"Herkes bir nebze oyuncudur.
Kimi az kimi çok lakin mutlaka oyuncudur.
Hayatta yapmak istedikleri defterinin arasında kurumuş kalmış bir insanın sığınağıdır o rolü oynamak.
Ve oynadıkları rolü meşrulaştıran bir maske vardır insanların çehresinde..."

Şüheda Büşra, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

Ve Yazar Kadınları Çözmüştü
Hafif kadınların, hatta sokak kadınlarının arasında bile sıkça rastlandığını gibi, her şeyi, ihaneti bile bir düzene sokmak isteyen, kaçamaklara bir tür evcilik katmaya ve en aykırı duyguya bile sabırla gündelik bir maske geçirmeye çalışan, içindeki burjuvalık duygusunun çok güçlü olduğu o kadınlardandı Irene de.

Korku, Stefan Zweig (Sayfa 11)Korku, Stefan Zweig (Sayfa 11)
Adaa, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · İnceledi

Okumuş yazmış olanla kara cahili, kibar terbiye görmüş olanla ömrünü ekmek parası ardında ve denizde harcarken terbiyeye vakti kalmamış olanı, iyi ve kötüyü aynı hale, aynı tek biçime sokan sarhoşluğun o ilerlemiş haddi, bütün erkeklerin suratında yılışık, şehvetli ama tamamen ruhsuz bir maske halinde sırıtıyordu.

Sırça Köşk, Sabahattin Ali (Sayfa 64 - YKY)Sırça Köşk, Sabahattin Ali (Sayfa 64 - YKY)
Beybun, bir alıntı ekledi.
24 May 23:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Acının, büyük acının terbiyesi - insanın şimdiye dek bütün yükselişlerini yalnızca bu terbiyenin yarattığını bilmiyor musunuz?
Sizi güçlülüğe terbiye eden, ruhun mutsuzluktaki her gerilişi, büyük yok oluşu görünce ürperişiniz, mutsuzluğun taşınması, ona dayanılması, onun yorumlanması, ondan yararlanılması sırasındaki yartılıcığınız ve yürekliliğiniz, ve size derinlik, gizem, maske, tin, hile ve büyüklük adına armağan edilmiş ne varsa:-- bunları acı çekerken büyük acı çekmenin terbiyesi altında armağan edilmedi mi size?

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzsche (Sayfa 153 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzsche (Sayfa 153 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
bhmflzf ( Mehmet ), bir alıntı ekledi.
 24 May 19:22 · Kitabı okudu

Hepimiz aslında güçlülüğünü maske olarak taşıyan zavallıdan başka bir şey değiliz. Bir gün arkasına saklandığımız o maskemiz düştüğünde kendi tükenişimizi de göreceğiz. Hepimiz kendimizi güçlü sanan zavallılarız aslında. Ancak kendi içimize hapsettiğimiz, ayaklarına pranga vurduğumuz kendimizi bulduğumuzda ve özgürleştirdiğimizde zavallı olmaktan kurtulacağız.

Sen, Erol Anar (Sayfa 18 - Chiviyazıları)Sen, Erol Anar (Sayfa 18 - Chiviyazıları)
- Aslı -, bir alıntı ekledi.
24 May 16:20

"Geç git, kuş, geç git, bana da geçip gitmeyi öğret!"

Gizemli Bir Maske, Fernando Pessoa (Sayfa 41 - Kolektif Kitap)Gizemli Bir Maske, Fernando Pessoa (Sayfa 41 - Kolektif Kitap)
rosa kona, bir alıntı ekledi.
24 May 10:36 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Belli bir pozu olanın sinsiliğinden zerre şüphe duymam. Sinsidir, isteriktir, saman altından su yürütücü, hinoğluhindir onlar. Bir maske gibi kullandığı pozunun arkasına gizlenenden çekinmelidir.

Şarkısı Güzel, Dilek Neşe Açıker (Doğan Kitap)Şarkısı Güzel, Dilek Neşe Açıker (Doğan Kitap)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
 24 May 01:10

Mesmû - Mahmut Sami Yıldız
Fakat bazı düşünceler, bazı insanların yüzüne bir maske gibi, çıkarması olanaksız bir makyaj gibi yapışır. Düşüncelerin dipsiz kuyularına yuvarlananlar, aksini düşünseler de halleri şu batan güneş gibi ortadadır.

Post Öykü Sayı: 21 Mart - Nisan 2018, Kolektif (Sayfa 9 - Ketebe Kitap ve Dergi Yayıncılığı)Post Öykü Sayı: 21 Mart - Nisan 2018, Kolektif (Sayfa 9 - Ketebe Kitap ve Dergi Yayıncılığı)
CEM AKDAG, Montaigne'le Bir Yaz'ı inceledi.
23 May 22:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Montaigne Cicero gibi insanın kamusal hayatta ,insanların arasında ya da mesleğin icra ederken tam olarak kendisi olmadığını düşünür. İnsan yalnızlıkta, tefekkürde ve okuyarak kendisi olur.

Aylaklık boş olmak değerini yitirerek tembellikle eşanlamlı olmuştur.

Dürüstlük insan ilişkilerinin kurulmasında vaz geçilmez olanıdır.

İnanç, sadakat, güven ve sırdaşlık, hepsi birdir..

Dürüstlük, kötülük ,kurnazlık ,maske, aldatma, hile olmamasıdır.

Kısaca, dürüstlük, sadakat, görünen ile olunan, gömlek ile ten arasındaki uygunluğun güvencesidir.

Canın istediği gibi, düzensizce, belirli bir yöntemi izlemeden bir kitaptan ötekine geç...

İç savaş, savaşların en kötüsüdür, öyle ki ertesi sabah özgür bir insan olarak uyanıp uyanamayacağını asla bilemez, hayatta kalmak için şansını kadere bırakır insan.

Şu anki zavallı durumumuzda, alışmak doğanın bize verdiği gerçek hediyedir, çünkü doğa duygularımızı uyutarak bütün kötülüklere dayanmamızı sağlar.

Kendime sürekli yönelttiğim dikkat başkalarını da aynı dikkatle değerlendirmeme yol açıyor, bu kadar mutluluk ve açıklıkla yaptığım çok az şey var.

Sözün yarısı konuşana, öbür yarısı dinleyenedir.

Bütün dünya bir tiyatro oyununda oynuyor .Petronius

Gençler samimiyet, doğruluk ve dolayısıyla olunanla görünüş arasında mükemmel bir birlik, yüce bir şeffaflık düşler.

Hamlet tüm saray adetlerini ve uzlaşmalarını reddeder Kraliçe olan annesine
“I know not ‘seems” diye bağırır. BEN GÖRÜNÜŞ TANIMAM.