Sümeyra Ersu, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çok farklı bir kitaptı. Genelde bu tür kitaplar okumasam da bir öğretmenimin tavsiyesiyle okudum. Sonunda olanlar beni çok şaşırttı. Lennie zihinsel olarak sorunlu bir adam, arkadaşı George her ne kadar onu idare etmeye çalışsa da kitabın sonunda anlıyoruz ki. Lennie gibi bir adamı zapt etmek kolay değil

Ramazan, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Steinbeck, bu kitabında George ve Lennie aracılığıyla kırsal kesimin zor yaşamı ve sefil gerçekliğini umut vardır düşüncesiyle yansıtmıştır. Her iki karakter birbirlerine oldukça zıt olmalarına rağmen dostturlar. Hayalleri vardır. Bu hayalin gerçekleşmesi için gerekli olan para elde edilmeye çalışırken Lennie'nin sevgiyi yaydığı elleri her şeyi altüst eder.

enesbayram, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
 24 May 21:12 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap güzeldi ama ben kitabı aldığım zamanı yanlış seçtim. Bu zaman tam sınavlara ve Ramazan ayına denk geldiği için kitabı bitirmek kolay olmadı. Ama yinede kitabı bitirdiğim için mutluyum. Kitaba gelirsek içinde anlatılan olayları ve kitabın başlığının arasındaki ilişkiyi tam kuramadım. Kitabın içinde anlatılan olay ise Lennie ve George adlı iki adamın para biriktirmek amacıyla bir çiftlikte çalışmasıydı. Ama Lennie'nin akli dengesi bozuktu. Aklında bir şeyleri tutmakta zorlanıyordu hatta bazen iyiyle kötü olanı ayırt edemiyordu. Bu yüzden George'un ona sahip çıkması gerekiyordu. Ama Lennie her zaman başına bela açıyordu. Bu yüzden para biriktirip kendilerine küçük bir arazi alma hayallerini gerçekleştiremiyorlardı. Kitabın sonunda yine Lennie başına bela açmıştı. Ama bu sefer bir kadın ölmüştü. Birkaç kişi onu öldürmek istiyordu. Lennie bir yere saklanmıştı. Sonunda George onu buldu ama öfkesine yenik düşerek onu tabancayla vurdu. Kitap burada sona eriyor ama beynimde olan düşünceler dahada arttı. Beni en çok etkileyen olay George'un arkadaşını vurmasıydı. Kitap güzeldi. okumanızı tavsiye ederim.

Nur, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
22 May 16:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ah Lennie : ‘( en sevdiğim, en masum, en içten karakter oldun. Tek istediğin sevmek, sevdiğin bir şeyi okşamaktı oysaki... nerden bilebilirdin ki tüm bu olayların bambaşka bir yere geleceğini...
İki arkadaş George ve Lennie. George ufak tefek zeki bir adam iken Lennie iri yarı aklı biraz kıt bir adam. Tek hayalleri istedikleri parayı biriktirip kendilerine ait bir ev, bahçe ve hayvanlar. Bunun içinde çiftlik çiftlik gezip para kazanmaya çalışıyorlar. Kitapta ırkçığı, masumiyeti, sevgiyi, dostluğu, işçi sınıfının yaşamını görüyoruz. Ve kitabın sonunda öyle bir olay yaşanıyor ki hala etkisindeyim. Mutlaka okumalısınız. John Steinbeck’in kalemine bir kez daha hayran kaldım. Muhteşemdi. Herkese #tavsiyeediyorum. Okuyun, okutun

Hülya, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
19 May 22:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umut fakirin ekmeği deyiminin hayat bulmuş hali Lennie ve George. onları hayata bağlayan hayalleri kendi gibi ezilmiş karakterlerle büyümeye devam ederken hayatın kendi planları olay akışını değiştirir. beklentilerimi karşılamadı. dili sade olay akışı sakin ama yine de okunmasi gereken bir eser..

Seyide, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
18 May 18:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

George ve Lennie, farklı karakterlerde olan iki insan, bu iki insanı bir araya getiren ise sevgi ve hayaldir. Sevgi sadakatle birleşince dostluk başlar aralarında. Sevmek için akıl gerekli değildir.
Kitabın tek kadın karakteri ise hayallerinden vazgeçtiği için ne kendisine hayrı vardır ne başkasına. Kimbilir, belki o da hayallerinden vazgeçmeseydi diğer insanlar da hayallerine ulaşabilirdi.
Güzel kitap, okuyun, pişman olmayacaksınız :)
İyi okumalar dilerim :)

شيماء, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
 16 May 13:26 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

ağlattı.
ömrün uzun olmasına gerek yok. güzel yaşayalım yeter.
bazen mecbur kalırsın. gülmeye, güldürtmeye, ağlamaya, ağlatmaya...
“mecburdum! demek hafifletir mi günah torbamızı?” notuyla önce ellerime düştü sonra gözlerimden yaş olarak da kalbime işte.

iki tipleme var. iki y’ol’cu. iki arkadaş. iki farklı beden. iki koca kalp. lennie ve george. farklılıklarla bir arada olabilmenin güzelliğini bağır çağır haykıran iki dolu dünya.

hayaller. hayal etmek başlı başına haklı, tatlı bi başkaldırıyken yanında hayaline ortak olan birinin varlığı, hayal üstü bi şey.

“ihtiyacımız olan her şey kendi toprağımızda olacak!” nasıl güzel nasıl özel ve nasıl organik bi hayalsin sen. :)

yol var demek ki gidilecek, yoldaş var demek ki kalpten geçilecek.

ırksal, dinsel, dilsel ayrılıkların ruhu nasıl yıprattığını da serzenişlerle, zihnimizdeki kirli kalıplarıyla crooks üzerinden veriyor. buraya şöyle bir ekleme yapmak istiyorum; pomak’ları duyanınız var mı aranızda? altı yüz bin nüfusla ülkemize yayılmış bulunmaktalar, kapı komşumuz, mahalleden selam verdiğimiz bi amcamız, köşedeki bakkaldan tutun ekmek aldığımız fırına, belki de pomak. her biri değilse de biri, kimlikler ne kadar önemli? selam verip muhabbet etmeden önce kimliğini biliyor muydum? sorguladım mı? bakın anlaşabiliyoruz demek kii, yıllar boyu varlıklarından bihaber nasıl yaşadıysam, öğrendikten sonra da değişmemeli. insanları büründürdüğümüz kimlikler olmasa biz gayet insan kalabiliyoruz aslında!

yalnızlık muhasebesi. “kimsen olmadığını düşün.”
birkaç saat bunu tahayyül etmeye çalıştığımı söyleyebilirim. yalnızlığın nimet olduğuna inanıyordum da bi süreliğine nimet olarak değiştirebildim.

kitapta sadece bir cümlenin altını çizmişti yoldaşım, “insan bazen mecbur kalır bunu yapmaya” gözlerim nemli okudum kitap üzerindeki not ile bağdaştırarak.

ben de o soruyla bitireyim,
“mecburdum! demek..
hafifletir mi günah torbamızı?”

Yasee, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
 15 May 12:47 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Seni bu kadar geç okuduğuma mı üzüleyim?
Aynı gün başlayıp bitirdiğim için çok kısa sürmüş olmana mı?
Yoksa hiç beklemediğim şekilde sonlanıp tüm dengemi alt üst etmene mi ?
Normal şartlar da bir kitap bitince kafandaki tüm soru işaretlerini de cevaplamış oluyorken,
asıl soru işaretleri kitap bitince başlıyor.
Ters giden planlar üzerine…
Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran iki zıt karakter Lennie ve George...

*Toprak satın alma hayalleri, İnsan Ne İle Yaşar kitabındaki Pahom’u hatırlattı bana. Hani şu çok daha fazla toprak uğruna ölümüne girdiği ve tek şartı bir noktadan almak istediği toprağı küçük çukurlar kazarak işaretlemesi ve akşama kadar istediği genişlikte araziyi kazarak başladığı noktaya gelmek zorunda olduğu yarış. İlerledikçe daha güzel meraları görüp her seferinde işareti genişlettiği için akşam başladığı noktaya vardığında ayakları kan içinde bitmiş durumda yığılıp kalır ve orada ölmesi...
Yani aslında insanın ihtiyacı olduğu üç arşın kadar bir toprak…

Gelelim kitaba
Konusunu ilham aldığı Robert Burns’un 'Tae a Moose' isimli şiirinden bir kaç dize

Merak etme minik Fare
Bir sen değilsin hayalleri suya düşen.
Fareler ve insanların en sıkı tasarıları dahi
Sıklıkla ters gider,
ve vadedilen mutluluktan geriye
Acı ve keder kalır.

Yine de şanslı sayılırsın bana göre!
Hep burada, şimdiki zamandasın:
Ama, of! Gözlerim geçmişe bakar benim,
Kaçan fırsatları arar,
Ve geleceğe bakarım, göremesem de daha,
Tahminler yapar, korkarım !

Mevsimlik tarım işçileri George ve Lennie'nin küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşama hayali için para biriktirmelerinin öyküsünü anlatır. İkilinin arasındaki dostluk ve dayanışmaları öykü boyunca önemli bir yer tutar.
İnsanın insan ile ilişkisinin yanında insanın doğa ile ve toplum ile de kurduğu ilişkiyi anlatır.
Lennie'nin başlarına iş açmaları sonucu tekrar para kazanmak ve çalışmak için en son geldiği yerdeki iş arkadaşları, patronun psikopat oğlu ve fingirdek karısı ile olan olaylar, aralarında geçen diyalogların hepsi koca bir ders niteliğinde. Tek amaçları hayalini gerçekleştirmek olduklarından dolayı her ne kadar beladan uzak durmaya çalışsalar da hayatın bazen tüm planlarını alt üst ettiğini ve bütün planlarınızın yarım kaldığı anlatılmış.

Kitaba o kadar kaptırmışım ki kendimi beğendiğim yerlerin altını çizmek için elime aldığım kalemi bile çok fazla kullanmadığımı fark ettim.

Zeki George ve onun güçlü, kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie’nin kısacık öyküsü o kadar derinden etkiliyor ki sizi, kitap bittiği zaman hissettiğim duyguyu tarif etmem mümkün değil sanırım.

Hatta dünden beri kafamda dolaşan bir dünya düşünce içinde bunları yazıyorken bir yandan da içimden saçmalamamış olmayı diliyorum. Çünkü hala ne kafamdakileri toparlayabilmiş ne de kendime gelebilmiş değilim.

Kitabın başından beri çok farklı bir duyguyla okudum zaten. Lennie de benim için kitabın ana karakteriydi. Engelli bir insanın dünyasını, düşünce yapısını anlamak için dışarı da 3-5 dakika şahit olmak yetmiyor inanın. Sadece içindeyseniz bu durumun çok net anlayabiliyor ve hissedebiliyorsunuz. Ve öyle zor bir imtihan ki bundan dolayı kimsenin bu durumu anlamamasını da dileyebilirim sırf yaşamış olmasınlar diye. O yüzden Lennie ile ilgili olan satırları birden fazla okudum her seferinde de farklı bir duygu yaşadım sanırım.

Kitabın konusuna çok kısa değindim zaten. Öykü sonuna kadar bu iki arkadaşın yaşadıklarına bazen hayranlıkla, bazen öfkeyle, bazen de üzülerek şahit oluyorsunuz. Spoiler vermemek için çok detaya inmek istemiyorum. Ama sadece şunu belirteyim bittiği zaman inanın tüm duygu ve düşünceleriniz, fikirleriniz alt üst olacak.

Çünkü kitap bitince değil tüm soru işaretlerinizin çözülmüş olması aksine asıl soru işaretleri o zaman hatta daha da artarak başlıyor.

En son hangi kitabın etkisinde bu kadar kaldım hatırlamıyorum. Belkide kendimi fazla kaptırıyor bazı karakterleri de içimde yaşıyorum. O yüzden ilk defa bir incelemeyi normal bir ruh hali ile yazmadığımı söyleyebilirim. Hata ve yanlışlık varsa da şimdiden affola.

Son olarak kitap ile ilgili yapmak istediğim tek şey elime kooccaa bir megafon alıp “OKUYUUUUNNNNN VE OKUTUUUNNN“ Diye bağırmak.

Ve tabiki okumama vesile olan Sui Generis‘e kocaman bir teşekkürr <3

Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Gamze, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
14 May 19:08 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

George ile Lehine iki yakın dost,yoldaş. ..Hayatları boyunca;kendilerine ait bir çiftlik satın almak,orada kendi tavsanlarini beslemek,kendi ekinlerini bicmek ve kimseden emir almamak için ciftliklerde calisip para biriktirmeye çalışıyorlar.
Lennie ve George'nin dostluklari dayanismalari cok guzeldi.İşçi sınıfına bakış açısı,ırkçılık, insanlık,umut ve dostluk uzerina yazılmış kısa ama etkileyici kitaptı .

Ceyhan, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
10 May 14:27 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

1900'lü yıllarda, Kuzey Amerika'daki çiftliklerde çalışarak hayatlarını kazanmaya çalışan George Milton ve Lennie Small'ın hikayesi anlatılıyor kitapta.

George ufak tefek, çevik ve aklı başında biri iken, Lennie iri yarı, hantal ve akli melekeleri zayıf bir adam. İki kafadar para biriktirip kendi topraklarını almanın, işlemenin, tavşan yetiştirmenin hayalini kuruyorlar.

Robert Burns’un kitabın ismine ilham veren “En iyi planları farelerin ve insanların, sıkça ters gider…” dizelerinde anlatıldığı gibi hayalleri acı bir sonla noktalanıyor.