1000Kitap Logosu
Merwee
TAKİP ET
Merwee
@merweehoca
Ingilizce öğretmeni
434 okur puanı
30 Ara 2018 tarihinde katıldı.
256
Kitap
207
İnceleme
1.503
Alıntı
43
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Merwee
Asi'yi inceledi.
360 syf.
Marie Lu okuru hiç bir zaman hayal kırıklığına uğratmayacak muhteşem hayal gücüne sahip bir yazar. Yazdığı her eser keyifle okunuyor ve kesinlikle benim favorilerim arasına giriyor. Efsane serisini okuyalı çok oldu. Hep hatırlarım Day ve June'un muhteşem aşkını ve zorlu hayatlarını. Bu kitabı Day ve June'u çok özlediğim için, o dünyaya bir kez daha yolculuk yapabilmek için okudum ve beklentileri sonuna kadar karşıladığını söyleyebilirim. Bu kitapta Day'in kardeşi Eden baş karakterimiz. Her zaman abisinin gölgesi altında kalan Eden, aslında okul birincisi bir öğrenci ve çok başarılı bir mühendis olmuştur. Antartika Rose City de abisi Day ile yaşar. Ama kalbinde o hep Lake bölgesi çocuğudur. Bu yüzden Rose City'nin tehlikeli kesinlerinden ve yasa-dışı dron yarışlarından kendini uzak tutamaz. Bu da hem kendini hem de abisi Day'i çok büyük bir tehlikeye sokar. Belki de bir kez daha devrim başlatma zamanı gelmiştir. Marie Lu'nun kitap evrenlerine bayılıyorum. Warcross evreni, Rose City evreni gerçekten harikalar yaratan bir yazar. Karakterlere diyecek tek bir lafım yok. Yıllar geçse de Day ve June'u unutmayacağım.
Asi
8.6/10
· 259 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Merwee
Dönüşüm'ü inceledi.
69 syf.
Muhteşem bir kitaptı. Gerçekten çok etkilendim. Bu zamana kadar ertelemek hataymış. Dönüşüm bir klasiktir aslında herkes ilk cümlesini bilir. "Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerinden uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu." Çok saçma gelebilecek bir konu aslında ama böyle bir tasvir yeteneği ve anlatım kabiliyeti olamaz. Herhalde biri gerçekten bir böceğe dönüşseydi ve her anını anlatabilseydi ancak bu kitap kadar gerçekçi olurdu. Içinde verilen mesajlar çok hüzünlü ve kalp kırıcı bence. Kendine üzülmeye bile fırsat bulamayan Samsa, işe nasıl gideceğini, ailesine bakmak için eve nasıl para getireceğini düşünüyor. Makineleşen insanlardan, her gün yapmak zorunda kaldığı uzun tren yolculuklarından, zenginler keyfince yaşarken fakirlerin hem çok çalışıp hem de hor görülmesinden bıkmış. Aslında yaşadığı hayattan o kadar bunalmış bir durumda ki böcek olmak ona istediği huzuru ve özgürlüğü bile veriyor. Para kazandığı zamanlar ailesi tarafından el üstünde tutulan Gregor, artık babası tarafından şiddete maruz kalan, görmeye bile tahammül edilemeyen, ancak öldüğü zaman huzur bulunacak bir yaratığa dönüşmüştür. Ama aslında değişen kim? Artık kendisinden istedikleri gibi faydalanamayan ailesi mi yoksa Gregor Samsa mı? Verdiği mesajlarla ve muhteşem psikolojik analizleriyle ve gerçekçi aile ilişkileriyle herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Dönüşüm
8.1/10
· 145,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
Merwee
Gabriel'in Cehennemi'yi inceledi.
Kitap bir türlü bitiremediğim için yarım bırakılanlar arasına girdi. Hayatımda bu kadar toksik bir ilişki görmedim. Karakterler arasında aşk ve tutku diye nitelendiren kavram bana sadece sıkıcı, baskı dolu ve şiddet dolu geldi. Bir profesörün gençlik dönemlerinde tanıdığı sonrasında öğrencisi olan biz kızla ilişkisi konu alınıyor kitap boyunca. Güya aşkları ve isimleri dolayısıyla kendilerini Dante ile Beatrice e benzetiyorlar ama onların yakınından bile geçemeyen bir ilişki. Yaşadıkları ne aşk ne de tutku. Sadece psikolojik şiddet. Zaman zaman okurken çok bunaldım ve asla bitiremedim. Çeviri de çok kötü. Hiç bir okunası yönü yok keşke almasaydım hiç. Bir de bu seri 3 kitaptan oluşuyor. Tamamen zaman kaybı olarak değerlendiriyorum ben.
Gabriel'in Cehennemi
Okuyacaklarıma Ekle
5
Merwee
Wildcard: Joker Oyuncunun Hikayesi'ni inceledi.
344 syf.
Harika bir hayal gücü, muhteşem yazım tekniği ve olağan-üstü bir dünya. Marie Lu bambaşka bir dünyada yaşayan bizi de kafasındaki dünyaya çok rahat götürebilen bir yazar. Yüksek teknolojili, neon ışıklı dünyasını Emika ile birlikte gezebiliyorsunuz. Ama söylemem gerekirse ilk kitabı daha çok sevmiştim. Bu kitapta her ne kadar algoritma mantığını sevsem de Sıfır la ilgili bölümler fazla abartılmış gibi geldi ama yine de çok ama çok güzeldi. Konusu:Emika Chen, Warcross şampiyonası'ndan sağ çıkmayı zar zor başarmıştı.Artık Hideo'nıun yeni Nörolink algoritmasının ardındaki gerçeği bildiğinden, bir zamanlar hayranlık duyduğu, kendi tarafında olduğunu sandığı kişiye güvenemiyordu. Hideo'nun planlarını durdurmak için Emika ve Anka Süvarileri bir araya gelecekti. Fakat bilmedikleri bir şey vardı: Tokyo'nun neon ışıklı sokaklarını tehdit eden yeni bir tehlikeyle karşılaşacaklardı. Birileri Emika'nın başına ödül koymuştu ve Emika'nın hayatta kalmak için tek şansı Sıfır ve acımasız Kara Zırhlardı. Ancak Emika, Sıfır'ın aslında göründüğü gibi biri olmadığını çok geçmeden fark edecek ve koruması altına girmenin bir bedeli olacağını öğrenecekti.  Bir ihanet zincirinin ortasında, özgür iradenin geleceği tehlike altındayken Emika, sevdiği adamı durdurmak için ne kadar ileri gidecekti?
Wildcard: Joker Oyuncunun Hikayesi
Okuyacaklarıma Ekle
5
Merwee
Öğretmen'i inceledi.
432 syf.
Birbiri ardına işlenen kan dondurucu cinayetlerle tüm şehir diken üstündedir. Cinayetleri çözmek için her şeylerini ortaya koyan Komiser Imogen ve Adrian'in her adımda karşısına yolsuzluk, yozlaşma, işkence ve yalanlar çıkıyor. Kime güveneceklerini ve atacakları her adımı dikkatle seçmeleri gerekecek. Çünkü hiç kimse göründüğü gibi değil. Aradan geçen 15 yılın sonunda artık intikam isteyen Parker ve Abbey.. Geçmişlerinde çok acı çektiler ama artık sıra onlarda. Okuyunca hak vereceksiniz. Kitabı çok sevdim, mükemmel bir polisiye gerilim. Yazar bir çok farklı ve alakasız karakteri çok başarılı bir şekilde bağlamış. Anlatılan her bölüm kitabın ilerisi için psikolojik kanıt gösterir durumda. Gereksiz hiç bir bölüm ve uzatma yapılmamış ki bu çok güzel. Ters köşeler, kan dondurucu sahnelerle okuyucuyu tatmin edebilecek bir eser. Sevmediğim tek yanı, sanki sonunun aceleye getirilmiş gibi hissettirmesiydi. Sonu güzeldi ama daha ayrıntılı anlatılabilirdi. Bir de kitabın adı çok alakasız geldi bana, öğretmen ile alakalı bir içerik değil diye düşünüyorum. Ben ismi dikkatimi çektiğinden seçmiştim, o yüzden biraz umduğunu bulamadım gibi oldu.
Öğretmen
7.0/10
· 29 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
Merwee
Bir Buçuk Abartı'ı inceledi.
384 syf.
Yazıdan çok resimden oluşan, okuması keyifli ve eğlenceli bir kitap. Çizimler de yazara ait olduğundan çok profesyonelce değil hatta çocukça ama kesinlikle çok komikti. Depresyonun ayrıntılı örneklerle anlatıldığı bölümleri çok beğendim. Ormanda kaybolmaları ve dişini çektirdiği bölümler de çok eğlenceliydi. Özelikle evine giren ve onlara saldıran ördeğe inanmazsınız diye fotoğraflarını koyması çok hoşuma gitti :) Ama bazı bölümlerini çok sevsem de bazı bölümleri gereksiz ve sıkıcı buldum diyebilirim. Köpekleriyle olan maceraları hoş ama fazla abartılmıştı. Bir de çok sık küfür kullanılması hoşuma gitmedi. Genel anlamda değişiklik için olunabilir ama orjinal dilinde daha keyifli bir okuma olurdu.
Bir Buçuk Abartı
7.8/10
· 62 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1