Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
17 Mar 00:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

XIV. Louis
... Louis, hiç güvenmediği Paris halkını zapturapt altına almak için La Reynie'yi polis şefi (lieutenant général de police) olarak görevlendirerek, modern polis teşkilatının temelini attı. La Reynie, bütün siyasal, kültürel etkinliklerin gözlenmesi, her türlü fesat hakkında bilgi toplanmasıyla görevliydi. Louis'nin her gün okuduğu sayfalarca yazı arasında, La Reynie'den gelen raporlar da vardı.

#Tarih Dergi 16. Sayı, Kolektif (Sayfa 70)#Tarih Dergi 16. Sayı, Kolektif (Sayfa 70)
Ali Uğur Erşahin, Morfin'i inceledi.
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitap çok da birbirine benzemese de bana Bad Lieutenant filmini hatırlattı. Bir doktorun morfin bağımlısı olması ve bu bağımlılık esnasında tuttuğu günlük. Kitabı okuduğumda her türlü bağımlılığımda(oyun, sigara vs.) yaşadığım duygunun yansımasını gördüm. Bulgakov'un yeri ayrı.

Yeşil sırtlı harikulade macera kitapları
Afacan Beşler’le başlayan polisiye merakım, Baskan Yayınları’nın İdeal Kitaplık dizisiyle devam etti. Yan tarafı yeşil olan harika macera kitaplarıydı bunlar.
Fransız Hachette Yayınevi tarafından 1955-1980 arasında basılan Bibliotheque Verte-Yeşil Kitaplık, çoğunlukla Fransız yazarlardan oluşurdu. “Ah keşke Fransızca bilseydim de hepsini okuyabilseydim” dediğim bu kitapların hedef kitlesi ergen gençlerdi. Yine Hachette tarafından çıkartılan Bibliotheque Rose-Pembe Kitaplık ise 6-12 yaş arası çocuklara seslenirdi.
Bizde ise bu kitaplar, 70’lerde ve 80’lerde Baskan Yayınları tarafından İdeal Kitaplık Dizisi olarak çıktı. En sevdiğim yazarlar, Paul Jacques Bonzon, Teğmen X, Odette Sorensen ve Georges Bayard’dı. Alexandre Dumas’nın Üç Silahşörler’iyle Siyah Lale’sini, Walter Scott’ın Ivanhoe’sunu ilk kez bu dizide okudum.
1961 ve 1980 arasında çıkan, Paul Jacques Bonzon’un Les Six Companions-Altı Kafadar serisi, orijinalinde 38 kitap olmasına rağmen, İdeal Kitaplık’tan tamamının yayımlanmaması beni hep hayal kırıklığına uğratmıştı. Yine Afacan Beşler ve Gizli Yediler gibi ama tabii yaşça daha büyük bir grup arkadaşın, köpekleri Kont’la beraber tatile çıkıp maceradan maceraya koştuğu bu romanları seneler içinde sahaf sahaf gezerek topladım. En büyük zevkim arada sırada onları karıştırmak, tekrar tekrar okumak…
Langelot; ilk aşkım, kahramanım…
Teğmen X ya da Lieutenant X ya da gerçek adıyla Vladimir Volkoff... Kırk yaş üzeri olup da Langelot serisini okumayan, duymayan yoktur sanırım. 18 yaşındaki, bu sarışın ajan (Langelot, Fransız İstihbarat Merkezi SNIF’in, yani Service National d’Information Fonctionnelle’in ajanıydı ve aynı zamanda benim ilk aşkım, kahramanımdı.) O zamanlar vampirler, uzaydan gelen veya yarı uzaylı ya da büyücü kahramanlar yoktu ve Langelot cesareti, çevikliği ve kurnazlığıyla beni büyülemişti. Maceralarını soluksuz okurdum. Hele Maurice Paulin’in kitaplara renk katan muhteşem çizimleri sayesinde her macerada Langelot’ın yanındaki güzel genç kızlardan biri oluverirdim.
60’larda, Odette Sorensen’in kalemi ve François Batet’in renkli çizimleriyle hayat bulan Kare As Grubu’yla tanıştım. Grup, 14-18 yaşları arasındaki dört Parisli kızdan oluşuyordu. Patricia, Laurence, Kito ve Annette… Kendilerine Kupa Ası, Maça Ası, Karo Ası ve Sinek Ası diyen bu dörtlüye, bazen erkek arkadaşları Joker de eşlik ediyordu. Ve grup her kitapta gizemli bir olayı çözüyordu.
Georges Bayard’ın Michel’i, Gazeteci Domino, Portbagajdaki Kedi, Sarı Valizli Adam, Küçük Fantoma ile Sihirli Lamba, Gece Gelen Adamlar, Kayıp Albay, Bilinmeyen Ülkelere Doğru… İdeal kitaplık dizisi işte böyle uzayıp giderdi. Bana okumayı sevdirip bambaşka bir dünyanın kapılarını açan ama bugün ancak sahaflarda bulabileceğimiz kitaplar… Şimdi çıksalar yeniden gider alırım koşa koşa. Aynı tadı verir mi, bilmiyorum, ama her birini sahaflarda bulduğum zaman bir çocuk gibi sevindiğimi, yeniden okuduğumu ve kütüphanemde gururla taşıdığımı biliyorum.
Mine Şen

http://egoistokur.com/...rtli-ideal-kitaplar/

2'nd Lieutenant
Her nefse ki ölümü takdir etmiştir Ezel, Hakk'ın sevdası ile ölüvermek ne güzel!..

Mustafa Necati Bursalı - Hz. Yusuf ve Züleyha

2'nd Lieutenant
Kötünün biri, beni arkamdan çekiştirmiş olsa, o söz söylenmiş, bitmiş, geçip gitmiştir. Onun sözünü bana taşıyan kimse, söyleyenden daha büyük bir kötülük yapmış sayılır. Biri ok atıyor, ama attığı ok yere düşüyor; bu benim vücudumu incitmez, bana azap vermez. Fakat o oku sen alır, getirir de böğrüme saplarsan, oku sen atmış olursun!

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi

2'nd Lieutenant
Yokluğuna sen razı iken, senin yokluğuna razı olmayan Rabbindir. Kimseler yolunu gözlemezken, "ille de sen!" diye varlığında ısrar eden Rabbindir: bilir O, hikmetli iş yapar.

Senai Demirci - Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek

2'nd Lieutenant
Güle güle gezilecek çok yeri , çekilmeyecek kadar kötü trafiği olan İstanbul

2'nd Lieutenant
"Bazen öyle günler gelir ki insanın vatanını sevmesi yetmez, çılgınca sevmesi gerekir!"

Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi ...

Turgut Özakman

2'nd Lieutenant
Dünya; var gibi görünen bir yalan... Allah; yok gibi görünen bir gerçektir... İnna ileyhi ve İnna ileyhi raciun

(Hz. Mevlana)