1000Kitap Logosu
İsa
İsa
İsa
TAKİP ET
İsa
@meselaucgeni
[Sabahattin Ali] Üçgenin iç açılar toplamı 180, İnsanın iç acılar toplamı "mesela" eder.
Kocaeli Üniversitesi
İzmir
3122 okur puanı
02 Mar 2019 tarihinde katıldı.
277
Kitap
73
İnceleme
3.144
Alıntı
51
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
İsa
İki Gözüm Ayşe'yi inceledi.
320 syf.
·
29 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İki gözün İsa olurdu belki, tanısan severdin be abi :'(
Kitap Sabahattin Ali'nin gençlik yıllarındaki en yakın dostu,sevdiği, iki gözü Ayşe'ye yazdığı mektuplardan oluşuyor. Her kitabında olduğu gibi mektuplarında da melankoli sarıyor etrafınızı. Kimi zaman sevinçten tüm insanlığa sarılmak istiyor kimi zaman ıssız bir çölde kavurucu sıcak altında yalnız hissediyorsunuz kendinizi. Şuan iş çıkışı tren bekliyor olmasam incelemeye birkaç gözyaşı bırakmak isterdim fakat ülkemiz buna elverişli olanaklara sahip değil. Neyse nerde kalmıştık. Bazı mektuplarında Ayşe'ye sitem ediyor. Neden mektuplara cevap vermiyorsun, verince de geç yazıyorsun. Hatta bazen sen yazmadan ben mektup yollamayacaktım diyor ama dayanamıyor. Dünyada yalnız, yapayalnız olduğunu düşüncesini kabullenemiyor ve tekrar mektup yazıyor. Bazı zamanlar hapishaneden yazıyor. Bilirsiniz ki doğru olan insanı bu ülkede cezaevine koymadan edemiyorlar. Her neyse öyle işte. Sabahattin Ali özlemi çekiyorum, onu özlüyorum, özlüyorum.
İki Gözüm Ayşe
9.3/10
· 54 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
İsa
Günlük'ü inceledi.
302 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu kitap 6 kitabı okuduktan sonra okunmalı :)
Günlük kitabı Oğuz Atay'ın yaşantısını anlatan bir kitap değil. Günlükten kastı, yazdığı, yazıyor olduğu ve yazacak olduğu yazılar ve kitaplar hakkında notlardır. Bu kitap yazarın 6 kitabı okuduktan sonra okunmalıdır. Eğer daha önce okunursa okumadıkları kitaplar hakkında Spoiler a yakalanacaklar :) Ve bilmedikleri konu hakkında yazılanlar sıkılmalarına neden olacaktır. Günlüğün içinde yazdığı kitaplar için başvurduğu kitaplar, yazarlar hakkında da bir çok bilgiye erişeceksiniz. Bu şekilde farklı yazarları da tanımış olacaksınız. Kısacası diğer kitaplarını okumuşlar için özlem giderici bir kitaptı, bende o etkiyi yaptı. Tavsiye ederim :)
Günlük
9.0/10
· 3.100 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
İsa
Yavaşla'yı inceledi.
246 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bakış açısı ve analizler = Kemal Sayar
Hüzün Hastalığı kitabıyla başladığım Kemal Sayar serüvenine bu harika kitapla devam ettim. Cidden romanı, şiiri bir kenara bırakıp bu yazarın okunması gerekiyor. Özgeçmişine baktığınızda ne kadar dolu bir insan olduğunu görebilirsiniz öncelikle. Türkiye toplumunun analizini ve sorunlara muhtemel çözümleri anlatmış kitabın son kısmında. Nokta atış tespitler kitabı okurken sıkılmamanızı sağlıyor. Kitabın baş kısımlarına gelirsek; YAVAŞ GÜZELDİR MODERN MUTSUZLUK MODERN ZAMANLARDA AİLE BENLİĞİN ve TOPLUMUN KRİZİ Öncelikle ilk kısımda acilen yavaşlamamızı, insanca yaşamaya uygun davranmamızı harika tespitleriyle öneriyor. Sonrasında modern çağın getirdiği yeniliklerin olumsuz yönlerini irdeleyip eskiye dönüş kapısının kapatılmamasını hatta vazgeçilmemesi gereken eylemlerden bahsediyor. Kitabın orta kısmında ise modern çağın getirdiği değişim, çocukların doğumundan ergenliğe, ergenlikten kadınların iş yaşamına girmesiyle değişen dengeye kadar olan konuları ele alıp onlara da çözüm önerileri sunuyor. Zaten son kısmı en başta anlattığım için incelemeyi bitiriyorum. Yeni bir Kemal Sayar kitabında görüşmek üzere, tavsiye ediyorum :)
Yavaşla
8.7/10
· 4.272 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
İsa
Mecburiyet'i inceledi.
50 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
herkesin hayatına kimse karışamaz :))
Stefan Zweig bu kitapta sanki yaşamının birkaç aylık kısmını yazıya dökmüş gibi. Kendi ülkesinde barınmasına izin verilmeyen, özellikle kitabın temalarından biri olan savaş karşıtlığını savunan yazar, "mecburiyet" in insanın bedenini ve ruhunu nasıl esir alabildiğini harika betimlemeriyle kaleme almış. İki saatten kısa bir sürede bitirebileceğiniz bir kitap, okuyabilirsiniz.
Mecburiyet
8.2/10
· 33bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
İsa
Kuru Gürültü'ü inceledi.
154 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Önceden okuduğum 10 şekspir kitabına 11.olarak eklendi. Açıkçası diğer kitaplarında alıştığım entrikaların güzelliği bu kitapta yoktu. Olanlar da yavan geldi, beni tatmin etmedi. Kitabın Şekspirin en iyi üç komedyasından birisi olmasına şaşırdım. Bundan çok çok iyi olan eserlerini okudum. Umarım bu yazarı okumaya başlayacak olanlar bu kitapla başlamazlar. Kitabın konusuyla ilgili pek bir şey söylemiyorum. Çünkü dediğim gibi önceki kitaplarındaki "vaaay", "harika", "ustaca" ünlemlerini kuramamak beni üzdü, yine de okunur mu? Evet.
Kuru Gürültü
8.3/10
· 696 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
İsa
Yedi Güzel Adam'ı inceledi.
136 syf.
·
1 günde
·
2/10 puan
Yazdıklarını sadece kendi anlamamıştır umarım.
Yazılanlardan hiçbir şey anlamadım. Sırf bitirmek için okudum. Bu kadar kapalı bir anlatımın kime ne yararı var anlamış değilim. İyi ki daha uzun değildi, ayrılan vakte çok üzülürdüm.
Yedi Güzel Adam
8.4/10
· 11,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
İsa
Hüzün Hastalığı'nı inceledi.
176 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Devamlı görüp bir türlü başlayamadığım yazara bu kitabıyla başladım. Çeşitli konularda çok güzel ifadeler ve alıntılarla yazılarını zenginleştirmiş. Bazı kısımların fazla bilimsel olması ilerlemeyi zorlaştırsa da genel itibariyle dolu dolu bir kitaptı. İyi ki dediğim yazarlar arasında kendisine yer buldu. Diğer kitaplarını da kesinlikle okumayı düşünüyorum, tavsiye ederim. İyi okumalar :)
Hüzün Hastalığı
7.9/10
· 710 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8