Ömer Gezen, Minimalizm'i inceledi.
22 May 18:06 · Kitabı okudu · 2 günde · 2/10 puan

Kitap için boş bir kitap diyebilirim. Nedenine gelirsem kitaplara bakış açım ile kişisel gelişim kitaplarına bakış açım çok farklıdır.
Bana kalırsa bir insan kendisini değiştirmek isterse bunu kendisi başarmalıdır. Yani bi' kitap okudum hayatım değişti gibi bi' mevzu bana göre asla olmaz. Burada kişisel gelişim kitapları okuyarak kendisini belli bir noktaya getiren insanlarla hiç tanışmadım desem yeridir.
Neyse dediğim gibi kitap Minimalizm'i anlatıyor tabi burada farklı konulara da değinmiş. Ama bana kalırsa her kişisel gelişim kitabı gibi boş bir kitaptı. Minimalizm'e merak ettiyseniz bu kitabı okumak yerine 5-10 dakikalık videolar izleyin ya da gelin ben anlatıyım daha faydalı olur bana kalırsa...
Neyse okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.

Reşat, Yabancı'ı inceledi.
21 May 15:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her insanın okuduğu kitaptan çıkardığı anlamlar farklıdır. Benim de bu kitaptan çıkardığım, mersault'un kibridir. Hissizlik, toplumdan uzaklaşma, duygusuzluk, değer ve kuralları küçümseme, insanları umursamama vs vs. İnsan egosu... Mersault'u yalnızlığa ve hissizliğe iten aslında kibriydi. Toplumu ve şahısları kendisinden küçük gördüğü için, insanları ve olayları umursamıyordu. İnsanları kendisinden küçük gördüğü için, sıradan insanların önem verdiği olaylar ve konular onun için değersizdi. Şu basit insanların önemli gördüğü şeyler, ne kadar önemli olabilirdi ki? Başkasının ölümü de önemsiz bir olaydı bu yüzden. Bu yüzden annesinin cenazesi yanında hiçbir şey olmamış gibi, rahat rahat sigara içmesi. Onun için komşusunun hayatını o derece ilgilendiren o mevzu, mersault için önemsizdi. Onu toplumdan ayıran ve uzaklaştıran egosuydu. Bu yüzden, mersault'un en büyük korkusu, yok olmaktı. Binlerce defa yanmak, yok olmaktan iyidir demişti. Çünkü yanarken bile egonu okşayabilirsin, ama yok olursan, hiçliğe karışırsan, seni hayata bağlayan yegane şey olan egon da yok olacaktır.

Yusuf Turgut, bir alıntı ekledi.
21 May 15:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık onu geçmişe bağlayan hiçbir şey yoktu. Şimdiki zaman bir ağırlık, bir engel, bir uyuşturucuya bağımlılık gibi bir şeydi. Buna karşılık gelecek, ona aitti. Bütün mevzu geleceği görmek, onu net bir şekilde gördüğümüzü bilmek ve bir an için kandırmaya, başkalarını ve kendi kendimizi kandırmaya, başımızdan geçenler hakkında kendi kendimize binlerce yalan söylemeye yönelik eğilimimizden kurtulmaktı. Kendi kendimize yalan söylememiz elbette ki gerekli bir şey, çünkü hiç kimse her şeyi apaçık bir şekilde görmeye dayanamaz: Mesela kaç kişi kendi ölüm gününü öğrenmeyi isteyecektir ya da başına gelecek bir hastalığı ya da talihsizliği çok önceden bilmeyi?

İtibarlar, Juan Gabriel Vasquez (Sayfa 152 - Everest Yayınları)İtibarlar, Juan Gabriel Vasquez (Sayfa 152 - Everest Yayınları)
Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
21 May 12:14 · İnceledi

Müslümanların hayatına girmiş olan şirkin her çeşidini temizlemek. Münker olan her beşeri ideolojiden ve bid'atten müslümanları sakındırmak, İslam'ın özünü bilen mutebar hadis alimleri tarafından kusurlu görülen bütün zayıf ve mevzu rivayetlerden sünneti arındırmaktır. Çünkü bu iftiralar, tertemiz olan İslam'ı bozmakta ve müslümanların önünde her zaman bir engel teşkil etmektedir.

Akaid Risaleleri; Kabirler, Bid'atler ve Ölümü Hatırlama, Ahmed Er-Rûmî El-HanefîAkaid Risaleleri; Kabirler, Bid'atler ve Ölümü Hatırlama, Ahmed Er-Rûmî El-Hanefî
Ceren Özkurt, bir alıntı ekledi.
 21 May 09:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halide Edib
"Kadınlar ne yıldız, ne çicek ne de yalnız edebiyatta mevzu olan mevhum mahluk değildirler. Onlara yalnız şiirleri tezyin ettiklerine inandıracak, çarpık fikirler vermektense, kendi mesai fikrinize hayatınıza muvazi bir terbiye vermeğe çalışınız."

Kafka Okur Sayı 23, KolektifKafka Okur Sayı 23, Kolektif