Mehmet, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Orta Asya toprağım,
Orda da var bayrağım,
Altay'ım, Tanrıdağ'ım,
Küsme bana, gelirim.
(...)
Gence, Bakü, Nahçıvan,
Taşkent, Kumul, Lenkeran,
Barkol, Urumçi, Dilcan,
Küsme bana, gelirim.

Gelirim - Abdurrahman Altun

İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 30 - Ötüken Neşriyat)İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 30 - Ötüken Neşriyat)

Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama." Demiş.

Kavga ederiz.
Küfür ederiz.
Bağırırsın.
Küserim.
Sen küsme,
Sarıl bana.

Seçkin Kanık, bir alıntı ekledi.
20 May 13:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! Kendini koru kızım, insanlara karşı kendini koru!

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
Burcu'dan, Serenad'ı inceledi.
 20 May 08:04 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Zülfü Livaneli'nin okuduklarım arasında en beğendiğim kitabı oldu Serenad. Serenad'ın tanıtım bülteninde
"Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi'nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran'ın (36) ABD'den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner'i (87) karşılamasıyla başlar.

1930'lu yıllarda İstanbul Üniversitesi'nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile'ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor." diyor Zülfü Livaneli. Aslında tanıtım bülteninde kitabı okumamış birisi için kitabın nelere değindiğini genel olarak güzel bir biçimde açıklamış.

Yakın tarihte gerçekleşen bir çok olayı, insanların içindeki akılalmaz nefreti ve kötülüğü öyle gerçekçi anlatmış ki Livaneli, kitapta anlattığı vahşeti okurken, insanlığın bitmediğine bir yerde iyi insanların var olduğuna dair bir umudumuz olmasını kitabın bir kaç yerinde aynı cümleyi tekrarlayarak sağlamış
“Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır. Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! Kendini koru kızım, insanlara karşı kendini koru!"

Devletlerin çıkarları uğruna insanı insana düşman ettikleri bu düzende elbetteki iyi insanlar kadar kötü insanlarda var, fakat bu kötülük Yahudilere, Müslümanlara, Hristiyanlara özgü bir durum değil. Bir insanın Yahudi olması onu kötü yapmaz tıpkı Müslüman olmasının onu iyi yapmayacağı gibi. İyi ya da kötü, ahlaklı ya da ahlaksız, vicdanlı ya da vicdansız olmak bizim seçimlerimizdir, mensup olduğumuz toplumun değil. Keşke tüm toplumlarda kimlikten önce insanlık gelseydi, kimlikten önce vicdan gelseydi, kimlikten önce iyi kötü ayrımı gelseydi de yaşamın gerçeklerini kabullenmek, devletlerin tarihini okumak bu kadar zor ve acı verici olmasaydı. Belki o zaman gelecek nesillere bilimle, edebiyatla dolu bir tarih bırakır, tarih yazmak için, bir devletin gelecekte var olması, adından söz ettirmesi için kan dökmek gerekmediğini anlatabilirdik. Bizlerin bizden sonraki nesillere dini inanışın, etnik kimliğin, yaşanılan toprakların, insanların dostluk kurarken bakması gereken bir koşul olmadığını, onlara sevginin her şeyi güzelleştirebileceğini,yere düşen insanı kaldırırken ırkına, mezhebine, inanışına bakmamaları gerektiğini anlatmamız, öğretmemiz gerekirken, insanın(!) insanı yaktığı, insanın(!) insanı çıkarları uğruna öldürdüğü nefret ve kin dolu bir geçmiş bırakıyoruz.

Yazdığım yazı kitabın beni oradan oraya sürüklemesiyle ve yaşadığım karmaşık duyguları içimde tutamayıp tam inceleme sayılmayacak şekilde karaladığım satırlardır fakat bana birçok araştırma konusu veren, insanlık dışı bir çok olaya değinen bu kitabı tavsiye ediyor, sizlerin de beğeneceğinizi umuyorum.
Bu iç dökme yazısına Cahit Zarifoğlu'nun şu satırlarıyla son veriyorum:
" Burası dünya, ne çok kıymetlendirdik.
Oysa bir tarla idi; ekip biçip gidecektik."

Güzel bir şiir
Bugün günlerden sen...
Kaç aydır gül benzin solgun.
Doğa bile inatlaşırken mevsimlerle, pes etmek niye?
Kendine gel ve kendini yenile. Önce ne istediğine karar ver.
Hayatta ıskaladığın veya ertelediğin nelerin yasını tutuyor yüreğin?
O güzel gözlerinde yaşanmamış ne hayaller gizli.
Sakın kaderine küsme, başını öne eğme.
İnadın seninle savaşan kayıplara olsun.
Daha fazla geç kalmamalısın. Kalk ve hazırlan.
Aç kapını, yeni umutları bekletme.
Kış olsa da ömrün, sen baharları taşı içinde...

Gülten Alp

M.Kenan Ademoğlu, bir alıntı ekledi.
19 May 03:34 · İnceledi

Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydinlıktır. Geceyle gündüz gibi ! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! Kendini koru kızım, insanlara karşı kendini koru !

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 88 - Doğan Kitap)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 88 - Doğan Kitap)
Ceren Yiğit, bir alıntı ekledi.
19 May 00:32

Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! Kendini koru kızım, insanlara karşı kendini koru!

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 105)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 105)
İsmail Duman, bir alıntı ekledi.
 17 May 01:09 · Kitabı okuyor

"Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır. Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama!..."

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 88)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 88)
Aynur, bir alıntı ekledi.
16 May 18:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır. Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! Kendini koru kızım, insanlara karşı kendini koru!

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 88 - Doğan Kitap)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 88 - Doğan Kitap)