%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
Dün 14:00

Sharia Law (Şeriat)
The legal system is complicated because it derives from different sources. The sultan issues decrees, but more important is the Sharia, the sacred law of Islam based on the Koran, which affects every aspect of daily life, and is constantly updated by supplementary regulations.

The Sultan's Istanbul on 5 Kurush a Day, Charles Fitzroy (Thames&Hudson)The Sultan's Istanbul on 5 Kurush a Day, Charles Fitzroy (Thames&Hudson)
Melike Uzunoğlu, bir alıntı ekledi.
19 Mar 17:59 · Kitabı okuyor

There is no need to dwell on this part of my life. I have said enough to indicate that my nature was of sensitive, unpractical order, and that it grew up in an uncongenial medium, which could never foster it into happy, healthy development.

Lifted Veil, George EliotLifted Veil, George Eliot

My Life Has Turned to Blue (Maya Angelou)
I've heard the news
that winter too will pass,
that spring's a sign
that summer's due at last.
But until i see
lying in green grass,
my life has turned to blue.

Rojin Zelal Akkoyun, bir alıntı ekledi.
17 Mar 14:43 · Kitabı okuyor

"When you kill a man, you steal a life. You steal his wife's right to a husband, rob his children of a father. When you tell a lie, you steal someone's right to the truth. When you cheat, you steal the right to fairness. There is no act more wretched than stealing."

Uçurtma Avcısı, Khaled HosseiniUçurtma Avcısı, Khaled Hosseini

Good night...
your life is your life
don't let it be clubbed into dank submission.
be on the watch.
there are ways out.
there is a light somewhere.
it may not be much light but
it beats the darkness.
be on the watch.
the gods will offer you chances.
know them.
take them.
you can't beat death but
you can beat death in life, sometimes.
and the more often you learn to do it,
the more light there will be.
your life is your life.
know it while you have it.
you are marvelous
the gods wait to delight
in you....

%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
16 Mar 14:34

TR
At first glance, Turkey seems Westernized and modern in many ways-but this appearance is misleading. It is a land of contrasts, a heady mixture of Oriental mystery and romance and ultramodern city life, deep-rooted religious faith and determined secularism, a fierce sense of national pride and openness to foreign ideas. Turkish culture is a distinctive blend of European and Middle Eastern ways of life.

Turkey, Charlotte McPhersonTurkey, Charlotte McPherson

...a postpositivist would define it as "everyday practice" in which "theorizing is a way of life, a form of life, something we all do, every day, all the time," (Zalewski, 1996) (...) "we think about these events and possibilities, and what we think we can do about them, depends in a fundamental sense on how we think about them. In short, out thinking about the 'real' world, and hence our practices, is directly related to our theories." (Smith, 1996)

Making Sense of International Relations Theory, (ed. Jeniffer Sterling-Folker), 2nd edition (Boulder, CO: Lynne Rienner, 2013) p. 9.

Derya Tok, Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara'yı inceledi.
 15 Mar 16:30 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mathias Énard, 1972'de Fransa'da doğdu. Doğu Dilleri Enstitüsü'nde Arapça ve Farsça eğitimi
gören yazar, Ortadoğu'ya uzun süreli yolculuklar yaptı. 2000 yılından beri Barcelona'da yaşıyor ve Barcelona Üniversitesi'nde Arapça dersleri veriyor. Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara, 2010 yılı Goncourt des Lycéens Ödülü'nü kazanmıştır.

Yine müthiş bir öneri ile geldim bugün, ki bende bir öneri üzerine okudum. Şahsen değer verdiğim hocamın önerilerini hiç araştırmadan arka kapak yazısını okumadan alırım daha güzel oluyor. Bu kitapta da öyle oldu..
İlk sayfayı çevirdiğimde şunlar yazıyordu:

“Onlar çocuk; savaşları ve kralları, atları, şeytanları, filleri ve melekleri anlat onlara ama aşk ve benzeri şeyleri anlatmayı da unutma.”

Sayfaları çevirmeye başladığınızda kitaba adını veren bu coşkuyu da bir nebze olsun tadacağınıza inanıyorum…


Kitap, Kipling'in Life's Handicap (1891) adlı eserinden bu alıntı ile başlar. Alıntıdaki çocuk bizler yani okur; savaşları, kralları ve filleri anlatırken aşk ve benzeri şeylerden bahsetme sorumluluğunu üstlenen ise yazar Mathias Enard'dır.

Hikaye, İtalyan rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci'nin, Sultan ll. Beyazıt talebiyle Haliç (golden horn) için tasarladığı köprü ile başlar. Da Vinci'nin hayali bu uzunluktaki açıklığı geçen yekpare ilk köprü tasarımıdır. Tasarım, dönemin mühendislik yeteneklerinin çok ötesinde olduğundan reddedilir. Golden Horn Bridge adlı tasarıma ait orijinal eskizlerin Milano Bilim Müzesi'nde saklandığı rivayet edilir.

Sultan ll. Beyazıt aynı kaygı ile yine İtalyan rönesans sanatçısı Michelangelo'yu İstanbul'a davet eder. Yazılı tarihe göre sanatçı bu daveti reddetmiştir.

Ancak tarihçi; Michelangelo ile kardeşleri arasındaki yazışmalardan, Vatikan kütüphanesi'nde bulunan Ayasofya'ya ait planlardan ve Osmanlı arşivi dökümlerinden yola çıkarak sanatçının daveti reddetmeyerek İstanbul'da bir süre ağırlandığı sonucuna varıyor. Kitabında da yer verdiği mektup ve belgelerdeki ayrıntıları baz alarak Michelangelo'nun Kostantinapol macerasını kurguluyor. Savaşları ve kralları, atları, şeytanları, filleri ve melekleri anlatırken, aşk ve benzeri şeyleri de unutmuyor elbet yazar.

Kısaca kitap eşsizdi, hacimce küçük olabilir ama içerisinde kurulu olan cümleler ile öyle güzel doyuruyor ki insanı. Okumanızı öneririm. Şimdiden keyifli okumalar.