1000Kitap Logosu

#marslı

Haydar Şahin
Artemis'i inceledi.
368 syf.
·
8/10 puan
Bir Marslı Değil
Başlıktaki gibi Marslı kadar iyi bir kitap değil ancak bu kötü bir eser olduğunu göstermez. Bana sadece aksiyon yönünün bilim tarafının önüne geçtiğini hissettirdi.
Artemis
7.6/10
· 1.540 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
bookslawer
Kurtuluş Projesi'ni inceledi.
536 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
“Mesele şu ki aptalca fikirler, işe yaradıklarında dâhice fikirlere dönüşürler.” Bilimkurgu tutkunları, kemerlerinizi sıkı bağlayın! Uçuşa geçiyoruz. Marslı kitabı ile adını tüm dünyaya duyuran yazar Andy Weir’dan heyecan, mizah ve bilim dolu, soluk soluğa okuyacağınız bir macera ile karşınızdayım bugün: “Kurtuluş Projesi” ile. Kasım ayında okuma grubumuzla okuduk ve ba-yıl-dım. ️‍ Ryland Grace insanlığın son çaresi olarak, Güneş'i ‘güneşyiyen' bir mikroorganizmadan korumanın ve Dünya’nın Buzul Çağı’na girmesini önlemenin yollarını bulmak için uzaya çıkan bir mürettebattan hayatta kalan tek kişi... ve hedefine ulaşamazsa Dünya yok olacak. Fakat bunu; küçük bir laboratuvarda, zeki olmayan bir bilgisayar ve mumyalaşmış iki oda arkadaşı dışında kimseden yardım almadan, kim olduğunu dahi hatırlamazken başarmak zorunda. Doğru okudunuz, kahramanımız adını bile hatırlamıyor! Böylece; merak duygusunun asla körelmediği, flashbackler (anımsamalar) ile sürükleyici bir hâl alan mükemmel bir macera başlıyor. Sorunu ortadan kaldırmak için ona yardım edecek süpriz bir misafir de cabası... Uzun zamandan beri okuduğum tartışmasız en iyi bilimkurgu eserlerinden biri “Kurtuluş Projesi.” Hatta, son yıllarda okuduğum en iyi kitaplardan biri. Temposunu hiç kaybetmeyen harika bir hikayeye ve birçok duyguyu aynı anda hissettiren etkileyici bir finale sahip. Bu kitabı okumak hayatınızda gördüğünüz en iyi fen bilgisi öğretmeniyle uzay yolculuğuna çıkmak gibi... Ödeviniz de dünyayı kurtarmak. Grace, inanılmaz bir karakter zaten. Zekasını bir kenara bırakın, aynı zamanda çok komik. Çok sevdiğim Rocky karakteri ile olan diyaloglarını da yüzümde bir tebessüm ile takip ettim. Kitabın samimi ve mizahi dili okurken hiç sıkmıyor, sadece yer yer gerçek bilimsel verilere dayanan bir dil hakim ve bunu takip etmek biraz yorucu. Bilimkurgumda bol bol bilim olsun, diyenlerdenseniz bu kitap sizin için biçilmiş kaftan yani. Ee, siz hâlâ burada mısınız? Sepetinize eklemeniz gereken yeni bir kitap var ya hani.
Kurtuluş Projesi
9.4/10
· 138 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
Birileri size sadece ellerinizi açıp dua ederek dünyadaki açlığı bitirebileceğinizi söylerse buna inanmak istersiniz. Bir dakika sonra dizlerinizin üzerinde, gözyaşları içinde dua ediyor olursunuz. Çünkü dizlerinizin üzerine çöküp dua ederek bir şeylerin değişmesini ummak, ayağa kalkıp bir şeyleri değiştirmek için bizzat çaba sarf etmekten çok daha kolaydır. Aslında hiçbir dinin tanrısı sorunların sadece dua ederek çözüleceğini söylemez. Dizlerinizin üstünden kalkıp işleri halletmek için çaba göstermenizi ister. Din olgusu bütün inanç sahiplerine çalışmayı öğütlediği halde, dini yozlaştıranlar neredeyse her zaman insanı tembelliğin erdemine ikna etmiştir. Sonuçta, yüzlerce yıllık Antik Yunan uygarlığında tanrılar hep Olympos dağında oturuyorlardı ve kimse gidip gerçekten orada olup olmadıklarına bakmaya kalkmadı.
1