• Kral zaten çıplaktı. Çıplaklar kampının kralıydı.
  Mario Morata
  Murat Menteş
  Sayfa 200 - April
 • 360 syf.
  ·39 günde·Puan vermedi
  Kitap 2018'de çıkmasına rağmen 10 Nisan 2019'da Southompton'dan demir alan Titanik gemisini merkeze alır. Gelecekle ilgili roman yazarken reel zamandan bir-iki yıl sonrasının anlatılması pek rastlanan bir durum değil.
  Esere Titanik'in tanıtımı ve olayların başlangıcı şekilde giriş yapılmış.
  Romanın kahramanlarından Marco Montes ( İtalyan ), Refik Risk ( Türk ), Şifa Şavk ( Arap) bize olayları anlatır. Üç farklı kahramanın bakış açısını görürüz.
  Eserin diğer kahramanları Igor Jaguar, Jojo Jaguar, Varda Rowa ( Yahudi ), Avni Vav, Dr. Akula, Lütfü Seymen ( Sakallı Lütfü ), Ender Kalender. Reel hayattaki bazı isimler de kurmaca dünyanın içine girmiş. Bunlar Haluk Bilginer ve Silvester Stalone.
  Mekan olarak Titanik merkez alınmış, bunun yanında Kahire ve İstanbul'da da olaylar geçiyor.
  Titanik'te ihtiyarlığın çözümü bulunmuş. Hatta ölü diriltip, hafızasına silip, insan hafızasına yeni bilgiler yükleyebiliyorlar. Bu yüzden Marco ile Refik iç içe girmiş. Marco ile Refik'in tarzı aynı.
  Bölümlerin başlarına değişik kaynaklarda ilginç alıntılar yapılmış. Bunlarda ilgimi çekenler :
  "Onun yerinde olsaydım böyle yapmazdım demek, ben 2 sayısının yerinde olsaydım, 3 ile toplandığımda 5 etmezdim, demek gibidir." ( İhsan Oktay Anar ) s. 63
  " Kediler kendilerini insanlardan üstün görürler. Köpekler kendilerini insanlardan üstün görürler. Domuzlar insanları kendilerine eşit görürler. " ( Ruşen Ali Bey ) s. 120
  "Uykudan uyanıp da kendisiyle karşılamayan insan yoktur." (Jorge Luis Borges ) s. 198
  "Kral zaten çıplaktı. Çıplaklar kampının kıralıydı." ( Mario Morata ) s. 200
  "Teslimiyet kolaycılıpa; inkar ise kibir yoluyla budalalığa varır." ( Tabancalı Kız filminden )
  s. 358
  Eser içinde istatistik bilgiler bolca yer alıyor. Sebebi ise Refik Risk'in hafızasına istatistik ansiklopedisinin yerkeştirilmesidir. Bu yüzden bu tip bilgiler Şifa Şavk bölümünde yer almıyor. Bunlardan bazıları :
  " 100 yaşını alanların % 83'ü kadındır."
  " 1985'te, Ohio eyaletinde yalnızca iki otomobil vardı. Gene de çarpışmayı başardılar. "
  "Warwick Üniversitesindki matematikçi Peter Nackus'ın yaptığı araştırmaya göre bir kimsenin 'doğru insanı' bulma şansı 285 binde 1"
  "Şenpanze Macaco Tiao 1988'de, Rio de Janerio belediye başkanlık seçimine katıldı. Ve oyların % 9,5'ini aldı." (Burada ne diyeceğimi beni tanıyanlar bilir. )
  "İşaret diliyle 1000 kelime kelime konuşabilen ve söylenen 2000 kelimeyi anlayabilen Koko, 2015'te verdiği demeçte 'İnsanları seviyorum. Fakat insanlar aptal, aptal! Dünyayı mahvetmekten vazgeçin. Tabiat sizi görüyor. Teşekkür ederim' dedi. "
  Yazarın eseri yazarken ne kadar emek verdiği kullandığı bilgilerden ve ilginç benzetmelerden anlıyoruz. Bazı kullanımlar soğuk espri niteliğinde olup bazı kullanımlar ilginçmiş dedirtiyor.
 • Kral zaten çıplaktı.Çıplaklar kampının kralıydı.