• Sırrı Hayal Etmek

  Bir şey vardır ki
  her şeyi içerir.
  Yer ve gökten önce
  gelendir.
  Kıpırdamaz, gövdesiz,
  hep kendi başına, değişmezdir,

  her şeye sızar,
  hep hareket eder.
  Ki her şeyin
  anası olabilsin.
  Gerçek adını bilmediğimiz için,
  Yol deriz ona yalnızca.

  İlle de bir isim verilecekse,
  Ulu olsun adı.
  Ululuk yola devam etmektir,
  devam etmek uzağa gitmek,
  uzağa gitmek geri dönmek demektir.

  O yüzden derler ki: "Yol uludur,
  gökler uludur,
  yeryüzü uludur,
  insanlık uludur;
  dört ululuk vardır dünyada,
  insanlık içlerinden biridir."

  İnsanlar yeryüzünü izler,
  yeryüzü gökleri,
  gökler Yol'u izler
  Yol ise olanı.

  BİRYUDUMKİTAP’tan alıntı
  Lao Tzu - Tao Te Ching
  Çevirmen: Bülent Somay, Ezgi Keskinsoy, Derleyici: Ursula K. Le Guin, Metis Yayınları, s.53
 • "Neyi-niye okumalı" sorunsalına kendi çapımda katkı sunmak adına kılavuzun ikincisi de hazır. İlki şuradaydı: #34963191

  Yapı Kredi Yayınları'nın tarih üzerine bastığı ve bana kalırsa modern dünyayla birlikte modern öncesi dünyanın devletler yapılanmasını en azından imparatorluklar ve özelde Britanya düzeyinde anlamak için ideal bir kitap: İmparatorluk Britanya'nın Modern Dünyayı Biçimlendirişi Elbette mesele dünyanın sistemi ve sistem özelindeki yönetim topolojileri olunca benim ideal, özel ve nokta tavsiyem Dünya Sistemleri Analizi Bununla ilgili yazacaklarım yine olacak tabi, ama yeri gelmişken bir kez daha hatırlatmak güzel oldu. Şimdilik, dünya üzerindeki kaçınılmaz değişimi hisseden, yöneten ve takibe alan, Ferguson'a göre açıkça kendi sömürü düzenini yüzyıllardır ustalıkla idare eden Britanya İmparatorluğunun anlatıldığı, onu en yakından takip ettiği hâlde sallantıda olan Fransız sömürü biçimini mukayese ve analizle ele alan kitaba dönelim. Niall Ferguson, modern dünyayı biçimlendiren usulleri açık yüreklilikle ele alıyor. Görünmez el metaforu ve lokal yönetimleri ele geçirip genel yaşam tarzına müdahale etmeden sömüren İngiliz sömürü sistemi, genel yaşantıyı da dönüştürüp benzetme usulü sömüren Fransız ulus-devlet sömürü modeline günümüzde ne özele ne genele dokunan, sadece kültürel yaşama sirayet edip kendisine benzeten Amerikan usulü sömürüyü sonrdan eklesem de, şimdilik ne olup bittiğini kavramak adına yeterlidir kitap. 8/10 öneri notuyla dursun.

  Kitaplığı dolaşırken hazır yukarıdaki duruma değindim, ciddi anlamda hem okunması gerekenler hem de sömürü işleyişinin bir de Fransız usulüne özel olarak değinen Uygarlık Süreci (1.Cilt) ve Uygarlık Süreci (2.Cilt) kitaplarına da değineyim dedim. Tabi Yalnızca Fransız usulü sömürüyü mantığını değil, bu mantığı doğuran uygarlık aşamalarını, hatta diğer büyük devletlerin de "uygarlık" kavramıyla olan ilintilerini usta bir dil, farklı bakış maharetiyle ele alıyor Elias. Zaten nerede bir Elias kitabı görürsek kapmaya bakarız, huy olsun. Ferguson'un kitabıyla bu iki cildi bir arada uzun vadeli okumayı tavsiye ederim. Uygarlık Süreci kitaplarına notum da 9/10.

  Byung-Chul Han ismi geçer de Şeffaflık Toplumu eksik kalır mı? Kalmaz. İlk bakışta hayli sempatik görünen kitap, okurken sempatikliğini şimdilik kenara bırakıp ciddiyetle tartaklama yoluna girince sempatikliğini üzerimize daha çok sindiriyor. Zaten kitabı basan da Metis. Düşünün artık. Toplumun şeffaflık toplumu olduğunu, ifşa ve porno toplumu olduğunu iddia eden Byung-Chul Han, bu şeffaflığın neoliberal bir aygıt olduğunu da ekleyince kitaba ve bu yeni iddiaya merak da artıyor. İncelemesi #30312401'da, notu da buradadır: 8/10.

  Muhabbetimizin olduğu kimseler iyi bilir, Sultan Abdülhamit Han'ın bendeki yeri özeldir. Kadim ve kıymetlidir. Neredeyse kendisiyle alâkalı ulusal literatürde okumadığım, bir şekilde göz gezdirmediğim kaynak sayısı yoktur veya bir elin parmağını geçmeyecek kadardır. Yine de, mesele sevdiğim bir aktör değil, kahraman bir aktör olduğu için tüm duygusal ve tek taraflı durumları bertaraf etmek gibi bir zorunluluk doğuyor. Daha önce onu hatasız, ak ve pak gösteren ulusal bir çok kaynak o okuyup her seferinde sanki hakikat buymuş gibi, hiç hatalı karar almaz ya da hiç güçsüz düşmez, bayılmaz, hatta yüzüne fondöten sürüp elçilikleri karşılayacak kadar beti benzi solmaz, acayip bir korku ile yaşayıp paranoyak hareketlerde bulunmaz, traş olurken sakallarını kendisinin dışındakilere de dokundurur zannediyordum. Ama değilmiş. En azından o kahraman bakış açılı 'ecdadımız' mitleriyle dolu kitapları terk edene kadar öyleydi. Ama François Georgeon, Sultan Abdülhamid kitabında Sultan'ın şehzadeliğinden sürgününe kadar, el değmedik alan bırakmıyor. Kâh gecesi gündüzü belirsiz yoğun çalışma temposuna, kâh gölgesinden korkacak hale getiren evhâmın, kâh düşmanlarını kendisine hayran bırakan zekâ ve hafızasına, kâh sesinin tiz ve ince oluşunun tuhaf bir iticiliğine kadar her şeyi uzaktan gözlemleyen birisi edasıyla aktarıyor. Böyle olunca, yani biz ne değil isek kahramanlar da o olmayınca daha fazla sevip hayran olunuyor kahramana. İncelemesini yakında yazacağım kitabın notu 9/10.

  Sırada, Frankfurt Okulunun kurucularından ve köşe taşı kabul edilen Marcuse'nin yazmaya cüret etmekle ne de iyi ettiği denemesinde: Özgürlük Üzerine Bir Deneme Bir deneme, inceleme, felsefi-düşünce kitabı. Dünyanın halk hareketleriyle çalkalandığı meşhur 1969 yılında, Sol'un vaziyetinin de fecaat olduğu bir dönemde yazmaya cüret eder Marcuse. İlkin Marksizmi redde soyunan bir metin gibi görünse de, aksine Marksizmin çatlaklarını doldurmak, onun teoriden sıyrılmakta zorluk çektiği noktaları yeniden inşa etmek ve zaten bizatihi pratikten beslenen bir metin olması da peşinen söylenmeyi hak eden bir durum. Kazanmak için değil, denemek için özgürlük bilincinde olunması gerektiğine inananları Marcuse ve bu manifesto niteliğindeki incecik kitapla baş başa bırakmak gerekir: 9/10.

  Beş kitap daha tamam. Darısı diğerlerine ya da dilediğinize.
 • sözcükler orada, büyük şeyler gibi
  bellekte kımıltısız, ama yaralıyorlar hâlâ.
  belki söylendi herşey,
  belki de gece bekleniyor
  yazılsın diye aynı cümle.
  tüm nedenleri yeryüzünün
  bir çakıltaşına takılıp kaldı
  kimi yürüyor, kimi arıyor
  yitip gitmiş bir şeyi.
  akşamları üç ayaklı olan o eskimiş bilmece,
  sen usandın ve bir başkası yanıtlayıp kazandı
  daha sonra yitirmek için gözlerini, seçiyorsun
  kendi mutsuzluğunu, madem çürümek var sonunda
  bari bu hınç duymadan olsun bedene.
 • Metis yayınları yine harika işler çıkarıyor. Kitabı tanıtımını gördükten sonra heyecanla bekledim:) ve çıkar çıkmaz aynı gün alıp okumaya başladım. İçinde gerçekten enteresan bilgiler var ben çok keyif alarak okudum.
 • Arkadaşlar geçen gün sizinle 100 GB'lik bir pdf ve epub kitap arşivi paylaşacağımı söylemiştim, şimdilik 10 GB paylaşıyorum çünkü maalesef bir kişiden başka hiç kimse niye paylaşmadın diye sormadı. Oysa saçma bi anket yapsam veya bu iletiyi paylaşıp beni takip edene çekilişle bir kitap hediye edeceğim desem belki yüzlerce paylaşım ve yorum gelirdi. Ama gel gör ki bir kişiden başka hiç kimse merak edip sormadı bile. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim benim amacım kesinlikle yorum veya beğeni kasmak değil bunu kimse farklı yönlere çekmeye kalkmasın. Ben bunu sadece Türkiye de kağıt fabrikası olmadığı ve kitapların aşırı pahalı olmasından dolayı paylaşıyorum!
  Şimdiden iyi okumalar dilerim. 🍂

  https://yadi.sk/d/lR7aRGLm_6zsJA

  İçindekiler:
  1-Hasan Ali Yücel klasikleri dizisi
  2-Kafka Okur Dergisi
  3-A'dan Z'ye şiir kitapları
  4-Metis Yayınları'ndan çıkan kitaplar
  5-Stefan Zweig kitapları
  6-İhsan Oktay Anar kitapları
  7-Cemil Meriç Kitapları
  8-İş Bankası Kültür Yayınları
  9-İslam Felsefesi Kitapları
  10-Reşat Nuri Güntekin kitapları
  11-Karışık ebups kitaplar
 • Oldukça iyi hadi bakalım. Kolay gelsin. Dilerim devamı gelir okumuş cahilleri cehalet sistemini istemiyoruz sağlıklı Eğitim Bilinçli eğitim doğru adımlar bekliyoruz...

  İşte, MEB’in öğretmenlere önerdiği 45 kitap ve 50 film!

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlere okumaları için kitap ve izlemeleri için de film listesi hazırladı. Öğretmenlere aralarında Oğuz Atay, J.T. Gatto, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Covey gibi hem yerli ve yabancı yazarların eserlerinden oluşan 45 kitaplık bir liste hazırlandı:

  1- Atay, O. Bir Bilim Adamının Romanı, İletişim Yayıncılık

  2 -Ayverdi, S. Millî Kültür Meseleleri ve Maarif Davamız, Kubbealtı Neşriyat

  3-Bal, M. A. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Meşhurların Okul Anıları, Pegem Akademi Yayınları

  4- Başgil A. F. Gençlerle Başbaşa, Yağmur Yayınları

  5- Brockman, J. Meraklı Zihinler: Bir Çocuk Nasıl Bir Bilim İnsanı Olur?, TÜBİTAK Yayınları

  6- Covey, S. R. Etkili İnsanların Alışkanlığı ,Varlık Yayınları

  7- Enç, M. Bitmeyen Gece, Ötüken Neşriyat

  8- Freire, P. Ezilenlerin Pedagojisi, Ayrıntı Yayınları

  9- Gaarder, J. Sofie’nin Dünyası, Pan Yayınları

  10- Gaspıralı, İ. Eğitim Yazıları, Ötüken Neşriyat

  11- Gatto, J. T. Eğitim-Bir Kitle İmha Silahı, EDAM Yayınları

  12- Glasser, W. Başarısızlığın Olmadığı Okul, Beyaz Yayınları

  13- Goleman, D. Duygusal Zekâ, Varlık Yayınları

  14- Gulbenkian Komisyonu Sosyal Bilimleri Açın: Sosyal Bilimlerin Yeniden Yapılanması Üzerine Rapor, Metis Yayınları

  15- Güntekin, R. N. Acımak, İnkılap Kitabevi

  16 -Holt, J. Çocuklar Neden Başarısız Olur?, Beyaz Yayınları

  17- Illich, I. Okulsuz Toplum, Şule Yayınları

  18- İzzetbegoviç, A. Doğu ve Batı Arasında İslam, Klasik Yayınları

  19- Kâğıtçıbaşı, Ç.& Cemalcılar, Z. Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar: Sosyal Psikolojiye Giriş, Evrim Yayınları

  20- Kan, Ş. H. Mahrem Macera, Özgün Yayıncılık
  21- Kant, I. Eğitim Üzerine, İz Yayıncılık

  22- Kara, İ. & Birinci, A. Bir Eğitim Tasavvuru Olarak Mahalle/Sıbyan Mektepleri, Dergâh Yayınları

  23- Karabekir, K. Çocuk Davamız, Yapı Kredi Yayınları

  24- Karakoç, S. Hızır’la Kırk Saat, Diriliş Yayınları

  25-Karakoç, S. Diriliş Neslinin Amentüsü, Diriliş Yayınları

  26- Khan, S. Dünya Okulu: Eğitimi Yeniden Düşünmek, Yapı Kredi Yayınları

  27- Kültür ve Turizm Bakanlığı Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Beş Şehirli Örnek Kişilikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları

  28- Leitch, T. Wikipedia U: Dijital Çağda Bilgi, Otorite ve Liberal Eğitim, Hece Yayınları

  29- Louv, Richard Doğadaki Son Çocuk, Tübitak Yayınları

  30- McCourt. F. Öğretmen, Altın Kitaplar Yayınevi

  31- Moulin D. Eğitici Tolstoy, Hece Yayınları

  32- Needham, J. Doğunun Bilgisi Batının Bilimi, MAB

  33- Özdenören, R. Kafa Karıştıran Kelimeler, İz Yayıncılık

  34- Özemre, A. Y. Galatasarayı Mekteb-i Sultani’sinde Sekiz Yılım, Kubbealtı Akademi Yayınları

  35- Pennac, D. Okul Sıkıntısı, Can Yayınları

  36- Petrov, G. Beyaz Zambaklar Ülkesinde,Hayat Yayınları

  37- Rancier, J. Cahil Hoca, Metis Yayınları

  38- Rousseau, J. J. Emile, Kilit Yayınevi

  39- Safa, P. Eğitim-Gençlik-Üniversite, Ötüken Neşriyat

  40- Sezgin, F. Bilim Tarihi Sohbetleri, Timaş Yayınları

  41- Strogatz, S. Arkadaşlığın Matematiği, Tübitak Yayınları

  42- Tahir, K. Bozkırdaki Çekirdek, İthaki Yayınları

  43- Topçu, N. Türkiye’nin Maarif Davası, Dergâh Yayınları

  44- Toros, H. Asya’nın Kandilleri, Hece Yayınları

  45- Zorlutuna, H. N. Benim Küçük Dostlarım, Timaş Yayınları

  Öğretmenlere önerilen 50 film şöyle:

  1. 3 Idiots

  2. 400 Darbe / The 400 Blows

  3. AmericanTeacher

  4. Arkadaşımın Evi Nerede / Khane-ye Doust Kodjast?

  5. Asyanın Kandilleri (Belgesel)

  6. Bana Güven / Lean on Me

  7. Batıya Doğru Akan Nehir (Belgesel)

  8. Bay Lazhar / Monsieur Lazhar

  9. Billy Elliot

  10. Bir Fazlası Değil / Not One Less

  11. Birinci Sınıf / The First Grader

  12. Can Dostum / Good Will Hunting

  13. Canım Öğretmenim / Monsieur Lazhar

  14. English Vinglish

  15. Etek Günü / La Journêe de la Jupe

  16. Hababam Sınıfı (1975)

  17. Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1979)

  18. Hababam Sınıfı Güle Güle (1981)

  19. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976)

  20. Hababam Sınıfı Tatilde (1978)

  21. Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977)

  22. İki Dil Bir Bavul

  23. İmparatorlar Kulübü

  24. Kalk ve Diren / Stand and Deliver

  25. Kara Tahta / Takhtesiah (Blackboards)

  26. Kerkenez / Kes

  27. Koro / LesChoristes

  28. Kör Nokta / The Blind Side

  29. Küçük Ağacın Eğitimi / The Education of Little Tree

  30. Malcolm X

  31. Olmak ve Sahip Olmak / Être et Avoir / To Be and To Have

  32. Öğretmen / Teaching Mrs. Tingle

  33. Öğretmenim Bay Kim / My Teacher, Mr. Kim

  34. Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society

  35. Özgürlük Yazarları 36. Patch Adams

  37. Ron Clark’ın Hikâyesi / The Ron Clark Story

  38. Sessizlik / Dogani

  39. Sevgili Öğretmenim / Mr. Holland’s Opus

  40. Sevgili Öğretmenim / To Sir with Love

  41. Sınıf / EntreLesMurs (The Class)

  42. Sınıfın Önü / Front of the Class

  43. Siyah / Black

  44. Süpermen’i Beklerken / Waiting For Superman

  45. Şeytana Karşı / Ondskan-Evil

  46. Tarih Öğrencileri / The History Boys

  47. Tepetaklak Nelson / Half Nelson

  48. Tom Brown’ın Okul Günleri / Tom Brown’s Schooldays

  49. Yedek Parçalar / Spare Parts

  50. Yerdeki Yıldızlar / Taare Zameen