Yoksa siz hala uslamlamadıklarımızdan mısınız?
Kitaplığımı küçültme kararı aldım. Verebileceklerimi, daha doğrusu kıyabileceklerimi ayırayım dedim. Elime Mercier İle Camier geldi. Okuduğumda hiçbir şey anlamadığım bir kitaptı. İçinde ''Bu ne be'' diye bir notum var. Cümle şu: ''Benim de kafamdan, bazı ince uslamlamalar uçtu gitti, dedi Camier.'' Evet uslamlamalar... Bizde her akşam çay demler, yanında da uslamlanırız.

Oblomov, bir alıntı ekledi.
 25 Oca 12:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kez dünyaya geldiğinizde, yapacak bir şey yoktur.

Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 73 - Ayrıntı Yayınları)Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 73 - Ayrıntı Yayınları)
Oblomov, bir alıntı ekledi.
24 Oca 00:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonunda güneş çıkıyor, düşüp ufukta kayboluşuna hayran kalalım diye.

Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 15 - Ayrıntı Yayınları)Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 15 - Ayrıntı Yayınları)
Akın Ölmez, bir alıntı ekledi.
13 Ara 2017

Camier, o halde ilkelerimiz yavaşlık ve temkinlilik olmalı, bir de sağa sola yalpalamalar ve ani geri dönüşler. Günlerce, hatta haftalarca sürekli duraklamalardan çekinmemeliyiz. Önümüzde koca bir yaşam duruyor, yani bu yaşamdan artakalan süre.

Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 61 - Ayrıntı Yayınları)Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 61 - Ayrıntı Yayınları)
Akın Ölmez, bir alıntı ekledi.
13 Ara 2017

... Bu yöntem başkalarının mutluluk dediği şeye bedeldir. Ne bedensel ne de öteki tarafıyla bir sorunu olmayan bir kişiyi örnek alalım. Rahatlamak için ne yapacaktır? Basit. Hiçliği düşünecektir. Böylece, her durumda doğa bizi gülmeye olmasa da, gülümsemeye çağırır.

Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 53 - Ayrıntı Yayınları)Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 53 - Ayrıntı Yayınları)
Akın Ölmez, bir alıntı ekledi.
13 Ara 2017

Aslında belki de geçmiş ve geleceğin tek bir akıntıyla birbirine karıştığı ve ezelden beri, olmayan bir şimdinin üzerini örttüğü karanlık ve gürültülü bir düş niteliği taşıyordu bu düşünceler. İşte böyle.

Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 38 - Ayrıntı Yayınları)Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 38 - Ayrıntı Yayınları)
Akın Ölmez, bir alıntı ekledi.
13 Ara 2017

Mercier’nin düşüncelerinin bir özelliği de hangi dalga ve çalkantıyla oradan oraya sürüklenirse sürüklensinler, hiç değişmeden, hep aynı kayalıklara dönüp dönüp vurmalarıydı...

Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 37 - Ayrıntı Yayınları)Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 37 - Ayrıntı Yayınları)
Akın Ölmez, bir alıntı ekledi.
 13 Ara 2017

Benden açıkça ve kestirmeden, ya kolunu bırakmamı ve yanından uzaklaşmamı ya da senin sendelemelerine ayak uydurmamı istemeni beklerdim, dedi Camier.

Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 20 - Ayrıntı Yayınları)Mercier İle Camier, Samuel Beckett (Sayfa 20 - Ayrıntı Yayınları)
Janya, bir alıntı ekledi.
28 Eki 2017 · Kitabı okuyor

peki oyle olsun
Sarhoş bir kadın eteğini kaldırıp, müstehcen bir şarkı söyleyerek geçiyordu yanımızdan.

Mercier İle Camier, Samuel BeckettMercier İle Camier, Samuel Beckett