Samet KALKAN, bir alıntı ekledi.
15 Kas 16:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer sen sevgilinin yüzünü seviyorsan, bil ki senin gönlün, onun yüzünü gösteren parlak bir aynadır. Gönlünü seyret de onun yüzünü gör, canını, ruhunu da onun için bir ayna et de, onun güzelliğini seyret!

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 85 - Irmak Yayınları)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 85 - Irmak Yayınları)
Guernica, bir alıntı ekledi.
21 Eki 15:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sarhoş, kendi sarhoşluğunu görmedi de onun sarhoşluğunu gördü. Hepimizin hali de bundan ileri bir şey değil!Sen ayıbı görüyorsun, çünkü âşık değilsin; bu şiveye, bu edaya liyakatın yok!
Eğer bir zerrecik aşk eserini elde etseydin, bütün ayıpları, hüner olarak görürdün.

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 168)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 168)
Guernica, bir alıntı ekledi.
21 Eki 11:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim gibi mahrem olan kişinin güneşi,matem gecesinde doğar.

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 144)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 144)
Guernica, bir alıntı ekledi.
16 Eki 15:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halk senden korkar; bense kendimden korkarım. Çünkü senden iyilik gördüm, kendimden kötülük.
Bir ölüyüm ben... yeryüzünde yürüyüp gidiyorum. Ey can bağışlayan pak Tanrı, canımı diriltir.

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 11)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 11)
Guernica, bir alıntı ekledi.
16 Eki 14:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O padişahın sanatını düşün hele... bütün bu varlığı bir hiç üstüne kurmuş, görüp gözetmede. Mademki her şey, hep birden bir hiç üstüne kurulmuş... şu halde bütün bu varlık şüphe yok ki, hiçten ibaret.

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 4)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 4)
DUA, Mantık Al-Tayr'ı inceledi.
 03 Eki 10:16 · Kitabı okudu

Bir arkadaşın şiddetli tavsiyesi üzerine okuduğum ilk Feridüddin Attar kitabı. Ancak pek olumlu şeyler yazamayacağım.

İnsanı Allah'a yakınlaştıran, onun kulu olduğuna şükrettiren bir kitap olacağını zannettim. Hikayelerle dini öğütler vermeye çalışılmış ancak ben umduğum tadı ne yazık ki alamadım. Belki de Allah'tan Tanrı diye bahsedilmesi beni böyle bir düşünceye sevk etti. Bazı hikayeler ilk okul seviyesindeydi. İlkokulda da bu tarz hikayeler çok okuduğum için çoğu tanıdık geldi belki de aynılarıydı bilemiyorum. Tasavvuf kitaplarında, daha ağır dilli, daha düşündüren, akıl yürüten kitaplar beklerim. Yani hep o tarz olurdu. Sanırım çevirinin basitliği böyle düşünmeme neden oldu. Mesnevi ile aynı kulvarda yarıştığı söyleniyor bence yanına bile gelemez.
Böyle kıymetli olduğu söylenen eserleri beğenmeyince nedense bende bir vicdan azabı oluşur.

Rojhilat, Mantık Al-Tayr'ı inceledi.
 24 Ağu 16:24 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kalbe Hitap Eden Kitaplar Vol 7

Dini kitaplar içinde akla hitap eden kitapları okumak gerçekten keyifli oluyor. Ama kalbe hitap eden kitapların tadını tarif etmek imkansız, derler ya kelimeler kifayetsiz kalıyor. Mesnevi tarzında yazılan kitapları okurken kalbiniz öyle bir coşuyorki, bunu en fazla şöyle tanımlayabilirim; sanki iğne ucu kadar bir yerden ağzınıza bir bal damlıyor, ama öyle bir bal ki dünyada bulunmaz bu bal. İşte bu tarz Mesnevî kitapları okuyunca alınan lezzet tariflere sığmıyor.

Feriduddin Attar'ın Mantıku't-Tayr kitabı da böyle bir his bıraktı bende. Anlattığı hikâyeler aklı değil, kalbi esir alıyor resmen. Kullanılan dil gerçekten nasıl bir yetenek eseridir anlamlandıramıyorum, hayranlık verici. Anlatım şekli cidden düşüncelere değil, duygulara hitap ediyor. Aynı anlatımı şimdiye kadar okuduğum diğer Mesnevî tarzı kitaplarda da bulmuştum. Onları da okurken yine kalbim kanatlanmış, dünyada görülmemiş manzaraları seyre koyulmuştu. Bu okuduğum kitapların pîri Mesnevî-i Şerif'ti tabiki de. Ardından İbn Hazm'ın Tavku'l- Hamame ve Mudavatu'n-Nüfus kitaplarında aynı lezzeti bulmuştum. En son Sadi Şirazi'in Gülistan'ındaki gülleri koklamakla mayhoş olmuştum. Şimdi de elhamdulillah Mantıku't-Tayr'ı da okumak nasibim oldu.

Mantıku't-Tayr yani kuşların dili, konuları işlerken çok mükemmel bir metod uygulamış. Bütün kuşlar bir araya gelip kuşların pîri Simurg'a uçmaya karar verirler. Kuşların kimi yola çıkmadan, kimileri yoldayken şikayetlerini sayıp döküyor. Kuşların en bilgini Hüdhüd de onların sorularını yanıtlıyor, hallerine çareler sunuyor. Kuşların sorunları içinde makama düşkünlük de var, kendi ayıbını görmezlik de. Rahat peşinden koşmak da var, mal mülk sevdası da. Kuşların Simurg'a ulaşırken karşısına çıkan her türlü engeli sayıp döküyor. Kulun Allah için yola çıkarkenki halini Simurg'a uçmaya karar veren kuşlar üzerinden çok güzel anlatıyor Feriduddin Attar. Hele de Simurg'un makamına ulaştıklarında gördükleri sonuç enfesti. Kalbe değen bir kitap okumak isteyenlere, tavsiyemdir.

Son olarak değinmek istediğim husus yayınevi konusu. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın kitabını okudum ve maalesef beğenmediğim noktaları var. Genellikle Allah lafzını, 'Tanrı' diye çevirmişler. Dolayısıyla tam konuya dalıp gitmişken 'Tanrının rahmeti' diye bir tabir kulağı tırmalıyor. Ayrıca Peygamber isimlerinin ne önüne ne de arkasına bir ek getirilmemiş. Bu kitabın aslından mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama Feriduddin Attar'ın bu konuda hassas olduğunu tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Ayrıca hamd, beka vs kelimeleri hamt, baka vs şeklinde çevirmesi de kulak tırmalayıcı. Daha güzel, bir çeviriden okunması daha güzel olur diye düşünüyorum, en azından dile yerleşmiş dini lafızları birebir aktaran bir çeviri olması yeterli.

Keyifli okumalar dilerim

Rojhilat, bir alıntı ekledi.
24 Ağu 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne başımda padişah lokmasının havası var, ne kapıcının sillesini yemek korkusu.

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları EPUB)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları EPUB)
Rojhilat, bir alıntı ekledi.
24 Ağu 12:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şaşılacak şey! Ne kadar söyleyeceğim... niceye bir kaybetmediğim şeyi arayıp duracağım, bilmem!

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları EPUB)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları EPUB)
Rojhilat, bir alıntı ekledi.
24 Ağu 11:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Marifet hakkı için burada ben, küfrün “kef”ini, felsefenin “fe”sinden ziyade severim!
Çünkü küfrün perdesi açıldı mı, küfürden çekinebilirsin.
Ama o cedel ilmi yol kesti mi, en fazla aklı başında olanlara bile zarar verir... onların bile yolunu keser!

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları EPUB)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları EPUB)