• Başlık ilginç oldu biraz ama bağlantıyı kuracağım.

  Sene 2010. Metallica İstanbul'a geliyor, hem de Big Four olarak adlandırılan Slayer, Megadeth ve Anthrax ile birlikte. Bu konser kaçmaz deyip biletleri aylar öncesinden aldık. Heyecanla konseri bekliyoruz.

  Konser günü 4 kişi İstanbul'a gittik. Biletler zaten saha içi, içeri erken girmeyelim diye dolanmaya başladık. Yürürken olaydan tamamen bağımsız, muhtemelen Metallica adını konser günü duymuş, ekmeğinin peşinde koşan bir abiyle karşılaştık.

  Bu abimiz, hani 90'larda Müslüm Baba konserlerinde satılan, üzerinde Müslüm Gürses yazan, ninja bandına benzeyen şeylerden satıyordu. Tabii üzerinde Müslüm Gürses yerine Metallica yazanlardan. Konserle ilgili ilginç bir hatıra olur diye yanına yanaştım. Fiyatını sordum. Geçmiş gün, tam hatırlamıyorum ama 3 lira gibi bir fiyat söyledi. Cüzdandan bozuk para ararken o ana kadar olayla ilgisi olmayan arkadaşlarım da yanımıza yanaştı.

  Ninja Bandı Satan Abi (NBSA): " Yav gençler sabahtan beri sorucam kimseye de soramadım ama bu Metalika neyin nesi? " dedi.

  Soruya hazırlıksız yakalandığım için nasıl bir cevap versem diye düşünürken yanımda duran arkadaşım: "Şimdi abi şöyle düşün, hayata karşı öfkeli bu adamlar, protest müzik gibi bir şey yapıyorlar!" diye olaya tamamen mantıklı gibi gözüken ama mantıksız bir noktadan yaklaştı.

  NBSA yarım saniye kadar düşündükten sonra: "Ahmet Kaya gibi bir şey o zaman!" dedi.

  Muhabbetin mantık noktasından uzaklara doğru iyice depara kalktığını görünce "onun gibi" diye bir şeyler geveleyip uzaklaştım.

  O gün bugündür ara ara James Hetfield'in "Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça, yeah" diye nakaratı söylediğini hayal eder dururum.