Giriş Yap
Bilal
@lKleistl
"Bizler hiçbir şeyiz; aradığımız ise her şey."
8 okur puanı
14 Ağu 02:40 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Reklam
Primatlar ve Usul
Bir insanın düşünce dünyasının nasıl şekillendiğine; hangi olay-etmen-unsur bütününün tesiriyle biçimlendiğine vakıf olmamız mümkün değildir; bu fikir yürütmenin ya da tahminde bulunmanın yanlış olduğu anlamına gelmemektedir lakin çıkarımlarımızın kesinlik arz etmediğini, edemeyeceğini ifade etmektedir. Tartışma namusuna sahip insan sayısının oldukça az olduğu dünyamızda bu gerçeği kavrayabilecek potansiyelde olanlar usule uygun davranmak adına çaba sarf edip yıpranırken; yargılarını ve temennilerini hakikat kabul etmeye hevesli yığınlar kaideyi göz ardı etmeyi tercih etmektedir. Tercih etmektedir zira bu uğraşı edinenlerin ekseriyeti kişiyi ve düşüncelerini anlamaya çalışmak gibi bir gaye gütmemektedir. Uğraş sahiplerinin derdi -bilinçli ya da bilinçsiz olarak- hedefi sınıflandırmak, etiketlemek, yargılamak suretiyle varlığını ve düşüncelerini etkisiz hale getirmektir. Vasat bir tür olmamız hasebiyle bu ucuz yöntemler insanların geneli tarafından kullanılmakta ve yine geneli üzerinde etki yaratmaktadır. Anlayabilmenin, anlaşabilmenin, fikir alışverişlerinin, sağlıklı iletişimin önünde ciddi bir engel olarak duran bu durum ancak ve ancak kişilerle değil de fikirlerle uğraşmayı adet edinmemiz, zayıf saptamalarımızın "mutlak doğru" olmadığına ikna olmamız, dinlemeyi ve düşünmeyi öğrenmemiz halinde aşılabilir. Mümkün görünmese de; o günleri görebilmek dileğiyle.
İşte bu noktada ansızın güçlü bir alev gibi bir sezgiyle yanıp tutuşmaya başladı içim: Herkesin yapabileceği bir "iş" vardı ama kendi seçebileceği, tanımlayabileceği ve gönlünce yönetebileceği bir iş kimseye verilmemişti. Yeni tanrılar istemek yanlıştı, dünyaya herhangi bir şey vermeye kalkmaksa tümüyle yanlıştı! Uyanık insanları bekleyen tek ama tek bir görev vardı: Kendini aramak, kendi içinde bir sağlamlığa kavuşmak, el yordamıyla kendine özgü yolda ilerlemek, yolun nereye çıkacağına aldırmamak.

Okur takip önerileri

Uğur Karabürk
@UgurkaraburkBilal ile benzer
Bahar Mete
@BaharmeteBilal ile benzer
Duhâ
@desesperadosBilal ile benzer
Daha fazla göster
İnsanın dünyayı içinde taşıması ayrı bir şey, bunu içinde taşıdığını bilmek ayrı! Örneğin kaçık biri Platon'u anımsatan düşünceleri kafasında üretebilir; Herrnhut Enstitüsü'nde okuyan küçük dindar bir öğrenci gnostiklerde ve Zerdüştlerde karşılaşılan derin mitolojik durumları yaratıcı bir tutumla kafasında canlandırabilir; ama kendisi bunu bilmez. Bunu bilmediği sürece de bir ağaç, bir taştır o, olsa olsa bir hayvandır. Ama içinde söz konusu bilginin ilk kıvılcımı çaktığında insana dönüşür. Yolda giden iki bacaklıların tümüne, salt iki bacak üzerinde yürüdükleri, doğuracakları yavrularını dokuz ay karınlarında taşıdıkları için insan gözüyle bakmazsınız herhalde? Onlardan ne kadarının balık ya da koyun, ne kadarının solucan ya da kirpi, ne kadarının karınca, ne kadarının arı olduğunu görüyorsunuz sanırım! Doğru, her birinin içinde insan aşamasına yükselme olanakları saklı yatar, ama ancak bu olanakların sezgisine varıldığında, hatta bir bölümüyle onların nasıl bilinçli duruma getirileceği öğrenildiğinde, kendilerine sahip çıkılabilir.
İyiyi, soyluyu, babacanlığı, güzeli ve yüce olanı kendi şahsında topluyor, çok doğru. Gel gelelim, dünyada öbür şeyler de var ve bunların hepsi hiç üzerinde kafa yorulmadan Şeytan'a mal ediliyor, dünyanın bir bölümü, dünyanın bütün bir yarımı yadsınıp yok sayılıyor. Tanrı Yehova'ya tapınılmasına karşı değilim, en küçük bir itirazım yok buna. Ama bana sorarsan, her şeye saygı duymalı ve kutsal bir gözle bakmalıyız; yalnız yapay yoldan öbüründen ayrılıp resmen kabul edilen yarısını değil, tümüyle dünyayı böyle ele almalıyız. Senin anlayacağın, Tanrı'ya ibadetin yanı sıra Şeytan'a da ibadet etmeliyiz. Bence doğrusu budur. Olmazsa, Şeytan'ı da içinde barındıran bir tanrı yaratmak gerekir; öyle bir tanrı ki, dünyanın en doğal olayları karşısında insan gözlerini kaçırmasın kendisinden.
Reklam
2
37
364 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42