Mihemedê NOJDAR, bir alıntı ekledi.
09 Şub 10:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilgiyi arama yolculuğu (Rihle) önemli bir mevzu olduğuna İslam tarihi boyunca rastlarız. Ünlü bir hadis inananlara şunu emreder: ''İlim Çin'de dahi olsa gidip alınız.''
Martin Van Bruinessen

Kürt Tarihi Dergisi Sayı 30, Kolektif (Sayfa 11)Kürt Tarihi Dergisi Sayı 30, Kolektif (Sayfa 11)
Kübra Ay, bir alıntı ekledi.
06 Şub 22:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mevzu hadislere farklı bir bakış açısı
Hadis uydurma girişimleri bir anlamda hadisin İslam toplumundaki yaptırım gücü ve dindeki yerinin itirafı demektir. Zira kıymetli şeylerin sahtesi yapılır.

Hadis Usulü, İsmail Lütfi Çakan (Sayfa 133 - ifav yayınları)Hadis Usulü, İsmail Lütfi Çakan (Sayfa 133 - ifav yayınları)
Ramazan YILMAZ, bir alıntı ekledi.
16 Oca 20:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mevzu Hadisler Neden Uyduruldu?
Sayın hakim binlerce hadisin uydurulduğu olayına çok önem vermiş ve araştırmacıların bu konuya dikkat etmeleri üzerinde durmuştur. Ancak biz araştırmacıların bu binlerce hadisin o zamanlarda neden üretildiğine dikkat etmelerini rica edeceğiz. Bunların uydurulmasının nedeni elbette ki Resulullah'ın söz ve hareketlerinin Hüccet olması ve yalancıların bazı yanlış söz ve hareketleri ona ait göstermek suretiyle kendilerine çıkar ve yarar sağlamak istemeleriydi. şayet bunlar hüccet olmasaydı ve bir kişinin kendi davası lehine bir hadis gösterip göstermemesi aynı derece yararsız olsaydı o kişi yalan yanlış bir şey üretme zahmetine neden katlanırdı? Dünyada bir kalpazan ancak Çarşıda pazarda tedavülde olan ve kabul edilen parayı imal eder. Hiçbir değeri ve geçerliliği olmayan bir parayı hangi Aptal imal edebilir?

Sünnetin Anayasal Niteliği, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 311 - ÇIRA)Sünnetin Anayasal Niteliği, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 311 - ÇIRA)

Her şeyin müsebbibi olarak modernleşmeyi görmek maksadıyla değil, aklın tekelleşmesini mazeret olarak sunmak ihtiyacıyla hiç değil, fakat bir zaman önce de yazdığım gibi duyguların bile rasyonalize edilmesiyle peyda olan tahribatın kendisine değinmeden geçmek olmazdı. Bacon'u okurken, onun en yüce ilkeler ile empirik olgular arasında bile nihayetinde genel geçer olan, mantıksal bağlar kurma sevdasını görüyoruz. Görüyoruz da, mevzu olana tinsel konuları dahil edince işin içinden çıkmakla kirpikleri söküp kör kalmamayı beklemek arasında hiçbir fark olmuyor. Her ikisi de imkânsız. Hatta, Kant'ın mantık alanıyla zorunluluğu ilişkisel kıldığı metinleri okuyunca iş iyice çetrefilli oluyor. Eğer mantık alanı zorunluysa, mantıksal önermeler alanında özgürlüğe pek de cevaz verilmiyorsa, üstüne bir de Bacon'un soyut olanla somut olanı -hatta soyutlar arasında bile- teklileştirmeyi vazeden duruşunu onaylıyorsak, eşitsizlikler ve eşitlilikler arasındaki sonucun eşitlik olduğuna nasıl inanacağız?

Toparlarsam, cebirsel mantığın her şeyi tek sonuca, gözlemlenebilir ve sınanabilir olana bağlama arzusu birçok şeyi doğrudan yanılsama görmemize dair gayet diktatöryel bir tutumu karşılar demeye çalışıyorum. Bu da iki farklı realiteyi buluşturmayı imkânsız kılıyor diyorum: Gri olan yoktur, ya beyaz ya da siyahtır mantığında, gri olana dair bütün ontolojik, metafizik deliller yok olmaya mahkum kalıyor. Sanırım mazeret olarak sunmasam da bilimselliğin kısmen totaliter olduğunu söylemek gerekir. Ha, bu arada bu totaliterizmde öznenin vaziyeti de muamma. Hatta nefsin ve Tanrıların vaziyeti bile...

Ne var ki bütün bunlar olurken aklımın ucundan geçen bir hadisi kıskıvrak yakalayıp labirentten kurtulma bileti ilan ediyorum. Sahih olduğu tartışılsa bile aynı anda soyut ve somutu birleştiren, trajedi ile umudu buluşturan bir hadis: "Kendini bilen, Rabbini bilir."

Mutlak sonsuz olan ile mutlak sonlu olan arasındaki bütün mesafeleri kaldıran bir hadis. Sanırım öznenin uyanışı için hâlâ umut var.

Yogumiyeci, bir alıntı ekledi.
18 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Laikliğin Tezahür Biçimleri
Türk laikliği, dini otorite makamlarını ve ulema-şeyhler başta olmak üzere temsilci/otorite kişileri ve kurumları hedef aldığı kadar, belki onlardan daha fazla doğrudan doğruya din ve kaynak anlayışını (Kur'an ve sünnet tasavvurunu, klasik kaynakların değerini) farklılaştırmayı, halk Müslümanlığını, yani anlaşılan, içselleştirilen ve yaşanan, bu yüzden derin kökleri ve yaygınlığı olan -belki yeteri kadar bilinmeyen ve doğru anlaşılmayan- Müslümanlığı, maneviyatı, mukaddesatı, başka bir deyişle dinin kişilik oluşturan esaslarını ve tezahürlerini hedef almış ve ''anlamadan okumak, mevzu hadis, hurafe, batıl inanç, esli kültürlerden İslama dahil olan unsurlar, israiliyat, gayrımedenilik, çağdışılık'' edebiyatı üzerinden onu bastırmak ve dönüştürmek istemiştir.

Cumhuriyet Türkiyesi'nde Bir Mesele Olarak İslam 2, İsmail Kara (Sayfa 61)Cumhuriyet Türkiyesi'nde Bir Mesele Olarak İslam 2, İsmail Kara (Sayfa 61)

Arefe Günü
Bugünler de çok rastladığım ve ‘mevzu hadis’* olduğunu düşündüğüm bir söz var:
“Kim arefe günü oruç tutarsa 2 yıllık sevap kazanır. Kim bunu bir kişiye hatırlatırsa 80 yıllık sevap kazanır.”
https://twitter.com/...s/902521257798897665

Sözün ilk kısmıyla ilgili benzer bir hadis olsa da: “... Arefe günü tutulan orucun bir sene önce ve bir sonraki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum. Aşure günü orucunun da bir sene önceki günahlara kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.”(Müslim, Sıyam, 196).

İkinci kısmıyla ilgili bildiğim, duyduğum veya bulabildiğim bir kaynak yok.
Bu tarz paylaşımlar bilerek yada bilmeyerek de olsa yayılmasına fırsat vermemek gerekir. Böyle uydurmalar ile ilgili Peygamber Efendimiz (sas):
“Kim bilerek bana yalan isnat ederse cehennemdeki yerine hazırlansın.” buyurmuşlardır.

https://sorularlaislamiyet.com/...disinden-kasit-nedir

* hadis diye dolaşan uydurma söz.