Buralar Karanlık, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

Eğer akciğerleriniz tüm oksijeni yakalıyor olsaydı, o zaman suni teneffüs işe yaramazdı. Bunu düşünmediğim için tam bir malım! Ve bu beni neredeyse öldürüyordu.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 61)Marslı, Andy Weir (Sayfa 61)
Emir DURMUŞ, Marslı'ı inceledi.
14 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

İyiye benziyor yorumları okuyunca memnun kalacağımı düşündüm en kısa sürede alacağım arkadaşlarımında büyük tavsiyesi okuyupta ellerinden düşüremedikleri bir kitapmış

Kitap Aşığı, Marslı'ı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın ilk önce filmini izledim sonra okudum. Keşke öyle yapmasaydım. Çünkü filmi kitabından elbette çok eksik. Bu kitabı okumak isteyen arkadaşlar lütfen sonra filmini izleyin.

27715, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yiyecekleri pişirdiğinizde, proteinler parçalanır ve yiyeceği sindirmek çok daha kolay bir hale gelir.

Marslı, Andy WeirMarslı, Andy Weir
Ra'nın kitaplığı, Artemis'i inceledi.
 18 Mar 15:32 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Artemis" Yazar Yunan mitolojisinde ay tanrısına verilen ismi kullanmış.Ayda bir şehir kuruluyor ve burasi alt-üst tabakadan oluşan,paranın da ön planda olduğu (Paraya ying diyorlar) hatta turist çeken ama koşulları çok ağır olan bir şehir.Baş kahramanımız ise Suudi kökenli Jazz Bashara.Altı yasindan beri burada mesleği kaynakçı olan babasıyla yaşıyor.Kahramanımız çok zeki ve neredeyse tek hayali zenginlik olan bir kız.Zaten bunun için de başını belaya sokuyor.Hasat araçlarını sabote ediyor ve üstüne de kaçakçılık suçu eklenince olaylar başlıyor.Artık tek yapması gereken Sanchez Alimünyum’u durdurarak kendini aklamak.Başarabilecek mi ?
Olaylar Jazz'in gözünden aktarılıyor bize.Küfürlü konuşmaları olsa da sevimli bir kız olarak canlandı gözümde.Çok akıcı ve gerilim dolu bir kitap yazmış Weir.Ben sadece teknik kısımları çok fazla anlayamadım çünkü beynimi yaktı."Ne nerde nasıl ya?" diye sorular sorarak bir kaç kez okuduğum yerler olsa da kafamda oturtmayı başardım.Yazarın ikinci eseri Artemis.Birincisi zaten kimsenin dilinden düşürmediği hatta filmi çekilen Marsli.Ben izlediğim için okuması bana tat vermez diye yeni çıkan kitabına uzandım hemen.Marslı'yı okuyanlar Artemis'in beklentileri karşılamadığını söylüyor ama ben kıyaslama yapamıyorum.Bunun dışında kapitalizmi ve feminizmi iyi yansıttığını düşünüyorum.Okuyanlar daha iyi anlayacak ne demek istediğimi.Ben çok keyif alarak iki üç günde bitirdim kitabı.İyi okumalar,kitapla kalın

Nuray Durmuş, Artemis'i inceledi.
18 Mar 11:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Nihayet aylardır beklediğimiz kitap raflarda yerini aldı. Andy Weir'in ilk romanı Marslı, Goodreads üyeleri tarafından yılın en iyi bilimkurgu romanı seçilmiş, tüm okurların beğenisini almıştı.
Her ne kadar bilimkurgu sever olmasam da Andy Weir'in Marslı kitabını çok sevmiştim. Yazarın yeni romanı satışa çıkanca düşünmeden siparişi verdim, az önce bitirdim ve sıcağı sıcağına kitabı yorumlamak istedim.
Yazarın ilk romanı ne kadar sürükleyiciyse Artemis de bir o kadar öyle. Kitabın verdiği bilgiler konuya ilgi duyulacak cinsten. Yazar ciddi bir emek harcamış, okurun bir sayfa olarak gördüğü şeyi yazabilmek için belli ki saatler günler harcamış. Artemis hem okuyanı uzay hakkında düşünmeye sevk edip bazı hayaller kurduruyor hem de sizi sürükleyici bir öykünün parçası haline getiriyor.
Bilimkurgu ile aranız yoksa bile gözünüz korkmasın, 330 sayfanın nasıl geçtiğini anlamadım bile.
Ayrıca, eğer siz de kitapta bol argo küfür vs. olduğunu duyduysanız buna çok aldırmayın çünkü beni hiç ama hiç rahatsız etmedi.
Kısaca, okuyun ve o muhteşem atmosferin tadını çıkarın...

Lola Lux, Marslı'ı inceledi.
16 Mar 18:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zaten okuyan okumuştur diyorum ama, yine de bu kitabın yorumunu girmeden edemeyeceğim.
Andy Weir ile ilk tanışmam oldu bu, çoğu insan gibi. Artemis ile de devam etti. Mark Watney, okuduğum zamanlarda benim kahramanım oldu. Mizahi yönü olsun,zekası olsun, her şeyiyle çok sevdim onu. Sonlara doğru baya heyecanla tutuştuğumu hatırlıyorum. Kitap da film de bir sürü başarı kazanmış, sevilmiş ise okumamanız için bir sebep yok bence.