Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

“Evet, ne var ne yok buralarda? Haberler nasıl? Mahsul nasıl olacak? Son haftalar biraz kurak geçti, değil mi? Gazetede öyle bir şey okudum. Ya şeker fabrikası ne âlemde? düşünüyorsunuz, şeker karteli yine fiyatları artıracak mı?”

Sabırsız Yürek (Acımak), Stefan ZweigSabırsız Yürek (Acımak), Stefan Zweig
S. Ali, bir alıntı ekledi.
Dün 11:27 · Kitabı okuyor

Bu stratejinin kalbi, daha fazla mahsul almayı sağlayacak modern tarım metotlarının tanıtılması, böylece açlık sorunun giderilmesi ve potansiyel komünist tehdidin azaltılmasıydı. Yıllar sonra kalıt (gen) devrimi için de benzer bir baştan çıkarıcı yöntem uygulanmıştı.

Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 105 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 105 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)
Gallizenæ, bir alıntı ekledi.
 15 Mar 14:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Veksilerin öfkesi
Çocuklarını (genellikle somurtkan ya da bağırgan bir dirençle karşılaşarak) kısıtlayan ve yönlendiren ebeveynler hariç, kimse kimseye hükmetmeye kalkışmaz. Köylerde reis, tarlalarda veya şehir fabrikalarında patron yoktur. Sosyal hiyerarşi bulunmaz.
Zenginliklerini biriktirmezler; sosyal üstünlükten kaçındıkları gibi ekonomik üstünlükten de kaçınırlar. Toplumun geri kalanından daha fazla servete sahip olanlar bunu ya dağıtır, ya da binaların Onarımı, araç gereç veya silah gibi toplum ihtiyaçları için harcar. Erkekler genellikle nefret ettiklerine silah verir; ya utandırmak için ya da bir çeşit meydan okuma olarak. Evi çekip çeviren, gençler ve hastalarla ilgilenen kadınların kötü günler için yiyecek saklama hakkı vardır; ama eğer mahsul çok bereketli olduysa mahsulü bir an önce paylaşmaya, ellerinden çıkarmaya bakarlar, bütün köy için bonkör ziyafetler verirler. Bu ziyafetlerde çok bira içilir. İlk kez bir köy ziyafetine tanık olduğumda içmenin Veksileri doğrudan bir kıyıma götüreceğini düşünerek telaşlanmıştım; fakat biranın Veksi hiddetini yatıştırdığı anlaşılıyor, üstelik birbirleriyle kavga edeceklerine geceyi eski ölümler ve kavgalar konusunda hassaslaşıp birlikte ağlayarak, birbirlerine yara izlerini göstererek geçiriyorlar.

Uçuştan Uçuşa, Ursula K. Le GuinUçuştan Uçuşa, Ursula K. Le Guin
Güle Sevdalı, bir alıntı ekledi.
12 Mar 00:50 · Kitabı okuyor

Kısacası aile cemiyetin çekirdeğidir.Toprak ne kadar güneşli olursa olsun,çürük çekirdeğin mahsül kalitesi nasıl düşük oluyorsa;medeniyet ne kadar ileri olursa olsun,aile yapısı bozuk olan millet fertlerinde de fazilet hissi düşük olur.

Hanımlara Rehber Bilgiler ve Büyük İslam Hanımları, KolektifHanımlara Rehber Bilgiler ve Büyük İslam Hanımları, Kolektif
Hanife Büşra Tıraş, bir alıntı ekledi.
07 Mar 15:53 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

İhtiyatlar kökleştikten huylar yerleştikten sonra bu terbiye gayet güçleşmekte ve mahsul vermek için bir Eyüp sabrı istemektedir.

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil
Papatyalar, bir alıntı ekledi.
06 Mar 00:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Bir sene sonra mahsul almak istiyorsan yere tohum ek. On sene muddetle hep mahsul almak istiyorsan ağaç dik. Yüz sene mahsul almak istiyorsan insan yetistir.

Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 100 - Server yayınları)Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 100 - Server yayınları)
Sangrariel, bir alıntı ekledi.
03 Mar 18:48 · Kitabı okuyor

"Bir sene sonra mahsul almak istiyorsan yere tohum ek. On sene müddetle hep mahsul almak istiyorsan ağaç dik. Yüz sene mahsul almak istiyorsan insan yetiştir."

Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 79)Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan (Sayfa 79)
Doğanay, bir alıntı ekledi.
01 Mar 23:24 · Beğendi

Mesela Türkler ileri bir millet oldukları, asırlardan beri yazılı bir edebiyata malik bulundukları halde bir yandan da sözlü bir edebiyatları vardır. Darbımeseller, maniler, türküler, masallar, fıkralar vesaire... Fakat bu sözlü mahsulleri mütemadiyen yazıya geçirildiğinden ve içtimai hayatın değişmesi dolayısıyla yeni mahsul vermekte gitgide daha kısır davrandığından sözlü edebiyat günden güne küçülüp daralmaktadır.

Türk Edebiyatı Tarihi, Hüseyin Nihal AtsızTürk Edebiyatı Tarihi, Hüseyin Nihal Atsız
Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
01 Mar 00:30

"...her insanın ve cismindeki herbir uzvun bir deposu ve mahzeni, hattâ bir hüceyrenin dahi bir ihtiyat mahzenciği bulunması gibi.. gitgide tâ dâr-ı âhiretin bir mahzeni dünyadır ve Cennet'in bir tarlası ve deposu, bu âlemdeki hüsünleri ve hasenatları ve nurları mahsul veren âlem-i İslâmiyet ve hakikatlı insaniyet; ve Cehennem'in bir anbarı ise, şerleri ve çirkinleri ve küfürleri mahsul veren ve şer olan ademden gelen ve hayır olan vücud âlemlerini telvis eden pis maddeler, taifeler; ve yıldızların hararet mahzeni Cehennem ve nurlar hazinesi bir Cennet'tir ki; "Biyedihilhayr" kelimesi, bütün o hadsiz hazinelere işaretle pek parlak bir hücceti gösteriyor..."

Şualar, Bediüzzaman Said Nursî (Onbeşinci Şua)Şualar, Bediüzzaman Said Nursî (Onbeşinci Şua)
Çiçek eren, bir alıntı ekledi.
27 Şub 23:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İlim
zira ilmin kaynağı zeka, amelin ki ise iradedir. irade terbiyesi hakkiyle mahsul verebilmek için ona erken başlamak lazımdır...

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad Başgil (Sayfa 13 - yağmur)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 13 - yağmur)