• GÜZEL HAVALAR
  Beni bu güzel havalar mahvetti,
  Böyle havada istifa ettim
  Evkaftaki memuriyetimden.
  Tütüne böyle havada alıştım,
  Böyle havada aşık oldum;
  Eve ekmekle tuz götürmeyi
  Böyle havalarda unuttum;
  Şiir yazma hastalığım
  Hep böyle havalarda nüksetti;
  Beni bu güzel havalar mahvetti.
  ~Orhan Veli
 • Dinde bahsedilen kader nasildir?
  Sen ne seçersen seçersin bunda ôzgirsün diger herkes gibi ve allah tüm bu herkesin seçimlerinin mutlak kombinasyonunu bilir yani sonucu(kaderi). Bunu genel bilir ama şöyle der sen kendi yaptiklarindan sorumlu olacaksin.
  Bu ne saçmalık!
  Ne ekersen onu biçersin mantığı lakin benden önce benim tarlamı işleyen adam tarlayı mahvetmişse ben ne işliycem o tarlada??? Bu tarla yerine koy büyudüğün çevre, koy iktidar sahiplerinin geçmişten günümüze (örn. kuzey kore) halkına sunduğu yaşam, koy, gen havuzu (2. Parantez, sana etkisi olsada farkedemezsin) genlerin düşünce biciminide etkiler, saçma sapan hastaliklara yakalanip senin ve ailenin hayatinida mahveder. Koy anam koy, Ali Metine geliyorum tekrardan.
  *** ** ***
  Metin alinin tarlasini mahvetti (ilk parantez, cehenneme gönderdi dedim ya) onu sadece öldürdü diye düşünülebilir, kendi kendini cehenneme gonderecek seyler yapmişti ali.
  Kader neydi? insan seçim yapar sürekli allah onu bilir sadece ellemez kimsenin yaşamini(oda kesin değildir bazen seni bazi davranislar yapmaya zorlar veya alikoyabilirim der bazende yok dokunmuyorum der, kavimleri yok etmesi bi degistirmedir mesela) e baska adamin seçimi yüzünden öldü ve gelecekte yapacagi seçimler yok oldu alinin???? Adam gelecekte müslümanliğa geçis yapabilirdi (Gelecekte yapacağı seçimler, bu cümle bişey ifade etmiyor gibi gözúkebilir, sonda edecek) yapamadiysa adam suçlu olduğu kadar, onu öldüren adamda, aliyi öldürmesine izin verip onun geleceğini elinden almasina izin veren bu düzeni yapan allahda suçlu değil midir? Burda değildir diyenler, çokça rastlanan bir davranış olan, ahlak veya adalet anlayişimizdan taviz verip güçlü, güzel, yakışıklı, imtiyazlı olana(veya sonrasında sana geri ödeme yapacak olan bir varlığa, cennet örn.) hakettiğinden fazla hak verme yanılgısına düşmediklerinden emin olsunlar. Hadi suçlu aramayalım, mantık bunun neresinde?
  -VARYASYON 2
  Metin Aliyi görmedi bir şekilde olayda olmadı, metin katil olmadı, ali ölmedi, 20sene geçti ali müslüman oldu. Ve öyle öldü.
  -Olası sonuçlar-
  Ali zaten iyi bir insandı tek eksiği müslüman olmaktı onuda oldu ve cennete gitti. Metinin akibeti önemsiz. O zaten müslümandı, hertürlü kurtulacak, burda birde aliyi genele vurmak istiyorum istiyorum, firsat verilseydi daha sonradan öteki dünyalarını kurtarabilecek olan insanları..
  *** ** ***
  Buraya kadar 2kişinin başindan geçebilecek spesifik ogelere ve olay orgusune sahip ama barındırdığı farklı öge veya olay örgüsüyle genel olarak benzerinin yaşanılabilitesi olan bir olayın 2farkli varyasyonu işledik. Önemli nokta şudur burda 1. Varyasyon işlendigi takdirde 2.varyasyon olsaydi diyoruz. Yani 2. Varyasyon, 1. olmasaydı olabilecek senaryodur, bunlar ters şekildede yaşanabilirdi ilk olarak 2. Varyasyon yaşanırdı biz ya 1olsaydi diyebilirdik. Ama mesele o değil şimdi, ilk 1.varyasyon yaşanacak şekilde ele aldiğim için İlk olay asil yaşanandir. Yani bu asil olayin tıpatıp aynısı 3kişinin başina gelmiş atıyorum, dünya tarihinde. (bi markette yanlış bi dine mensupken öldürülme)
  Şimdi bu olay her ne kadar ilk bakişa az yaşanabilir ve bir fikre varilmasi için yetersiz bir örnek gibi görünse de öyle değil.
  Aliyi geçmiş dönemlerde bir topluluk düşün arap yarımadasında, her toplulugun oldugu gibi bunlarinda dini var o dönemde ona inaniyorlar. Metinde müslümanlar.
  Müslümanlar diyorki müslüman olun biz hak diniz(tüm dinlerin iddia ettiği gibi), saldirip öldürüyorlar zorla müslüman yapiyorlar, onuda hiç anlamam, e sen iyi bi topluluk olsan, allahin o kutsalligi sozedilen kuranda olsa, etkilense muslumanlar, o dereceki etrafindakileri etkilileyecek şekilde,
  Adamlar dese bu adamlar iyi adamlar bizde musluman olalim, olmasak da musluman olabilme hakki taniyalim olmak isteyene halkta, böyle bir şey olmadi en azindan 2 3kişi musluman olsa tüccarlardan oraya gidip biseyler öğrenen, yine yeter hani o eski inanilmayan peygamber hikayeleri, 30 40adam toplayabilmiş anca ama o bile allahin katinda iyi iş yapmiş sayilmiş. 30 adam toplamişsin daha nabican. Artık 2 3 adam değersizmi? Hepsini katlet zorla musluman yap allah katinda şüphesiz daha hayirlidir ;)
  Dinini hizlica geniş topraklara yayma endişesi olan muhammedin katında daha hayırlıdır gibi geldi sanki.
  Ve bu tür savaşlarin geçmişte kaç defa yaşanip kac insanin ali gibi ölduğunu yalnizca cihat'tan yola çikarak tahmin etmeye kalksan, mahşerde üst üste koy dağ oluştursunlar, burada savaşa katılanların savaş emrini verenin emrine uymak zorunda olduğu için savaştığını da unutmamak lazım yani bir sürü kendine bağli gibi gozukmeyen parametreler var, o savaşa katılmak istemese bile sırf kendi toplumunun baskısı yüzünden veya yalnızlıktan korktugu için olabilir, savaşması için maruz kaldığı propagandalar yüzünden olabilir veya kendilerini saldıranlarla aynı dili konuşamadığı için onların tarafınada geçemeyeceği ve dolayısıyla başka seçeneği olmadığı için olabilir.(ağacı mahfeden savaş emrini verenler veya bu unsurlar)
  *** *** ***
  En son geleceğim "gelecekte yapilacak seçimler" (veya olası seçimler) lafina demiştim.
  Bilirsin o meleklere insan yaraticam ben deme hikayesini biraz ek yapıcam ama kabaca olay şu;
  Allah, ruhları yarattı, dediki "ben tüm geleceği görürüm"
  "O halde normalde sizi direk yarattiğim cennet cehenneme atabilirim, çünkü gelecekten sizin yaşayıp ne yapacağinizi, akıbetinizin ne olacağini öğrendim, biliyorum,"
  "Ama siz buna itiraz edersiniz, dersiniz ki.."
  "biz yaşamadan nasil görüyorsun yaşayalim oyle at, sonuçta gelecekte seçimler yapacağız ve o seçimlere göre sonumuz belli olacak sen bilsende biz bilmiyoruz nasil cennete yada cehenneme gidecegimizi veya nasil seçeceğimizi"
  "Tamam izin veriyorum size doğru dediniz kader denen birşey var siz seçim yapacaksiniz ben nasil olsa biliyorum ama gelecekte yapacaginiz seçimleri yapmaktan mahrum birakmayayim sizi"
  Metin ne yaptı şimdi? Allah gördüm sonuçları şimdi cennet cehennem dagilimi yapicam deseydim inkar ederdiniz diyor bariz, yani yollama sebebi gidin yaşayın görün geleceğinizi, o hakkinizi elinizden almayayim, bunu istiyor. Ama bunu metinlere yaptiriyor.
  Sırf bü yüzden bizden (sözde) aldığı hani o çok değer verdiği söz varya biz daha ruhken, kendisine tapacağimiza dair, o sözü yerine getirrmeyen insanlri da düşün başkalari yüzünden muslumanlikla tanisamayan (haberi olmamis) dolayisiyla ruhu yakilacak olanlari.
 • "Beni bu güzel havalar mahvetti."
 • - " ... Müslümanın zamanla veya mekanla ilgili bir derdi yok. Müslüman her zamanın ve her mekanın insanıdır. “Modern zamanda yaşıyoruz,” “modernlik bizi mahvetti,” “postmodernlik araba gibi çarptı” diyemeyiz. Cahiliye döneminin farklı versiyonları bunlar. Küfrün içinden zaten hayır çıkamaz. İçinden hikmet gereği seçebileceğin doğruluk ve güzellik parçacıkları olabilir ve sen bunları alabilirsin. Hikmet müminin yitik malıdır, nerede bulursa alır. Hikmeti hikmet ehli alır. Sen hikmeti felsefeyle yer değiştirmişsin, felsefeye hikmet nazarıyla bakıyorsun. Küfrün ürettiği düşüncede bir hayır olacağını düşünüyorsun. İman da gidiyor bu sefer. Bizim bir aslımız var, o da Allah’tır. Biz bunun farkında olduğumuz için mümin oluyoruz. “Zamana sövmeyiniz” der hadisi şerifte, sövmek de caiz değil, yükseltmek de.
  (Savaş Ş. Barkçin ile Mülakat-5 Kasım 2018)
 • 565 syf.
  ·10/10
  Bu kitap yok mu bu kitap. Beni mahvetti beni yerle bir etti. Özgürlük savaşı, azim, yaşama isteği ama bir o kadar da zorlu yollar, işkence, canilik, zulüm... Ve daha fazlası. Hatta bir insanın yaşayacağı bir çok şeyden daha fazlası bu kitap. Zor olan kısmı ise yazılan her şeyin yaşanılan şeyler olması. Muhakkak okuyun...
 • Anlıyorum kardeşim, seni de onlar bu hale getirdi değil mi?"
  "Beni mi? Beni yaşama aşkı mahvetti"