Farkındalık,Osho'nun okuduğum ilk kitabıydı.

Budizmin temelinde yer alan ve kitapta farkındalık-aydınlanma- diye vasıflandırılan meditasyonunun yönelimi ile ilgili fikir sahibi olmak isteyenler için güçlü bir eser.Osho zihinden,yâni geçmişin duygusal ve düşünsel etkilerinden tamamen sıyrılmadan,kendini ve dış dünyayı bir izleyici gözüyle değerlendirmeden kişinin huzura eremeyeceğini neredeyse her sayfada yineliyor.Bu bakımdan tekrarların getirdiği bir helezonun içinde hep merkeze odaklı cümleler okumaktan yorulabilirsiniz.Zira ben özellikle Nasrettin Hoca hikayelerinin sürekli birbirini teyid eden,anlatımı güçlendirmekten ziyade yavaşlatan çokluğundan yorulduğumu söyleyebilirim.

Osho'ya göre insan milyonlarca yıllık yaşanmışlığı bilincinde bulabilmek için ve aradığı ışığa erişebilmek için merkezde ki özü terketmeden,çeperlerde yer alan zihinsel ve duygusal etkileşimleri kontrol altında tutabilmeli...

Osho'nun özellikle nefes alıp verirken kendinizi izleyin ve zihninizi dinlendirirken kendinize ulaşın,sessizlik en iyi içsel yolculuktur gibi çıkarımlarda bulunduğum tespitleri oldukça ilgi çekiciydi.

Bütün dinlerin, birer uyuşturucu olduğunu,insanları uyanıkken de uyuma hâline,suçluluk duygusuna ve ızdıraba sürüklediğini,hepsinin insanın kendi icadı olduğunu dile getirdiği ve bunun gibi kendi felsefesini temellendirdigi mesnetsiz söylemlerine katılmadığımı söylemeliyim...

Mistik öğretilerin insana kazandırabileceği yegâne şey kuru bilgiden ibarettir.Öze sirayet etmeyen,derinlikten ve hakikatten fersah fersah uzak bu doktrinlerin, fıtratın olağanüstü duru,erişilmez derecede ziya ve sırlarla dolu bütünlüğünü izaha yetmeyeceği muhakkak...
Hamd ile bitirmek istiyorum...
Huzurla ve aydınlık kalınız...

Afrin harekatı Turkiye için haklı ve kaçınılmazdır. Mesnetsiz sebeplerle bu harekata karşı çıkanlar tam olarak Atatürk'ün gençliğe hitabesinde dediği gibi şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleri ile tehvid etmişlerdir.
Uğur UKUT

Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
 25 Şub 14:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir Gaflet Uykusu
"Nihayet bir gün Balkan Harbi patlayıp da imparatorluk orduları, o zamana kadar, öylesine hakir görülen Balkan orduları önünde bütün Osmanlı Avrupası’nı bırakınca, artık her şey belli oldu.
Bu yıkılış artık sadece bir devletin mağlubiyeti değildi.
Mesnetsiz bir hayalin sona erişiydi. Bir ruhun, bir zihniyetin tamamen çöküşüydü. Bir masal, bir imparatorluk masalı sona eriyordu.
Meğer bizim saltanat zannettiğimiz şey bir gaflet uykusuymuş...”

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 43 - MEB Yayınları 100 Temel Eser)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 43 - MEB Yayınları 100 Temel Eser)
Edanur Öztürk, bir alıntı ekledi.
22 Şub 15:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

PHILOSOPHIA
Çektiğimiz hiçbir sıkıntı gerçek değil ! İnsan ruhunun acıyla kurduğu ilişkinin sebebi de sonucu da aynı aslında... Kendisi...Kendisi ve hasta beyninin yol açtığı mesnetsiz abartılar...Otu boku abartan birer manyak mıyız, aslında haklı olan sadece Nihilistler mi, bilemem.Belki de gerçekten bildiğim tek bir şey var,hiçbir şey bilmediğim.

Tesirsiz Parçalar, Ali Lidar (Sayfa 109 - İthaki)Tesirsiz Parçalar, Ali Lidar (Sayfa 109 - İthaki)
YEŞİM ERDAL, bir alıntı ekledi.
19 Şub 23:12

Her şey geçer, tüm mesnetsiz yasaklar delinir, adalet tecelli eder, iyiler illa ki kazanır.

Bavul Dergisi Sayı:21, KolektifBavul Dergisi Sayı:21, Kolektif
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
16 Şub 11:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Elinizdeki kitapta işte bu yeni bilgi ve belgeler de kullanılmıştır. Temenni ederim ki, Atatürk'ümüze ve ailesine yönelik çirkin ve asılsız, mesnetsiz iddialar artık son bulur. Gençlerimiz o büyük insanı ve ailesini doğru bir şekilde tanıma imkanı bulurlar.

Atatürk'ün Saklanan Şeceresi, Ali Güler (Sayfa 12 - Yeditepe)Atatürk'ün Saklanan Şeceresi, Ali Güler (Sayfa 12 - Yeditepe)

Epigraf

"Bundan sonra gelen beşinci insanlar arasında
Olmasaydım, ya önce ölseydim yahut geçce doğsaydım.
Şimdiki soy demirdendir; ne gündüzleri
Dinlendikleri var zahmet ve acından ne geceleri,
Soysuzlar; ezici kaygılar verecek tanrılar.
Fakat yine işi şeyler katılmış olacak bunların kötülüklerine,
Zeus yok edecek bu soyunu da ölümlü insanların,
Şakaklarında ağarmış saçlarla doğdukları gün.
Ne baba çocuklara uyacak ne de çocuklar babaya
Ne konuk ev sahibini, arkadaş arkadaşı
Ne de kardeş sevecek kardeşi, eskisi gibi.
Çok geçmeden saymıyacaklar yaşlı ana babalarını,
Hakaret edecekler onlara ağır sözler söyleyerek"

Hesiodos

Yunan ozan Hesiodos insanları beş soya ayırmıştır ve en kötüsü kendisinin de mensubu olduğu demir soyudur.

Evvela altın sonra gümüş sonra bakır sonra tunç derken en son demir soya mensup olarak doğmuş Hesiodos ve bu çağda doğduğuna lanet etmiş. Son olarak da bir kehanette bulunmuş ve gelecekte daha aşağı bir soyun geleceğini söylemiş.

Biz Hesiodos'un dediği gibi şakaklarımız ağarmış doğmadık fakat kehanete bakılırsa bu daha aşağı soya dahil olduğumuz kesin. O dönemde kullanılmadığı için adını koymakta zorluk çekmiş zavallı, ben yardımcı olayım: plastik soyu!

Plastik gibi emeksiz üretilmiş, plastik gibi bir eriyiğin aynı kalıba dökülmesi neticesi oluşmuş, plastik gibi tek kullanımlık, plastik gibi ucuzuz.

Aynı kalıptan çıktığımız için aramızdaki benzerliğe o kadar çok alışmışız ki en ufak bir farklılığı bulunana zerre tahammülümüz yok ve onu arazlı görüyoruz. Ruhumuzda ise ne incelikten ne zarafetten eser yok.

Kolayca eğilip bükülebiliriz. Menfaatimiz için her türlü alçaklığı yaparken insanın hakiki tabiatının bu olduğuna inanır olmuşuz. Etrafa zehir kanser pislik saçacak kadar adi, pazar tablalarında sergilenecek kadar ucuzuz.

Plastiğin hammaddesi ufacık bir şeydir. Fakat içine hava basıldığı takdirde kocaman bir şişe oluverir. Tıpkı etrafimızda gördüğümüz mesnetsiz özgüven sahipleri gibi. Kalp paralar bile bizim yanımızda daha değerlidir. En azından sahte de olsa yüzeyin altında bir şeyler var.

Hey Hesiodos eminim bu çağda yaşasan kesinlikle "bu soy plastik soyu" derdin. Ve yine o en sevdiğim dizelerinle aynı şekilde yakınırdın:

"Heyhat, demek ki gökyüzünün beni
Alçakça yaşanılan bu kederli zamana atması gerekiyormuş.
Bu çağ daha önce ya da daha sonra gelemez miydi?
Oysa bugün yeryüzünde bet bereketin kalktığı
Acı ve kederli bir yokluk çağı yaşıyoruz."

Ömer Efeoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
21 Oca 14:15 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Doğru kişi tarafından çok doğru ve çok gerekli bir zamanda yazılan güzel bir eser. Muhteviyatı adeta bugünün tahripkâr, düzenbaz ve mesnetsiz iddiaları millete yutturmaya çalışan sözde tarihçilere cevap olmuş. Güncel konularla birlikte, dönemin durumunu ele alarak Atatürk'ü bu çerçeve içinde anlatmış İlber Hoca.

Dönemin durumunu anlatırken bugünün asılsız iddialarını da es geçmemiş. Türkçe ezan, harf inkilabı, istiklal mahkemeleri, tek parti dönemi, lozan ve sevr gibi konulardaki yalan yanlış bilgileri bertaraf ederek temiz bir kitap koymuş önümüze.

Her ne kadar 450 sayfalık kallavi bir kitap olsa bile insan bitsin istemiyor.

Şeyma, bir alıntı ekledi.
18 Oca 20:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Maalesef ki modernitenin buyurgan aklının, erkekle esaslı fiziksel farklılığa sahip olan kadını, erkeğin olduğu her yerde var olmaya çağırması, bazı Müslümanları mesnetsiz bir şekilde sahîh hadisleri inkar gibi uç ithamlara "evet" diyebilen bir anlayışa esir etmiştir.

İslam'ın Kızına, İhsan Şenocak (Sayfa 109)İslam'ın Kızına, İhsan Şenocak (Sayfa 109)