Black Hole, bir alıntı ekledi.
04 Şub 18:42

Hayat adil değil. Ama hayatın "aile" diye bir arabada kısılıp kaldığınız ve her dönemeçte seksomanyak sapık yetişkinlerin üstünüze atladığı, Disney'in kötü versiyonu bir korku tüneli olması da gerekmiyor, değil mi? Çocuklarınız için nasıl bir dünya tüneli yarattığınıza bakın. Uyuşturucularınızı istememize şaşmamalı. En azından bunu borçlusunuz.

Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia YuknavitchFreud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia Yuknavitch

Yaklaşık 3 aydır sınav yüzünden kitap okumayıp, sonrasında böylesi bir saçmalığa saplanmak da benim şansım olsa gerek. Neyse ki bir gayretle "Zar Adam"a yaptığım gibi fırlatıp atmadım, sonunu getirdim. Bendeki yerini söyleyecek olursam, "Zar Adam"ın tahtını baya zorladı ve hatta bazı yerlerde ele bile geçirdi.
Freud'u okumadığımı peşinen söyleyeyim. Sadece Freud ve Jung ile ilgili olarak "A Dangerous Method" isimli filmi izledim, onun üstünden de uzun zaman geçti. Lakin bu kelime sıçıntısı, sadece onların isimlerinden prim yapmaya çalışmış bir zımbırtı olmuş bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun dışında yazarın, Chuck Palahniuk gibi bir yazarı, bu sıçıntıya önsöz yazmaya ikna etmesi takdire şayan o konuda hakkını yemeyelim. Arka kapaktan da Jack Kerouac'ın ekmeği yenmeye çalışılmış lakin yazarın adı ve ünlü kitabı "Yolda"nın adı sadece bir kez geçti, sonrası yok. Hoş, Chuck ile birlikte o da bu kitaba önsöz, hatta son söz dahi yazmış olsa yine de bu sıçıntıyı kurtaramazdı. İçerik ile ilgili söylemek istediğim tek şey ise, asi ve paralı ergen hezeyanlarının birikimi, ayrıca da ucuz bir elektronik eşya kataloğu tadında çünkü teknolojik aletlerle alakalı gereksiz bilgilerle sayfa doldurulmaya çalışılmış.
Daha fazla uzatmayayım. Sloganım: Çare, Fahrenheit 451...

Minel Kılıçoğlu, bir alıntı ekledi.
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Belki de bizi hayatta tutan şey hayal ettiklerimizdir."

Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia Yuknavitch (Sayfa 175)Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia Yuknavitch (Sayfa 175)
şule uzundere, Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora'yı inceledi.
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Bu kitap ilk önce ismiyle dikkatimi çekti. Sonra kitabın kapağında “Chuck Palahniuk’un önsözüyle” ifadesini görünce mutlaka okumalıyım dedim. Bilmeyenler için söyleyeyim Chuck Palahniuk, Dövüş Kulübü kitabının yazarı, benim de çok sevdiğim bir isim. Kitabı ocak ayındaki Çukurova Kitap Fuarı’nda çok uygun bir fiyata bulunca hemen aldım ve geçen ay okudum. Kitap anne ve babasının sorunlu evliliğinden bunalmış ve 14 yaşında bir aile dostu tarafından tacize uğramış bir kızın hayatını, yine onun ağzından anlatıyor. Demin yazdıklarım yüzünden kitaptan beklentim fazlaydı ama maalesef kitap bu beklentileri karşılayamadı. Yaşadıklarından dolayı Dora için üzülürüm, onun için empati kurarım sanmıştım- doğal olan da buydu- ama kitap boyunca o kadar kötü ve saçma davranışlarda bulundu ki bir yerden sonra ona sinir olmaya başladım. Zaten kitapta sevilecek bir karakter de yoktu bana göre. Kitaptaki baş karakteri, hatta hiçbir karakteri sevmeyince kitabı da sevemiyorsunuz. Bir de kitapta o kadar çok marka ismi geçiyordu ki bir yerden sonra “Bunlar neden bahsediyor?” diye düşündüğümden Dora benden geçer not alamadı maalesef.

Dilek Eken, Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora'yı inceledi.
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitap 17 yaşında bir kızın sorunlu aile hayatını anlatıyor. Amerika'da geçtiği için anlatılan bazı olaylar biraz garip gelebilir, biraz Amerikan filmi izliyor hissine kapılabilirsiniz ancak bir gencin hayatta nasıl kaybolup gidebileceğini görüyorsunuz bu yüzden rahatsız edici olsa da okunabilir. Ne yazık ki bizim gençliğimizde çok farklı bir yere gitmiyor.

şule uzundere, bir alıntı ekledi.
29 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Sizin için bütün zamanların en iyisi olan beş müzisyeni sıralayın ya da ressamı ya da bilim insanını. Sonra da zaaflarını. Hı hı. Uyuşturucular olmasa kültürümüz ne durumda olurdu acaba? Ben söyleyeyim. Zavallı bir bok çuvalı olurdu. Tam bir çelişki.

Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia YuknavitchFreud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia Yuknavitch
EMRE YAMAN, bir alıntı ekledi.
19 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Artık hepimizin kafası televizyon gibi çalışıyor."

Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia Yuknavitch (Sayfa 102)Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia Yuknavitch (Sayfa 102)
EMRE YAMAN, Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora'yı inceledi.
19 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Gerçek bir olay.

14 yaşında tacize uğrayan bir kıza Ferud'un terapi uygulamasını anlatan bir kitap.Annesini aldatan,ilgisiz bir baba.Aldatıldığını bildiği halde ses çıkarmayan anne.Freud.

Yaşananlar kızın anlatımıyla yazılmış.Kolay ve akıcı bir anlatım.Ancak çok fazla küfür ve argo kelimelerin sıkça bulunduğu bir kitap.

ALEYNA YILMAZ, Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora'yı inceledi.
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Kitap çok kötüydü.Yani ben bir kitaba kolay kolay kötü demem ama bu kitabı bitirmek için kendimi zorladım.İlk gördüğümde felsefi bir kitap zannetmiştim ama öyle diğilmiş.Bence boşa zaman kaybı..

GÖzde Bahar DÖnmez, bir alıntı ekledi.
27 Şub 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

''Herkes herkesi kullanıyor ve sonunda hepimiz lağıma gitmeyi bekleyen birer bok çuvalına dönüyoruz.''

Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia Yuknavitch (Sayfa 74)Freud'a Kafa Tutan Kız - Dora, Lidia Yuknavitch (Sayfa 74)