Aykan, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çözüm! sürecinin etkileri
''...Uğruna mücadele ettiğimiz, canımızı verdiğimiz millet bizim yanımızda olsun. Fiziki varlıklarıyla filan da değil. Sadece yürekleriyle. Biz onların gönlünü yanımızda hissedelim, yeter.''

''Neden böyle söylüyorsun? diye sordum.

''Kendimizi çok yalnız hissettik komutanım.'' dedi. Sonra da kestirip attı:
''Kendimizi milletsiz hissettik...''

Bu cümle vurdu beni. Bıçak gibi, ustura gibi, balta, hızar gibi. Benzer bir cümleyi, Van'dan Yüksekova'ya giderken bir helikopter pilotu yüzbaşım da söylemişti.

''Biz artık silah arkadaşlığımız ve asker onurumuz için savaşıyoruz.'' İbretlikti, alemi cihandı ve pek çokları söylemeseler, söyleyemeseler bile hallerinden, edalarından, bakışlarından çok şey anlaşılıyordu. Dağdaki Mehmetçik kendini yalnız hissediyordu. Nasıl olmuştu bu?

Özgür Şehit, Abdullah Ağar (Sayfa 20)Özgür Şehit, Abdullah Ağar (Sayfa 20)

Kağıtlardan, telefondan okunan hutbeler... Hazırlıksız, bilgisiz, ruhsuz...
Hutbelerde söylesen ne olur söylemesen ne olur Atatürk'ü? Atatürk ve Mehmetçik omuz omuza zaten yazdı adını, şanını Çanakkale'ye!

https://youtu.be/O3lLy5j35Zk İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren lise öğrencisi Şamil Kalkan "İstiklal Marşı'nı para için yazmayan bir şairin nesli de İstiklal Marşı'nı para için okumaz" diyerek ödülü Mehmetçik Vakfı'na bağışladı, İstiklal genci böyle olur helal olsun sana...

Tuba Çadır, bir alıntı ekledi.
 15 Mar 11:16 · Kitabı okuyor · Beğendi

MEHMETCİK
Sen ben uyurken biri var uyumaz;
Bir tıkırtı olsa derhal doğrulur,
Nöbette,talimde,ayakta kış, yaz
Memleket namusu,ondan sorulur. Haydi Mehmet! " dedikleri gün müdür
Ne çift,ne çubuk,ne avrat düşünür
Mehmet'im bu toprağın düşkünüdür;
Bu aşk ile ya vurur,ya vurulur. En temiz,en güzel insanlık onda,
Gerekli aydınlık,karanlık onda
Tarihler boyu kahramanlık onda,
Mehmetçik ölür "Meçhul Asker" olur...

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Can şiir)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Can şiir)
Mavi Kelebek, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:07 · Kitabı okudu

Mehmetçik
Sen ben uyurken biri var uyumaz
Bir tıkırtı olsa derhal doğrulur
Nöbette talimde ayakta kış yaz
Memleket namusu ondan sorulur.

Haydi Mehmet dedikleri gün müdür
Ne çift ne çubuk ne avrat düşünür
Mehmet’im bu toprağın düşkünüdür
Bu aşk ile ya vurur ya vurulur.

En temiz en güzel insanlık onda
Gerekli aydınlık karanlık onda
Tarihler boyu kahramanlık onda
Mehmetçik ölür meçhul asker olur.

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı TarancıOtuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı
Murekkeq, Diriliş'i inceledi.
13 Mar 00:45 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkale... İçinde binlerce güneşin solduğu, vatan güneşinin doğduğu aziz toprak. Binlerce destanın yazıldığı, şehit kokan toprak parçası... Bir devrin battığı yer! Çanakkale... Bir vatan kalbinin attığı yer!

Öyle bir kitap ki... Bazı sayfalarında gözyaşı buldum, kelimelerin arasında. Bazısında kan ve toprak kokusu... Sesler duydum, "Allah, Allah" sesleri... Şarapnellere, toplara, tüfeklere dokundum, satır sonlarında. Üzerime toplar yağdı. Bir türlü bırakamadım kitabı... Çünkü o topların altında Mehmetçik kaçmamıştı. Ben de kaçamazdım. Süngümü taktım kalbime, koştum... Arıburnu'na, Conkbayırı'na, Seddülbahir'e, Kanlısırt'a...

Her duyguyu hissettim kitapta. Çünkü herşeyiyle gerçekti. Kitabın hatırı sayılır bir bölümünün kaynakça olması da gerçekliğini gözler önüne seriyor doğrusu. Bu kitap bir iki yılda yazılmış bir kitap değil. Yılların birikiminin aktığı bir başyapıt. Direniş ve Diriliş'i kitabı...

Kendi milletini yüceltirken düşmanı küçümseyen bir yazar değil Turgut Özakman. Kitabın her kısmında hakkı olana hakkını vermiş büyük bir yazar. O zamanın kadınlarının direnişini de es geçmemesi saygımı bin kat arttırdı. Ortada öyle büyük bir emek var ki karşılığı verilmeli. Bu kitap okunmalı, okutulmalı.

KUT HAREKATI - 000.006
Mehmetçik adımlamasıyla dünya sathında izler bırakıyordu;
Mehmetçik destek buluyordu eli kalem tutan sevenlerinden!

Artık çatışmalar elde kalem, kâğıt ve defter üzerinde oluyor:
Kalemimizin adı; ‘Keleşkabcıkoh’ ve biz FİLİZ ile KEMAL’iz!
{ Filiz YILMAZ & Kemal KABCIK }

107 yıl sonra Mehmetçik, Afrin'de o fotoğrafı canlandırdı...

https://pbs.twimg.com/media/DYFZmlnXkAY4T9B.jpg

"Ecdâdımızın heybeti ma'rûf-u cihândır, Fıtrat değişir sanma bu kan yine o kandır"

Namık Kemal

Atatürk, Mutfak Projesi ve Türk Kadının Önemi. Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun
Herkesin malumu böyle bir kurucuya sahip olmak insani değerleri yükseltmek için çalışan bir Ulu Önder'e sahip olmak başka kimselere kısmet olmamıştır Türk'ten başka. Avrupa ülkeleri kadın hakları ve eşitlik kazanmak için senelerce uğraştı hatta kan döktüler lakin biz şanslı olanlardandık. Türk kadını'na ve gücüne olan güveni ile bunu başaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 93 harbiden beri Rusların elinde olan Bitlis'i geri aldığımız 1916'da başlatmak istediği ve işgal altındaki İstanbul'a kurtuluş'un sembolu olan bir proje. Özellikle kadınlar için dönüm noktasi olmuştur. İşte o proje ve Zekiye Hanım'in önemi;

yıl 1916. Bitlis cephesi komutanı Mustafa Kemal Bitlis cephesinde çökmekte olan bir cepheyi kurtarıyor ve çadırına geliyor, yaveri İzzettin çalışlar´ı çağırıyor ve eline bir not veriyor. Notta ne yazıyor biliyor musunuz? "Savaştan sonra ilk işimiz Türk kadınına serbestîsini vermek, onu erkeğinin yanında eşit haklara sahip kılmak". yıl 1916, Türk kadının değil adı, değil kimliği, hiçbir şeysi yok. Sokağa çıkma hakkı olmayan bir Türk kadını.
Çünkü Atatürk bu savaşta Ayşe Hatunu tanımıştır.
Ayşe Hatun kimdir?
Sekiz aylık kızı kucağında omuzun da mermi ve cepheye cephane götürüyor. Sekiz aylık kız dinler mi düşmanı, ağlamaya başlıyor. Ayşe Hatunun korkusu, ya düşman fark ederse ele geçirirse silahlar bu korkuyla, çocuğunu göğsüne yaslar, düşman biraz geç gider, indirdiği zaman kendi elleriyle çocuğunu şehit ettiğini görecektir. Ayşe hatun ya da diğer adıyla Tayyibe Hatun. Çocuğunu koyar üzerini bayrakla örter ve aynen şunları söylemiştir "sen yüzlerce binlerce yıl sonra doğacak Türk çocukları için şehit oldun. Bu benim için de senin için de bir şereftir. Yeter ki vatan sağ olsun" omzuna alıyor cephanesini ve yola koyuluyor.
Çünkü Atatürk bu savaşta,
Kurtuluş Savaşı'nda Kütahya sırtları, eksi 30, eksi 40. ve 75–80 yaşlarında bir nine. Bütün yorgan battaniye ne varsa cephanenin üstüne örtmüş kendisi pazen elbiseyle. Aynen şunları söyler Paşa: "nine kar sepeliyor hava çok soğuk bari şu yorganı alsan sırtına" dendiğinde verdiği cevap "dokunma ona, o millet malıdır, nem kapmasın. Ben bir ölürüm ama onunla binler doğacak binler. Hayır, oğlum hayır hiç üşümüyorum, soğuğu hiç duymuyorum ki. Düşman bu topraklara girdi gireli benim içim yanıyor içim a oğul" diyen bir nineyi tanıdı Mustafa Kemal.
Çünkü Atatürk bu savaşta,
albay Hulusi Atağ´ın kafilesinde olan genç bir kadınımız hastadır ve cephane taşırken yere düşmüştür, ölmek üzeredir. Hulusi Atak sorar "bacım bana adını söyle seni tarihe yazdıracağım" dediğinde aldığı cevap "adımı ne yapacaksın a oğul yaz benim adım Anadolu" diyen kadınımızı tanıdı
çünkü Atatürk bu savaşta ,
dünyaya adı tek geçen Zekiye Hanım'ı tanıdı. 10 aralık 1919 öğretmen okulu bahçesine 3000 kadını toplamış, 3000 kadın, yapımcısı, dinleyicisi, konuşmacısı. Kadın olan dünyada ilk mitingdir bu, onun için dünyaya ilk geçmiştir. Peki, Zekiye Hanım nasıl toplamıştır, cep telefonu yok faks yok, hiçbir araç yok. Hadi bunlar oldu farz edelim. Kadının sokağa çıkma hakkı yokken 3000 kadın nasıl organize oldu dersiniz. Zekiye Hanım'ın "Mutfak Projesi", inanılmaz bir proje mimarını tanıdı,
Atatürk, Zekiye hanım'ı, nakiye hanımı tanıdı bu savaşta.
Atatürk Melek Reşit´i tanıdı,
Atatürk Şukufe Nihal´i tanıdı ve
Atatürk ekmek pişirerek askere götüren ama bu düşmanlar tarafından tespit edilip askerimizin yerini öğrenmek için çok işkence gören ama söylemediği için ekmek pişirdiği fırına atılarak yakılan Nazife kadını tanıdı bu savaşta.
Bu savaşta Atatürk Taccülcalala Hanımı tanıdı Atatürk Üsteğmenlerimizi, Binbaşı hanımlarımızı tanıdı,
bu savaşta Tuğgeneral rütbesi verilmesi öngörülen 8 yaşındaki, evet yanlış duymadınız 8 yaşındaki Nezahat kızımızı tanıdı. İşte Nezahat kızımızın yanında şehit olan bir erimizin cebinden çıkan bir mektubunda annesine şöyle yazmış "anne Nezahetle babasının arasındaki konuşmayı duyaydın benim burada niye olduğumu anlardın" demiş ve bu arada şöyle yazmış" biz Mehmetçik Nezahet´e türklerin Jan Dark'ı diyoruz" demiş. Jan Dark'ı ortaokuldan beri tanıyoruz ama Nezahat´i yeni duyuyoruz.
Ve nihayet şöyle tanımladı Türk Kadınını Atatürk.
"Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadını kadar emek verdim, diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu Kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."
Tarih, Türk Kadınının kahramanlığına çok kez şahit olmuştur.
—Erzurum da düşmana karşı kahramanca savaşan Nene Hatun´un bir örneği var mı acaba?
—1919 yılında İzmir´imiz işgal edildiği zaman Konyalı kadınlarımız düzenli bir mitingle bunu protesto etmişlerdir, bu dünya´da bir ilktir.
—Ya da mermi taşıyan Kara Fatma´ların, dağlarda düşman kovalayan Ayşe Çavuş´ların, Defterdarın Hanım´ının, maraşlı kadın´ın bir örneği dünyada var mı acaba?
—ya da eşini, oğlunu damadını şehit verip, "vatan sağ olsun" diye haykıran başka bir milletin kadını var mı acaba?
ve daha niceleri...
"Ey kahraman Türk kadını! sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın"
Nazım Hikmetten kadın:
kimi der ki kadın
uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
kimi der ki kadın
yeşil harman yerinde
dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
kimi der ki ayalımdır
boynumda taşıdığım vebalimdir...
kimi der ki hamur yoğuran
kimi der ki çocuk doğuran,
ne o, ne bu, ne köçek, ne ayyal, ne vebal
o benim kollarım, bacaklarım, başımdır,
yavrum, annem, karım, kardeşiz
hayat arkadaşımdır.