• 154 syf.
  Tıp Fakültesinden dereceyle mezun olan genç doktor Moskova'dan çok uzak ücra bir yerdeki hastaneye atanır. Soğuktan kaskati olmuş şekilde vardığı hastanede birbirinden değişik insanlar ve birbirinden değişik vakalarla doktorluk kariyerine başlar.

  Genç doktorun başından geçen vakalarda ücra kasaba halkının hastalıklara karşı kayıtsız hali doktorumuzu oldukça şaşırtir ve hastalıktan çok bu kayitsizlik hali onu endiselendirir. Bir gün diğeri bölge insanlarının aksine okuma yazma bilen, nispeten kültürlü gözüken bir degirmenci gelir ve Genç Doktorumuz ondan etkilenir; bu Tanrının adeta unuttuğu bu ücra kasabada bile böyle insanlar varmış yani bir umut var sevinci kaplar vücudunu. Ta ki bu degirmenciye yazdığı ilacı degirmencinin komple bir dikişte içme cehaletini görene dek...

  Genç Doktorumuz, yılın çoğunu karlar altında geçiren afet bölgesi gibi olan bu ücra kasabayi ıssız bir adaya, kendisini de bu adada mahsur kalmış bir roman kahramanina benzetir. Sanırım bu roman kahramanı Robinson Crueso. Zaman zaman mahsur kalmış bir şekilde hayal ederim kendimi ben de; karlarla kaplı ücra bir yerde mahsur kalmış olma fikri hoşuma bile gider. Ya da bir adada mahsur kalmak...

  Genç Doktorumuzun başından geçen olaylar neticesinde anlıyoruz ki fakültelerde endindigimiz teorik bilgiler sadece bir aparatif gibidir. Ardından gelmesi gereken tecrübe olmadan bu aparatiflerle de karın doymuyor.

  İlerleyen kısımlarda morfin bağımlısı bir doktorun günlüğüne yazdiklarindan bagimliligin nasıl bir ruh haline sebebiyet verdiğini, kişinin kendisinden ne kadar uzaklasabildigini adeta kendisinin bile taniyamayacagi biri haline gelişini yazarın etkili anlatımıyla yaşıyoruz adeta.

  Kitabın mini bir dizisi de var. Daniel Radclife oynamıştı yanlış hatırlamıyorsam başrolünde. Kitabıyla gayet uyumlu; kitaptaki atmosferi hissedebildiginiz bir uyarlamaydi. Dizide hemşirenin sıklıkla Genç doktora eski doktorun ismini söyleyerek hatirlatisini her zaman tebessüm ederek hatırlarım:

  "Leopold Leopoldovic .."

  Keyifli okumalar