1000Kitap Logosu

Marcel Proust ya da Bir Roman Yaratmak

Özcan
bir alıntı ekledi.
Günün birinde, bana şöyle dedi: "Ah! Celeste, büyük bir şey oldu, çok büyük bir şey, bilin bakalım ne?" Ben "Nasıl bilebilirim ki Mösyö" dedim. Yanından sabah saat 11 ya da 10'da ayrılmıştım. Bunu da bana öğleden sonra saat 4 ya da 5 sularında söylemiş­ti. Beni çağırdı. Gittim. Sevinç içindeydi, çok memnundu, gözleri parlıyordu ... gülümsedi bana. "Bu gece olağanüstü bir şey oldu!" dedi. "Bilin bakalım!", "Ne bileyim Mösyö". Yatağındaydı, mutluluk içindeydi. -"Ee! Celeste ... ". Ben de "Söylesenize Mösyö, ben bilemi­yorum ki" dedim. O zaman şu cevabı verdi: "Bu gece kitabıma 'Son' sözcüğünü yazdım. Şimdi ölebilirim artık". .
2
Özcan
bir alıntı ekledi.
Proust'a göre, bir yapıt hakkın­da bize en iyi bilgiyi yine yapıtın kendisi verir. Sanatçının özünü ortaya çıkaracak olan da, onun toplumsal yaşamdaki kişiliği değil, yalnızca yapıtının kendisidir. Çünkü Proust açısından "bir kitap alışkanlıklarımızda, toplumsal yaşamda, kusurlarımızda ortaya koyduğumuz Benlikten farklı bir Benliğin ürünüdür. Bu Benliği anlamak istiyorsak, bunu ancak o Benliği kendi içimizde yeniden yaratmaya çalışarak başarabiliriz".
2
Özcan
Marcel Proust ya da Bir Roman Yaratmak'ı inceledi.
168 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
İlksöz: Tüm çaba, daha iyi anlamak için. Bir kitabı okurken, bahsedilen yer/olay/eser vb şeyleri araştırmayı seviyorum, kitabı ve okumayı daha kıymetli yapıyor. Ama destek okumalarını, kitabı bitirdikten sonra yapmayı tercih ediyorum. Böylece hem kitabın ilerki bölümlerinde olacakları önceden öğrenmekten koruyorum kendimi, hem de kitap bittikten sonra yapılan destek okumasıyla yapbozun tamamlanmasını daha çok seviyorum. Kitaptan okuduğumu hatırlayıp ilişki kurmak daha keyifli oluyor. Ocak-Nisan aylarındaki dört aylık Kayıp Zamanın İzinde serüveni sonrası, Proust'u daha iyi anlamak için belirlediğim ilk destek okumasıydı 'Bir Roman Yaratmak'. Proust'un hayatı, kendi ifadeleriyle kişiliği, kitaptaki olaylar, karakterler, karakterlerin Proust'un hayatındaki gerçek kişilerle bağı, serinin yazılma nedeni, tadı damakta  kalan bir derin okuma örneği gibi farklı bölümler içeriyor kitap. Bir de seri ve Proust hakkında kapsamlı araştırmalara ait bir bölüm var ama kaynakça gibi olmuş daha çok. Keşke bir iki cümle de olsa, bu kişi ve araştırmanın seri ve Proust hakkındaki fikirleri de özetlenseydi. Biliyorum, ama işte insan görünce keşke olsaydı diyor. . Karakterler anlatılırken, tüm seri dikkate alınarak açıklamalar yapıldığından, bence seriyi okurken değil bitirdikten sonra bu kitabı okumakta fayda var. Birden "falancaya filan yerde şu oldu" cümlesini okuyup, okunmayan yerlerden durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz ki, kitapsever olarak hepimizin en korktuğu şey kitaptaki olay ve kişiler hakkında önceden bilgi sahibi olmak, katil uşak misali  (Hayır, Françoise Marcel'i öldürmüyor). Sağlıcakla. Kitapla. . . Sonsöz: Günün birinde, bana şöyle dedi: "Ah! Celeste, büyük bir şey oldu, çok büyük bir şey, bilin bakalım ne?" Ben "Nasıl bilebilirim ki Mösyö" dedim. Yanından sabah saat 11 ya da 10'da ayrılmıştım. Bunu da bana öğleden sonra saat 4 ya da 5 sularında söylemiş­ti. Beni çağırdı. Gittim. Sevinç içindeydi, çok memnundu, gözleri parlıyordu ... gülümsedi bana. "Bu gece olağanüstü bir şey oldu!" dedi. "Bilin bakalım!", "Ne bileyim Mösyö". Yatağındaydı, mutluluk içindeydi. -"Ee! Celeste ... ". Ben de "Söylesenize Mösyö, ben bilemi­yorum ki" dedim. O zaman şu cevabı verdi: "Bu gece kitabıma 'Son' sözcüğünü yazdım. Şimdi ölebilirim artık". .
Marcel Proust ya da Bir Roman Yaratmak
Okuyacaklarıma Ekle
4
Giz
bir alıntı ekledi.
Proust’u hiç okumamıştım ben. Kendimi yeterince kültürlü görmüyordum, Mösyö. Proust’un yapıtını anlamak gerekir. Bu, zevk için iki tren istasyonu arasında okunacak bir roman değil: Kitap bu kitap. Sonra bir de o upuzun cümleler var, tekrar tekrar gelen o kişiler var, tam bitti sanıyorsunuz, bir de bakıyorsunuz aynı kişiyle ilgili bir bölüm daha var…
Mehmet Rifat
Sayfa 124 - Yapı Kredi Yayınları, 2020, II. Basım
1