Bahar, bir alıntı ekledi.
17 Mar 00:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Özlemedim seni desem yalan olacak belli. Her yanimiz karanlik ve yalnizlik ve issiz sokaklar ve yine yağmur gibi yağan gözyaslariyla bezenmis kutsal mağaralar... yalnizlik... suskunluk ve sizofreni... kopuk kopuk çağrısımlar... Özlemedim seni desem, yalan olacak..."

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 293)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 293)
Osman Kaplan, bir alıntı ekledi.
16 Mar 14:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Doyumsuz yalnızlık kutsal!"

Uluma, Allen Ginsberg (Sayfa 38)Uluma, Allen Ginsberg (Sayfa 38)
Neslişah Özbay, Bağımsızlığa Doğru'yu inceledi.
14 Mar 08:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Kadını götürüp mutfağa ya da süslenme odasına kapatıyor, sonra da ufkunun darlığına şaşıyoruz; kanatlarını kesiyoruz, sonra uçamıyor diye yakınıyoruz."

"İnsan elindekinin tümünü verdi mi, hiçbir zaman tam karşılığını alamaz."

"Erkeğin yaşantısı akılsaldır, ama bir takım boşlukları vardır; kadınınkiyse, kendi sınırları içinde, karanlık ama doludur, tamdır. Bu doluluk ona belli bir ağırlık verir; ilişkilerinde, kadın erkeği hafif bulur: diktatörlerin, generallerin, yargıçların, memurların, yasaların, soyut ilkelerin hafifliği vardır erkekte."

"O, erkek dünyasının tam göbeğinde ve bu dünyaya katılan bir varlık olarak kendi içinde yakalar her ilkenin, her değerin, var olan her şeyin iki anlamlılığını. Erkek ahlakının, kendisiyle ilgili yanlarının baştan aşağı uyutmaca olduğunu bilmektedir."

"İkiyüzlülüğün en belirgin örneği, erkeğin fahişelik karşısındaki tutumudur: bu alan da arz, talepten doğmaktadır; daha önce, fahişelerin, günaha genel olarak kocaman bir damga vuran, ama kendi kişisel heveslerine alabildiğine hoşgörüyle bakan saygıdeğer beyleri nasıl tiksintiyle karşıladıklarına değinmiştim; vücutlarını satarak yaşayan kızlara sapık ya da orospu gözüyle bakılmakta, ama onları kullanan erkekler tertemiz durmaktadır."

"Kadının, tam teslim olduğu an kendine baktığını ve yargıladığını fark etmesi, erkeğin kendisini aldatılmış hissetmesine yeter."

"Bir erkek, bir kadının gözünde hem cimri, hem soysuz, kendini beğenmiş, değersiz bir adam, hem de bir tanrı olabilir: Tanrıların da bir takım kusurları bulunabilir."

"Erkeklik, kutsal bir duygulanım, onu taşıyan bireyin küçüklüklerine rağmen kendini belli eden, Tanrı'dan gelme, donmuş bir veridir; burada bireyin hiç önemi yoktur; tam tersine, ayrıcalıklarına kıskançlıkla bağlı kadın, erkeğe oranla bir takım şeytanca üstünlüklere sahip olmaya bayılır."

"Erkek, gerçekliği düşünceye dayanan tutarlı bir evrende yaşamaktadır. Kadınsa, düşünceyle yakalanmayan büyülü bir gerçeklikle boğuşup durmaktadır: bu büyülü evrenden, gerçek içeriği olmayan düşüncelerle kaçmaktadır. Düşsel alanda kendi heykelini dikmektedir. Varlığını böylesine bedene bağladığı halde bunca yapay oluşu, ayağı böylesine yere bastığı halde bunca hafif oluşu işte bu yüzdendir."

"Her sevgide, bir özne-nesne ikilemesi gereklidir. Kadın, aynı noktada birleşen iki ayrı yoldan yönelir kendine hayran olmaya."

"Kadının güzelliği kusursuz değilse bile, yüzünde, ruhunun benzersiz zenginliklerinin ışıldadığını göreceksinizdir ve bu aklınızı başınızdan almaya yetecektir."

"Onda, bugüne dek hiçbir kadında görmediğim özel bir şey var. Birçok insan onun kadar çekici, hatta çok daha güzel olabilir, ama yine de ona benzeyemez. Kimse ona tapmıyor belki, ama öyle erişilmez, öyle sevimli bir yanı var ki, herkesin ilgisini çekmekte. Onun çıtkırıldım halini gördükten sonra, insanın düşünce gibi kadın diyesi geliyor. (Madam Krüdener)"

"Aşık olan kadın hemen unutur kendi benini: ama kadınların pek çoğu, sırf kendi benlerini unutamadıkları için, gerçekten sevmeyi bilemezler."

"Kendi benine hapsolmuş bir kadın dünyayla bütün somut alışverişini yitirir; başkasıyla gerçek ilişkiler kurmaya çalışmaz."

"Ah sevebileceğim erkekler, bilseniz nasıl bekliyorum sizleri. (Irene Reweliotty

"Erkeklerin bütün işi, değerlerini göstermek değil, kaba bir biçimde değersizliklerini ortaya vurmamaktır: bir sürü içler acısı yenilginin nedeni budur."

"Birçok kadının aşkında çocukluk günlerinin özlemi yatmaktadır; kadın, sevgilisi kendisine "sevgili yavrum" dediği zaman büyük bir mutluluk duymaktadır; erkekler, "küçük bir kız gibisin" cümlesinin kadınların gönlünü kazanacak en güvenilir sözlerden biri olduğunu çok iyi bilmektedirler: kadınların ne kadar çoğunun büyümekten acı duyduğunu hep biliriz."

"Aşk beyaz bir klişe kadar boş ve yararsız olan bir resmin arabındaki çizgileri açık seçik ve olumlu hale getiren ayraçtır; onun yardımıyla, kadının yüzü, vücudunun kıvrımları, çocukluk anıları, eski gözyaşları, giysileri, alışkanlıkları, evreni, kısacası bütün varlığı, kendisinin olan her şey olumsallıktan kurtulur, gereklilik kazanır."

"Kendiniz özsel olmayan bir varlık diye kabul eden, tam bir bağımlılığa göz yuman kadın, gerçek bir cehennem yaratmaktadır kendine; bütün sevdalı kadınlar, kendilerini, Anderson masallarındaki aşk uğruna kuyruğunu bacakla değiştiren, sonra ömrü boyunca kızgın korlarla iğneler üstünde yürümeye mahkum edilen deniz kızına benzetirler."

"Birer dev olmalarını beklemeseniz, erkekler hiç de cüce gibi gelmeyecektir gözünüze."

"Hemen her gerçek sevdalı kadın, az çok kaçıktır."

"Seni öylesine bekledim ki, hiç göremeyecek sandım, ama şimdi, seni göremediğim için, çabucak geçip gittiğini düşünüyorum. Günleri sonsuz uzun buluyorum.(Juliette Drouet)"

"Kıskançlık, kadın için aşkın kökünden yadsınmasıdır aslında: ihanet kesinse, ya aşkı bir din haline getirmek, ya da ondan vazgeçmek gerekir çünkü; bu öylesine köklü bir yıkılıştır ki, sevdalı kadının, aldatıldığından kuşkulanmasına ve kendini kandırmaya uğraşmasına rağmen, kimi zaman gerçeği öğrenmek için yanıp tutuşmasını, kimi zamansa bundan müthiş korkmasını anlamak kolaylaşmaktadır."

"Aşk, kadında, alnına yazılmış bağımlılığı kendi isteğiyle benimseyer aşma çabasıdır; oysa gönül rızasıyla kabul edilmiş de olsa, bağımlılık ancak korku ve kölelik içinde yaşanır."

"Kadın olarak seven bir kadın, bu sevginin yardımıyla çok daha fazla kadınlaşır. (Nietzsche)"

"Kadın, güçsüzlüğü değil, güçlülüğü içinde; kendinden kaçmak değil, kendini bulabilmek; varolmaktan istifa etmek değil, varlığını olumlamak üzere sevebildiği gün, aşk, hem onun hem de erkek için korkunç bir tehlike olmaktan çıkıp bir yaşam kaynağı haline gelecektir."

"Ne zaman Tanrı'yı aramaya kalksam, bir erkekle karşılaşıyorum; hangi dine yöneleceğimi şaşırdırm. (Ferdiere)"

"Sonradan kutsal bir sevgiye dönüşen cinsel arzu yoktur."

"Kadın, erkek dünyasına duyduğu güvensizlik oranında, kendi içinde aramaya çalıştığı sığınağın simgesi olan bir köşeye çekilme ihtiyacını duyar."

"İnsan istese de bakışını yokedemez, gözlerini bir gök ya da su parçası haline getiremez; gizli titreşimlerle dolu canlı bir heykel haline getirmek üzere dünyaya doğru koşan bir bedenin atılımını durduramazsınız."

"Kadının da, tıpkı erkek gibi, arzularının sorumluluğunu yüklenebileceği kabul edilemez: arzularının kurbanıdır o."

"Sanat, edebiyat, felsefe, dünyayı insani bir özgürlük üzerinde yeniden kurma denemeleridir: temel alınacak olan özgürlük, yaratıcının özgürlüğüdür; böyle bir şeye kalkışabilmek için, insanın ilkin kendini, iki anlamlılığa yer bırakmayacak biçimde, bir özgürlük sayması gerekir."

"Kendimizi bu dünya içinde yeniden yakalamak istiyorsak, ilkin, yüce bir yalnızlık içinde ondan kopup ayrılmamız gerekir: kadının en büyük eksikliği bunalım ve gurur içinde, bırakılmışlığının ve aşkınlığının çıraklığını tamamlayamamasıdır."

"Kadın ozanlar da çıkacak elbet! Kadının o sonsuz köleliği sona erdiği, salt kendisi için ve kendisine dayanarak yaşadığı gün, bugüne dek ona hayvanca davranan erkek, hakkını teslim ettiği gün, kadın da ozan olacaktır. Bilinmeyeni bulup ortaya çıkaracaktır. (Rimbaud)"

"Ana, eş ya da sevilen kadın birer mapusane bekçisidirler; yasalarını erkeklerin koyduğu toplum, kadının erkekten daha aşağıda olduğuna karar vermiştir. Kadın da bu aşağılığı ancak erkeğin üstünlüğünü yok ederek ortadan kaldırabilir." (Kadınlar bu kitab iyi. okumalı.. Yazarın penceresin den bakmalı sorgulamalı diye düşünüyorum. İyi okurlar.

Nagihan, bir alıntı ekledi.
06 Mar 10:44 · Kitabı okuyor

Biz birleştirmek için geldik, ayırmak için değil. Topluluk rahmettir, ayrılık değil. Benlikten çık, insanlara katıl. İnsanlarla bir ol... İnsanlarla bir oldun mu bir denizsin. Aksine kendinde kaldın mı, bir damlasın.

Kutsal Yalnızlık, Hümeyra Turan (Sayfa 38)Kutsal Yalnızlık, Hümeyra Turan (Sayfa 38)
İsmail | Stalker, Amok Koşucusu'yu inceledi.
05 Mar 22:18 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Adamın biri koşuyordu. Neden koşuyordu? Nereye, kime koşuyordu? ''Bu koşan adam kim?'' diye sorulduğunda, '' O... o amok oldu da ondan koşuyor,'' cevabı verilirdi. Hadi be oradan! Gördün mü sen o insanın kalbinde neyle koştuğunu, bildin mi ruhunda hangi ateşle koştuğunu? Dünya'nın bilmem hangi ülkesinde bir yerde, insanlar cinnet geçirip sağa sola koşuyor ya, işte o kişiye amok koşucusu derlermiş. Hastaymış o, ondan koşarmış. Ya o doktor, o neden koşuyordu peki, daha doğrusu ne için koşuyordu?

Stefan Zweig bu kısa ve hoş öyküsünde insanlığın koskoca tarihini işlemiş adeta sayfalara. Yardım, çaresizlik, onur, saygı, ayıpları ve kusurları örtme gibi olgular nasıl sığdı ki bu kısa fakat fikri uzun kitaba? Nasıl da cereyan ediverdi bir geminin güvertesinde iki insanın birbirine içten sarılışı? En büyük gizemler, yalnızlık ruhumuzu tamamen esir aldığında ve bu sıradan bir insanı gördüğümüzde mi ortaya çıkıverirdi? Bir doktor, koskoca bir hekim ne için ağlardı? Kutsal bir görevini yerine getiremediği mi için? İnsanlardan uzak, elinde bir viski ile solunda yenicecik tanıştığı bir adamla neyini paylaşıyordu? Evet eserin konusu da bu zaten. Bir doktor ve bir garip yolcu. Doktor, geçmişinde yaşadığı bir anıyı, solgun bir ayışığında işte, bu solundaki veya sağındaki adam var ya, hani bir kalbi bir beyni olan adam, işte o adama anlatıyor. Ona içindeki acıyı ve öfkeyi kusuyor istemsizce. O da dinliyor tüm benliğinle. Başka ne yapılırdı ki zaten, soğuk, paslı bir gemi güvertesinde dolunaya bakarken?

Bende amok olmak istiyorum. Ben de o doktor gibi koşmak istiyorum. Çılgınca, düşüncesizce, özgürce... Yapabilir miyim bilmiyorum? Belki o doktorun baktığı kadının gözlerinde gördüğü ışığı, bugün şu saatte görebilirsem bende koşarım, amok olurum. Ama beni ay ışığında dinleyecek, içimi dökecek bir dostu bulamazsam kuru bir amok'tan ne farkım kalır?

Oguzhan Kocyiğit, Bir Çöküşün Öyküsü'ü inceledi.
 01 Mar 20:18 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Insan... Kutsal kaynaklarda da belirtildiği gibi - en değerli ve özel varlık - olan insanoğlu, daima bir șeyler için heveslenmiștir. Bu heveslenmeler, her bir kișinin içine hapsettiği çeșitli korkuları soğurmakta ve kișinin karanlık içinde kıvrandığını, son mertebe bir kuvvet ile kișiye unutturmakta.

Asırlar boyunca insanlar gitmiș, yerine o zemini dolduran yeni insanlar gelmiștir. Zemin, insanların ne acılar yașadığını ve ne hikmetler doğrultusunda büyük bir acz ile; o hikmetleri, o nimetleri iteleyișini en nesnel bir șekilde görmüștür. Ama zeminin el kaldırmaya tahammülü de yoktur. Insan yalnızca șöhretini, insanlara aktarma peșinde. Burada zeminin görmekten bașka çaresi kalmıyor...

Șöhret dedik... sahiden bu insanlar, ne zaman bir servet kıvılcımı hissetse; o kıvılcımın yok olmasına ramak kalsa bile, servetin yok olmaması için yapmayacağı plan ve oyun kalmıyor. Plan ve oyundan kastımız tabii ki; insanın kendini kandırması... Insanın kendini kandırması bir yana dursun: Bu burjuvazi yașam süren șahıslar, hep bir yokluk içinde devșinirler. Bu yokluğu yalnızca yalnız kaldıkları zaman, diğer insanların kendisinden el eteklerini çektikleri zaman ve yine diğer insanların çıkarları için kendisine geldikleri zaman bile zar zor kavrayabilirler, tabii ișin içinde kendi çıkarı varsa; bu bir döngü halini alıp, komedyanın son kısmına kadar devam eder.

Insan ki gerçekten beceriksiz, elindekinin kısmetini bilmeyen varlık; ancak yalnızlık vaktine gömüldüğü zaman, kendi nefesinde boğulduğu zaman anlayabilir elindekinin değerini. Bu değerler; para, altın ya da bir bașka maddi zenginlik değildir. Kișinin yüreğine bürüdüğü, içinde gizli saklı kaldığı, Manevi duygularıdır. Manevi duygularına kontrol getiremeyen insan tanesi, mutluluk zerreciklerine de katlanamaz hale gelir. Böylece Yüreğini yavav yavaș kin kaplar. Kin ise insanın yașam boyunca elde edemediklerini; insanı bitap düșürüp önce ruhunu sonra Bedenini öldürdüğü vakit açığa çıkarır....

Geriye kalan ise: Ruhunu teslim etmiș insanın bedeninin mezara gömülmesi ve bu insanın varsa eğer anılarının ilk zamanlarda heyecan uyandıran; fakat daha sonra unutulup giden birkaç kelimesidir... Iște hayatındaki mutluluğu; servete, șöhrete, duygusuzlağa, bencilliğe ve bunların tümünü kapsayan KiNE adayan insanların aciz sonudur, efendim bu yazdıklarım...
Incelememi okuduğunuz için teșekkür ederim.

Nagihan, bir alıntı ekledi.
01 Mar 13:56 · Kitabı okuyor

Hayatın nokta koyduğu yere soru işareti koymak nafile bir çabadır.

Kutsal Yalnızlık, Hümeyra Turan (Sayfa 35)Kutsal Yalnızlık, Hümeyra Turan (Sayfa 35)
Nagihan, bir alıntı ekledi.
01 Mar 13:36 · Kitabı okuyor

Şayet yetişkinseniz biraz acele edebilir misiniz lütfen, geleceğe yetişmem gerek.

Kutsal Yalnızlık, Hümeyra Turan (Sayfa 29)Kutsal Yalnızlık, Hümeyra Turan (Sayfa 29)