cicoretti, Kahve Öyküleri'ni inceledi.
13 May 23:51 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Iskocya Sokagi serisinin ikinci kitabı. Karakterlerimiz ilk kitapla ayni , yine günlük hayatlari anlatirken çok güzel ve bazen de düşünmeye sevk eden tahlillerin olduğu, okuması çok keyifli bir kitap. Bu seriyi severek okumaya devam edeceğim.

cicoretti, İskoçya Sokağı 44 Numara'yı inceledi.
11 Nis 14:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İş Bankası Yayınlarını incelerken yakın dönemde keşfettiğim bir seri. Dili kesinlikle çok yalın ve akıcı o kadar ki sayfalar akıp gitti ben nasıl olduğunu anlamadan.
Belli başlı, çok sarsıcı bir kurgusu yok kitabın bir nevi günlük hayattan bahsediyor ama ben ilgi çekici buldum. İçerisinde güzel tespitlerin olduğunu düşünüyorum.
Birkaç noktada çeviriyle ilgili nacizane eleştrim var onları paylaşmak isterim bazı terimlerin ne demek istediği açıklanmamış biraz havada kaldı. Ama genel olarak düzgün bir çeviriydi.
Devam kitaplarını da 'rahatlama dönemi' olarak adlandırdığım zamanlarımda okumayı düşünüyorum .

cicoretti, bir alıntı ekledi.
10 Nis 10:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çocukluğun anlamı bize kısa ömürlü bir masumiyet ve dünyanın baskılarından korunma fırsatı tanımasıdır. Çocuklarını çok fazla zorlayan ebeveynler bu küçücük özgürlük alanına müdahale etmiş oluyorlar.Tabi ki böylece, çocuklarına muazzam bir endişe yüklüyorlar.

İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 64)İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 64)

Wuhuu muhteşem bir sayıydı.
Dosya konusu Sherlock idi. Dergiyi görür görmez bir farklılık olduğunu sezersiniz. Evet kapak tasarımı müthiş. Arastirdigimda ise ilk 6 sayıda Mazhar Bilgiç kapak tasarımını yaparken bunu Pınar Kurt yapmış. Emeğe saygı ama bu değişiklik kendi adıma iyi olmuş.
Zengin bir içerik var. Sherlock hakkında çok şey biliyoruz sansak da yeni öğrendiğim ya da ihtimal olan şeyler okudum. Polisiye severlerin evinde olması gereken bir dergi olmuş. Ellerinize saglik 221b.
Bu sayıda kesfettigim kitaplar şöyle:
1.Sophie Hannah- Monogram Cinayetleri, Kapalı Tabut
2.Alexander Mccall Smith- Bir numaralı kadınlar dedektiflik bürosu
3.Laurie R. King- Aricinin Çırağı, Kadınlar Alayı
4.Jennifer Mcmahon- şeytanın eli, 29.oda
5.Nancy Pickard- Bakire, Fırtına kokusu, Cinayetin şifresi
6-Maria Konnikova- Sherlock Holmes gibi düşünmek

özlem, Zürafanın Gözyaşları'ı inceledi.
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı okuduğumda çok etkilenmiştim. Daha önce Afrika da olan karakterlerle örülmüş kitapları sadece Wilbur Smith kitaplarında okumuştum. Burada ki karakterlerin farklılığı ve hayata tutunma azimleri beni çok etkiledi.

bronte, Arkadaşlar, Aşklar Ve Çikolata'yı inceledi.
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kere Isabel'in günlük olaylar sırasında içinden yaptığı sorgulama ve tespitlere bayılıyorum. Bu kitapları benim için vazgeçilmez yapan bunlar sanırım... Ve bir de psiko-sosyolojik sohbetler tabi.
https://herkitapayribirdunyadir.blogspot.com.tr/...olata-alexander.html

bronte, Pazar Felsefe Kulübü'ü inceledi.
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Pazar Felsefe Kulübü, felsefi açıdan adının hakkını tam olarak vermiyor belki ama olay örgüsünün yanında hayata ve insanlığa dair düşüncelere sık sık yer vermesiyle belirli bir derinliğe sahip bence. Zaten Alexander Mccall Smith kitaplarında sevdiğim şeylerden birisi de bu, en ufak bir ayrıntıyı bile üzerinde kafa yormadan geçmenize izin vermiyor yazar. Bol bol okuyunca günlük hayatta da detaylar üzerine dalıp gidebiliyor ya da sohbet etmeye başlayabiliyorsunuz.

http://herkitapayribirdunyadir.blogspot.com.tr/...lexander-mccall.html

Oblomov, Kadın Dedektif'i inceledi.
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitap, Botswana isimli bir Afrika ülkesinde dedektiflik bürosu açan Mma Ramotswe'nın hikayesini anlatıyor. Mma Ramotswe keskin bir zekaya ve iyi bir gözlem yeteneğine sahip. Bu yeteneklerini kullanarak olayları çözüyor. Kitap her ne kadar polisiye gibi gözükse de aslında Afrika insanının yaşantısını ve kültürünü anlatıyor. Malesef çevirisi çok kötü. Hikaye güzel olmasına rağmen çevirinin kötü olması nedeniyle okumak ve anlamak zorlaşıyor.

Oblomov, bir alıntı ekledi.
06 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aşk
Aşk en belirgin kusurları bile göremeyeceğin bir körlüktü. İnsan bir katili sevebilir ve sevgilisinin, değil öldürmek insanların kılına bile zarar vermediğini düşünebilirdi.

Kadın Dedektif, Alexander McCall Smith (Sayfa 46 - Epsilon)Kadın Dedektif, Alexander McCall Smith (Sayfa 46 - Epsilon)
Oblomov, bir alıntı ekledi.
06 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kadınlar
Yemeği biz yaptık. Erkekler küçük bir çocukken, gençken, ölümüne yaklaşan yaşlı bir adamken onlara hep biz baktık. Biz hep oradaydık. Ama sadece kadındık ve bizi kimse göremedi.

Kadın Dedektif, Alexander McCall Smith (Sayfa 36 - Epsilon)Kadın Dedektif, Alexander McCall Smith (Sayfa 36 - Epsilon)