Eskiden Küba bir uçtan diğerine dev palmiyelerle, maun, sedir, abanoz ve dagame ormanlarıyla kaplıydı. Küba'nın değerli ormanlarını, bugün ancak El Escorial'in masalarıyla pencerelerine, Madrid sarayının kapılarına bakıp takdir edebiliyoruz.

Latin Amerika'nın Kesik Damarları, Eduardo GaleanoLatin Amerika'nın Kesik Damarları, Eduardo Galeano
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
16 Mar 15:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

tedebbür kavramı Kur'an'ın altını ısrarla çizdiği bir kavramdır. Öyle ki, Kur'an'a göre, Kur'an okumak, esas anlamıyla tedebbür etmektir. Tedebbür yoksa Kur'an okumaktan söz etmek mümkün değildir. Tedebbür için, okunan metnin dilini bilmek ilk şart olduğuna göre, Arapça bilmeyen bir Müslüman'ın, tedebbür emrini yerine getirmesi için, Kur'an'ı anladığı dildeki çevirisinden okuması kaçınılmazdır. Kur'an, tedebbür ilkesinin, Müslümanların temel ibadetleri olan namazda da korunmasını istemektedir. Bunun içindir ki, ne dediğini anlamadan namaz kılmak yasaklanmış(Nisa,43), ne dediğini anlamadan namaz kılanlar ağır biçimde kınanmıştır(Maun,4-5)
O halde, namazlarında Kur'an'dan bazı bölümler veya ayetler okuyacak kişilerin, bunları anladıkları dilde okumaları Kur'an'ın açık emridir.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 160 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 160 - Yeni Boyut Yayınları)
selim koç, bir alıntı ekledi.
 07 Mar 02:56

Sıffin günlerinde, Muaviye'nin hilafeti söz konusu edildiğinde
Ali şöyle demiştir:
"Muaviye kim, müslümanların halifesi olmak kim! Allah
onun gibilere bu dinde hiçbir geçmiş, İslam' da hiçbir sadakat
nasip etmemiştir. Talik oğlu taliktir onlar, düşük oğlu düşüklerdir.
İslam'a zorla sokuldular. İslam karşısında savaşan hiziplerden
biridir onlar. İslam'a zorla sokuldukları güne kadar
Allah'a, Peygamber'e ve müslümanlara düşmanlıktan bir an
bile geri durmamışlardır." (Taberi, Tarih, 6/4; İbnül-Esir,
el-Kamilfi't-Tarih, 3/125; Askeri, Aişe, 1/369)
Müellefetü'l-Kulub, İslam'a çıkar için yakın durdu ve bir
gün geldi İslam'ı çıkarları için bir saltanat aracına dönüştürerek
kullandı. Ve bir Emevi olduğu halde tarihin en
namuslu adamlarından biri olan Ömer bin Abdülaziz'in
deyişiyle, öyle bir zamana gelindi ki, Müellefetü'l-Kulub
çocukları, 'ümmetin bütün mal ve servetinin üçte ikisine el
koydu.'
Maun suresi, işte bu 'el koyma' zulmünün metafizik kimliğini
tespit ediyor ki, o kimlik 'din maskesi altında dini
tekzib' yani yalanlama olarak tanıtılıyor. Maun suresinin
bu beyanının günlük dildeki açık ifadesi 'din maskesi altında
dinsizlik'tir.

Maun Suresi Böyle Buyurdu, Yaşar Nuri ÖztürkMaun Suresi Böyle Buyurdu, Yaşar Nuri Öztürk
Arzu Çıtak, bir alıntı ekledi.
05 Mar 22:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Batıya özenmiş bir doktorun kliniğindeydim. Halılar duvarda değil yerde, perdeler tepeden bir silindire sarılı, tablolar insansızdı. Aslan başlı maun masa üzerindeki danteli saymazsak her şey batıdandı. Batının eşyaları içinde bir doğu hastalığına tutulmuş bekliyorduk.

Şahsi Düşler ve Onur Kırıcı Gerçekler, Batıkan KöseŞahsi Düşler ve Onur Kırıcı Gerçekler, Batıkan Köse
Zeynep Aydın, bir alıntı ekledi.
 04 Mar 16:47 · Kitabı okuyor

Maun Suresi
İslâm'da namaz ve diğer ritüeller birer nüsuktur. Nüsuk, Arapça'da gübrelemek anlamına gelir. Şu halde bir Müslüman için örneğin namaz gübre, hayat tarla, adalet, doğruluk, dürüstlük, paylaşım, kardeşlik de ondan hâsıl olan ürün gibidir. Ürün yoksa tek başına gübrenin bir anlamı olmaz. Ürünsüz gübre elinde kalır, tek başına tapınma demek olur. İslamda namaz, oruç,hac gibi nüsukların dürüstlük, kardeşlik, eşitlik, paylaşım gibi toplumsal değerlere çok sıkı bir irtibatı ve ilişkisi vardır. Hayattan bağımsız aşkın bir tapınak ritüeli değildirler.

Yaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan Eliaçık (undefined)Yaşayan Kur'an - Türkçe Meal (Metinli), Recep İhsan Eliaçık (undefined)

Hiç kimsenin hikayesi.
Günlerdir zihnini meşgul eden şeyleri toparlayıp kağıda dökmenin peşindeydi ama ne zaman kağıt ve kalemi önüne alsa, tek bir cümle kuramadan saatlerce beyaz kağıda bakarak, alnından akan terin huzursuzluğuyla irkiliyordu. Bu durumu ne zamandan beri yaşıyordu, aklına takılan şeyler nelerdi, hepsini unutarak yatağına giriyordu. Sabah kalktığı zaman, ne zamandan beridir içinde bulunduğu durumdan sıyrılmanın rahatlığını yaşıyordu bir nebze ama bir zaman sonra yine o eski haleti ruhiyenin içinde buluyordu kendini. Bu süreç zihnini, Atlas’ın altında bulunduğu yük kadar yoruyordu. Bütün uğraşlarına rağmen, bir cümle dahi yazamamanın anlamsızlığını derinden hissediyordu. Elleri saçlarında masa başında geçirdiği saatler, hayatının en anlamsız saatleri miydi yoksa değişimi için gerekli olan saatler miydi bunu zaman gösterecekti.

Kitabını çantasına koydu ve her zamanki yerine gitmek için, zincirleri paslanmış, selesi yırtık bisikletine bindi. Kulağına kulaklığını taktı ve güneşin sonsuz ışınlarına hükmederek pedalı çevirmeye başladı. Bisiklete binmeyi seviyordu. Aslında buna mecbur kalmıştı. Toplu taşıma araçlarında yapılan, yanındakinin nefes alışverişlerini hissettiği o samimiyetsiz sıcaklık her zaman midesini kaldırmıştı. Arabaları da, trafikteki insanların içine girdiği canice ruh halinden dolayı sevmiyordu. Bisikletin özgürlük ve insanın kendi olabildiği tek ulaşım aracı olduğunu düşünüyordu. Hem bisiklete bindiğin an, herkes için çizilmiş sınırlar içerisinde hareket etmediğini de anlamıştı.

Yıllardır, tek bir arkadaşı olmadan yaşamıştı. Buna sebep olarak hep fiziksel durumunu öne sürerdi. Kalkık burnunun karşıdaki insanda eğreti bir izlenim oluşturduğunu düşünürdü. Suratındaki eğrilik ise tanrının ona verdiği bir cezaydı kendince. Bembeyaz suratı ve sayısız çilleri ile diğer insanlardan tamamen soyutlamıştı kendini. Upuzun boyu ve çelimsiz bedeni ise bütün bu görüntüye, vazgeçilmez bir iticilik katıyordu. İncecik dudakları ve her an kapanacakmış gibi duran göz kapakları içinden çıkamayacağı bir girdap oluşturuyordu zihninde. Otuz yaşına gelene kadar ne bir sevgilisi olmuştu ne de bir dostu. Karşı cinsle konuşmayı bırakın, suratına bakmaya çekinirdi. Her gün aynı kıyafetleri giymesi ise yine topluma olan kızgınlığının bir göstergesiydi.

Güneşin kızıllığı her yanını sarmışken açtı kitabını. Thomas’ı dinliyordu kitapta. Kitapları bir anlatıcı sayardı. Eline geçen her kitabı okumazdı, bu işi kendine büyük bir sorumluluk olarak bellerdi. Şehrinde bulunan bütün sahafları tanırdı, onlar da kahramanımızı tanırdı. Hatta bu sahaflar kendilerini kahramanımızdan dolayı sorumlu hisseder, geçmişten gelen tecrübeleriyle ona kitap seçerlerdi. Çoğu zaman da bu çaba boşuna gider, kahramanımız onların seçtiği kitaplardan bambaşka bir kitabı seçip evine yollanırdı.

Thomas dediğim de Musil’in en can alıcı karakteri... Edebiyatın o eşsiz insanının kaleminden dökülen nadide karakterden bahsediyorum. Yeri gelmişken de onun ağzından bir söz söylemek isterim. Evet şimdi bana onun ağzı derken neyi kastediyorsun demek istiyorsunuz ama roman karakterleri özgürlüğünü bir yerde elde etmiyor mu? Sis kitabındaki karakterimiz kitabın sonunda canlanıp yazarı ele geçirmiyor mu? Hani yazar her türlü kılıfa girebilen birisi değil midir? Neyse işte o söz: “Biz gerçek değiliz! Yalan söylesek de söylemesek de, iyi de olsak, kendimizi feda da etsek biz varoluşumuzun ardındaki kastı doğru şekilde yorumlayamayız.” Ben dönüyorum hikayeme.

Diyaloglar akarken, zihni farklı çalışıyordu. Bu farklılık şundan kaynaklıydı; okuduğu cümleleri tam olarak anlamıyordu ama bir yerde okuduğu cümlelerin derinine inerek kendine farklı bir yol belirliyordu. Bu kitabı tam anlamadığı anlamına gelmiyordu, aksine okumanın insana sağladığı en büyük lütfa sahip oluyordu. Böylece zihninde yeni bir oluşum meydana geliyor ve hemen kendi düşüncelerini de kağıda aktarmak istiyordu ama içinde bulunduğu şevkin verdiği mutlulukla bu durumu her zaman erteliyordu. Sonrasında ise aklında kalan hiçbir şey olmadığı gibi, bütün gece zihnini bu uğraş için yoruyordu. Okuması bitip evine geçtiği zaman, birkaç lokma şey yiyip, zihnini dağıtacak içkisini bardağına koyduktan sonra, masasının başına geçiyordu.

İşte hikayemizin can alıcı noktası ise burada başlıyor. Burada okura şunu sormak istiyorum. Bir karakter hikayede kendi yolunu belirleyebilir mi? Bunu yaparken de yazardan tamamen bağımsız olmalı aynı zamanda. Şöyle düşünün ki; hikayedeki kahraman kendi yolunu çizecek ve cismi bir hal alacak. Çok mu ütopik bir düşünce olurdu bu? Ama inanın şu an kahramanımıza benim herhangi bir etkim yok. Kendi yolunu kendi çizdi şimdiye kadar ve bundan sonrasında da aynı şeyi yapacak biliyorum.

Eski eşyaların satıldığı dükkandan, yaklaşık elli yıl öncesine ait maun bir masayı satın almıştı yıllar evvel. Yine o masanın başına geçti. Bu sefer o kadar emindi ki kendinden... Yazmaya başladı birden. Düşüncelerini yazmayı başaramayan bir adamın hikayesi olacaktı bu. Eli ne zaman kalem ve kağıdına gitse saatlerce hareketsiz kalan bir adamın hikayesini yazacaktı. Yazmaya başladığı anda rahatlama hissetti içinde. Cümleler birbiri ardına sıralanıyordu. İçinde bulunduğu durumu izah edebileceği en iyi yöntemi bulmuştu. Eli arada zehirli içeceğine gidiyor ve zihni bulandıkça kelimeleri daha da farklı bir anlam kazanıyordu. Şimdiye kadar zihnine hiç gelmemiş kelimelerle cümle kurdu. Duraksama nedir bilmeden yazıyordu.

Karakterinin içinde bulunduğu durumu kendiyle özdeşleştirdi. Kalemini ona emanet etti ve böylece kendi hikayesini yazdırmaya başladı kahramanına. Demirden bir masa seçti onun için, üzerine oturtturdu kahramanını ve zihnini yok saydı. Olay artık kahramanının kendisindeydi. Sadece parmak kaslarını hareket ettirmekle yükümlüydü şu an. Bu esnada hissettiği tek şey sonsuz rahatlamaydı. Belki de hayatının çıkış yolunu bulmuştu. Bu yolu sonuna kadar takip etmenin peşindeydi. İleride ne göreceğini bilemeden yazıyordu. Artık zehirli içeceğini içmeyi de bıraktı ve sadece kıpkırmızı gözlerle, yazılarla dolu olan kağıda bakıyordu. Bütün düşüncelerini yarattığı karaktere emanet etmiş ve bunun rahatlığıyla yaşamanın amacını çözmüştü. Peşi sıra doldurduğu sayfalar sonunda bedenini hissetmez oldu. Uyuşuk bir halde artık hayattaki tek gayesi olan işi tamamlamanın peşindeydi.

Mürekkep bitti, kağıt bitti… Elleri istemsiz bir şekilde devinirken, zihninde onu canlı tutacak herhangi bir düşünce kalmadı. Demirden masanın, yıpranmış yüzeyi üzerinde anlamsız işaretler oluşturmaya başlarken buldu kendini.

"Kur'an-ı Kerîm'den kişisel gelişim konuları:
İsra 37:Kibirli olma, alçakgönüllü davran!
Müddesir 1-5:Kendini fazla abartma!
Tekvir 25-27:Her şeyin üstesinden gelemeyeceğini asla unutma!
Bakara 156:Çaresizlik tuzağına düşme! Her zaman bir umut ışığı olduğunu aklından çıkarma!
Beled 5-6:Her şeye hâkim olmak için uğraşıp hayatı yaşanmaz hale çevirme!
Hücûrat 10:Büyüklük kompleksine kapılıp insanları ezerek arkadaşlarını kendinden uzaklaştırma!
Muhammed 7: İyiliği karşılık beklemeden yap!
Rum 21:Tek başına mutlu olunamayacağını bil. Çevrenin mutluluğu için gayret göster!
Vakıa 83-87:Ölümden korkmak yerine ölüm gerçeğiyle yüzleş!
Bakara 263: Yaptığın iyilikleri unut! Anlatarak onları kıymetsizleştirme!
Furkan 63: Sana yapılan kötülüğün karşılığını vermek yerine öfkenin dinmesini bekle!
İnşirah 1-3: Seni huzursuz edecek işlerden uzak dur! İhtirasını törpüle!
Maun 4-5: Eleştirinin keskin bir bıçak olduğunu unutma! Söyleyeceklerini iyi tart!
Mücadele 7: Hiçbir sırrın sonsuza kadar gizli kalamayacağını unutma!
Rahman 7-9: Çıkarcı olma! Adil davran!
Tekasür 1-2:Kibrine yenilip hep daha fazlasını isteyerek hayatını zehir etme!
Tevbe 40:En zor zamanda bile kesinlikle ümitsizliğe kapılma!
Fatır 19-22:Senden iyi durumda olanlara bakıp üzüleceğine senden zor durumda olanları görüp rahatla!
Fecr 27-28:En sevdiğin şeyleri başkalarıyla paylaşmanın keyfine var!
Hakka 33-35: Hayatının vazgeçilmezleri olsun. Onları küçük çıkarlar için
asla feda etme!
Haşr 10:Muhatabına güvenmek istiyorsan önce sen güvenilir ol!
Kalem 1-2:Yazdıklarının ve yaptıklarının peşini bırakmayacağını unutma!Gücünü insanların yararına kullan!
Münafikûn 4: Bencil olma, tebrik etmeyi bil!
Saff 2:Yalandan uzak dur!
Yusuf 32-33:Modern hayatın çarpıklaştırdığı kadın-erkek ilişkilerinin hayatını esir almasına izin verme!
Ankebut 41:İyi bir dostun paha biçilmez olduğunu aklından çıkarma!
Âl-i İmran 92:İyilik yapma arzunu şarta bağlama! Vermek almaktan daha büyük bir ihtiyaçtır, asla unutma!
En'am 50: Önyargılarla hayatı kendine zehir etme!
En'am 60:Bildiklerinle açıklayamadığın şeyler hayatının kâbusu olmasın!
Felak 1-5:Korkuların tutsağı olarak yaşamaktan vazgeç!
Hacc 46:Kendini hep daha iyiye ulaşmak zorunda olduğuna koşullanma!
İbrahim 42: Merhametli olmaktan asla vazgeçme!
İsra 23:Anne ve babana ‘off' bile deme!
Nisa 149: Kendini sürekli övmekten uzak dur!
Yunus 12:Vazgeçilmez olmadığını kabul et!
Enfal 56:Sözünüzde durmamanın utanç verici olduğunu aklından çıkarma!
Furkan 43:Heveslerini kendine ilah edinme!
Necm 3: İnanma duygunu diri tut!"

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
08 Şub 01:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yüce Allah şöyle buyuruyor: "İşte (şu) namaz kılanların vay haline ki, onlar namazlarında yanılgıdadırlar."
Maun: 5

İslami Adaplar, Dr. Muhammed Hayr Fatıma (Sayfa 33)İslami Adaplar, Dr. Muhammed Hayr Fatıma (Sayfa 33)

Maun
Bu ağacın parlak kırmızımtırak renkte, sert ve iyi cilalanan kerestesi.