Mark Twain'in İsminin Hikayesi
- "Çağdaşları etraflarına biraz gizemli, biraz da daha ciddi görünmek için, isimleri yerine kısaltmalar kullanmayı tercih ederken (H.G. Wells, T.S. Eliot, W.B. Yeats, D.H. Lawrence gibi) bu muzip yazarın epey uzun ve kısaltılmaya çok müsait "Samuel Langhorne Clemens" adını bırakıp (Samuel L. Clemens ilk duyulduğu vakit ne kadar etkili olurdu halbuki) Mark Twain ismini seçmesi ilk duyduğumda oldukça garip gelmişti. Oysa, Clemens'i kendisine Mark Twain adını kazandıracak olan Mississippi nehrine sürükleyen sebep, ne gizemli bir yazarlık ne de asık suratlı bir hayat hayaliydi.
Yoksul Clemens'in çok küçük yaşlarda başlayan iş hayatında yolu on iki - on üç yaşlarında kasabanın yerel gazetesinin basıldığı matbaaya düşmüştü.Yıllar sonra dünya edebiyatının en nüktedan ve komik yazarlarından olacak bu çocuğu, sokaklarda "yazıyooor, Baltimore'da esrarengiz bir şekilde ölen kaçık hikayeciyi yazıyooorrr" diye dolaşırken ya da editörlerle ertesi gün çıkacak haberleri masa başında hararetle tartışırken düşünmek hoşunuza gitmiştir. Benim de gitmişti. Ancak kazın ayağı hiç de öyle değildi. Genç Clemens sabah beş altı gibi sabah ezanını müteakip matbaayı açıyor, ortalığı silip süpürüyor ve saat dokuza doğru ancak teşrif edecek olan editörün kahvesini ocağa sürüyor, Atlantik Pastanesi'nin dumanı tüten peynirli poğaçalarından birkaç tane yüklenip geliyordu. O bunları yaparken akşamdan kalma dizgici matbaanın bir köşesinde çoktan sızmış oluyor, akşamüstüne doğru da ancak ayılabiliyordu. Editör geldiğinde kısmetine düşen paparayı yiyen Clemens sonrasında bir de saatler boyunca ayyaş dizgicinin yanlış dizdiği satırları düzeltiyordu.
Onca yoksulluk varken, bir de böyle üfürükten işlerle uğraşmak, boş durma iş görme kabilinden mevzularla oyalanmak daha o günlerde bütün gözleriyle bakmayı öğrenen Clemens'i kısa yoldan köşeyi dönmeyi sağlayacak muhtelif projeler üzerinde düşünmeye itiyordu. Böyle günlerin birinde, çalışmak için gittiği Güney Amerika'dan yenice dönen bir arkadaşıyla karşılaştı. Arkadaşı Güney Amerika'da işçilerin daha uzun sürelerde çalışabilmesi için burunlarına beyaz bir toz çektiklerine şahit olmuştu. O yörelerde bol bol yetişen bir bitkinin ezilmesiyle elde edilen bu toz burna çekildiğinde işçilerin çalışma sürelerini en az 6-7 saat artırıyordu. Tahmin ettiğiniz gibi koka bitkisinin yapraklarının elde edilen bu toz o günlerde izbe bodrumlarda, metruk karavanlarda beyaz külotlu adamlar(Walter White'ı tenzih ederim) tarafından üretilmeyi gerektirecek yasa dışı bir uyuşturucu değildi. Hatta muhtemelen uçucu özellikleri henüz farkedilmemişti bile.
Clemens'in arkadaşı Güney Amerika'da bu tozu üreten şahıslarla temas kurmuştu ve 90-100 dolarlık oldukça yüklü bir mal alıp Amerika'nın güneyinde çok geniş mısır ve buğday tarlalarına sahip, her yıl binlerce mevsimlik işçi çalıştıran Amerikalı zengin toprak sahiplerine pazarlayacaktı. Malı teslim alıp Hannibal'a (Missouri) getirme konusunda Clemens'le anlaştılar. Clemens de tozun nakliyesi için Mississipi'de o günlerde çok canlı olan nehir taşımacılığını tercih etti ve Mississipi'de vızır vızır işleyen buharlı gemilerin kaptanlarıyla nakliye konusunu görüşmeye başladı.
Clemens kaptanlarla görüşmeler esnasında iki şeyin farkına vardı:
1- Nehir hayatı müthiş keyifliydi (Clemens, Tom Sawyer ve Huckleberry Finn'e ilham kaynağı olacak olayların çoğunu az sonra bahsi geçecek olan iki sene boyunca yaşayacaktı.)
2- Amerika'nın kuzeyi ile güneyi arasındaki en hareketli ticari yaşam Mississipi Nehri üzerindeydi ve o günlerde aileden kalma varlığı olmayan kişiler için kısa yoldan zengin olmanın en kolay yolu buharlı gemi kaptanlığıydı.
Clemens ne yaptı dersiniz? Elbette arkadaşıyla olan anlaşmasını bir kenara bıraktı ve buharlı gemi kaptanı olmaya karar verdi. Yıllardır burnundan akan sefaletten kurtulmasının en kestirme yolu buydu onun gözünde. ancak şöyle bir sorun vardı. O günlerde radar vs. gibi denizcilerin işlerini kolaylaştıran yönlendirme sistemleri henüz geliştirilmemiş olduğu için ve mal nakliyatı gece gündüz demeden devam etmek zorunda olduğundan bir buharlı gemi kaptanı Mississipi'nin her köşesini, kıvrımını santimi santimine bilmek zorundaydı. Nakliye sırasında bir gemi kıyıya oturduğunda tüm yüklerin boşatılması, geminin tekrar suya çekilmesi ve sonra yüklerin tekrar yüklenmesi gerekiyordu ki bu mal sahipleri ve dolayısıyla gemi kaptanı için oldukça yüklü bir zarar demekti. Öyle ki, o günlerde Mississipi etrafına yayılmış kahvehaneler, baca uçuran o meşhur lodoslarda sirkeci iskelesine yanaşamayıp iflas eden gemi kaptanlarıyla dolup taşardı.
Clemens buharlı gemi kaptanlığının daha iyi olduğunu fark edince toz işini aklından silip kaptanlık sertifikası almak için girişimlerde bulunur. Mississipi'nin şekli, şemali, girintisi, çıktıntısı bol olduğu için iki yıllık bir eğitim gerekir. Clemens bir gemi kaptanıyla anlaşıp iki yıl boyunca llinois senin, Iowa benim deyip Mississipi'nin her köşesini aklına kazır ve bu arada elbette Tow Sawyer ve Huckleberry Finn'de geçen olayların birçoğuna bu iki sene boyunca kah tayfa, kah yardımcı kaptan, kah çımacı olarak şahit olur ve bu arada limanların birinde Samuel L. Clemens derisini bırakıp Mark Twain'e dönüşür.
Malları bırakmak için gemilerin yanaştığı Mississipi kenarında, şimdi büyük ticaretlerin döndüğü kıyı şehirlerindeki gibi limanlar yoktur. Kaptan malları indirmek için kıyının bir köşesini gözüne kestirdiğinde derinliği ölçmekten sorumlu tayfa gemiden başaşağı sarkar ve daldırdığı çubukla geminin nehir tabanından mesafesini ölçükten sonra bağırır: "Mark one!" yani: bir kulaç! geminin nehir tabanına mesafesi bir kulaçtır ve bu da gemi tabana oturdu oturacak demektir. Bu olursa kaptanın sonunun Şen Kardeşler Kahvehanesi'nin meydana bakan en görkemli masasında mazi kalbimde bir yaradır şarkısını terennüm etmek olduğunu söylemiştik. "bir kulaç" lafını duyan kaptan kıyının başka bir köşesinde şansını denemek üzere oradan ayrılır. Bir sonraki noktada tayfa yine başaşağı sarkar ve tekrar çubuğunu daldırır. Eğer şansları yaver gitmişse bu sefer şöyle bağırır: Mark Twain!
Yani, gemiyle nehrin tabanı arasındaki mesafe iki kulaçtır. Bu da yüklerin salimen indirilebileceği, artık huzursuzlanmaya başlayan delifişek tayfaların paralarını alabilecekleri, en yakın kasabada felekten bir gece çalabilecekleri, ya da sevgililerini eşlerini görebilecekleri anlamına gelmektedir. Mark Twain demek, sıkın dişinizi, neşeli saatlere sayılı dakikalar kaldı demektir bir anlamda da.
Biliyorsunuz, öykü bizim için çok güzel bitiyor. Calavera kentinin en uzağa sıçrayan kurbağası, 1 milyon poundluk banknot, Hadleyburg'u Yozlaştıran Adam, Tom Sawyer, Huckelberry Finn, Gizemli Yabancı, Adem'le Havva gibi karnımıza ağrılar sokan daha birçok eser kitaplıklarımızın baş köşesine kuruluyor ve dahası, insanlar edebiyatın insanları güldürebileceğini de keşfediyor. İki yıllık eğitim tantanasının ardından kaptanlık sertifikasını alan Samuel L. clemens içinse tayfa başaşağı sarkıp şöyle haykırıyor: Mark One!

Bu iki sene zarfında iyice kızışan iç savaş zarfında Mississipi'de ticaret önce güney yönünde, sonra kuzey yönünde yasaklanıyor ve o güzel kaptanlar o güzel buharlı gemilerine biniyorlar ve memleketlerine çekip gidiyorlar. Mark Twain de diğer meslektaşları gibi demirin tuncuna, insanın hiçine* kaldık deyip en iyi bildiği işi yapmak üzere yerel bir gazetede çalışmak üzere Virginia'ya kapağı atıyor.
Samuel L. Clemens'in bir koka yaprağında başlayan yolculuğundan, kendisine yeni bir isim ve onlarca roman, öykü kahramanı yadigar kalıyor.
- raskolouse

Mert Kaya, Dikenlikler Prensi'yi inceledi.
27 Şub 03:44 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Klişe kahramanlık öykülerini mezarında ters döndürmek için yazılmış bir ana karakter bu kadar karanlık olması alışıla gelmiş değil ve tutku verici

Deniz Atakan Çamlıca, Dikenlikler Prensi'yi inceledi.
12 Şub 21:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazar zamanının en anti kahramanını yaratmış sanırım. Ama sevdim yine de, Jorg tam bir pislik diyebiliriz ;) Genel olarak bu kitaplarda takıldığım konuya gelirsek niye bu karakterler hep 14 yaşlarında geziniyor çözemedim ya neysee... Konusu klasik bir intikam hikayesi olsa da bu psiko karakterle ilgimi çektiği kesin hale geldi. Bu çocuk Kral olursa dünyayı yakar, hazır olun! Herkese iyi okumalar :)

Tuco Herrera, Aynalar'ı inceledi.
 24 Oca 20:07 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Selamlar olsun size 1K ahalisi ve işsizlikten nasibini almak için bu incelemeye tıklayıp nasibini alacak olanlar...Artık bir gelenek haline geldi bunu belirtmek ama HEMENCİK yine AMA yine ÜSTÜNDE durup ALTINI çizmekte fayda var ki bu kitabı da sahaftan aldım ... Neredeyse sıfır ve 12 "milyon" (bkz: old school da BİLEREK sınıfta kalanlar ).. Sağolsun Adilhan Pasajında Piraye' den Turgut abi biraz delayli olsa da halay başı olmak isteyen naçizane şahsımıza beyaz mendil kıvamındaki bu kitabı gayet uygun bir fiyattan tokaladı .. Kendisine bir kez daha burdan teşekkürü bir borç biliyorum...ve tabii ki ısrarlı telefonlarımla bir rehine krizine dönüşen bu alamayış ama kendi açımdan verişin ortasında kalıp 2 dükkan arasında mekik dokuyan elimdeki kare ası , içi içli köfte dolu sefer tası , ablaların ablası ve orta doğu ve balkanların en efsane en bi cicisi , sahafların HASI Gülden Ablam...Sen olmasan ben ne yapardım ? =)) pek çok öpüyorum seni MUK MUK!! =))
Bu kitap aslında bayadır listemdeydi.. Severim , hem de pek bi çok severim Eduardo Galeano' yu da ,bana kendisini tanıma fırsatı sunan Soner Yalçın' ı da.. Ama aklımda , bundan öncesinde okumak için sıradaki kitabı Tepetaklak idi .. 1000Kitap İstanbul Okuma Grubu olarak karar almışlar.. Kim , nasıl kabul ettirmiş bilemiyorum ..Aralarında anlaşıp, secmişler bu kitabı..1K'da oraya burya dadanıp, milletin iletilerine salça olduğum ve işsizlik bayrağını göndere çektiğim sıralarda , ekranda akışa düştü söz konusu ileti.. Şaşırmadım dersem yalan olur .. Kendim bugüne dek bir okuma grubunun etkinliğine dahil olmuş değilim.. Zaten biz metalci kesimi bir araya ancak konserde kapı önü muhabbetine ya da içip ziftlenmek için barda bir araya geliyoruz .. Baktım bizim tayfadan canikovalar da geliyor dedim tamam ben de varım.. Güneş tutulması gibi kadro .. Metin T. abi (adam mother russia dan geldi WTF?!?! ) , Muzaffer Akar abi falan sevdiğimiz bir dolu insan..Son anda topu filelere takan gavur Samet Ö.!!! yazdık bunu kenara =)) Kanbersiz düğün olmaz Tuco inda HOUSE !!! =)) İstanbul' un trafiğinin güdümlü füzelerini ağzımızın üstüne yiye yiye geldik Kadıköy'e.. Mekanın önüne geldim girdim içeri .. Elimi kapıya attım..Kapı açılmıyor!!! Açamıyorum kapıyı .. Sağdan çekiyorum soldan çekiyorum kendime..Yok!!! Sürgülüymüş meret .. Kan yüzüme akın etti... Karizma yerlerde =P Arkadan arkadaş açtı girdim içeri.. Kimsin dediler .. Ben dedim Tuco Herrera .. Hemen ya arkadaş sen sahiden işsiz misin falan fistan gülüştük .. Bu arada ben kitabı da okumamışım , GEZİ GÖZLEM kolu kıvamında katılıyorum olaya .. Rakı sofrasında , beyaz sofra örtüsü üzerinde , boynu bükük kimsenin çatalla taciz etmediği , burun büktüğü iç güveysinden hallice "yeşillik" tabağındaki zoraki ikamet eden sürgün yemiş ,sararmış Suriyeli maydonozlar kıvamındayım..Kimseye bişey de diyemiyorum.. Şöyle nabız yoklayaraktan , konuşulanlara kulak kabartaraktan dinledim.. Döndüğümde yapılan incelemeleri de , eleştirileri de okudum.. Ordayken de sordular nedir ne değildir diye .. Yapılan YAMUKLUKLARI anlatıyordur dedim..Güldüler =)) ( ben de olsam ben de gülerdim halime ZOHAHAHAHAHAH =) ) .. Mekana gelmeden önce zaten bir cephe savaşı dönmüş anladığım kadarıyla din muhabbeti üzerinden 2 taraf arasında.. Ben de kız evine hayırlı iş için gidilirken koltuk altına kıstırılıp hediye paketine sarmalanmış ziftli lokum kıvamında tam üstüne denk gelmişim.. Bu din muhabbetini bir kenara not ettim aklımda.. Benim bildiğim Galeano' nun bu işlerde bezi yok .. Bir de dediler ki Atatürk ' ten ve Osmanlı' dan da hiç bahis açılmıyor.. Buna da check .. Döndüm geçte olsa baya hatim ede ede 5 günde falan okudum kitabı..

Şimdii...Zurnanın zarıldadığı yerlerdeyiz cimcimeler ve esas oğlanlar (haydi isim de vereyim POCAHONTASLAR VE GERONİMOLAR =) ).. Öncelikle kendi açımdan hemen belirteyim ki sonradan sıkıntılara yelken açmayalım .. Tartışmanın yelkenleri ad-hominem rüzgarlarıyla dolmasın .. Benim dinlerle ilgili en ufak bir alıp veremediğim yok..İnananlarla da bir sorunum yok.... Voltaire ' in dediği ( ya da dediği iddia edilen sözündeki) gibi düşüncelerinize totalde karşı da olsam , karşıt fikirde de olsak bunu dile getirebilmeniz , kendinizi ifade edebilmeniz için herşeyi yaparım.. Haksız da olsanız , suçlu da olsanız suçunuz ispat edilene dek Magna Carta sözleşmesi halen daha geçerli bildiğim kadarıyla ..Değilse de işbu inceleme de ben yürürlüğe koydum! Bunları bir kere yan cebine bi at .. Karşında değilim ..YANINDA DA değilim .. Benim gibi bir işsiz için , bu etkinliğe katılırken EN önemli olan şey GERÇEKLERDİ.. Bu bir edebi kitap ya da roman değil .. Roman veya diğer edebi neşriyat , öykü olur , anı olur , gezi yazısı olur .. Bunlar göreceli şeyler .. Sen sevmezsin , ben severim.. Burda tarihi olaylar söz konusu... bunlar Zweig' ın ardı arkası kesilmez betimlemeleri değil !! Ben Yozgat' ta her 10 evin kaçında , kaç günde bir analı kızlı ardına mücver yeniyor , 3 sene sonra Çorum ,New York'tan sonra dünyanın Nike ürünlerinin tüketim sıralamasında 2. gelecek , Kırklareli' nde bu sene hane başına 1 ton mercimek tüketildi tarzı realitelerden yanayım .. Benim işim gücüm bu, söz konusu Eduardo Galeano olduğunda .. Kesin bilgi !! Şimdi misal denmiş ki evrensel bir tarih mi? Cidden çok sevdiğim taze asker adayı Oğuz Aktürk arkadaşım yöneltmiş bu eleştiriyi.. Evet değil !! Kabul !! Ama geçmişten geleceğe ışınlanıp elde ettiği teknolojiyle Mars' ta koloni kurup etli ekmek üstü PLAZMA ticaretine sardırmış Konyalılar da söz konusu değil günümüzde (TERMİ-LEVENT hariç =P !! ).. Evren dediğimiz şey üzerinde hayatımızı sürdürdüğümüz dünyamız bizim için.. Sanırım İslam'la da alakalı eleştirel yorumlar vuku bulmuş ben toplantıya gelmeden önce .. Ben kesinlikle İslam'a yöneltilmiş bir negativite okuna rast gelmedim..Bilakis savunulmuş.. Başta da söyledim şimdi de söylüyorum .. Bu adamın dinle değil dini kendi çıkarına alet edenlerle derdi ..

LÜTFEN AMA LÜTFEN DİNİ ÇIKARLARINA ALET EDEN YOBAZLAR İÇİN bkz sayın cevizkabukları : #26681147

Ve sözde medeniyet kavalı tüttüren eli petrole, emekçinin kanına , alın terine bulaşmış peygamber Muhammed biografisi yazıp yazabilecek dünya üzerindeki en son kişi olan İKİ YÜZLÜ ARAMCO ortakları için bkz : #26682728.

ve Nadia Comaneci ' yi ağzına alan, elindeki traş bıçağını bir inatla bırakmayan Şener Şen edasıyla bkz : #26681147 />
-----------------------------------------------------------------------------------------

Bunların aksi olaydı Eduardo Galeano gibi bir yazar , edebiyatın kilometre taşlarından biri olan ve İlahi Komedyayı yazan Dante gibi yazara gelişine vole vurur muydu ? Bu zihniyetin tohumları , şer odakları olan söz konusu Papalar daha 2010 larda yaptıkları konuşmalarda hedef almıyorlar mıydı peygamber Muhammed ' i.. kendi ellerindeki kanı unutturmak için suni gündem yaratıp , kiralayarak oturtturdukları koltuklarda takım elbiseli tiplemelere alkışlatmıyorlar mıydı aleni hakaretlerini İSLAMA KARŞI? Bunları ne çabuk unuttunuz ?!?!?!

Bu yüzden İslam ile alakalı eleştirileri NET geçiyorum .."Cımbızlanmış" olanlar bu kesişim kümesinde yer almıyor.. Hristiyanlık itikati de bizi bağlar diyenler..TAMAM GÜZEL KARDEŞİM ... farzı misal sen günümüzde değil de bundan yüzyıllarca önce sömürgeci ispanyollar gelmeden önce inkalar mayalar adıyla anılan bir toplumun içinde yeralan baldırı çıplaklardan biriydin... İspanyollar geldi ve inandığın herşey bir gün içinde kafir - pagan - heretic ilan edildi.. seni öldürmek için 4 ayak üstünde koşan eli mızraklı tipler peydah oldu.. kırıp geçirdiler seni de soyunu da .. YETMEDİ!! Sana bünyende, bağışıklık sitemindeki databesede esamesi dahi okunmayan, hiiiç adını dahi duymadığın çiçek hastalığını bulaştırmak için , çiçek virüsü bulaştırılmış battaniyeleri ısın diye verdiklerini bir düşün.. Bir gün önce topraklarında özgürce yiyip içip gezip dolaşırken ; altın, gümüş veya adını sanını duymadıgın metaller için yerin bilmem kaç bin metre altına madenlere girmeye zorlandığını bir düşün !! BU MU SENİN İTİKATININ BAĞLI OLDUĞU İTİKAT .. Eduardo Galeano , hiç unutmayalım ki bu adamların torunu .. Yazdıkları bunun üzerine .. Latin Amerikanın Kesik Damarlarını boş yere yazmadı kendisi ..

Denmiş ki Osmanlı'dan bahsedilmiyor .. Yahu arkadaş Osmanlı gücünün zirvesindeyken , dünyanın karşısında demir yumruk vs sivrisinek kıvamında takıldıgı günlerde kurduğu ordudan (ki avusturya macaristan ordusunu dahi böcek gibi ezmiştir) ve FATİH SULTAN MEHMET ' in istanbulu fethinden başka (bkz : kitapta bahsediliyor) bu dünyaya ne verdi ? Hangi patentli icatta senin adın var .. Portekizliler ve İspanyollar bu dünyayı kendi aralarında yaptıkları antlaşmalarla karpuz gibi ikiye ayırırken , aralarında pay ederken , ticari adı altında seyreyleyen keşifler düzenlenirken , sen de bunları lalelere nazır sarayından izleyip , türk kahvesi höpürdetip lıkır lıkır içiyorken NEREDEYDİ AKLIN ? ne yaptın ? Hangi patentli icatta senin ismin var ? nedir senin dünyaya savaştan başka katkın ? eleştri için değil .. cidden soruyorum !! nedir?!?!? HİÇ!!!Diriliş Ertuğrul nesli HUUUUUUUUU!!!! siz de kulak verin...Osmanlı dünyaya savaş ve fetihten başka hiçbir şey vermemiştir!!! yeri geldi haydi onu da açıklayayım güzel kardeşim ermeni kıyımı demişsin ..KAÇINIZ, SÖYLEYİN KAÇINIZ ABD 'deki ermeni lobilerinin , National Geographic kanalının yaptığı OTTOMAN : WAR MACHINE belgeselini piyasadan toplattırdığını biliyor ?!?!? Senin Dışişleri bakanlığının işbu olaylar olurken , Beşiktaş stadında taca süzülen ya da kalenin üstünden out a çıkan topun ardından bakakalan davulcu KÜKRETTİN AMCA kıvamında bakakaldığını KAÇINIZ BİLİYOR ?!? Sen haklıyken haksız durumdasın adam ne yapsın ?!?!?

Denmiş ki Atatürk ' ten bahsedilmiyor ... 1 yer hariç (30 larda kadına seçme ve seçilme hakkı Türkiye de verilmiş idi ibaresi hariç) buna da kabul.. Al kardeşim kendi ağzından röportajından ben aktarayım sana o zaman .. Buyur !!! bu arada bugün tuzlu fıstık yok çekirdek var .. siz okurken ben hüpletip çitleyeyim : ÇIT ÇIT ÇIT ...ÇOT ÇOT ÇOT !!! GUP GUP GUP !!!

Galeano: "Bolivar'ın hocası Rodriguez ile Atatürk arasında çok ortak şey var sanırım. Bolivar Atatürk'ten 100 yıl önce yaşadı. Günümüzden yaklaşık 200 yıl önce Bolivar ve Rodriguez gerçeği görüp yazmışlardı. Hâlâ yaşayan bir gerçektir bu. Sanatın zamanın yaralarını saran ölümsüz gücü gibi. Günümüzde insanlar, yarım saat, bir hafta, bir ay gibi zaman dilimleri içinde kaybolup gidiyorlar. Sanat böyle değildir. Her zaman geçerliliğini korur. Mesela, Latin Amerika'da insanlar "bağımsız" değiliz derler. İspanyol sömürgeciliğinden bağımsız doğduk ama kendi aklımızla düşünemiyor, 62 kendi kalbimizle hissedemiyoruz; çünkü her şeyi ithal ediyoruz diyorlar. Bolivar, yeni sahiplerin egemen gücüne karşıydı. Bağımsız olmamız gerekirdi. Eğer gerçekten bağımsızsan, neden ABD ve Avrupa mallarını kullanıyor, kopya ediyorsun? Kopya edeceksen en önemli şey olan kendini kopyala. Başkası tarafından keşfedilen şeyi kopyalama, kendin keşfet! Yoksa kaybolur gideriz. Rodriguez, Peru, Kolombiya, Venezuela ve Bolivya'da kurduğu okullarda bırakılan değerleri yeniden evlendirmeye çalıştı. Eller ve beyinler gibi. Entelektüel beyinle iş yapan ellerin evliliği gibi. Kız ve oğlan çocuklar, çocuklar ve anne babalarını beraber eğitmek gibi. Nasıl yazılır, numaralar nasıl kullanılır, ev nasıl inşa edilir, marangozluk, tarla nasıl ekilir gibi beceri gerektiren el sanatlarını öğretmek istedi. Ve her kız veya oğlan çocuğu istediği dalı özgürce seçebilir, özgürce düşünebilirdi. Hem elini hem beynini kullanırdı. Günümüz Latin Amerika’sında ise insanlar açlıktan ölüyor, çünkü üstünde yaşadığı toprağı işlemesini maalesef bilmiyorlar."

Velhasıl kelam dili sarkastik , zekası son derece keskin bir isim Eduardo Galeano (bkz: Aziz Nesin' le baya baya benziyorlar bu açıdan üslup olarakta zeka olarakta ).. Ben bu eleştirileri onun üslübuna yabancı olan ve ilk kez okuyan insanlara bağlıyorum.. Yalnız ben bu adamın ağzından çıkan herşey kanundur diyenlerden de değilim .. Diyorum ki oku kendin karar ver.. Dünya tarihi okumamış olanlar ya da Latin Amerika ' da vuku bulan olaylardan , darbelerden , emperyalizm ve kirli işbirlikçilerinden bir haber olanlar , tarihle alakası olmayanlar çukuru kaz ,çimetoyu dök , temeli at sonra oku .. Yoksa senin de sonun twittera ansızın düşen ve muazzam sükse yaratan Demet Akalın ' ın bakımsız ayak başparmağı fotoğrafı kıvamında olur ..Bu adamı zihninize şüphe tohumları eken son ama son derece yaramaz bir çocuk olarak düşünün...Sonrasında düşünür müsün , taşınır mısın , araştırır mısın orası sana kalmış..Ve lütfen ona kızmayın.. Bakın ne diyor Niall Ferguson :

"Çirkinliklerimizi de güzelligimiz kadar açık ve net gösteriyor olmasi, AYNALARIN suçu degildir."Spoiler vermiyorum bildiğiniz üzere ama okuyacaklar şu saydığım ve imkansızlıktan ötürü sayamadığım pek çok isimle tanışacak ve bu isimlerin hiç bilmedikleri yanlarını ve hiç akıllarına dahi getirmeyecekleri isimlerle bağlarını görecekler .. KUTSAL (?!?!?!) ENGİZİSYON VE KİLİSE "MÜESSESİ" , Mussolini - Hitler - Stalin - Mao ( ölüm dörtlüsü ) , Gandhi ,Gustave Flaubert , TAÇSIZ KRAL PELE , Kartacalı HANNIBAL, Spartacus , Afrodit , Arabistanlı Lawrence , Muhammed Ali , Amazonlar , Salvador Allende , Louis Armstrong , Bakunin , Beethoven - Mozart - Wagner üçlüsü , Simon Bolivar , Saddam Hüseyin, Boccacio , Jorge Louis Borges , Charlie Chaplin , Tesla , Kristof Kolomb, İbn'i Sina , Joseph Conrad , El Harezmi, Coca Cola ve Fanta , Marquis de Sade, Kafka , Mark Twain , KKK , Thomas Jefferson (inanın çok ama çok ilginç isimler var ) ve daha saymakla bitiremeyeceğim niceleri..

İncelememe burda son verirken buraya kadar okumuş olanlar için :

RAMPALARINIZ OLSUN DÜMDÜZ
GECELERİNİZ OLSUN GÜNDÜZ

Bir başka İŞSİZ incelemede görüşmek üzre ..Esen ve İŞSİZ kalınız ...

bu da bonusunuz : https://www.youtube.com/watch?v=gL5d_xvdlPo =)))

Kübra E., Oscar Nasıl Wilde Oldu?'u inceledi.
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde

İngiliz ve Amerikan edebiyatına hiç de sıkıcı olmayan bir bakış açısıyla bakmak ister misiniz?
O hâlde bu kitaba bir şans vermelisiniz.
Kitabın ismi bile ne kadar ilgi çekici değil mi? Çalkantılı bir hayatı olan Wilde'ı eserin adında kullanmak dahiyane bir fikir. Fakat, birçok okur bilir ki kitapların yalnızca adına bakıp karar vermek pek de mantıklı değildir. Neyse ki bu kitap okurun beklentilerini boşa çıkarmayacak cinsten. Kitabın içeriği de en az ismi kadar ilgi çekici. Bir de uyarmak isterim ki kitabın ismine aldanıp da kitabın sadece Wilde'ın yaşamını konu aldığını sanmayınız. Kitapta, dünya edebiyatına yön veren on dokuz büyük yazarın belki de daha önce hiçbir yerde duymadığınız hayat hikâyelerine yer veriliyor.

Bir edebiyat profesörü olan Elliot Engel, idealist öğretmen diyebileceğimiz biri. Kitap, Engel'in ders metinlerinin derlenmiş hâli. Bu metinler için bir nitelendirme yapacak olsaydık bu asla "sıkıcı" olmazdı, ya "eğlenceli" ya da "merak uyandırıcı" olurdu.

Kitabın iyi kısmı, yalnızca yazarların biyografilerine yer verilmiş olması değil. Bu büyük yazarların kendileri gibi büyük eserlerinin oluşmasındaki süreci de izleyebiliyor olmanız.
Elliot Engel, edebiyat ustalarının, bazı eserlerinde gizli olan yanlara da ışık tutuyor.
Okuyucu böylece eserlerin yalnızca görünen yüzünü değil, cevherin gizli olduğu arka yüzünü de keşfetmiş oluyor.
Üstelik yazarlara ve yazarların bahsedilen eserlerine ilgi duyup "Bunları da okuma listeme mutlaka eklemeliyim." diyorsunuz.
Bir kitapsever için daha ne olsun ki?
Elliot Engel'in kürsüde olduğu bir amfide derse eşlik ediyormuş gibi hissedeceğiniz, öğrenirken eğleneceğiniz bu kitabı İngiliz ve Amerikan edebiyatına ilgi duyanlara mutlaka öneriyorum. Daha önce ilginiz yoksa bile bu kitap bir kıvılcım oluşturabilir.

Kitapta yaşam öykülerine yer verilen yazarlara da değineyim: G. Chaucer, W. Shakespeare, Jane Austen, Edgar Allan Poe, Charlotte-Emily Bronte, Elizabeth-Robert Browning, Charles Dickens, George Eliot, Emily Dickinson, Oscar Wilde, Mark Twain, Thomas Hardy, Sir Arthur Conan Doyle, D.H. Lawrence, F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Robert Frost.

Herkese iyi okumalar dilerim.

Adam
Adı Adamla biten kaç eser vardır edebiyatta sizce? Şahsen ben bilmiyorum. Gelin aklımıza gelenleri yazalım. Adam ve başında bir sıfat olmalı. Tek bir sıfat. Sonra çoklu olanları da yazarız. Kendini Arayan Adam, gibi. Önce benden,

Niteliksiz Adam-Musil
Kutu Adam-Kobe Abe
Aylak Adam-Yusuf Atılgan
Kabuk Adam-Aslı Erdoğan
Utanmaz Adam-Hüseyin Rahmi
Bitik Adam- Thomas Bernhard
Ölen Adam-D.H. Lawrence
Uyuyan Adam-Georges Perec
Zar Adam-Luke Rhinehart
Ters Adam-Barlas Özarıkca
Kum Adam-Bodo Kirchoff
Uçtaki Adam- Bahaeddin Özkişi
Adam Fawer-Yok bu olmadı :)))
Lüzumsuz Adam - Sait Faik Abasıyanık (Şeyma Öztürk)
Suyu Arayan Adam - Şevket Süreyya Aydemir (Zagor)
Tek Adam-Şevket Süreyya Aydemir (Zagor ve Neslihan)
İkinci Adam-Şevket Süreyya Aydemir (Zagor ve Neslihan)
Yavaş Adam-J. M. Coetzee (Rogojin)
Görünmez Adam-H. G. Wells (sui generis)
Sokaktaki Adam - Philip Roth (sui generis)
Görünür Adam - Chuck Klosterman (Post Mortem)
Dinle küçük adam - Wilhelm Reich (Maya)
Göğü delen adam - Erich Scheurmann (Maya)
Karısını şapka sanan adam - Oliver Sacks (Maya)
Adını unutan adam - Mehmet Eroğlu (Maya)
Esneyen adam - Feryal Tilmaç (Maya)
Çıplak adam - Desmond Morris (Maya)
Ruh Adam-Hüseyin Nihal Atsız (sueda reyyan)
Yedi güzel adam-Cahit Zarifoğlu (sueda reyyan)
Kopyalanmış Adam - Jose Saramago (OkurYazar Kıvırcık)
Atlara Fısıldayan Adam-Nicholas Evans
Bitik Adam-Giovanni Papini (NigRa)
(Bu ismi ilk Bernhard mı kullandı yoksa Papini mi? Papini tabii.)
Yaman Adam -Miguel de Unamuno (Ferah)
Birinci Kötü Adam -Miranda July (Ferah)
Dik Yürüyen Adam-Rahmi Kumaş (Ferah)
Tırpanlı Adam -Terry Pratchett (Ferah)
Geleceği İnşa Eden Adam-Elon Musk (Ferah)
İyi Adam-Federico Axat (Ferah)
Kardan Adam -Aytunç Erkin (Ferah)
Direğin Tepesinde Bir Adam- Zeyyat Selimoğlu (Ferah)
Sinemayı Seven Adam -Umut Barış Dönmez (Ferah)
Aydaki Adam-Tolga Yalur (Ferah)
Tuhaf Bir Adam-Arif Sağlam (Ferah)
Tanrı'yla Kavgalı Adam -Osman Zahit Çifci (Ferah)
Mağrur Adam-Katharine Burdekin (Ferah)
Kuş Adam-Mo Hayder (Ferah)
Gizemli Adam-Kristen Ashley (Ferah)
Duygusal Adam-Javier Marias (Ferah)
Talihli Bir Adam-John Berger -Jean Mohr (Ferah)
İlk Adam-Albert Camus (Ferah)
Dokuz Hüzünlü Yalnız Adam-Mesut Güney Yılmaz (Ferah)
Karanlığa Karşı Yürüyen Adam-Dursun Özden (Ferah)
Dokuz Canlı Adam- Ali Şakar (Ferah)
Güneşe Doğru Giden Adam-A. Şaban Tekin (Ferah)
Kocaman Bir Adam-Barış Tut (Ferah)
On İki Ters Adam-Mücella (Ferah)
8 Yaşındaki Adam-Onur Alan (Ferah)
Kahverengi Giyen Adam-İpek Kocaman (Ferah)
Görülmeyen Adam-Ralph Ellison (Ferah)
Gölge Adam-Cody McFadyen (Ferah)
Kitap Gibi Adam-Bayram Bahür (Ferah)
Bu Adam-Jodi Ellen Malpas (Ferah)
Taşları Konuşturan Adam-Mürsel Gündoğdu (Ferah)
Değnek Adam-Julia Donaldson, Axel Scheffler (Ferah)
Çocuk Adam-Orhan Seyfi Orhon (Ferah)
Altıncı Adam-David Baldacci (Ferah)
Yalnız Adam-Levent Bilgi (Ferah)
Aydınlık Bir Adam-Hakan Güldağ (Ferah)
Haritalı Adam-Geoff Nicholson (Ferah)
Gül Yetiştiren Adam -Rasim Özdenören (Ferah)
Sokaktaki Adam-Attila İlhan (Ferah)
Parayı Reddeden Adam -Mark Sundeen (Ferah)
Mutlu Olmak İsteyen Adam-Laurent Gounelle (Ferah)
İmkansızı Arayan Adam-Mimi Baird, Eve Claxton (Ferah)
Yavaş Adam-John Maxwell Coetzee (Ferah)
Ağaç Diken Adam-Jean Giono (Ferah)
Yüksek Şatodaki Adam-Philip K. Dick (Ferah)
Hayalet Adam-Roger Hobbs (Ferah)
Issız Adam-Şengül Asal (Ferah)
Ters Adam-Barlas Özarıkça (Ferah)
Sinbad Gizemli Adam-Jack Sailor (Ferah)
İhtiyatsız Adam-Kemal Aratan (Ferah)
Alçak Adam-Samantha Grace (Ferah)
Azrail'in Secde Ettiği Adam-Erdal Demirkıran (Ferah)
Geç Kalan Adam-Ahmet Hamdi Tanpınar (Ferah)
Mavi Adam-Kadir Berat (Ferah)
Huzursuz Adam -Henning Mankell (Ferah)
Kudüs Yürekli Adam-Sefer Gelen (Ferah)
Martıları Seven Adam-Osho (Ferah)
Kitabın Aynasındaki Adam-James Woodall (Ferah)
Ölüme Fısıldayan Adam-Büşra Yılmaz (Ferah)
Kardan Adam - Jo Nesbo (Nur-AL)
Yüz Defa Ölen Adam- Bekir Karaoğlu (Ferah)
Hikaye Anlatan Adam- Nüket Esen (Ferah)
Kafdağındaki Adam- Ahmet Efe (Ferah)
Satranç Adam- Jeffrey B. Burton (Ferah)
Güneşi Arayan Adam- Hekimoğlu İsmail (Ferah)
Kötülük Dolu Adam- Martha Grimes (Ferah)
Çok Konuşan Adam- Murat Sancaklı (Ferah)
İspanyol Kerhanesinde Bir Adam- Antonia Drosa (Ferah)

Meryem Yüzer, bir alıntı ekledi.
21 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"söylesenize üstadım", dedim. "İntikam ilim midir Sanat mı?"

Dikenlikler Prensi, Mark Lawrence (Sayfa 38)Dikenlikler Prensi, Mark Lawrence (Sayfa 38)
Mustafa GöÇ, bir alıntı ekledi.
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anılar
Her geçen gün anılar biraz daha ağırlaşır. Her gün seni biraz daha derine çeker. Sarmaş dolaş olursun onlarla, her seferinde bir ilmek atılır, kendi kefenini dokursun, bir koza örersin, içinde delilik büyür.

Dikenlikler Prensi, Mark Lawrence (Sayfa 286 - Birader Jorg)Dikenlikler Prensi, Mark Lawrence (Sayfa 286 - Birader Jorg)
sümeyye kip, bir alıntı ekledi.
05 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

En büyük yalanları kendimize saklarız.

Dikenlikler Prensi, Mark Lawrence (Sayfa 329)Dikenlikler Prensi, Mark Lawrence (Sayfa 329)