Hamid Adlığ, Mavi Köpeğin Gözleri'ni inceledi.
21 Mar 21:09 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Giriş ve başlangıç olarak okuduğum en muzzam kitaptı, bu yüzden kitabın geri kalanını çok çok yüksek tuttuğum beklentilerim yüzünden biraz buruk Bir şekilde bitirdim ne yazıkki ama yinede kitap kesinlikle çok iyi :)

Burak Can, bir alıntı ekledi.
07 Mar 02:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yağmurun içinden bir adam geliyor
Beş sene önce fırtınalı bir eylül gecesinde bu nihai kararı almış ve hayatı hakkında düşünmeye koyularak kendi kendine, "bu gidişle yaşlandığımla kalacağım," demişti.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 129)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 129)
Yunus, Mavi Köpeğin Gözleri'ni inceledi.
 03 Mar 23:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Edebi açıdan oldukça başarılı bir eser. Ne ara başladım ne ara bitti anlam veremedim. Sanırım benim edebi türlere zaafım var, başladığım zaman tüm çabam bir an önce olay örgüsünün sihrini kaybetmeden okumak ve kitabı bitirmek.
Bu eser her ne kadar farklı hikayelerden oluşuyor olsa da yazar dar alanda güzel mesajlar vermiş. Konu edebiyat oldu mu ve üstüne bir de Nobel ödüllü bir yazarsanız şaşmamak gerek eserin başarısına. Okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim...

Yunus, bir alıntı ekledi.
03 Mar 22:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Odamda ebediyen yalnız kalacağım."

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 117 - Can)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 117 - Can)
Yunus, bir alıntı ekledi.
03 Mar 22:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Seni öyle seviyorum ki seninle yatamam."

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 97 - Can)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 97 - Can)
Yunus, bir alıntı ekledi.
03 Mar 21:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ne de olsa ölüler, durumlarının dermansızlığına rağmen mutlu olmasını bilirdi."

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 20 - Can)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 20 - Can)
Yunus, bir alıntı ekledi.
03 Mar 21:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yalnızlığıyla başbaşayken gayet mutluydu."

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 17 - Can)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 17 - Can)
feyza, Mavi Köpeğin Gözleri'ni inceledi.
 02 Mar 00:44 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Yine yeniden! Defalarca döndüğüm, benimle birlikte her şehre gelen Marquez kitaplarından biri. Başucu, ruhuma iyi gelen kitabım. Üç kez kaybettim ve elimdeki dördüncü son baskıya gözüm gibi bakıyorum. Umarım kafelerde, şehirler arası otobüslerde kaybettiğim o kitapları birileri okumuş ya da okuyordur. Ve son olarak Gabo seni çok özledim.

Rânâ Çelik, bir alıntı ekledi.
24 Şub 15:25

Nabo adamı tanıyınca, "Sizi daha önce görmüştüm." dedi. Adamsa, "Beni her cumartesi köy meydanında görüyorsun." diye karşılık verdi. "Doğru; ama ben sadece benim sizi gördüğümü, sizinse beni görmediğinizi zannediyordum." dedi Nabo. Adamsa, "Seni hiç görmedim ama oraya gitmeyi bıraktığımda cumartesileri beni izleyen birinin eksikliğini hissettim." dedi.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia MarquezMavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez
birkitapbirilktir, Mavi Köpeğin Gözleri'ni inceledi.
16 Şub 13:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

....ölümü öylesine kabullenmişti ki hayatta olsa bile teslimiyetten ölecekti.
Üçüncü Teslimiyet

Ölülerin, geri dönüşü olmayan, nihai bir ölüme kavuşmak için farklı bir dolaşım sistemine ihtiyaç duyduklarını düşündü. Şu anda yağmurun dinmesini, yaz mevsiminin diğer mevsimleri bastırarak sonsuza dek sürmesini arzuluyordu... Mezarlıkların toprağının kuru, daima kuru kalmasını arzuluyordu, çünkü toprağın altında yatan adam, on beş gün sonra nem iliklerine kadar işlediğinde kendisinin aynısı, tıpatıp eşi olmayacaktı artık.
.
.
Kendisiyle mezarı arasında yalnızca kendi ölümü vardı.
Ölümün Öteki Kaburgası

Marquez'in ilk eserleri olarak nitelenen öykülerden oluşan Mavi Köpeğin Gözleri, yazarın ileride yazacaklarına dair ilk haberciler gibi. Öykü okumanın devamlılık gerektir
Üçüncü Teslimiyet
Eva, Kedisinin İçinde
Ölümün Öteki Kaburgası
Saat Altıda Gelen Kadın ...