Aslı T.'ın Kapak Resmi
Aslı T., bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Okur kitap arar ama kitabın da okuru bulduğunu ben çok gördüm. Açıklanabilir bir şey söylemiyorum belki, ama ''rastlantılar''ın çoğu, açıklayamadığımız için rastlantı görünmez mi?

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 9 - Metis Yayınları)Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 9 - Metis Yayınları)
Aslı T., bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Okun/a/mayan kitap, ölü bir nesnedir, bir yüktür.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 8 - Metis Yayınları)Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 8 - Metis Yayınları)
Aslı T., Kuşlar Yasına Gider'i inceledi.
 Dün 09:56 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi

Bu kitabı okumayın.
Babanızla ilgili kalbiniz kırıksa, kitap sizi daha da kırar.

İnsanın babasıyla ilişkisi nasılsa hayatla ilişkisi de öyle oluyor. Bizim millet olarak babalarımızla ilişkimizin iyi olduğu söylenemez. Babalar sevgilerini göstermezler, aile içinde yalnız kalırlar. Annenin telefonu aranır daha çok, babaya da selam söylenir. Babayla konuşmalar kısa sürer, ‘’nasılsın, bir yaramazlık var mı’’dan öteye geçmez pek. En çok babamızın gurur duymasını isteriz bizimle. Toptaş da sanki öyle. Herkesten çok babasının kitaplarını okumasını istemişti. Babasının okumasa da kitabının evlerinde bulunmasından mutlu olmuştu.

Başkası yazsa çok kolay ajite ve klişe olabilecek aile ilişkilerini yazmış Toptaş, ben de hissettim. Evet, hissettim. Yüreğe dokunuyor Toptaş, kanatıyor, yaralıyor. İnsanlık, sevmek böyle olur, davranışla, özveriyle, emekle olur sözle değil diyor. Şimdi sevmeler, vazgeçmeler ne kolay. Hiçbir zahmetine katlanmadan sevdiğimizi söylüyoruz, sözden öteye geçmiyor sevgimiz. Söz, çabuk unutulduğundan kendini hatırlatmasa sık sık unutuveriyoruz sevdiklerimizi. Aziz Amca biliyor ama sevildiğini. Çünkü onun sevdikleri eşi, evlatları, akrabaları ona sevdiklerini söylemiyor, gösteriyorlar. Hep yanındalar, tek başına bırakmıyorlar onu hastalıkla, yaşlılıkla.

Küçüldük, gittikçe de küçülüyoruz. Hayatımızdaki insan sayısı azalıyor gün geçtikçe. Her şeyin sanallaştığı günümüzde Toptaş, İnsana dokunmanın, aile olmanın güzelliğini yazmış. İnsanların birbirlerine kapılarını, kalplerini kilitlemediği günlere götürmüş. Eski güzel günlere…

Aslı T., bir alıntı ekledi.
16 Kas 22:48 · Kitabı okudu

Koskoca dünya mahvolup giderken insanın kendisi için çalışması suçtur. İnsan artık kendisi için hissedemez, kendisi için yaşayamaz.

Mecburiyet, Stefan Zweig (Sayfa 20 - Zeplin Kitap)Mecburiyet, Stefan Zweig (Sayfa 20 - Zeplin Kitap)
Aslı T., bir alıntı ekledi.
15 Kas 21:37 · Kitabı okuyor · Beğendi

Böyle gayet iyiydik ve yavaş yavaş düşünmeyi bırakıyorduk. İnsan düşünmeden de yaşayabiliyor.

Ötekinin Rüyası, Julio Cortazar (Sayfa 148 - Can Yayınları, Çeviri: Süleyman Doğru)Ötekinin Rüyası, Julio Cortazar (Sayfa 148 - Can Yayınları, Çeviri: Süleyman Doğru)