüteçler gücüne güç katmıştı fakat güç bazı yerlerde gözünü kör ediyor ve onu bencilliğe itiyordu. Bundan dolayı en yakınlarından uzaklaşıyordu ve bu aç gözlülüğü beni bir miktar gıcık etmişti.
•••
Seriye yeni eklenen karekterleri o kadar heyecanlı öğreneceksiniz ki. Kaptan, ikizler, kaçak Grishalar. Favorim kaptan ve ikizlerdi bunu da belirtmek istiyorum...
•••
Bu kitapta savaş kaçınılmazdı Karanlıklar Efendisi daha güçlü bir orduyla geliyordu fakat karşısında bir o kadar güçlü Güneşin Elçisi Alina vardı.
•••
Bu kitapta Karanlıklar Efendisi’nin zalim tarafını gördüm ve ondan bir miktar soğuduğumu söylemek istiyorum. Genya ve Baghra’ya yaptıkları beni derinden etkiledi.
•••
Kitapta fazlasıyla savaş planları, silahlar, yeni aletler ve stratejiler var. Haberiniz olsun ben okurken sıkılmadım ama sıkılan olabilir. Yine özgün ve büyülü yaratıklarımız var. Yeni ve daha güçlü büyüteçler...

Zeynep Erdemir, Kuşatma ve Fırtına'yı inceledi.
 04 Nis 09:08 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ilk kitap ile alakali spoiler icerir"

Leigh Bardugo'nun Grisha serisinin ikinci kitabi Kuşatma ve Fırtına kitabı ilk kitap gibi beğendiğim kitaplar arasına girdi.

Ilk kitabın sonunda Karanliklar Efendisi 'nin gercek amacini Baghra sayesinde ogrenip onun uyarilarini kismen dinleyerek,kacma girisiminde bulunup rotasını Morzova'nin buyuteclerinden ilki olan boynuzu bulmak icin Malyen ile birlikte Tsibeya'ya ceviren Alina, hem Morzova'nin ilk buyutecini buldu hem de Karanlıklar Efendisi'ne tekrar esir oldu. Karanliklar Efendisi buyutec ile gücü daha da artan Alina'nin gucu ile Karanliklar Diyarinin sınırlarını genisletmek ve hem Fjerdalilara hem Shu-Hanlilara hem de Ravka Kralinin elcilerine gozdagi vermek istemisti. Morzova'nin buyuteci sayesinde Karanlıklar Efendisi Alina'nin gucunu yonetebiliyorken bi anda Alina kendi ozgurlugunu ve gucunu Karanliklar Efendisi olmadan kullanabilecegini fark edince ; Malyen ile beraber Karanliklar Diyarı'ndan kurtulmustu.. bir kez daha.. Karanliklar Efendisi... Genya... Elciler... Gölgeler Savaşcilari... hepsini Volcralarin arasinda karanlıkta bırakmıştı Alina..

Hayatina Malyen ile ozgur bir sekilde normal bir yasam surerek devam edeceğini düşünürken icinde de hep bi korku ile Karanliklar Efendisinin onu ne zaman bulacağını bekleyerek basladi ikinci kitap. Cok surmeden Karanliklar Efendisi Alina'yi buldu. Karanliklar Diyarindan sağ kurtulan Karanlıklar Efendisi orada edindiği güç ile  volcralara benzer canavarlari  nichevo'yalarla "yokken var olanlar" geri donmustu.

Ya bu kitapta anlatılacak o kadar çok şey var ki!:)  Yorum mu yapayım bütün detayları anlatayım mı karar veremedim. Çok güzel bir devam kitabıydı. Karanliklar Efendisi nin oldugu bölümler çok fazla olmasa da her bahsedilisinde tuylerim diken diken oldu resmen. Ve o kitabın sonu neydi oyle! Yine harikaydi butun kurgu. Hiçbir eksiklik hissetmedim. Bu seri fantastik-distopta türünde hicbir kurguya benzerlik göstermeden cok başka bir yapiya sahip bu tur arasinda bulunan diğer seri kitaplar ile kiyaslanamaz durumda. Ben oneririm, okuyup okumamak sizin tercihiniz. :) ama okuyun benceee :))

Zeynep Erdemir, bir alıntı ekledi.
30 Mar 23:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tamar kaşlarından birini kaldırdı. "Arkadaşın epey eğleniyor gibi."
Omuz silktim."Malyen hep boyleydi. Onu Fjerdalı suikastçılarla dolu bir kampa bırak, çok geçmeden adamların omuzlarında dışarı çıkar. Girdiği her ortamı neşelendirir."
"Peki sen?"
"Ben biraz daha yabani ot gibiyimdir." Dedim donuk bir sesle.
Tamar gülümsedi. Dövüş esnasında soğuk ve sessizdi ama ortalık dinince kolayca gülen biri oluyordu."Yabani otları severim," dedi korkuluklardan uzaklaşıp yere serili halatı toplarken. "Hayat mücadelesi vermeyi iyi bilirler."

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 127 - Martı Yayınevi)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 127 - Martı Yayınevi)
Zeynep Erdemir, bir alıntı ekledi.
30 Mar 22:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gözlerimi kapattım. Ellerimle kulaklarımı kapatıp güverteye yıkılmamak icin yapabileceğim başka bir şey yoktu.
"Yeter," diye fısıldadım. Hiç kimse beni duymuyor giviydi."Lütfen," dedim buruk bir sesle. "Malyen..."
"Tam bir katil oldun, Alina."
O donuk ses. Gözlerimi kırpıştırarak açtım.
Karanlıklar Efendisi tam önümde duruyordu, siyah keftası, Sinekkuşu'nun güvertesinde sallanıyordu.

...

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 148 - Martı Yayınevi)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 148 - Martı Yayınevi)
Zeynep Erdemir, bir alıntı ekledi.
29 Mar 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sözünü tutacak mısın?" Diye sordum en sonunda."Kaçmamıza yardımcı olacak mısın?" Bunlari neden sormaya gerek duydugumu bilmiyordum. Sturmhond bize ihanet etme niyeti varsa da bunu seslice dile getirecek değildi.
Bir tür şakayla bana cevap vermesini bekliyordum, "Ülkeni bir kez daha geride bırakmaya bu kadar mı heveslisin?" Diye sorunca şaşırdım. Donup kaldım.

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 103 - Martı Yayınevi)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 103 - Martı Yayınevi)
Tuba Paçacı, Sahte Krallık'ı inceledi.
 29 Mar 11:56 · Kitabı okudu · 40 günde · 10/10 puan

Selamlar sevgiler, 40 günde biten bir kitapla karşınızdayım.
Seri devamı olduğu için konudan bahsetmek niyetinde değilim ama kitapla ilgili düşüncelerimi paylaşacağım tabii ki.

Öncelikle söylemek istediğim bir şey var o da bu seriye başlamadan önce - Gölge ve Kemik - Kuşatma ve Fırtına -
Çöküş ve Yükseliş - şu üç kitabı içeren Grisha serisinin okunması gerektiği, kitabı okurken durmaksızın olaydan ve mekandan kopmalar yaşadım. Tasvirleri anlayamadım, yakaladığım noktaların içinde minicik ama size asıl hazzı verecek noktaları kaçırdım. Bağıntılı olmadıkları söyleniyor ama bu kitaplara konu olan milletlerin ve mekanların Grisha serisinde temelleri atılıyor.

Kendimi tanımadığım birinin dedikodusunu dinlermiş gibi hissettim desem doğru olur herhalde, kitabın bu kadar uzun sürmesinin asıl sebebi de budur.

Bunun dışında bir ana karakter düşünün Sherlock Holmes'un zekasını kötü niyetle kullananı, o kadar ki asla kestirilemiyor ve onun kapana kısıldığını düşündüğünüz her an kapanın içinde kendinizi buluyorsunuz. Aksiyon hiç bitmiyor, dram hiç bitmiyor, intikamın soğuk cılız ateşinin göğsünüze inen yansıması hiç bitmiyor.

Kitaba puan verirken biraz kararsız kaldım, 10 verdim çünkü diğer seriyi okumamak benim hatamdı ve kitap geçmişi bilmememe rağmen kusursuz bir kurguya sahipti bana kalırsa, tadından yenmezdi bilseydim o ayrı.

Kitabın sonundaki teşekkür kısmında kitaba nasıl emek verildiğini görebiliyorsunuz, fantastik öğelerin içine yerleştirilmiş gerçek bilim insana tuhaf bir haz veriyor, kurgu diye okuduğum çoğu şeyin gerçek çıkmasına şaşırdım ve sevindim açıkçası. ,

Kafanızda imkansız olarak şartlandırdıklarınızın parçalanmasına şahit olabilirsiniz bu kitapla, saf kötülüğe, saf zekaya, hırslara ve entrikalara.

Son olarak kıvrak ve kestirilemeyen zekalardan, hırsızlardan, haklı intikamlardan, para ve saygı savaşlarından hoşlanan herkesin bir göz atmasını isterim bu serilere.

Keyifli okumalar.

Zeynep Erdemir, Gölge ve Kemik'i inceledi.
27 Mar 20:54 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Leigh Bardugo'nun kaleminden çıkan okuduğum ilk kitap Kargalar Meclisi oldu. O kadar cok begendim ki bu seriyi, vakit kaybetmeden serinin ikinci kitabını da aldım. Sahte Krallık kitabını da okuduktan sonra Leigh Bardugo benim için efsane yazarlar listeme girdi.

Bu kitap ile başlayan seriye ulaşmak benim için oldukça zor oldu. Kitap Marti Yayınevi tarafindan basımı durdurulmuş ve internette ya da kitapçılarda bulamayacağımız bir seri. Ben şanslıydım, ikinci el kitap satan birinden aldim. Kargalar Meclisi serisinden oyle etkilenmiştim ki, bu seriyi okumasam içim kan ağlardı. Neyse ki kitaplar bana ulaştı ve kisa sürede başlayıp ilk kitabı cok kisa sürede bitirdim. :)

Fantastik-distopta türünde en en en begendigim kitaplar arasında yerini aldı tabi ki :) kitap ilk bölümlerden itibaren kendini okutmaya başladı. Seri kitapların ilk kitabi genellikle falanla-filanla, ortamı tanıtma turları ile geçer. Kimi yazar ilk kitabı ana konuya gelmek icin süründürür hatta..ama Gölge ve Kemik öyle miydi? Hayır. :)
Kitabın ilk bölümlerinden itibaren, karışısında daha önceden idmanlı bir okuyucu olduğunu bilerek kurgulanan dunyayi taşına toprağına kadar anlatmak yerine, direk konuya girerek birden aksiyon,gerilim,heyecan,gizem barındıran bir hikayenin icine çekiyor veee "noluyo ya?yok artık! " gibi tepkiler vereceğiniz bir kurgunun icine balıklama daliyorsunuz.

Grishalar.. Karanlıklar Efendisi.. Malyen... Alina... ya ben en cok Karanlıklar Efendisi ' ni beğendim bu kitapta, kitabin sonlarına dogru lütfen ona da bir söz hakki verin, belki düşündüğünüz gibi değildir diyerek okudum bolumleri.

Konusundan bahsetmek gerekirse; insanlar ve tıpkı insanlar gibi görünen farklı güçlere ve becerilere sahip Grishalarin hikayesini anlatan bir kurgu. Gücünü yıllarca içinde saklayıp, Grishalarin sinamasinda fark edilmeyen saklı kalmış, kendinden bir haber Alina'nin ve beraber büyüdüğü yetim arkadaşı Malyen'in ana karakter olarak hayat bulduğu bu kitapta; Alina'nin gücünü farkında olmadan ortaya çıkarması ile başlayıp Grisha olma yolunda adım adım ilerlemesi ve kurtulusun simgesi olacağını düşünürken nasıl ve kim tarafından kandırıldığını anlatan güzel mi güzel bir kitap. Bitmesini istemediğim ama okumadan da edemedigim çok çok guzel bir serinin ilk kitabi. Elinize gecerse muhakkak okuyun.:)

Ben ikinci kitap olan Kuşatma ve Fırtına kitabina basliyoruum. :)

Zeynep Buse Küçük, Kuşatma ve Fırtına'yı inceledi.
10 Mar 11:30 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

İlk kitapta yaşadığım o büyük şoktan sonra seriyi sırf bitirmek için okumaya devam ediyordum. Ama ikinci kitap beni şaşırttı. Çünkü hem hikaye hem de karakterler daha iyiye gitti bence. Özellikle bir karakter var ki... Nikolai beni en az Karanlıklar Efendisi kadar etkiledi. Hatta belki bir tık daha fazla etkilemiş olabilir. Ama içimden bir ses üçüncü kitapta beni yine yerle bir edecekler diyor.

Kitaplarda birbirine yakıştırmadığım çiftler olunca ben hiç mutlu olmuyorum. Hatta benim istediğim çiftin olması için her yolu mübah bilirim. Ama dediğim gibi bu seride hiçbir şey benim istediğim gibi gitmiyor. Yine hem konusu hem de yazarın akıcı anlatımıyla güzel bir seri olmuş. Üçüncü kitabı yakın zamanda okumayı düşünüyorum.

Fatoş Çetiner, bir alıntı ekledi.
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Çok mu fakirler?" diye soruyorum Ana Kuya'ya.
"Diğerleri kadar fakir değiller."
"O zaman adam neden eşek almıyor?"
"Eşeğe ihtiyacı yok," diyor Ana Kuya. "Karısı var."

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 36)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 36)
Güneş İbret, Kuşatma ve Fırtına'yı inceledi.
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İlk kitabın sonunda Alina,Karanlıklar Efendisi'nin gerçek amacını öğrenip ve Karanlıklar Diyarı ve çevresinde katliama neden olduktan sonra kaçmıştı. Bu kitapta kaçtıktan sonra başlarına neler geldiğini öğreniyoruz. İlk olarak bazı sırların ortaya çıktığını ve yeni karakterlerin geldiğini söyleyebilirim. Hatta bir karakter var ki Karanlık Efendisinden daha çok sevdim diyebilirim;Nikolai.Nikolai'ı ne kadar çoook sevdiysem kardeşi Vasily'den bir o kadar nefret ettim. Alina ve Malyen için başlarda her şey ne kadar güzel olsa da kaçtıkları yerden Karanlıklar Efendisi tarafından bulunmaları sonucunda her şey sarpa sardı ve aralarına buz gibi soğukluk girdi. Zaten ben ilk kitaptan beri ikisini bir yakıştıramadım gitti! Bence Malyen onun hep en yakın arkadaşı olarak kalmalıydı. Çünkü hiçbir zaman Alina'nın asıl olduğu kişiyi benimseyemedi. Kitabın başındaki ve sonundaki yaşanan aksiyon dışında geri kalanı tamamen strateji ve savaş planları içeriyordu. Ve bu yüzden biraz sıkıldım. Ne zaman hem Karanlıkların hemde gönlümün efendisi () ortaya çıksa o zaman kitap canlandı. Her ne kadar Genya ve Baghra'ya olanlar yüzünden zalim olduğunu düşünsem de onsuz kitap bu kadar çekici olmazdı sanırım. İkinci kitapta Alina'nın gücünü kabullendiğini hatta daha fazlasını istediğini gördük. Bu da bir kez daha Malyen'le yollarını ayırması gerektiğinin bir işaretiydi. Pısırık bir kız olmaktan çıkıp bir komutana dönüştü hatta muridleri bile oldu.Zaten ondan sonrası hep savaş planları,silahlar,yeni aletler ve stratejiler üzerinde yoğunlaştı. Yine özgün ve büyülü yaratıklardan söz edildi. Hatta bunlardan birini bizzat Karanlıklar Efendisi yaratabiliyordu. Bir kez daha yazarın hayal gücüne hayran kaldım.