Okur
M.Ö. 9500. Hâlâ değişen bir şey yok.
Bir sonraki adımda insanlar, daha rahat kontrol edebilmek amacıyla; koyunları kendi ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde daha dikkatli seçmeye başladılar. En agresif koçlar, yani insan kontrolüne en çok direnç gösterenler ilk önce kesilirdi; çok ince ve huysuz dişiler de. Her nesille birlikte koyunlar daha şişman, daha itaatkâr ve daha az meraklı hâle geldiler. Koyunlar Ali Baba'nın çiftliğine artık kendiliğinden giriyordu.
6
Pelin
bir alıntı ekledi.
Tarıma geçiş M.Ö 9500-8500 yıllarında Güneydoğu Türkiye, Batı İran ve Levant bölgesinin tepelik arazisinde, düşük bir hızda ve sınırlı bir coğrafi alanda başladı. (...) Tüm ileri teknolojimize rağmen, bugün bile kalorimizin %90 ından fazlasını atalarımızın MÖ 9500 ile 3500 arasında evcileştirdiği bir avuç bitkiden elde ediyoruz. Bunlar buğday, mısır, patates, darı ve arpadır. Son iki bin yılda kayda değer herhangi bir hayvan ya da bitki evcilleştirilmedi. Eğer zihinlerimiz eski avcı toplayıcı zihni diyorsak, mutfağımızda eski çiftçilerin mutfağıdır.
43
Mir'at-ı Cünun
bir alıntı ekledi.
Atlantis
Platon'un Timaeus ve Critias kitaplarında bahsettigi efsanevi batık bir kıta ve uygarlık. Platon'a göre Atlatis, "Herkül Sütunları'nın ötesinde" yer alanın, Batı Avrupa ve Afrika'nın birçok kısmını fetheden ve Solon'un zamanından 9000 yıl önce (yaklaşık M.Ö.9500) Atina'yı fethetmeye çalışan, ancak başarılı olamayıp bir gecede okyanusa batan bir uygarlıktır
1
4
noetic
bir alıntı ekledi.
M.Ö 9500, Suriye
Kadınların -erkeklerin değil- sağ ayak parmakları yukarı doğru eğilmişti. Diz çökmüş halde çok uzun zaman geçirmişlerdi. Buradan, ağır öğütme işinin sadece kadınlar tarafından yapıldığı anlaşılıyordu.
1