• Beş - on gün oldu ki, mu'tâda inkıyâd ile ben
  Sabahleyin çıkıvermiştim, evden erkenden.
  Bizim mahalle de İstanbul'un kenarı demek:
  Sokaklarında gezilmez ki yüzme bilmeyerek! 
  Adım başında derin bir buhayre dalgalanır
  Sular karardı mı, artık gelen gelir dayanır! 
  Bir elde olmalı kandil, bir elde iskandil,
  Selâmetin yolu insan için bu, başka değil! 
  Elimde bir koca değnek, onunla yoklayarak,
  Önüm adaysa basıp, yok, denizse atlayarak,
  - Ayakta durmaya elbirliğiyle gayret eden,
  Lisân-ı hâl ile amma rükûa niyyet eden-
  O sâl-hûrde, harab evlerin saçaklarına,
  Sığınmış öyle giderken, hemen ayaklarına
  Delilimin koca bir şey takıldı... Baktım ki:
  Genişçe bir küfe yatmakta, hem epey eski.
  Bu bir hamal küfesiymiş... Aceb kimin? 
  Derken; On üç yaşında kadar bir çocuk gelip öteden,
  Gerildi, tekmeyi indirdi öyle bir küfeye:
  Tekermeker küfe bitâb düştü ta öteye.
  - Benim babam senin altında öldü, sen hâlâ
  Kurumla yat sokağın ortasında böyle daha! 
  O anda karşıki evden bir orta yaşlı kadın
  Göründü:
  -Oh benim oğlum, gel etme kırma sakın! 
  Ne istedin küfeden, yavrum? 
  Ağzı yok dili yok,
  Baban sekiz sene kullandı...
  Hem de derdi ki:
  "Çok uğurlu bir küfedir, kalmadım hemen yüksüz..."
  Baban gidince demek kaldı, adetâ öksüz! 
  Onunla besleyeceksin ananla kardeşini.
  Bebek misin daha öğrenmedin mi sen işini? 
  Dedim ki ben de:
  - Ayol dinle annenin sözünü! 
  Fakat çocuk bana haykırdı, ekşitip yüzünü:
  - Sakallı, yok mu işin.
  Git cehennem ol şuradan? 
  Ne dırlanıp duruyorsun sabahleyin oradan? 
  Benim içim yanıyor: Dağ kadar babam gitti...
  - Baban yerinde adamdan ne istedin şimdi? 
  Adamcağız sana, bak hâl dilince söylerken...
  - Bırak hanım, o çocuktur, kusura bakmam ben...
  Adın nedir senin oğlum? 
  - Hasan
  - Hasan, dinle.
  Zararlı sen çıkacaksın bütün bu hiddetle.
  Benim de yandı içim anlayınca derdinizi...
  Fakat, baban sana ısmarlayıp da gitti sizi.
  O bunca yıl çalışıp alnının teriyle seni
  Nasıl büyüttü? Bugün, sen de kardeşini,
  Yetim bırakmayarak besleyip büyütmelisin.
  - Küfeyle öyle mi? 
  - Hay hay! Neden bu söz lâkin? 
  Kuzum ayıp mı çalışmak, günah mı yük taşımak? 
  Ayıp: Dilencilik, işlerken el, yürürken ayak.
  - Ne doğru söyledi! Öp oğlum amcanın elini...
  - Unuttun öyle mi? Bayramda komşunun gelini:
  "Hasan, dayım yatı mekteplerinde zabittir; 
  Senin de zihnin açık... Söylemiş olaydık bir...
  Koyardı mektebe... Dur söyleyim" demişti hani? 
  Okutma sen de hamal yap bu yaşta şimdi beni! 
  Söz anladım ki uzun, hem de pek uzun sürecek; 
  Benimse vardı o gün pek çok işlerim görecek; 
  Bıraktım onları, saptım yokuşlu bir yoldan.
  Ne oldu şimdi aceb, kim bilir, zavallı Hasan? 
 • 335 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Çok büyük ve derin konulardan birisiyle daha beraberiz. Tabi Abdülhamid Han gibi biri için aslında her yazar bir şeyler yazıyor, çiziyor ama bunu en doğru nasıl anlarız? İşte bu sorunun cevabını hep beraber bulalım. Döneminde neler yapmış? En yakınlarından Şadiye Ablamız (kızı) onun için neler söylemiş, gerçekten dalında başarılı tarihçiler onun hakkında neler yazmış ve özellikle yabancı seyahatçiler. Bunlarla onu anlamak çok güzeldir. Yoksa benim gibi birisi meclisi kapattı deyip karalar, kızıl sultan der, hakaretler falan… Yahut benim diğer versiyonum da meclisi kapattı çünkü meclisin çoğunluğu ‘Azınlık’ denilen grupların elindeydi, onlarda sürekli toprak istiyorlardı diyerek durumu açabilir. Yani bu tamamen bakış açısı ve tarih bilginizle alakalı. Açıkçası hava için demiyorum ama benim araştırdığım tarihe geldiğimizde evet kesinlikle hataları da olduğunu –ki bazıları kendi ağzından da söylenmiştir- ancak bunun yanında dış devletlere tutumuyla, yönetimiyle en kötü zamanında aldığı devleti nasıl idare ettiğini ve 34 yılda 1552 eser ortaya koyduğunu söylemek lazımdır. 1552 çok basit bir rakam gibi geliyor ama sayın desem kimse saymaz. Eserleri değil; sayı olarak.
  Yabancıların bize ait bir değeri yahut bir insanı eleştirmesini anlarım. Tabi bizimkilerin Atatürk hakkında yazılan tek kitap olarak bildiği ‘Bozkurt’ kitabı gibi kitapları da asla desteklemem. Kimse benim atalarımdan birine hakaret edemez. Atanın bunun yayınlanmasını istemesinin tek sebebi, yaptığı devrimler ve çağdaşlık sonucu böyle bir yasağı tekrar getirmesi Abdülhamid’in sansür olayı gibi ileride yanlış yorumlanmasının önüne geçmesidir. Kimse kendisi yahut annesi babası için Merhametsiz, Acımasız, Bencil, Kibirli, Alkolik yahut ‘Kadın Düşkünü’ gibi ifadelerin kullanılmasını istemez, hele hiç kimse bunu benim atalarımdan birine diyemez. Daha fazlasını yazıp burayı küfürle doldurmak da istemiyorum. Miralay Arif konusu, Halide Edip, İsmet İnönü ve özellikle Latife Hanım hakkında yazdıkları. Her neyse konumuz değil bu. (Bu konuları en fazla birkaç hafta içinde konuşacağımızdan emin olabilirsiniz)
  Tekrardan kitabımıza dönecek olursak kitabımız 5 bölümden oluşuyor. İlk bölüm “Abdülhamid’i Anlamak” ve burada da başta savaş zamanı devrik padişahı hem milletin hem de devirenlerin nasıl bin pişman aradıklarından yakındıklarını görüyoruz.
  Tabi bir de yazarın kendi saf düşünceleri olsaydı öyle bir eleştiri patlatacaktım ki sormayın. Birini karalayınca da küfür etmeden en ağır hakaretleri edebilen bir şahsiyet olduğumdan sinirlenince karşı çıkamıyorum kendime resmen. Ahmet Hamdi Tanpınar, ilk başbakanımız ve İttihat-Terakkiden gelen Fethi Okyar, kişiliği ve kendisi birçok tartışma üreten Necip Fazıl ve Ayaklı Tarihçi Yılmaz Öztuna gibi şahsiyetlerden örnekler ve konuşmalar vermesi hoşuma gitti açıkçası.
  İkinci bölüme “Şahsiyeti” başlığını vermiş yazarımız. Bu bölüme de iyi bir giriş yaptığını görüyoruz. Az önceki söylemime göre tabi. Nedir bu? François Georgeon yani ilk ‘Bilimsel’ biyografi yazarlarından (ki ayrıca kendisi Yusuf Akçura gibi bir şahsiyetin de biyografisini çıkartmıştır). Tabi Abdülhamid için. Bunun örneğini vermesi hoş geldi gözüme. Tabi bunun yanında üretilen iftiralara karşı da bizzat onunla olan Max Müller (büyükelçi), M. de Blowitz (İngiliz Gazeteci), Knut Hamsun (Nobel Ödüllü bir yazar ayrıca) gibi insanlar sayılıyor. Bir de bunun yanında şu konuya değineceğim. Kendinin bilip duymadığı isimleri başkasının söylediğini görünce atlayan SAZAN grubu oluyor. Bunun manası nedir? Adamın hayatta okuduğu tek tarih kitabı liseden kalma, onun da kapağını açmamış. Gelmiş burada konuşuyor. Biz Tarih kitaplarının elden geldiğince her türlüsünü okuyup ona göre konuşuyoruz en azından. Gene de yetmiyor, araştırıyoruz. Adamlar hemen internette bir yerden gördüğüyle gelip yorum yapabiliyorlar. Ne diyelim. Akıl fikir!
  Hadi bakalım bende bunun üzerine bir vurgun yapacağım. Nihal Atsız’ı sevmeyen sözde Türkçü özde ne oldukları belirsiz (hangi tanımı yapsam o tanıma hakaret olur ya neyse) bazı kişiliksizlerin yanında; bir de Nihal Atsız’ı sevip, Abdülhamid’e ‘Kızıl’ diyenlere destek olanları görüyoruz. Ben sadece Nihal Atsız’ı seven ve ona “Atsız Ata” diyen Irkdaşlarıma sesleniyorum. Türk Tarihinde Meseleler kitabı yahut OCAK dergisi Mayıs 1956 tarihli sayısına bir bakınız. Hatta kitapta da sayfa 85 yahut baskıya göre değişir; Peyami Safa’nın suçlayıcı yorumlarına aynı sertlikte nasıl karşılık verdiğine bir bakın derim. Tek söyleyeceklerim bu kadar bu konuyla ilgili aslında.
  Siz olun ki 1893’de özellikle bazı grupların halen yenilik karşıtı dedikleri Osmanlı için bir arşiv yaptırın ve 1819 tane resim çektirin. Hem de o yılda. Eh nerde o resimler Sadık? Tabii ki benim de mezunu olmakla iftihar ettiğim İstanbul Üniversitesinin, Kütüphanesinde.
  Pastör için yapılan 10000 altın yardım ve yanına çalışma için gönderilen Hüseyin Remzi Beyin de Kuduz Aşısı isimli kitap yazması anlatıldığı üzere sadece Abdülhamid değil, Osmanlının da bilime ne kadar karşı (!) olduğunu gözler önüne seriyor. Burada ayrıca Osmanlının bilim yönünü inceleyen Aykut Kazancıgil, Süheyl Ünver gibi yazarların da takip edilmesi (ki listeme ekledim) oldukça mühimdir.
  Afyonda depremzedeleri ziyaret ederken ilgilenmeyen bir Cumhurbaşkanından (burada gidip de arabasından bile inmeye tenezzül etmeyen Ahmet Necdet Sezer'e gönderme yapıyor); depremzedelere yardım eden ve aralarında koşan bir adama konuyu bağlayarak hangisi saltanat hangisi cumhuriyet sorusunu soruyor akıllı yazar. Yetmiyor sünnetlerde her çocuğa takışan çeyreklikten (şimdi biz ancak düğünde takabiliyoruz), yakacak yardımlarından, Ermeni Onnik isminde birine protez bacak yardımından bahsederken ağzım açık dinledim. Bu örnekleri verdiği şahitlerden birini mutlaka tanıyorsunuzdur. Burhan Felek! Bizimde yazılarına çok bayıldığımız Sherlock Holmes yazarı Conan Doyle'nin çevirilerini yaptırıp, ona bir nişan göndermesi ve onun hakkında ne güzel polis olurdu diye söylemesi de beni gülümsetti. (Aktaran da François Georgeon) Bu bölümde son olarak padişahın marangozluk dışında, at binme, yüzme, atıcılık, silah kullanma ve hatta tiyatro ile opera sanatına hayranlığı da verilerek bölüm nihayete erdiriliyor.
  Ayrıca kitapta resimlerin incelenmesi in verilen adres değiştiği için, ben en güncel adresi buraya yazıyorum. Bir bakın o güzel resimlere derim. http://www.loc.gov/...?st=grid&co=ahii
  Üçüncü bölümde “Kurtlarla Dans” başlığında inceliyoruz. Burada İngilizler ve diğer sömürge ülkeleriyle beraber Peyami Safa hadisesi veriliyor.
  Musul ve Bağdat petrolleri için de Sınır değil Onur sorunu başlığı atılması oldukça manidardı. Bunlar özel mülk ve işgal edilemez diye padişah üzerine geçilse de British Petroleum gibi şirketlere torunlarının dahi açtığı davalara; yazarımız, İlber Ortaylı üzerinden örnek veriyor. Verirlerse Alırlar!
  Bir mevzu da Sansür meselesine. Avrupa’da da bu sansürün olduğu ve bizzat İngiltere’nin Hintli Müslümanlara uyguladığını bir İngiliz olan Dışişleri Bakanı Müsteşarı Sandison, 8 Ekim 1881 de yazıyordu. Sonuçta bu sultan Kızıl Sultan(!) ve bu yüzden kendisine suikast düzenleyenleri bile en fazla sürgüne göndermiş birisi. Çok büyük haksızlık tabi ya. Ama o devirde yaşamadık ki nerden bilelim suikast olduğunu ya tabi, yersen. Bir suikast ve o suikasttan sonra başta Tevfik Fikret - Bir Lahzai Teahhur yazısı ile ardından diğer yazarların kendi imparatorunu yahut eski devlet adamını karalaması; bizde halen vardır kendi vatanına karşı başkalarının kucağından inmeyenler.
  İstihkâm Subayı Ali Kâzım, Piyade Subayı Mehmed Yusuf, Süvari Subayı Çerkez Yusuf ve Topçu Subayı İsmail Hakkı beyler. Bu büyük askerler Kaşgar'a Doğu Türkistan’da Çinlilerce eziyet gören Müslümanlara yardım için silahlarla beraber gönderiliyor. Bu ne İslam aşkı ve bu ne büyük vurdumduymaz uyuyan (!) Osmanlı öyle değil mi dostlar?
  Bir Yahudilik ve Filistin hassasiyeti güdülse de bu sorunun temelinde Doğu Yahudileri olmadığının; Batıdan göç öden Yahudi grubunun bunda etkili olduğunun özellikle vurgulanması da dikkatimi çekti. Sen Japon-Türk dostluğu ve daha önce de bir yazımda bahsettiğim Ertuğrul gemimizin durumunu nasıl öyle anlatabilirsin be adam?! Bu adamın birkaç kitabını daha okuyabilirsem dilinin akıcılığıyla tarih kitaplarının sıkıcı olduğu bahanesini silip süpüreceğim!
  Dördüncü bölümümüzde “Bir Proje Adamı” başlığı altında inceleniyor. Modern itfaiye teşkilatı, telgraf, telefon, posta hizmetleri, kız okulları (bunların ilki Samsun'da açılmıştır), Deniz Mühendislik Okulu, Askeri Tıp Okulu, Mektebi Harbiye, Askeri Baytar Okulu, Kurmay Okulu, Mektebi Mülkiye bu dönemde yapılmıştır. Bunun yanında İlk benzinle çalışan otomobil ve ilk modern eczaneler, ilk denizaltılar ve atış denemesi yaparak bu alanın öncüsü olarak Abdülhamid ve Abdülmecid adını almışlardır.
  Beşinci ve son bölüm “Babalar ve Oğullar” başlığı altında inceleniyor. İlber Ortaylı'nın sözleriyle başlıyorduk bu bölüme. Konu İlber Ortaylı olunca ses çıkarmam mümkün değil. Dünyanın son hükümdarı, son evrensel imparator 2. Abdülhamid Han'dır diyerek.
  Bu bölümü en güzel nasıl özetleriz? İktidar döneminde onun kıymetini anlayamayan, en ağır hakaret ve küfür eden hatta imparatorluğun sonunu getirecek hareketleri yapanları "Evlatlarım" diyerek savunan KIZIL SULTAN (!) vefat eder ve cenazesinde pişmanlık dolu bir insan sürüsü gelmiştir. Bunların arasında kimler mi vardır? Enver Paşa, Talat Paşa, Rıza Tevfik, Süleyman Nazif, Abdülhak Hamit, Yahya Kemal, Tevfik Fikret gibi. Bunlardan Yahya Kemal'in pişman olmadığı, uydurulduğu söylense bile bunu diyenler 'Her Gece Benimsin' romanını bir okuyuversinler.
  Mehmet Akif ve -bana çok saçma gelen ve Balkan Harbi dönemi yazdıklarıyla Türk ve Osmanlı düşmanlığını Nihal Atsız'ın yazılarına da konu olan- Bediüzzaman lakaplı Said Nursi de Abdülhamid ile ilişkisi bildirilenler arasında kendine yer buluyor ancak bu 2 konuyu da başka kaynaktan araştırmadığımdan ve yeterli bilgiye sahip olduğumu düşünmediğimden fazla konuşma hakkını da kendimde bulmuyorum.
  Son olarak da şunu söyleyebiliriz. Öncelikle yazarın bu kitapta Mustafa Kemal Atatürk üzerinden şahsına veya fikirlerine saldırmadığı; yoksa bunu en edebi hakaretlerle kendisine YEDİREBİLECEĞİMİ, eleştiriye de her büyük adam gibi Mustafa Kemal'in vefatından yıllar geçse de göğüs gereceğine inancımdan ses çıkarmam. Eleştiri ve Hakaret birbirinden farklı kavramlardır.
  Kitap için söyleyecek olursak; yazarın oldukça detaya inmeye çabaladığını, belgeler ve bilhassa gönlümü çelmiş iki adamı (Nihal Atsız ve İlber Ortaylı) şahit tutması da benim için yeterlidir. Bu 2 şahsiyet, ben tarih adına ne biliyorsam hepsini bana öğreten isimlerdir.
  Oldukça geniş bir bayram ziyareti ve yorucu bir gün olsa da asla vazgeçemediğim büyük hastalığım nihayete erdi ve bu kitabımızın da sonuna geldim. Artık yorgunluktan parmaklarımı hissetmiyorum çünkü bütün incelemeyi telefondan yazarak oluşturdum. Başınızı ağrıttıysam affedin, mutşu akşamlar ve keyifli okumalar..
 • -HER ŞEY MENFAAT OLMUŞ -
  Bu başlığa yakışır şekilde ne güzel söylemiş Mehmet Akif Ersoy:

  Aldanma insanların samimiyetine,
  Menfaatleri gelir her şeyden önce,
  Vaad etmeseydi Allah cenneti,
  O’na bile etmezlerdi secde”.

  “Eskiden insan ilişkileri, sevgiler dostluklar, kardeşlikler bugünkünden çok farklıydı. Eskiden, mahallerde herkes birbirini tanır, sokaklarda ise herkes birbiriyle bir arada olur, birbirini sever, sayar ve korurdu. Birinin bir ihtiyacı olduğunda komşusu, eşi, dostu hemen ortaya atılır imece usulü bir yardımlaşma ile sorunlar çözülürdü. Herkes birbirine daha saygılı, daha anlayışlı ve daha sevgi doluydu. Arada tatlı sohbetler, muhabbetler olur, bir araya gelinip gülüp eğlenilirdi. Aile bağları da çok kuvvetliydi. Anne-Baba ve kardeşler arasında güzel bir saygı, sevgi, muhabbet, yardımlaşma vardı. Genel olarak güzel bir ahlak, saygı ve sevgi ortamı hakimdi insanlarda.

  Ama geldiğimiz şu an maalesef; soğuk, çok mesafeli, birbiri hakkında genelde iyi düşünmeyen, art niyetli, sevgisiz, saygısız, acıma duyguları körelmiş, sunulan her şeyi, yapılan herşeyi sadece maddiyat olarak değerlendiren ve karşılığı beklenen ilişkiler kuruluyor. İnsanların tek düşüncesi menfaat olmuş. İnsanlık adına hareket eden kalmadı yada yok denecek kadar az. Küçük, büyük, yaşlı, genç demeden herkes kişisel çıkarı için uğraşıyor. Herkes birbirinden bir şeyler bekliyor. Aile ortamında bile evlat, anne- babadan, anne-Baba, evlattan, eşler birbirinden, kardeş kardeşten, komşu komşudan menfaat bekler duruma geldi. Menfaat yüzünden ayrılıklar, dargınlıklar, kırgınlıklar, vurmalar, kırmalar, hapislere düşmelere kadar bozuldu ilişkilerimiz. İnsanlar önce kendilerini düşünmeye başladı. Oysa dinimiz bize yardımlaşmayı emrediyor. Geleneklerimiz yardımlaşma üzerine kurulu. Ne diyor dinimiz ; komşusu açken tok yatan bizden değildir.

  Ahlakımız mı bozuldu, Eğitim sistemi mi bozuk, Anne-Babalar mı evlat yetiştirmeyi bilmiyor, yöneticiler mi bunu körüklüyor, Yeni nesil mi bu gelenekleri yok ediyor, insanlar mı farklı bir zihniyete sahip olmaya başladı, yoksa bunların hepsi mi?

  İnsanlar istediklerini elde edememenin acısı ile yaşıyor. Herkes menfaat ve çıkarlar peşinde. Menfaat olmayınca hiç kimse birbirine yanaşmıyor. Herkes kendisini en iyi ve bulunmaz bir hint kumaşı sanıyor. Art niyet ve düşünce insanlarda nifak dürtüsünü had safhaya taşımış durumda. İnsani ilişkilerin son zamanlarda dibe vurduğu bir memlekette güzel ahlak nasıl geliştirilebilir ki?
  Aynı çatı altındaki eşlerin, iki kardeşin, iki komşunun, iki mesai arkadaşının birbiri ile menfaatsiz ilişki kurmadığı talihsiz bir dönemdeyiz ve yaşam inanılmaz derecede giderek zorlaşıyor.
  Herkes dost yerine kolay yoldan nasıl para kazanırım düşüncesi içerisinde. Para ve menfaat hırsı ön planda.

  Bütün bunların nedenlerini analiz ettiğimizde ;
  İnsanların kalitesinin giderek azaldığı, sevgi, dostluk, anlayış, merhamet ve acıma duygularının yok olma noktasına geldiği, her şeyin başında menfaat ve çıkar olduğu,Bencillik duygusunun en üst seviyelere ulaştığı, İnsanlar arasında öfke, gerilim ve nefret duygularının tırmanışa geçtiği, alttan alma, karşı tarafın kusurlarını örtme gibi ince ahlak gerektiren davranışların yok olduğu,insanların birbirine karşı önyargılı, sevgisiz, temkinli ve korkarak yaklaştığı, herkesin bir diğerinin kendisine zarar vereceğinden çekinir hale geldiği, aile bağlarının aşırı zayıfladığı. kardeşler arasında eskiden olduğu gibi sevgi, saygı, koruma-kollama duygularının kalmadığı, anne babalara karşı saygı ve sevgilerin azaldığı ve tamamen çıkara dayalı bakış açısının daha ön plana çıktığı, sıkıntıya düşen insanın halinden anlama, hastalara şefkat ve merhamet gösterme, onu koruyup kollama, ihtiyaçlarını hissettirmeden temin etme inceliğinin neredeyse kalmadığı, dürüstlük, anlayış, helal lokma gibi kavramların azaldığı ve bunun yerine yalan, haram, sahtekârlık, haksız kazanç gibi davranışların arttığı, para, mal, mülk elde etmek için herşeyin mübah sayıldığı, ahlak, onur, şeref, haysiyet gibi kavramların iyice azaldığı, yolda giderken güzel bir ifadeyle yüzünüze gülümseyen, “hayırlı sabahlar, hayırlı akşamlar” diyerek yanınızdan geçen bir insanın hemen hemen kalmadığı bir toplum yapısına doğru hızla ilerliyoruz.

  Eğer gerekli önlemleri biran önce alamaz isek yakın gelecekte; insanlık, ahlak, vicdan, adalet, hak, hukuk, sevgi, saygı ve kardeşlik değerlerinin kalmadığı ve herşeyin tamamen menfaat ilişkilerine dayandığı duygusuz ve vicdanı kör bir toplum haline geleceğiz. Allah yardımcımız olsun.