Aslı T.'ın Kapak Resmi

Netoçka Nezvanova, Dostoyevski’nin yazdıkları arasında ilk romanı olarak kabul edilmiş. Tutuklanması nedeniyle yarım kalmış olmasına rağmen bu durum, olay örgüsüne takılmayan bir okur olarak beni rahatsız etmedi. Kitap, edebiyat dünyasına yön verecek olan Dostoyevski’nin daha ilk eserinde gelişini müjdeler nitelikte.

Dostoyevski, bu kitapta da karakter oluşturmada ve oluşturduğu bu karakterleri psikolojik ve fiziksel açıdan okuyucunun gözünün önüne getirmede gayet başarılı. Bence psikolojik tahliller hikâyenin çok önüne geçmişti. Freud’un Dostoyevski’den oldukça etkilendiğini düşündürdü kitap bana. Çocuklarda cinsellik olur mu, cinsel kimlik nasıl oluşur, eşcinsellik nasıl ve neden olur, sorularının cevabını kurguya yedirerek vermiş yazar.

Netoçka, annesinden alamadığı sevgiden dolayı önce babasına daha sonra da bir müddet evlerinde yaşadığı Katya’ya kendisinin ifadesiyle “aşk”la bağlanıyor. Yazarın Netoçka’nın duygusal gelişimini verirken başvurduğu hikâyeyi okumak beni zorladı biraz. Zira çocuk ve aşk kelimelerinin, cinselliğin de katılarak kullanıldığı cümleleri okumak (hastalık da olsa) kolay değildi. Kitap bu yönüyle psiklojiyle ilgilenenler için bu konularda örnek verilmesi açısından ders kitabı olarak bile okunabilir sanırım.

Kitapta yaşanan dram olsa da bu kitabı okurken eğlendim. Kitabı yarılayıncaya kadar sorun yoktu pek. Dostoyevski, araya girip sık sık ‘’anlatayım ‘’ deyip anıları sıralıyor, ben de üzülerek okuyordum. Ancak bir yerden sonra zaten hiçbirinin psikoljisi normal olmayan karakterlerin jet hızıyla değişen duygu durumlarına yetişemez oldum. Sürekli ağlamak istiyorlar, ağlıyorlar, gülüyorlar, sinir krizi geçiriyorlar sonra sakinleşiyorlar, arada bayılıp ayılıyorlardı. Bu satırları okurken ben artık kitabın duygusal havasından ayrılmış ve gözümün önünden hızlı bir film şeridi gibi geçen, siyah-beyaz filmi izlemeye koyulmuştum. Dostoyevski kahramanlarını okurun kafasında canlandırmada o kadar başarılı ki; film değil odada gezindiklerini bile düşünebiliyor insan.

Beni duygudan duyguya sürükleyen bu kitabı ayrı bir keyifle okumama sebep olan Sevgili Kübra’ya tekrar teşekkür ederim. Kitap dostlarımız eksik olmasın dileğiyle iyi okumalar.

Aslı T. tekrar paylaştı. 18 Mar 17:00
Beyza, bir alıntı ekledi.
15 Mar 23:02 · Kitabı okuyor

Walter Winkelmann'in "Okur Deyince" denemesinden
Bu anlamda bir okuma iki insan ruhunun en yakın teması demektir. Okuyucu "güzel"in yetiştirici etkisi altında dünya üzerine bilgisini artırmak ve derinleştirmek amacıyla yanar. Fikirlerinde yanılmadığını görür. Çevresindeki insanlarda bulamadığı anlayış, olgunluk ve avunmayı kitaplarda bulur. Kendini tartar, kişiliğini ve kaderini tanır.

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 35 - Bilgi yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 35 - Bilgi yayınevi)

Kübra E. cansın, canımsın yaa :))
Hediyeni aldım, çook mutlu oldum. Ne kadar ince düşüncelisin, hem de okumak istediğim kitaplardan hem de çikolata hem de kahve. :)

"Kalbine giden yol kitaplardan geçen insanları" seviyorum. Erken gelen bahar gibi günümü güzelleştirdin. Çok teşekkür ederim çok çok çok. :)

https://i.hizliresim.com/gOD3qR.jpg

“… İleride ressam olmayı hiç aklından geçirmemişsindir sanırım.’’
“Hayır, ressam olmayacağım.”
“Peki, ne olmak istiyorsun?”
“Hiçbir şey. Bir kuş ya da onun gibi bir şey olsaydım, başka şey istemezdim.” (s. 98)

Hiçbir ebeveyn, çocuğunu kuş olup uçup gitmek isteyecek kadar mutsuz etmemeli.

Pierre, babasının onlara tercih ettiği, resimlerle ve boyalarlarla kurulu kalesinden kuş olup gitmek istiyordu. Bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülük onun ruhunu öldürmek, diyordu Wolf “Deniz Feneri”nde. Bu kitapta da maalesef baba kendi istekleri uğruna çocuklarının, eşinin hatta kendisinin de ruhlarını fazlasıyla yaralıyor.

Bir evi yuva yapan sevgi bağı Rosshalde malikânesini yuva yapamıyor Weraguthlar için. Onları bir arada tutan sevgi değil, yaşamlarının rutin gidişini koruma mecburiyetinin verdiği his. Birlikte yaşasalar da herkes tek başına aslında. “ Bir evde ne kadar çok ışık yanıyorsa, o evde o kadar çok yalnızlık vardır.” sözü zihnimde dolaşıp durdu kitap boyunca.

Baba Weraguth'un resmini yorumlarken yaptığı tasvir, aynı çatı altında yaşayan insanların yalnızlığını düşündürdü bana.

“… Resimde dört başı mamur bir somutluk içinde üç kişiden başka bir şey görülmemeliydi, her biri içlerinde bulundukları mekân ve havayla birbirine bağlı, öyleyken her biri bir biriciklik atmosferiyle kuşatılmış; öyle bir atmosfer ki, derinliğine gözlenmiş tüm nesneleri ilişkilerin ikinci derecede önemli dünyasından koparıp alıyor ve seyredeni söz konusu nesnenin yazgısal gerekliliği konusunda dehşet verici bir şaşkınlığa sürüklüyordu.” (s. 84)
...

Bu şekilde temele bir aile alınarak yapılan kurguları seviyorum. Hikâyenin odağına tek bir anlatıcı yerleştirmeyip, yaşananları olayın bütün kahramanlarının gözünden aktarması daha âdil bir yargıya varmaya neden oluyor. Yani sadece baba anlatsa olayı, yaşananlarla ilgili babanın gözünden subjektif bir değerlendirme yapabilirdik. Hesse de kitabında bunu gayet güzel başarmış. Aile fertlerinin her biri açısından yaşadıkları ve psikolojileri iyi aktarılmış.

Yazarın “Çarklar Arasında” kitabıyla da benzerlikler kurdum. Her ikisinde de büyüklerin hırsları uğruna feda edilen çocuklar var. Birincisinde eğitim sistemine ikincisinde ise kariyer ya da sanat aşkına kurban edilen evlatlar. İnsanın evladından nasıl daha kıymetli olur başarı, ün anlamakta zorlanıyorum..

Ayrıca aile içindeki iletişimsizliğin aktarılması yönünden de Wolf’un Deniz Feneri’ne oldukça benziyor Rosshalde. İki kitapta da birbirinden kopuk aile fertleri, neredeyse yok denecek sevgi alışverişi ve iletişimsizlik konu edilmiş.

Kitabın sevmediğim yönüne gelince; acının anlatımında bu kadar açık ve teferruatlı tasvirleri sevmiyorum. Bunun yerine imgelerin, metaforların kullanılmasını tercih ederdim. Hesse genelde çok açık ve anlaşılır bir dil kullanmayı seviyor kitaplarında. Okunurluğu kolaylaştırsa da hikâyenin Yeşilçam’a bağlaması an meselesi.

Verdiği duygu ve mesajlar açısından üzerimde etki bırakan kitaplardan biri oldu Rosshalde. Yitirmeden sevdiklerimizin kıymetini bilmemiz dileğiyle, iyi okumalar.

Aslı T., bir alıntı ekledi.
14 Mar 22:49

Mutluluk
Mutluluk, bir yaz denizinin karşısında, bir ağaç gölgesindedir. Tedirgin edilmeden üstünde uyunan bir toprak parçasıdır. Bir bahar sabahında çıplak ayakla koşulan ıslak çimenlerdir. Sıcak bir günün bitimine doğru, birdenbire esiveren serin bir yeldedir. Güvenli bir düşüncenin aydınlığında, uygun bir sesin titreşimindedir. İstekle ısırılan bir peynir diliminde, yanarak içilen bir yudum suda, özlemle aranan bir fincan kahvededir. Bakkaldan alınan bir paketi taşırken dergilerden yapılmış kese kağıdında göz ucuyla okunuveren güzel bir sözdedir. Günün ilk aydınlığında, gecenin son karanlığındadır. Özlenen sevgilinin dudaklarındadır. Bir annenin okşayışında, bir babanın bakışında, bir çocuğun gülüşündedir.
Çevremiz mutluluklarla doludur.

Düşünce Tarihi, Orhan Hançerlioğlu (Sayfa 89 - Remzi Kitabevi)Düşünce Tarihi, Orhan Hançerlioğlu (Sayfa 89 - Remzi Kitabevi)
Aslı T., bir alıntı ekledi.
13 Mar 13:33

..., çünkü günahı kelimeler olarak görenlerin gözünde kurtuluş da kelimelerdir yalnızca.

Döşeğimde Ölürken, William Faulkner (Sayfa 155 - İletişim Yayınları, Çeviri: Murat Belge)Döşeğimde Ölürken, William Faulkner (Sayfa 155 - İletişim Yayınları, Çeviri: Murat Belge)