Mehmet AYNA'nın Kapak Resmi
Mehmet AYNA, Tutunamayanlar'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

"Evli olsaydım, şimdi doğru karıma giderdim ve ona derdim ki: sayın eşim! İki ay sonra öleceğim. Durum böyle gösteriyor. Bana izin ver, Beşiktaş'taki koltuk meyhanesine gideyim: her gece Rüştü Beyle birlikte, o eve dönünceye kadar içelim. Bunu açıkça söylerdim kendisine. Evli bir kadın, kocası iyi olduğu zaman, böyle davranışlara izin vermez. İşin ucunda ölüm olunca durum değişir. " diyordu Selim Işık. Birçok erkeğin yaşadığı durumu bu kadar trajik ve mizahla süslü bir şekilde anlatıyordu.
Kitapta aklımda kalan etkileyici noktalardan sadece bir tanesi yukarıdaki paragraf. Oğuz Atay gerçekten dönemini aşan, farklı bir eser meydana getirmiş. Okudukça kendi içimdeki tutunamayanı keşfettim. Eserin sonundaki tutunamayanlar kısmına kendimi de ekledim. "Mehmet Ayna, 28 yaşında, hayattaki yegane başarısı sınavlardan aldığı yüksek notlar olan 7'nin 3'ünde ortalama bir öğretmen/memur. Henüz ölmedi; ancak silik bir hayatın çırpınışları arasında devam ediyor yaşamaya."
Neticede yıllar sonra tekrar okuyacağım bir kitap Tutunamayanlar. Oğuz Atay'a bu eseri için teşekkür etmek isterdim...

Mehmet AYNA, Orhan Veli Kanık'ı inceledi.
02 Eyl 14:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

" Öteki dünyada akşam vakitleri
Fabrikamızın paydos saatinde
Bizi evlerimize götürecek olan yol
Böyle yokuş değilse eğer
Ölüm hiç de fena bir şey değil."

Bu satırları yazan mütevazi şaire kısa ama öz bir şekilde bakmamı sağlayan, akademik olmamakla birlikte belli birikimdeki her insanın rahatlıkla okuyabileceği bir eser.

Mehmet AYNA, Tozlu Rüyalar Kitapçısı'ı inceledi.
22 Ağu 14:03 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap konu olarak ilgi çekici. "Rüya" kavramını kullanması açısından bana Ted Dekker'ın Çember serisini hatırlattı. Dili alıcı ve her seviyeden okuyucunun okuyabileceği seviyede.
Bir olumsuz eleştiri yapmam gerekirse kitapta "Omuz Silkmek" deyimi o kadar çok kullanılmış ki sonlara doğru bayılacaktım artık. Kitaptaki tüm kişiler herhalde hobi olarak omuz silkiyordu.
Gene de okumaya değer bir roman.