• ... kaygı ve telaş içinde yaşayan biz insanlar, gökteki kuşların kaygısız ve masum mutluluğunu da kıskanmalıyız..
 • Aşk serüvenleri hiçbir zaman tutku haline gelmiyordu. Sevgisi daha başlarken bitiyor ve bir okul çocuğunun aşkı gibi, masum, temiz ve basit bir halde kalıyordu.
 • Bir çift masum göz vardi bakan..
 • 1552 syf.
  ·1 günde·10/10 puan
  NOT: Spoiler içeriyor mu bilmiyorum.
  Siz yine bir okuyup gelin. ツ

  Herkese Merhabalar,

  Monte Cristo Kontu, Fransız asıllı romancı Alexandre Dumas’nın Üç Silahşörler adlı romanı ile birlikte en önemli romanıdır. Dumas, bu eserini 1844 yılında bitirmiş yazımını bitirmesinden sonraki 2 yılda, 18 bölümden oluşan bir seri olarak yayınlanmıştır. Konusu 1800'lü yıllarda Fransa’da geçen bu roman pek çok dile çevrilmiş yüzlerce ülkede en çok sevilen ve okunan eserlerden birisi olmuştur.

  Romanın diğer bir özelliği tüm karakterlerin güçlü ve iradeli oluşudur. Fakat Dantes diğerlerine hep baskın çıkar. Çünkü hepsinden daha iradeli hırlı ve çok güçlü bir intikam duygusuna sahiptir.

  Monte Cristo Kontu, Türk edebiyatındaki ilk çeviri romanlarından birisi olma özelliği de taşır. Ayrıca romanda Tepedelenli Ali Paşa’dan söz edilmiş olması da bizler açısından da eseri önemli kılmaktadır.

  Genç denizci Edmond Dantes sefer sırasında ölen geminin kaptanının vasiyeti üzerine dümenin başına geçerek gemiyi sorunsuz bir şekilde memleketi Marsilya’ya ulaştırır ve kaptan unvanını alır. Marsilya’da onu yaşlı babası ve nişanlısı Mercedes mutlulukla karşılar. Düğün hazırlıklarına başlayan Edmond ile Mercedes’ in kavuşmalarını istemeyen biri vardır. Mercedes’ e deli gibi aşık olan kuzeni Fernand. Mercedes için herşeyi yapmaya hazırdır Fernand. Edmond Dantes’i kıskanan tek insan Fernand değildir. Gemide aldığı yeni ünvanından rahatsızlık duyan muhasebeci Danglars’ da fena halde Dantes’e düşman kesilmiştir.

  Danglarsla Fernard birlik olup Edmond Dantesi Napolyonun casusu olarak ihbar edip zindana attırır. Böylelikle Fernard Mercedes’le evlenebilecek Danglars ise hakkı olan kaptanlık ünvanını ele geçirecektir.

  Düğün günü nişanlısı Mercedes’in yanından zindana gönderilen Dantès için on dört yıl süren mahkum hayatı başlamıştır. Nişanlısını kurtarmak için elinden geleni yapan Mercedes çabalarının boşuna olduğunu söylemeleri üzerine Fernand’la evlenmeye mecbur kalır.

  Edmond Dantès’e sürgün hayatında eşlik eden Abbe Farya bilge bir rahiptir ve Dantes’in yapılan ihaneti farketmesini sağlar. Zindan hayatı boyunca onu eğitir ve Monte Cristo Adası’ndaki hazineyi bulmasını kafasına sokar. Edmond Dantès’in hayatında artık tek bir gerçek vardır. İNTİKAM. Hazineyi bulup onu zindana mahkum eden herkesden intikamını almayı kafasına koymuştur. Abbe Farya’nın ölümü üzerine cesedin koyulduğu çuvala kendi girerek denize atılmasını sağlayan Dantès hapishaneden kurtulmayı başarmıştır.

  Bulduğu hazineyle birlikte yeni hayatına zengin biri olarak başlayan Dantès, Monte Cristo Kontu adını alır. Hayatını karartan insanların karşısına çıkmadan önce hepsini yakından takip eder ve zaaflarına kadar bütün sırlarını öğrenir. Şimdi intikam vaktidir. Monte Cristo Kontu artık hepsinin hayatına tek tek sızıp on dört yılın acısını zevkle çıkaracaktır.

  İlk olarak nişanlısı Mercedes’in kuzeni Fernand’la evlendiğini duyan Dantès çiftin oğulları Albert de Morcef’i para karşılığı kaçırtıp kurtararak güvenlerini kazanır. Mercedes aşık olduğu bu adamı tanısa da sesini çıkarmaz. Fernand Tepedenli Ali Paşa’nın hizmeti sırasında Paşa’ya ihanet edip yakalanmasını sağlayarak yüklü bir rüşvetle zengin olmuştur.

  Tepedelenli Ali Paşa’nın kızı Haydee’yi esir pazarından kurtaran Monte Cristo yaptığı planlar doğrultusunda Haydee’nin şahitliğiyle Fernand’ın savaş suçu işleyerek vatana ihanetini ispatlayarak idam kararına neden olur.

  Monte Cristo’nun Edmond Dantès olduğu zamanlarda masum olduğunu bildiği halde suçlanıp zindana atılmasına vesile olan savcı Vilford’da tüm bu intikam planlarından payını alacaktır.


  Benim için de zevkle ve daima bir sonraki sayfayı merak ederek okuduğum bir kitap oldu. Ayrıca belirtmeliyim ki, Monte Cristo Kontu okuduğum en akıcı ve en iyi klasiklerden bir tanesi. Uzun yıllar önce yazılmış bu kitap, okuyucuyu adeta yazıldığı döneme alıp götürüyor. Roman okumayı sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yazarın diğer kitapları Üç Silahşörler, Siyah Lale ve Demir Maskeyi de okurlarımıza tavsiye ederim.

  Keyifli Okumalar dilerim. ツ

  (\__/)
  (•ㅅ•)
  /  づ
 • Sana gelen muhtaç olduğu için gelmedi unutma.. Bir parça Allah onun elinden tuttu da geldi.. yoksa o unutmadı sizin o kabullenmeyisinizi o paçavra gibi onu ittiginizi.. hayır hayır sen masum degilsin kötüsün asagiliksin dercesine.. sonrasında biraksaydin ya kendi halime başkasının ardında konuşarak menfaatlenmen sana kendini iyi hissettirdi mi.. onun sen olduğuna umutlanarak ruhum can cekisirce aslında hiç istemediğim şeyleri yaptırdın bana.. ardında asıl benin kefen hazirligi yaptığımı bilmeden.. ya simdi? Evet ben hayatını mahvettim ya hani ki yaziklar olsun bana bu seferde gelmem seni kötü hissettirdi ya keşke şu 1yil hayatımda olmasaydı dediğin .. sonrasında ben kendimden vazgeçerek sana istediğini verdim hayatına rahat rahat devam et diye! Anlıyorsun beni değil mi.. Şimdi artık seni ilgilendirmiyorumyakinimda olma ve takip etme kimsenin hakkı yok buna. Biri inancımdan vurdu biri kalbimden.. Artık uzak dur.. benden sebep asla zarar gelmez sana ben kendim yanarım da başkasıni yakmak istemem.. Uzak ol yabanci uzak ol için rahat rahat evlen beni de bı daha görme!..
 • 258 syf.
  ·Puan vermedi
  kitap vatan haini birinin masum insanları kendi çıkarına kullanmak için beyinlerini yıkadığını ballandıra ballandıra anlattığı bu kendini öldürenleri büyük kahramanlar gibi sunduğu ama içten içe onları aptal olarak gördüğünü yazdığı emperyalist güçlerin ağzı ile konuşan bom boş bir kitap ne içerik düzgün nede anlatış şekli ama eminim birileri tarafından nobele aday gösterilecektir. Bende bir vatan sever olarak diyorum ki ölenler öldü gitti bu ülkeye borcu olan gençler borçlarını Türkiye yi kalkındırmak için yüceltmek için kullansınlar yahudinin siyonist oyunlarına alet olmasınlar ve arzu mevud konusunda okusunlar inceleme yapsınlar sonra neden niçin canlı bomba yapılmak istediklerini görüp ibret alsınlar