• Fareler ve insanlar
  Kitaptan çok beğendiğim bir kaç cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum;
  İnsanın yanında biri olmazsa delirir. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında olsun."Sana bir şey diyeyim mi? İnsan çok uzun süre yalnız kaldı mı hastalanır, yalnızlıktan hastalanır."
  “İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”
  John steinbeck bu kitabında, sevimli,aptal yol arkadaşı Lennie'nin hayatını anlatmış.Akıcı sizi sıkmayan bir dil kullanmış.Bir solukta okuyabileceğiniz harika bir kitap.Zencilerin yaşadığı ikinci sınıf muameleyi,zengin fakir uçurumunu ve parasızlığı çok güzel bir olay örgüsüyle anlatmış.Hepimiz hayaller kurarız ve ulaşmak için çabalarız bazen ulaşırız bazen de hüsrana uğrarız.İşte yazarımız hayallerinin peşinde koşan iki yol arkadaşın çarpıcı hikayesiyle sizi sarmalıyor.Kitabın sonu beni çok incitti.Keyif alarak okuduğum güzel bir kitaptı.
  Kitap tanıtımı:
  Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small'un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında.
  Mutlaka okuyun derim.Keyifli okumalar...
  John steinbeck
  Fareler ve insanlar
  Sel yayıncılık
  Çeviri:Ayşe Ece
 • İnsalar onları hayalcilikle suçladı. Ancak hayal kurmanin ne kadar kiymetli oldugunu bilmeden yapiyorlardi bunu. Hayal kurmadan hiç bir şeyin gerçekleşmeyeceğini bilmiyorlardi.
  Ama onlar biliyorlardı; hatta öyle ki sadece hayal olarak anlattiğı özlemin gerçekleşebileğini o gün, günlerce, defalarca anlattığında inandı. Hayallerini gerçekleştirebilirlerdi.
  Ancak hayallerinin gerçekleşebilmesi için küçüğünden büyüğüne nefsinin arzularından vazgeçmeleri gerekiyordu. Lennie vazgeçemedi. Hayali sadece hayal olarak kaldı.
  Hayallerinin hayal olarak kalmasının iyi olan yanı ise George'nin Lennie'yi hiç bir zaman terk etmemesidir.
  Hikayede ilgimi çeken şey o muhtesem sondu.
  George o inanılmaz feci durumda bile Lennie'ye hayallerini anlatmaya devam etti. Ona sonsuz mutluluğu yaşatarak veda etti.
 • Fareler ve İnsanlar
  Etkileyici bir eserdi. Özellikle sonunu böyle beklemiyordum. George’un Lennie’ye her şeye rağmen yine sahip çıkacağını düşünmüştüm. Aslında bir çok farklı açıdan ele alınabilir bu eser. George Lennie’ye iyilik yapmış diye düşünen de çıkabilir, kötülük yapmış diye düşünen de olabilir.Her şeye rağmen yine de Lennie böyle bir sonu hak etmiyordu bence.
  Lennie karekteri Yeşil Yol filmindeki John Coffey karekterini anımsattı bana. Sevme ve sevilme eksikliği, yalnızlık korkusu, değersizlik hissi karekterler de çok iyi vurgulanmış. Zaten biz insanların da en büyük eksiklikleri bunlar değil mi ?
  Diğer taraftan Candy’nin köpeğinin öldürülmesine izin vermesi, Slim’in doğan yavruların dördünü boğmasıyla ilgili cümleleri okurken biraz kızdım. Ama hayatın gerçek tarafını vurgulamak için güzel cümlelerdi bunu da kabul ediyorum. Ama her ne kadar kabul ettiğimi söylesem de ben her zaman son ana kadar yapılabilecek bir şeyler olduğuna inananlardanım. Yani ben olsam kalan beş yavru için dördü feda etmezdim. Ya da yaşlı köpeğimi sonuna kadar korurdum.
  Sonuç olarak kesinlikle okuyun.sevgiler :)
 • George Milton ve akli dengesi bozuk Lennie Small...
  İki iyi arkadaş. Bu kitap George ve Lennie adında iki mevsimlik tarım işçisinin öyküsünü anlatıyor. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutuyor.
  Lennie yumuşak şeyleri okşamayı çok seviyor ve bu yüzden fareleri istemeden öldürüyor. O kadar saf niyetli ve iyi bir insan ki.. Tek istediği dostuyla birlikte yaşamak ve tavşan beslemek.
  Lennie her çalıştığı yerde farkında olmadan suç işliyor ve sürekli başka bir çiftlikte çalışmak zorunda kalıyorlar.
  George, Lennie'nin tam zıttı bir karakter. Bazen söyledikleriyle Lennie'yi kırabiliyor ama Lennie masumluğuyla yumuşatıyor onu.
  Kitap beni o kadar derinden etkiledi ki.. Lennie'nin saflığı, sevgisi, umudu uzun süre aklımda kalacak. Kesinlikle okunacaklar listesine eklenmeli..
 • Herkese hayırlı akşamlar dileyerek incelememe başlamak istiyorum.Az önce elime alıp ne ara bittiğini anlayamadığım,kapağını kapattıktan sonra bile yanaklarımdan süzülen gözyaşlarının sıcağında zihnimde ki karakterlerin yaşadıklarını gözlerimin önünden silmeye çalıştığım;çok dokunaklı ve muhakkak her yaştan okuyucunun okuması gereken değerli bir kitap.Duygularıma dair çok şey söylemek istesemde buraya sığmayacağını düşündüğümden hemen konusuna sonra da kendi aldığım derse değineceğim:
  ?iki arkadaş;aklı başında George,iri yarı gücü kuvveti yerinde ancak akli melekeleri yaşının oldukça altında,saf Lennie.Lennie unutkanlık sorunları yaşayan,yumuşak olan canlı cansız her cismi okşamayı çok seven, koca vücutlu adam cüssesinde bir çocuktur aslında.Tek hayalleri,kendilerine ait hayvanlarla dolu huzur içinde yaşayabilecekleri bir çiftliktir.Kaliforniya'da,Salinas Vadisi'nde bir çiftlikte iş bulurlar ve bu sefer hayallerine ulaşacakları parayı biriktirecek fırsat ellerindedir; tabii her defasında, bir çocuğun zekâsına,aynı zamanda da korkunç bir güce sahip olan Lennie yine başını belaya sokmazsa...Ve bu kez yine belaya bulaştığında,George'un çabaları arkadaşını kurtarmaya yetmez...
  "Lennie iyi bir adam,"dedi Slim."İnsanın iyi olması için akıllı olması gerekmez.Hatta bazen tam tersi gibi geliyor bana.Akıllı adamların çoğu içten pazarlıklı oluyor."

  Özellikle bu alıntıyı paylaştım çünkü bana göre öykünün kalbi tamda burası.

  Kötülük yaparken,yaşadıklarınızdan bir ders alıp kötü olmaktan vazgeçiyor ve iyi olabiliyorsanız;akıllı! bu aklı yine kötülüğe ve çıkarınıza dönüştürüyorsanız da "kurnaz!"oluyorsunuz.Akıllıyım diye geçinen kurnazlarla kesişmesin yollarınız diyerek yeni kitabıma geçiyorum...
 • Kitabı çoğunuzun okuduğunu benim de yine okumak için geç kaldığımı görüyorum :) Aksine bir günde hemen bitebilecek bir kitap. Tamamen birbirinden zıt iki tarım işçisini anlatan, onların hayallerinden ve gelecek planlarından sıkça değinilen bir kitaptı. Lennie iri yarı fakat aklı kıt bir adamken, George ufak tefek fakat akıllı bir insan olarak ele alınmış. Yani akıl ve zeka gücünün beden gücünden daha ön plana çıkartıldığını anlıyorsunuz okurken. Bunun da altında tamamen kitabın yazıldığı döneme damga vurulmuş. Artık tamamen el gücünün önemsenmediği onların yerine zeka ile ortaya çıkan makinelerin aldığı dönemler... Steinbeck bunu, tarım işçisi olmanın verdiği zorluklarla ve geleceğe yönelik hayallerle anlatmış. Kendisinin zaten bu mesleği yaptığını düşünürsek bunu kendi kitabına mükemmel şekilde yansıttığını görüyoruz. Kitabın vermek istediği düşünceyi anlayınca aslında Lennie'yi aşırı masum buluyorsunuz. Kitapta bir de zencilere olan tutumun eleştirildiği de gözden kaçmıyor. Yani her türden karakterin olduğu, sizi yormayacak ve tavsiye edebileceğim bir kitap. Şimdiden iyi okumalar: ))
 • Ünlü bir heykeltraşın çok kitap okuyor olmasına güvenerek bana hangi kitabı almamı tavsiye edersiniz dediğimde bu kitabı al demişti sayesinde okuduğum en az sayfalı ama bir o kadar da en anlamlı kitap oldu. Kitapta savunmasız bir kişinin(Lennie) kusurlarını bilerek onun saflığını, arkadaşı(George)nın nasıl kullandığını onu yönlendirdiğini sonunda Lennie yi öldürdüğünü bunu yapmak zorunda olduğum için yaptıp diye bahaneler uydurduğunu okudum. Benim için en önemli kısmı, Lennie yüzme bilmiyor, arkadaşı George onunla dalga geçmek için denize atla diyor, Lennie aklı yetmediği için hiç düşünmeden atlıyor ve boğulmaya başlıyor. George yaptığına pişman olup onu kurtarıyor. Lennie ise kendisiyle dalga geçen arkadaşının, hayatını kurtardığını sanarak seviniyor. Hikayenin bu kısmı hayatın tamda böyle olduğunu bize gösteriyor en sevdiğin tarafından sırtından vurulmak nasıl olur okuyorsun çok anlam bir kitap...