Ümit Ayaz, Göğü Delen Adam'ı inceledi.
25 May 21:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Avrupa'yı birde başkalarından eleştirmek nasilmis diye okunasi kitap.
"Gözlemlerinde kendi platformunu terk etmeden olguların özüne inmeyi biliyordu" (Sayfa;13) Kitap genel olarak bu cumle yapısının uzerinde ilerliyor ve Avrupada para, evler, meslekler, düşünme, sinema, caddeler, kent ilişkileri, zaman algisi, bencillik gibi konulara deginiyor, elestiriyor, tabiri caizse yerin dibine sokuyor ama elestirdiktrn sonra tam bir somut sonuc ile karsiniza cikmiyor Tuiavii. Avrupa'yı yeniden dusunmemizi kör taklitcilikten kurtulmanizi, gozunuzdeki perdeyi kaldirmasada, aralıyor. Gerçek şu ki ders kitabi olma niteliginde bir kitap.

Zeynep Çakmak, bir alıntı ekledi.
 24 May 17:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapçıların ve çiçekçilerin bazı özellikleri olmalıdır Olric.Gelişigüzel insanlar bu mesleklerin içine girmemeli.Kitaplar ve çiçekler özel itina isteyen varlıklardır.Ne yazık bu meslekler de artık olur olmaz kimselerin elinde,sattıklarıyla ilgileri olmayan kişilerin.Durmadan kitaplara ve çiçeklere eziyet ederler, onlara nasıl davranılacağını bilmezler.Bana kalırsa, bir "kitapları koruma derneği" kurmalı ve kitaplara kötü muamele edilmesini önlemeli...

Tutunamayanlar, Oğuz AtayTutunamayanlar, Oğuz Atay

Alışıla gelmiş ezberci meslekler hayal gücünden yoksundur yaratıcı değillerdir maddi kaygıları dışında hiç bir felsefi düşünceleri yoktur ne yazık ki bu insanlar sistemin köleleridir ömürlerini sistemi ayakta tutmak için yaşar ve bununla iftihar ederler sistem ayakta durduğu sürece önemli biri gibi gözüktüklerini sanırlar ancak onlarda sistem gibi yıkılıp yok olup gidecekler ve onların isimlerini hiç kimse hatırlamayacak.

Meslekler maaşına göre itibar görür bizim ülkede.Kutsalmış ,değilmiş;emekmiş,ziyanmış önemsemez kimse.

Aybüke Köstek, bir alıntı ekledi.
17 May 11:34 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şiza bizi avukat,doktor ve aynı zamanda aktivist olan kadınlarla tanıştırdı;bu bize kadınların önemli meslekler edinebileceklerini ama aynı zamanda kültürlerini ve geleneklerini korumaya da devam edebileceklerini gösterdi.Sokaklarda örtünmeyen,başları tamamen açık kadınlar gördük.Ben de bazı toplantılarda başımı örtmemiştim,artık modern bir kız olduğumu düşünüyordum.Sadece başını örtmenin insanı modern yapmayacağını daha sonra anlayacaktım!

Ben, Malala, Chiristina Lamb (Sayfa 239 - Epsilon)Ben, Malala, Chiristina Lamb (Sayfa 239 - Epsilon)
Murat Ç, bir alıntı ekledi.
14 May 19:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Atatürk'ün Basın Toplantısı'nın Devamı - 5 (Osmanlı'nın Son Durumu);
"(...)Toplumun yarısını oluşturan kadınların hiçbir sosyal hayatı ve siyasi hakkı yok, kısaca vatandaş sayılmıyorlar,

Ebelik dışındaki bütün meslekler erkeklerin tekelinde,

Ümmet anlayışı egemen,

Her yanda yozlaşmış tarikatlar, tekkeler, zaviyeler, dergâhlar,

Çağın gereklerine henüz ayak uyduramamış, iyi donatılmamış bir ordu.

Devletin ve toplumun durumu buydu.

Savaşa girmemek zordu, girersek yenilgi kaçınılmazdı.

1914 Kasımında savaşa girdik, bazı zaferlere ve başarılara rağmen sonuçta büyük savaşı kaybettik.

Milli Mücadele, yenilgiden sonra daha da ağırlaşmış olan bu koşullarda başlamıştır. Cumhuriyet'in devraldığı miras da işte bu borca batık, çağdışı mirastır(...)"

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 26 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 26 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)
Demian, bir alıntı ekledi.
13 May 01:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kitapçıların ve çiçekçilerin bazı özellikleri olmalıdır Olric. Gelişigüzel insanlar bu mesleklerin içine girmemeli. Kitaplar ve çiçekler özel itina isteyen varlıklardır. Ne yazık, bu meslekler de artık olur olmaz kimselerin elinde, sattıklarıyla ilgileri olmayan kişilerin. Durmadan kitaplara ve çiçeklere eziyet ederler, onlara nasıl davranılacağını bilmezler. Bana kalırsa, bir kitapları koruma derneği kurmalı ve kitaplara kötü muamele edilmesini önlemeli…

Tutunamayanlar, Oğuz AtayTutunamayanlar, Oğuz Atay
Nazmi Çetin, bir alıntı ekledi.
12 May 21:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tam da Nazım'ın söylediği gibi, şöhret geçiciydi, insanlar ve meslekler kalıcı değildi, her şey ve herkes unutulmaya mahkumdu.

Yeşil Mürekkep, Osman Balcıgil (Sayfa 146)Yeşil Mürekkep, Osman Balcıgil (Sayfa 146)