• Göçmen olmak tarihin her döneminde zorluk demektir. Bir yerden bir yere istemeden, zorla gönderilme psikolojik, ekonomik, kültürel, siyasi, dini çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Örneğin şu an yanı başımızda Suriye'de yaşanan kirli savaş yüzünden binler, milyonlar kendi topraklarını terk etmek zorunda bırakıldı. Galiba savaşlar olduğu sürece bu göçmenlik bitmeyecek.

  Kitabın girişi de bu şekilde bir deri bir kemik kalmış birinin kaçarak, engelleri aşarak bir ülkenin sınır birliğine teslim olmasıyla başlıyor. 2.Dünya Savaşı sırasında Alman kamplarında doktorluk yapan Dr.Adam Kelno'nun hikayesi de bu şekilde başlar.

  Alman ve Rus işgali altında olan Polonya'nın acı kaderini paylaşıyor bizlerle. Bir ülke ikiye bölünmüş ve bir kısmı Almanların bir kısmı Rusların elinde ve orada yaşam
  mücadelesi veren insanların hikayesine de konuk oluyoruz.

  Bir macera başlıyor. Polonya ve İngiltere arasında ki esir krizi. Polonya, İngiltere'den bu doktoru niye istiyor? Doktor esir kamplarında insanlara yardımcı oldum derken yalan mı söylüyordu? Polonya'nın 'bu adam Almanlarla işbirliği yaparak, Yahudilerin ölmelerine sebep oldu ' derken, İngiltere niçin doktoru Polonya'ya teslim etmez. Gerçekten suçlu mu, yoksa büyük bir iftira ile karşı karşıya mı kalmış? Niçin Dr.Adam Kelno önemli?

  Anlatım dili yalın, öyle çok kelime oyunu bulunmuyor. 'Olduğu gibi ya da duyduğum gibi' olayları anlatarak, diyaloglara da yer veriyor.

  Anlatılanlar gerçek mi yoksa yalan mı, kim haklı kim haksız hepsi bir arada 7 Numaralı Mahkeme kitabında.

  2.Dünya Savaşı bitiminde İngiltere'ye giden doktor, bu sefer kendisine yeni hayat kurmak amacıyla İngiltere'den de ayrılarak, bilinmeyen uzak bir yere göç eder ve orada başlayan yeni hayatla ilgili çeşitli anlatılar romanı süslüyor. Artık çok uzak bir coğrafyada ve hiç bilmediği yerel adetlerden, yeni
  yeni tanımaya başladığı yerel insanlar arasında Dr.Adam Kelno

  Yerel kültürle karşılaştığı andan itibaren yaşadığı sıkıntıları da okuyoruz. İlaç, iğne yerine geleneksel anlayış etkisiyle 'kötü ruhlardan korunmak için yaptıkları ayinlerden' bahseden düşünce yapısıyla çatışmasını da okuyoruz.

  Uzun yıllar İngiltere'nin dışında yaşam süren aile sonunda İngiltere'ye döner. Döndüklerinde ise savaşın harap ettiği İngiltere yerine müze, kiliseler yanında yeni yeni binalarla da karşılaşırlar. Ve başka bir soru karşılarına çıkar: Kim daha özgür ya da kim daha ilkel. İki farklı coğrafya ve kültürü yakından tanıyan kişinin burada karşılaştığı yeni şartlar altından sorduğu soru bu.

  Ve sonra devreye 'Abraham Cady' giriyor. Yazdığı bir kitapta Dr.Adam Kelno'nun 5 numaralı barakada Nazilerin emriyle deneysel ameliyatlar yaptığından bahseder. Abraham (Abe) Cady, ailesinin köklerine inip, Rusya'dan Filistin bölgesine ve oradan Amerika'ya olan yolculuğuna; evlenip çocuklarının büyümesine, ailenin büyümesi ve yeni düşünce, olaylara tanıklık edeceğiz.

  Aile içinde yaşanan okul, iş, yaşam üzerine konuşmalar ve çatışmalar anlatılır. Abe'nin uzun bir geçmişi, yaptıkları ve edebiyat dünyasındaki yeri hakkında bilgiler verildikten sonra esas mevzuya girilir. Yani Nazi zulmü altında ölmüş, yaralanmış, işkence görmüş, hor görülmüş insanların hikayeleri anlatılmaya başlanır. Yazdığı kitabın adını da 'Kurbanlar' koyuyor.

  2.Dünya Savaşı sırasında Polonya'da Nazi toplama kamplarından birinde yaşanan kötü muamelelerin aydınlatılması üzerine kurgulanmış bir roman.
  Nazi toplama kampında Yahudileri ameliyat eden doktor haklı mı haksız mı? Doktor ameliyat etti mi, ettiyse ne tür ameliyatlara girdi, zorla mı ameliyatlara girdi yoksa isteğiyle mi gibi çeşitli sorularla olay çözümlenmeye çalışılıyor.

  Konu 3 farklı başlığa ayrılmış. Hepsi kendi içinde bir bölüm ama final bölümü ise iki parçanın bir araya getirildiği, sebep sonuç ilişkisinin kurulduğu bir yer. Anlatım dili akıcı, sürükleyici, yormuyor. İlerleyen sayfalarda paralel anlatımla konu birbiri içine dahil edilerek ayrı parçalar birleştiriliyor.

  Kitabın özellikle 4.bölümü olan 'Duruşma' kısmı sürükleyici niteliğe sahip olduğu için kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.
  3 Bölümde mahkeme süreci öncesi kişilerin hayalarının hikayeleri anlatılarak, son bölümün alt yapısı hazırlanıyor.


  Kitabı bitirdiğinizde kitabı baştan sonra götüren bir ana karakter yerine bölümler içindeki karakterlerin son 'duruşma' kısmında bir araya geldiğini ama bunun yanında duruşmada etkin olanın da dersine iyi çalışan avukat ve davalılar grubu içersinde yer alan 'Yahudi' örgütler olduğunu görüyorsunuz.

  Bir doktor, bir yazar ve bir avukat. Avukatın hem şahsi hem de çok iyi organize olan yapının içinde yer alması neticesinde davanın seyrinin nasıl da değişebileceğini gösteriyor.

  2.Dünya Savaşı sırasında Nazi toplama kamplarında Almanların kendilerinden olmayan ve özellikle Yahudilere karşı uyguladığı insanlık dışı muamelelerinin yansıtılmaya çalışıldığı kitapta, bu kamplarda görev yapan Doktor'un bu vahşetin içinde mi yoksa dışında mı olduğunun durumu aydınlatılmaya çalışılıyor.

  Duruşma salonunda, bir sağa bir sola bakarak anlatılanlara kulak kabartıp, gözden ve kulaktan bir şeyin kaçmaması için
  pür dikkat kesilip, iddia makamı, savunma makamı çerçevesinde gerçeğin ortaya çıkmasına bakacağız.

  Anlatıcının olayı anlatırken bazen 'davacı'ya ön yargıyla baktığını da görebiliyoruz. Olumsuz nitelemelerde bulunuyor. Ama 'anlatıcı' burada hiçbirinin ağzından konuşmadan, dışarıdan olayı anlatması daha iyi olurdu. Ama genelde tüm tarafları konuşturmaya çalışmış.

  Bir doktor, Nazi toplama kampında bilimsel deney adı altında erkek ve kadınlara -istekleri dışında- ameliyatlar yaptı mı? Yaptıysa ne kadarını kendi ne kadarını Naziler istediği için yaptı? Duruşmaya çağrılan toplama kampından, savaş bittikten sonra özgürlüğüne kavuşan mağdurların anlatacağı olaylara doktor ne diyecek?

  Kim haklı? Doktor gerçekten de baskı altında mı bu ameliyatları yaptı? Yoksa...
  Kim haklı? Bilimsel deney adı altında insanlara eziyet edilmesinin haklı bir tarafı var mı?
  Kim haklı? Kamptan sağ kurtulanlar ne anlatıyor?
  Kim haklı? Sırf Yahudi, çingene diye insanların insanlık dışı muameleye tabi tutulması gerekir mi?
  Kim haklı? Doktor, doktor olarak mı orada görev yapmtı yoksa bilinç altında anti-semitik düşüncelerin etkisi altında mı hareket etti?
  Kim haklı? Doktora gerçekten de iftira atılmış olamaz mı?

  Özellikle Duruşma kısmı gerçekten de çok sürükleyici. Polonyalı doktorun Polonya'da bulunan Alman Nazi toplama kamplarındaki rolü sorgulanıyor.

  Ezcümle: Leon Uris'in tüm kitaplarını (az İstanbul'daki sahafları dolaşmadım, az fuarlara gitmedim) topladım ve yavaş yavaş hepsini okuyorum ve bu kitabı da beğendim.

  Notlar:

  + Kitap, 2 baskı yapmış. Bende 2 baskısı da var fakat okuduğum baskı ilk baskı 1972'ye ait. Kapak resimleri farklı ve aşağıda bu konuyla ilgili bilgilendirme yazdım.

  + İlk başta anlam veremediğim o kapak resmine (ilk basım 1972) tekrar baktığımda gerçekten de çok iyi uyarlanmış bir kapak resmi yapıldığını farkettim. Kapak resmine ilk önce baktığınızda çok fazla bir şey çıkaramıyorsunuz ama kitabı bitirince tam yerinde diyeceğinize eminim. 2.Baskıda ise kapAk resmi değiştirilmiş, ilk bakışta biraz daha anlaşılır kılınmış ama o esas vurgudan eser yok. Türkçe çevirisi Aziz Üstel tarafından yapılan kitabın kapak tasarımı ise Fahri Karagözoğlu yapmış.

  + Kitap esas konuya girmesi için uzatıldıkça uzatılmış. Bu çoğu Amerikalı yazarın kitabında da mevcut. Bazen yan karakterler çoğaltırken, mekan, yer analizlerine aşırı yer verilerek sayfa sayısı arttırılır. Bu kitap araştırma-inceleme kitabı değil; doğrudan konu, sebep sonuç ilişkisi kurulup, arada da diğer konular serpiştirilip konu bağlanabilirdi diye düşünüyorum. Tabi yazar o, biz sadece okuyucuyuz sadece düşüncemizi belirtmek istedim o kadar. Çoğu romanın kalın olmasının sebebi de bu değil mi?

  + Yazdıkça yazmış, yaw bunu insan okuyacak be arkadaş, biraz elinin ayarı olsun demekten başka çaremiz yok.

  + 'Duruşma' bölümüyle esas mevzu başlıyor. Kitabı okurken bir taraftan da internetten kitap hakkında bilgi araştırırken, bu kitaptan uyarlanan bir dizinin ABD'De yayımlandığını gördüm ve kitabın okuması bittiğinde gerçekten de bu kısım senaryo, dizi, film şeklinde kurgulanmış; bir duruşma ile o hava, o olaylar yaşatılmaya çalışılmış. Bence başarılı olmuş.

  + Kitabın özgün adı QB VII (Queen's Bench Courtroom Number Seven -Kraliçe'nin 7 numaralı mahkemesi.)
  QB Leon Uris'in 1970 yılında yayımladığı dramatik bir mahkeme romanıdır. Dört parçalı roman, Birleşik Krallık (İngiltere'de)'ta bir iftira davası yaşanan olayları anlatıyor. Anlatırken de geçmişe gidiliyor.

  + Bu kitabı 17-20/Ağustos/2018 tarihleri arasında okuyup, 19 Kasım 2018 tarhinde yazısını yazıp siteye ekledim.
 • Denizcinin Türk’ü İspanyol’u olmaz. Tabii bir bakıma zaten ekibi güçlü, coğrafyaya hâkim… Yunanistan, Cezayir, Tunus, Mısır, Doğu Akdeniz hep sende… Zaten savaşın büyük bir çoğunluğu
  lojistiktir. Yeri gelir yener, yeri gelir yenilir. Barbaros iyi bir denizci
  idi, iyi bir ekibi vardı arkasında. İnebahtı’da tek galip çıkan Osmanlı denizcisi de İtalyan’dı unutmayalım. Hollandalıydı, Türk’tü, değildi bu saçma bir tartışma, siyasi saiklerle yapılan ve tarihin ruhuna ters. Bundan yol yakınken vazgeçmek lazım, entelektüel derinliği olmayan bir mevzu.

  Türk’tü derken göçebe anlıyorsak, onlardan denizci olmaz tabii.
  Göçebe Türk, mesela Karaman’dan gelmiş, denizde dayanamaz çünkü.

  Ama Türk olduğu için değil, göçebe olduğu için. Yoksa sahilde
  büyümüş, o kültürde yoğrulmuş bir Türk iyi denizci olur, neden
  olmasın?

  Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan
 • Çok sevdiğim, geçmişimize ışık tutan, iki fotoğrafından birine karar veremediğim bir eserle geldim : Felatun Bey İle Rakım Efendi.
  .
  Tanzimat Dönemi'nin getirdiği alafranga yaşam tarzına uyum sağlayamayan bir genç ile alaturka yaşayan ancak alafrangayı da reddetmeyen bir gencin karşılaştırılması var eserde. Aslında daha ziyade ideal bir tip oluşturma çabası var.
  .
  Okurken geçmiş toplumumuzdan biraz rahatsız oldum. Özellikle cariyelik ve kölelik meselesi beni rahatsız eden bir mevzu. Sadece Osmanlı için değil tüm dünya için geçerli bu rahatsızlığım. Neyse, zaten Ahmet Mithat Efendi, Rakım karakteri aracılığıyla bu konuya da farklı bir biçimde yaklaşmış. En azından benim sevebileceğim şekilde yaklaşmış. Bu sisteme az da olsa bir karşıtlık sezdim Rakım Efendi sayesinde. Tanzimat Dönemi ve sonrasının getirdiği o batılaşma çabası ise buram buram tütüyor tüm satırlarda. Bunu olumlu bir şekilde başaran, özümseyen, kendi kültürüne adapte eden de varken; başaramayıp, ders alıp yeniden başlayan da var.
  .
  Ayrıca romana anlatıcı ağzından aşırı müdahale oluşu bana bir türlü okuyamadığım Karamazov Kardeşler'deki anlatıcıyı yani Dostoyevski'yi anımsattı. Okurken yönlendirme çok fazla olsa da rahatsız da olamadım çünkü konu ve kurgu güzel. Toplumun tasviri çok güzel. İstanbul'un eski sokaklarında gezip, kayığa bindim, mesire yerlerinde koştum, eğitim sistemini anladım vb.
  .
  Uzatmadan diyeyim ki edebi eserlerin geçmişe tuttuğu ışığı ve ışığın gösterdiği bilgileri görmek için mutlaka okuyun.

  .
  .
  .
  @hunharca_okuyanlar_kulubu muz ile okumalarımız bol olsun
 • mevzu derin yaralar bırakacak.
 • "Charlie neden okula hiç gelmiyor?"diye sordu Bernice.
  "Ne oldu , Charlie? Okula geri mi dönüyorsun ?"
  Ötekiler de bana bakmaya başladılar.Benim yerime yanıt vermesi için Alice'e baktım ve uzun bir sessizlik oldu.
  Onları incitmeden ne söyleyebilirdim ki ?
 • Bu dizinin neden bu kadar tutulduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. İzleseydim okuyamazdım, izlemediğim için okuyabildim bu kitabı. Benim için değerli olan kitaplar arasında yerini aldı.
  Mecnun ve Leyla asıl mevzu ama ben Yavuz'da takılı kaldım. Görmeyen sevdiği için kitap okuyan güzel adam. Senin gibi birinin kitabının yazılmamış olması ne üzücü. O kız yoldan geçerken arabayı durduruşun, çöp konteynırını kenara çekişin, yol üstündeki taşı kaldırışın... Seni seviyorum demenin dile gelmiş halleri.
  Kitabı herkes okuyabilir, diziyi izlememiş olsanız bile... Yazarın kalemi, kitabın akışı gayet iyiydi. Şimdiden herkese keyifli okumalar.
 • Ağırlaşan yürekleri hafifletecek lafızlar ve sessizce akacak ırmaklar adına gece yeterince merhametlidir. Ahmet Tezcan'ın pıtıraklı çukura atılan cesedinin konu edildiği gece, kurşuna benzetilecek denli ağır olmalı ki karanlık öne çıksın, gece zehirli rengini kuşansın. Debdebeli yıldızların keskin vuruşlara mağlup edildiği bağlamda ritme büyü yapılmış fakat mevzu ritmi bir türlü rahat bırakmamış. Nasıl kanadın kim bilir?